Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo R61e - dziwne skoki temperatur po wymianie procesora

manfred18 19 Kwi 2012 23:07 1890 13
  • #1 19 Kwi 2012 23:07
    manfred18
    Poziom 16  

Witam. W moim Lenovo R61e wymieniłem procesor z jednordzeniowego Celerona na C2D T7300 2Ghz. Zaaplikowałem pastę termoprzewodzącą i wyczyściłem oraz nasmarowałem wentylator i wszystko dokładnie złożyłem. Wcześniej temperatura utrzymywała się w okolicach 55 stopni przy korzystaniu z Internetu.
    Obecnie sytuacja jest dziwna. Gdy laptop pracuje tylko na zasilaczu, temperatura jest w graniach 45 stopni, w stresie 52. Pięknie. (niestety częstotliwość 1200 mhz wtedy i ani drgnie). Na samej baterii częstotliwość ponad 2GHZ (CPU-Z). Temperatura normalna 26 stopni, w stresie 36. Gdy włożę zasilacz + baterię zaczyna się szaleństwo. Częstotliwość dalej ponad 2ghz, a temperatury normalnie dochodzą do 65 stopni, po włączeniu przeglądarki komputer się wyłącza (ustawiłem shutdown na 80 stopni). O co chodzi?
    Dotarłem do biosu, gdzie na AC MODE było ustawione Max performance. Zmieniłem na automatic i wtedy system nie chciał się uruchomić, zawiesiło się na Trwa uruchamianie systemu Windows. Kilkukrotne próby nic nie dały. Obecnie obserwuję go, na baterii 26 stopni. Podłączam zasilanie - momentalnie 50, od razu. Włączam Youtube i 70 stopni na rdzeń. Odłączam zasilanie (częstotliwość ta sama pozostaje), spada na 35 stopni. Reinstalacja systemu czy kłaść od nowa chłodzenie i pastę termoprzewodzącą? Od razu mówię, że komputer 100% przystosowany pod ten procesor. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

0 13
  • #2 19 Kwi 2012 23:12
    1010011010
    Poziom 32  

Sprawdź palcem radiator, czy jest gorący. Możliwe, że pasta została zbyt grubo nałożona/ za słabo dociśnięta lub jest kiepskiej jakości (polecam arctic silver 5).

0
  • #3 19 Kwi 2012 23:17
    manfred18
    Poziom 16  

Otworzyłem komputer gdy pracował, radiator nie parzył, ale z wylotu wentylatora idzie gorące powietrze. Pasta, przyznam się szczerze to jakaś najtańsza za parę złotych, lecz wyglądowo nie jest jak silikonowa, bardziej jak ceramiczna, więc zaufałem. Czy pasta rzeczywiście miałaby aż taki wpływ? Teraz, jak piszę, 60 stopni.
    Docisk dobry, a pasty dałem po małym ziarenku. Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #4 19 Kwi 2012 23:21
    1010011010
    Poziom 32  

Ważne jest to, jaką pastę zastosujesz. Ja w moim PC posiadam dość dobre chłodzenie i przykładowo na karcie silikonowej z tesco (5zł - pilna potrzeba) temperatura wynosiła aż 60*, na nowej arctic silver 5 - 40* :)

0
  • #5 19 Kwi 2012 23:25
    manfred18
    Poziom 16  

czyli jednak. Boję się tylko, że kupię, wydam te 20 zł, a temperatura spadnie o 2 stopnie. Mówię, cały czas daje ciepłym powietrzem. Zobaczę, może warto spróbować. Założyłem najpierw wcześniejsze chłodzenie (całe z radiatorem). Wentylator się tam kończył i buczał. Ale temperatury były do 50 stopni, choć mało czasu miałem na testy, Założyłem naoliwiony wentylator, słychać, że ładnie pracuje i wchodzi na biegi i mam 60 stopni. Film w hd na małym ekranie i 78 stopni. Chyba, że nałożyłem zbyt mało pasty...

PS. Zaaplikowane mam to: Link

0
  • #6 19 Kwi 2012 23:36
    1010011010
    Poziom 32  

Porównaj parametry nowego i starego wentylatora (naklejka), może nowy nie kręci się tak szybko jak poprzedni przez co nie wydmuchuje temperatury.

0
  • #7 19 Kwi 2012 23:40
    manfred18
    Poziom 16  

Źle napisałem, mam 2 identyczne moduły chłodzenia. Założyłem ten pierwotny z tego komputera, tyle, że po dodaniu kropelki oleju. Tyle. Oba moduły mają te same numery, są przeznaczone do tego modelu.

Everest pokazuje 80 stopni, Core Temp. 60. I tak w kółko się zmieniają, raz ten więcej raz ten,

Przypominam, zmieniłem ustawienia Intel SpeedStep w biosie na automatic przy AC mode i przy baterii. Windows przestaje się ładować, może tu tkwi problem?

0
  • #8 20 Kwi 2012 17:30
    manfred18
    Poziom 16  

Przepraszam za dubla. Dziś zmieniłem pastę na Revoltec Thermal Grease za uwaga - 5 zł.

Temperatura w spoczynku 50 stopni, jak chwilkę postoi jeszcze to 46. Stresowany Orthosem i filmami w HD osiągnął maksymalnie 75 stopni. Czy to "zdrowy" przedział? Pozdrawiam.

0
  • #9 20 Kwi 2012 22:57
    bryzaaaaaa
    Poziom 19  

Skoro Ci się wyłącza to świadczy o małej ilośći pasty... kilka dni temu miałem identycznie, tylko u mnie wyłączał się przy grach po kilku minutach...temperatura 80 stopni! a było to zwykłe czyszczenie, zbyt mała ilość pasty.Temperatura w spoczynku może być ale co do filmów HD to za dużo.Nie miałeś przypadkiem na procesorze termopad?

0
  • #10 21 Kwi 2012 14:40
    manfred18
    Poziom 16  

Termopad jest tylko na integrze Intela. Na procesorze nie.

Porównałem z danymi z innego tematu z forum, gdzie bohaterem było Lenovo T61:

Cytat:
    temp. CPU
    - w spoczynku: 47 -49 st.C
    - w stresie 54-56 st.C
    - 80% obciążenie 68 -72 st.C

Mój przy 100% obciążeniu przez cały czas nie przekroczył 75 stopni. Póki co zostawię. Pasty nałożyłem na pewno nie za mało :)

0
  • #11 21 Kwi 2012 21:26
    bryzaaaaaa
    Poziom 19  

Więc jest wszystko w normie.Możesz być spokojny

0
  • #12 21 Kwi 2012 21:32
    1010011010
    Poziom 32  

Według mnie jednak nie jest w normie. To, że ktoś na forum miał takie temperatury to nie znaczy, że są one OK. Ja bym zastosował lepszą pastę aby zejść chociaż do tych 68*

0
  • #13 22 Kwi 2012 10:47
    manfred18
    Poziom 16  

Teraz jest ten Revoltec. Jedynie co mi przychodzi do głowy to Arctic Silver 5, której podobno nie powinno się stosować w laptopach (odpryśnie mi gdzieś na płytę i przewodzi prąd). Jakie pasty doradzacie?

Teraz przy normalnym użytkowaniu (Youtube i parę innych kart - 57 stopni). Taką samą temperaturę osiągał wcześniej na jednordzeniowym celeronie :)

0
  • Pomocny post
    #14 22 Kwi 2012 21:09
    bryzaaaaaa
    Poziom 19  

Za dużo nie baw się z tymi pastami.najlepsze są srebrne najlepiej przewodzą ciepło ale też prąd i to jest taki minus.Na chipsetach lub kartach graficznych trzeba uważać jak się smaruje, można łatwo zrobić zwarcie przez nieostrożne smarowanie.Niebieskie pasty też są dobre, lepsze od białych które rzadko się teraz używa. Ja w tej chwili mam 66stopni, torrent,gg,firefox,winamp w tle, nie przejmuje się tym bo to norma.Kilkugodzinne granie dochodzi do 75 stopni i to moim zdaniem norma.Wszystko działa stabilnie

0