Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RaspberryPi - elektroda.pl sprawdziła, jak zamówić i jak korzystać z urządzenia

magic9 20 Kwi 2012 11:25 40833 125
  • RaspberryPi - elektroda.pl sprawdziła, jak zamówić i jak korzystać z urządzeniaKomputer RaspberryPi wzbudził niemałe zainteresowanie wśród użytkowników elektroda.pl. Pojawiło się sporo pytań dotyczących jego zakupu oraz wykorzystania. Dlatego elektroda.pl sprawdziła dla Was między innymi, jakie są możliwości tego urządzenia, jak zacząć z nim pracę oraz jak można je zdobyć. Rozmawialiśmy z firmą Farnell oraz osobami bezpośrednio odpowiedzialnymi za RaspberryPi. W tym krótkim artykule przedstawiamy Wam najciekawsze
    uzyskane informacje.

Czy RaspberryPi to sprzęt typu „Plug & Play”?

Urządzenie oparte jest na układzie Broadcom BCM2835 SoC pracującym z częstotliwością 700 MHz i posiadające CPU, GPU i RAM mieszczące się w dwóch obudowach BGA. Oznacza to, że Raspberry Pi posiada dedykowany procesor graficzny, który może generować obraz wysokiej rozdzielczości HD 1080p; sygnał dostępny jest na złączu HDMI. Oprócz tego znajdziesz tu także złącza Ethernet, USB, S-Video oraz porty stereo audio. Oznacza to jednak, że do korzystania z RaspberryPi, podobnie jak w przypadku każdego komputera stacjonarnego, wymagana jest myszka podłączana przez USB, klawiatura oraz monitor. Dlatego jeśli posiadasz w domu telewizor z wejściami S-Video lub HDMI/DVI, to bez problemu może się on stać ekranem dla Raspberry Pi.

RaspberryPi posiada także złącza CSI (Camera Serial Interface) i DSI (Display Serial Interface), zatem jeśli chcesz – możesz jako wyświetlacz podłączyć dotykowy ekran TFT (podobnie jak w wielu profesjonalnych urządzeniach z górnej półki).

Dostępne są tu także interfejsy UART, I2C, SPI, 8 pinów GPIO (z możliwością rozszerzenia do 17), w tym jedno wyjście PWM. Niskopoziomowe interfejsy mogą umożliwić budowę wielu rozszerzeń sprzętowych dla Raspberry Pi, które mogą pozwolić zarówno na sterowanie większej mocy przez moduły wykonawcze, jak również dodanie interfejsów oraz dodatkowych funkcjonalności, np. dodatkowe przetworniki D/A A/D, komunikację z mikrokontrolerami, itp.
    Ciekawe informacje na temat złącza GPIO można znaleźć tutaj http://elinux.org/RPi_Low-level_peripherals Są tu opisane szczegóły dotyczące zarówno sprzętu, jak i jego obsługi.

Czego potrzebuję do uruchomienia RaspberryPi?

RapsberyPi zasilane jest z wejścia microUSB, innymi słowy – 5 V. Skuteczną metodą zasilania płyty jest podłączenie do jednego ze standardowych wyjść USB na Raspberry Pi zasilanego koncentratora USB, a następnie wyjścia z koncentratora do wejścia zasilania płyty. W ten sposób nie tylko zasilisz RaspberryPi, ale także zyskasz więcej portów USB.
    Gdybyś jednak wolał zasilić urządzenie innym sposobem, możesz to zrobić za pomocą ładowarki telefonu komórkowego ze złączem MicroUSB (np. ładowarki Blackberry). Nawet gdy procesor pracuje na maksymalnych obrotach, RaspberryPi pobiera około 2-4 W energii, zatem 5 V z opisanych źródeł jest więcej niż wystarczające.

RaspberryPi nie posiada w zestawie kabli, zatem powinieneś się zaopatrzyć w kabel HDMI (możliwe, że także w adapter HDMI do DVI), hub USB, Ethernet, myszkę, klawiaturę, S-Video, nośnik pamięci podłączany przez USB (pendrive lub dysk) i kartę SD (przeznaczoną na system operacyjny).

Czy system operacyjny jest zainstalowany na karcie pamięci?

Nie jest, zatem musisz kupić kartę pamięci i samodzielnie go na niej umieścić. Oznacza to, że Twój komputer musi być wyposażony w czytnik kart pamięci, w innym wypadku – wystarczy podpiąć zewnętrzny adapter na karty pamięci.
    Cały proces jest bardzo łatwy. Poza tym masz tu do dyspozycji nie tylko instrukcję, ale także pliki do pobrania z odpowiednią wersją Linuxa. Wszystko znajdziesz na stronie www.element14.com/raspberrypi

Ciągle trwają dyskusje, które karty SD będą najbardziej efektywne dla RaspberryPi. W wersjach demonstracyjnych użyto kart SanDisk Ultra Class 2 4GB i jak się okazało - działają one bez zarzutu. Klasy 2, 4, 6 i 10 powinny być wspierane, aczkolwiek klasa 10 może mieć pewne problemy ze względu na błędy w procesorze Broadcom. Innym czynnikiem decydującym o wyborze odpowiedniej karty jest upewnienie się, że będzie miała ona pojemność ponad 2GB. Co więcej - możesz także wykorzystać kartę MicroSD, pod warunkiem, że użyjesz adaptera.

Czy zaleca się jakąś konkretną dystrybucję Linuxa?

Podczas prezentowania RaspberryPi wykorzystano Debiana Squeeze. Obsługiwane są także Arch Linux i Fedora Light – polecane jako dystrybucje do wypróbowania. Nie byłoby zaskoczeniem, gdyby niedługo stało się możliwe uruchomienie na RaspberryPi Androida, jednak na pewno w najbliższym czasie nie ujrzymy na nim Windowsa CE.

Gdzie znajdziesz więcej informacji technicznych na temat Raspberry Pi?

Pełne specyfikacje techniczne i bardzo oblegane forum Raspberry Pi można znaleźć na stronie www.element14.com
    Nie martw się, jeśli masz jakieś wątpliwości co do Linuxa na karcie SD lub wcześniej nie używałeś tego systemu – na forum masz do pomocy wielu ekspertów.

Dla umożliwienia szybkiego startu z Raspberry Pi podajemy linka do instruktażu:
    http://www.farnell.com/datasheets/1524403.pdf

Dodatkowo możesz wziąć udział w szkoleniach online dotyczących programowania Raspberry Pi:
    Programming the Raspberry Pi with Raspberry Pi co-founder Eben Upton
    http://www.element14.com/community/docs/DOC-43015/l/raspberry-pi-training-videos

Szkolenie przeznaczone jest dla osób należących do grupy dot. Raspberry Pi na www.element14.com które nie mogły obejrzeć webinarium online lub chcą zapoznać się z materiałem ponownie.
    Wstęp do programowania RaspberryPi.
    Język: angielski
    Czas trwania: 61 minut

Link

ZAMÓWIENIE RaspberryPi
    Olbrzymie zainteresowanie produktem utrudnia płynną sprzedaż produktu. Chwilowo jest on niedostępny, jednak zamówienia można składać w formie zgłoszenia chęci zakupu na stronie internetowej.
    Obecnie składane zamówienia mają przewidywany czas realizacji na sierpień 2012.

CENA
    Na dzień dzisiejszy cena produktu wynosi 24.55 funtów, co daje 126.66 netto PLN (155.79 PLN brutto). Do tego należy doliczyć koszt przesyłki, który wynosi 20zł.

FORMA PŁATNOŚCI
    Dla klientów indywidualnych najkorzystniejszą formą opłaty jest płatność kartą kredytową lub debetową.
    Firmy mogą skorzystać z opcji przelewu na konto na podstawie wystawionej faktury.

RaspberryPi - elektroda.pl sprawdziła, jak zamówić i jak korzystać z urządzeniaSpecjalne podziękowania dla firmy Farnell, która pozyskała i udostępniła wszelkie potrzebne informacje.
    Podziękowania także dla moderatora And! za pomysł oraz wspaniały nadzór merytoryczny.

Fajne! Ranking DIY
  • #2 23 Kwi 2012 14:49
    gasior
    Poziom 25  

W linku do opisu zlacza GPIO jest maly blad - kropka na koncu nie pozwala wyswietlac strony.

• #3 23 Kwi 2012 15:22
    skaktus
    Poziom 37  

Piszecie że komputer pobiera 2 - 4 W i można go zasilać z USB, które daje maksymalnie 2,5W a wiele nie radzi sobie z 2W...

• #4 23 Kwi 2012 15:59
    hudyvolt
    Poziom 10  

magic9 napisał:
    5 V z opisanych źródeł jest więcej niż wystarczające

skaktus, chodziło o USB w aktywnym HUB'ie czy ładowarki do telefonów (tutaj podano jako przykład blackberry). Ja posiadam ładowarkę USB do tabletu 10W, więc takie RPi to dla niej pikuś ;]

• #5 23 Kwi 2012 16:32
    Galareta
    Poziom 21  

Takie USB w komputerze np Mi daje śmiało 1A ponad. więc też mamy te 5W Są producenci którzy się nie trzymają standardu np;)

• #6 23 Kwi 2012 17:18
    hotdog
    Poziom 26  

Galareta napisał:
    Takie USB w komputerze np Mi daje śmiało 1A ponad. więc też mamy te 5W Są producenci którzy się nie trzymają standardu np;)

Twój komputer nie trzyma się standardu. USB 2.0 to 2,5W maksymalnego ciągłego prądu. W impulsach nie dłuższych niż kilka ms może ciągnąc chyba do paru A. Jeżeli pobór prądu jest większy niż 0,5A komputer powinien urządzenie odłączyć.

USB 3.0 zwiększa ten limit do 0,9A ciągłego prądu, czyli 4,5W.

Chodzi o samą teść merytoryczną. Port USB 2.0, mimo że często wystarczający, wg standardów nie nadaje się do zasilania tej płytki.

Pozdrawiam

• #7 23 Kwi 2012 20:07
    yenaldushi
    Poziom 13  

Czyżby RaspberryPi niedługo nowym Arduino?

• #8 23 Kwi 2012 20:59
    Pocieszny
    Poziom 38  

yenaldushi napisał:
    Czyżby RaspberryPi niedługo nowym Arduino?

Na to się zanosi. Pod warunkiem, że rozwiążą problem z "przepustowością" sprzedaży ;)

• #9 23 Kwi 2012 21:08
    chmurli
    Poziom 10  

magic9 napisał:

ZAMÓWIENIE RaspberryPi
    Olbrzymie zainteresowanie produktem utrudnia płynną sprzedaż produktu. Chwilowo jest on niedostępny, jednak zamówienia można składać w formie zgłoszenia chęci zakupu na stronie internetowej.
    Obecnie składane zamówienia mają przewidywany czas realizacji na sierpień 2012.

na blogu raspi niedawno pisali ze wszyskie dotychczasowe zamowienia i rezerwacje bede zrealizowane do konca czerwca.

• #10 23 Kwi 2012 21:13
    1453842
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 23 Kwi 2012 22:32
    atek000
    Poziom 17  

Ja dzwoniłem do farnell-a w piątek. Zamówienie (nie chęć zakupu) składałem 4-tego kwietnia, poinformowali mnie, że "przewidywana data realizacji to lipiec ale jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie na początku czerwca". Cena to 29.46 funtów wraz z przesyłką. Nie wiem jak w Polsce, ale w UK w gratisie jest czarny t-shirt z napisem element14 i logiem RPi.
    Ja żałuję tylko, że nie kupiłem od razu przy pierwszej dostawie jak tylko zobaczyłem że jest. Stwierdziłem "a na drugiej przerwie zamówię" no i już nie zamówiłem, bo nie było co. Chociaż mogłem też złożyć zamówienie to miałbym teraz bo właśnie druga partia poszła. Niestety, teraz, to mogę tylko sobie poczekać i mieć nauczką za ociąganie.

• #12 23 Kwi 2012 22:42
    szymon122
    Poziom 37  

Ja myślę nad zakupem tego ale dopiero w wakacje. Takie pytanie: jak używać tego I2C itp. ze strony programowej ? Będzie coś w stylu terminalu jak do rs232? W małych uC był program który do niego wgrywałem i on się komunikował z resztą sprzętu, a jak będzie tutaj? Jakieś programy odpalane z pozycji linuxa?

• #13 23 Kwi 2012 23:00
    rexina
    Poziom 17  

Ja zamówiłem to cudo zaraz po tym jak farnell wydał możliwość, czyli 9 marca. Podobno do końca czerwca ma być, zobaczymy co z tego wyjdzie. Ja zamówiłem po cenie jeszcze 25 funtów.
    Ten T-shirt fajny będzie ;)
    Co do portów, to będzie prawdopodobnie jakiś program do obsługi ich.

• #14 23 Kwi 2012 23:04
    hotdog
    Poziom 26  

Ja też już mam dawno zamówiony, też z koszulką do PL (mam nadzieje że będzie w przesyłce).

Do tej pory trzeba było używać routerów z OpenWRT (a te niestety szału nie robią jeżeli chodzi o wydajność). Tutaj za cenę takiego routera mamy dużo więcej. Nie mogę się doczekać. Myślę że często będę wykorzystywał tą platformę w sprzedawanych rozwiązaniach.

Na pewno przyda się do tego jakaś konkretna obudowa. Moim zdaniem też nie potrzebnie dołożyli tego brzydkiego chinch'a. Ogólnie ułożenie tych gniazd takie nie trafione - kable z każdej strony. Z drugiej strony aby zrobić to inaczej pewnie urządzenie musiał by być droższe (większy i droższy obwód drukowany). No i mogli by się bardziej postarać z tym dźwiękiem na jack'u 3'5mm. W sumie zawsze można dołożyć kartę na USB, ale wystarczyło by jakby zapewnili tam jakość CD, co nie jest czymś wielkim w tych czasach (na filmiku gościu mówi że mają jakość FM).

Pozdrawiam

• #15 23 Kwi 2012 23:12
    rexina
    Poziom 17  

Mi się RPi przyda bardziej jako system normalny (prawdopodobnie w trybie tekstowym), jako odtwarzacz muzyki, do pisania programów w C++, oraz (po włączeniu X-ów) do podstawowego przeglądania internetu.
    Ale zastanawiam się nad użyciem GPIO do sterowania urządzeń w pokoju (typu światło), również może jako serwer WWW do zastosowań domowych.
    W sumie to pobiera na tyle znikomo prądu że może pracować 24/7.

A jak jest z GPIO? bo słyszałem że oni w wersji do sprzedaży usuwają te porty i trzeba będzie je samemu lutować.

• #16 23 Kwi 2012 23:37
    hotdog
    Poziom 26  

Lutowanie to najmniejszy problem. Gorzej jest z ich wydajnością prądową i napięciem. Napięcie to 1,8V a wydajność prądowa to pewnie nie przekracza 1mA. W związku z tym bez buforowania do niczego się nie nadają.

Można np urządzenie rozbudowywać o jakieś inne moduły (czyt. podłączać dodatkowe płytki elektroniczne) pod te porty I/O. Można też kupić jakieś kity, czy jakieś Relay Board'y, jakich pełno na e-bay czy allegro.

Pozdrawiam

• #17 23 Kwi 2012 23:41
    rexina
    Poziom 17  

Oczywiście, bez buforu się nie da.

Update ze strony RPi: "We now have in excess of 100,000 confirmed orders for the Raspberry Pi globally and can confirm that everyone who ordered before 18th April (i.e. today!) will definitely receive their Raspberry Pi before the end of June 2012, whatever your existing order confirmation says!".

Pojawił się również schemat całego RPi: Link

• #18 24 Kwi 2012 11:42
    szymon122
    Poziom 37  

Schemat to nie jest na pewno cały - nie ma pokazanych tych GPIO i wielu innych rzeczy. Tu jest raczej tylko zasilanie ze stabilizatorami i filtracją.
    Czy po HDMI jest też dźwięk? Moim zdaniem dobrze że jest RCA, nie będzie problemu z podłączeniem do starszego telewizora. Obudowy do tego są:
    Link

• #19 24 Kwi 2012 12:04
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 24 Kwi 2012 15:21
    Qb4HkM
    Poziom 14  

Z tego co wiem to niestety broadcom nie udostępni pełnego datasheet'a :-(

• #21 24 Kwi 2012 19:09
    atek000
    Poziom 17  

szymon122 zerknij ponownie na schemat na 2-gą stronę na samym środku. Co jeszcze byś chciał?
    Jeżeli chodzi o dźwięk przez HDMI to odwiedź stronę www.raspberrypi.org tam masz FAQ a w nim możesz znaleźć tekst:
    "AUDIO
    Is sound over HDMI supported?

Yes."
    Więc następny razem zanim zaczniesz tak popularne w Polsce narzekanie na wszystko, sprawdź czy w ogóle masz podstawy do wyszukiwanie problemów.

• #22 24 Kwi 2012 19:24
    Qazwsxedc123
    Poziom 12  

witam
    Jak będzie dostępne to sobie kupie. Czy można go wykorzystać (po uruchomieniu linuksa) do pobierania plików na kartę pamięci lub pendriva??

• #23 24 Kwi 2012 19:28
    atek000
    Poziom 17  

Spojrzałem na schemat i o ile się nie mylę, to po małej przeróbce można by zasilać RPi przez zwykłe USB.
    Polecają zasilać przez miniUSB bo tam jest bezpiecznik 1A1 i wygląda to tak: miniUSB->1A1->+5V (str.1 schematu)
    A wyjście z USB: +5V->140mA->USB (str.3)
    Więc jakby wymienić bezpiecznik przy standardowym USB z 140mA na powiedzmy 1A1 to mielibyśmy zasilany układ. I tak będzie ale bezpiecznik 140mA może nie wytrzymać a nawet na pewno pójdzie z dymem.

Qazwsxedc123 napisał:
    witam
    Jak będzie dostępne to sobie kupie. Czy można go wykorzystać (po uruchomieniu linuksa) do pobierania plików na kartę pamięci lub pendriva??

Na kartę pewnie tak. Pamiętaj że na system wymagana jest karta 2GB a jak dasz większą to będziesz miał miejsce ma swoje dane. A na pendriva to już na pewno. Poczytaj stronę twórców co na tym działa.

• #24 24 Kwi 2012 19:48
    szymon122
    Poziom 37  

Urządzenie bardzo mi się podoba ale trochę mało informacji jest o nim. Jak jest z tym DSI i jednoczesną obsługą HDMI? Czy na dotykowym ekranie będę miał cały pulpit (czego bym nie chciał), czy poprostu monitor na HDMI jest w linuxie wykrywany jako jeden monitor a DSI jako drugi?
    Z tym schematem masz racje, nie widziałem że jest więcej stron.
    Po obejrzeniu schematu nie dziwie się że dźwięk jest słabej jakości - wykorzystują tam dwa zwykłe sprzętowe pwm.
    Wie ktoś może coś więcej o obsłudze GPIO, I2C i reszty??

• #26 25 Kwi 2012 07:46
    Qazwsxedc123
    Poziom 12  

Dziękuje za odpowiedź. Kupie sobie ten komputerek i będe go używać do pobierania. :D :D :idea:

• #27 25 Kwi 2012 09:02
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 25 Kwi 2012 13:59
    hotdog
    Poziom 26  

osobiście myślę że może to być alternatywa do rozwiązań opartych o komputery jedno płytowe. Szczególnie pod względem cenowym. Nie ma nic na czym można byłoby postawić linuxa za taką cenę.

Minusem jest też brak RTC. Jest to dziwny krok. Wiadomo że miejsce na PCB i Cena były czynnikami dlaczego tak się stało, ale moim zdaniem RTC powinno być.

• #29 25 Kwi 2012 14:48
    JarekC
    Poziom 28  

Rośnie konkurent dla RaspberryPi.
    To Olinuxino iMX233 Linux PC Single Board Computer za 30Euro.

Szczegóły na:
    http://www.olinuxino.com/

Troszkę gorsza specyfikacja ale projekt typu Open Source i Open Hardware:
    Cytat ze strony:

Cytat:
    OLINUXINO is completely open source including hardware and software,
    this means you have access to all CAD files and sources and you can reuse them for your own personal or commercial project.
    There are NO restrictions to manufacture and sell these board for your own use or resale.

FEATURES:
    iMX233 ARM926J processor at 454Mhz
    64 MB RAM
    SD-card connector for booting the Linux image
    TV PAL/NTSC video output
    2 USB High Speed Hosts
    Ethernet 100 Mbit
    Stereo Audio Input
    Stereo Headphones Audio Output
    two Buttons
    UEXT connector for connection of different peripherial modules
    40 pin GPIO for connection of other hardware
    Board is in shape for fit inside Pactec JM42 plastic box

Pozdrawiam
    JarekC

• #30 25 Kwi 2012 15:13
    ignuss
    Poziom 11  

pandy napisał:
    troche dziwil mnie wybor SoC Broadcom'a bo polityka tej firmy od zawsze byla wroga ideom Open Source

Eben Upton, założyciel Raspberry Pi Foundation, jest również pracownikiem firmy Broadcom. Dzięki temu Fundacja mogła kupić niestandardowo niską ilość BCM2835. Broadcom przeważnie rozmawia z firmami, których zapotrzebowanie na układy mierzone jest w milionach sztuk. Wiele osób współpracujących z Fundacją brało udział w tworzeniu BCM2835 przez co znają ten skomplikowany układ od podszewki.

hotdog napisał:
    Minusem jest też brak RTC. Jest to dziwny krok. Wiadomo że miejsce na PCB i Cena były czynnikami dlaczego tak się stało, ale moim zdaniem RTC powinno być.

Wiele osób było zdziwionych tym posunięciem. Tak jak napisałeś, cena była głównym powodem nie dodania RTC. Urządzenia podłączone do sieci mogą korzystć z serwerów NTP. Pozwoliłem sobie przetłumaczyć z oficjalnego FAQ:

Cytat:
    Dlaczego nie ma zegara czasu rzeczywistego (RTC)?

Zegar, w urządzeniach bez podłączenia do sieci, będzie musiał być aktualizowany ręcznie po starcie. Dodanie RTC jest zaskakująco kosztowne, po doliczeniu baterii, miejsca na płytce oraz dodatkowych komponentów przekroczylibyśmy naszą cenę docelową. Jeżeli szukasz pomysłu na interesujący projekt, dodanie RTC podłączonego przy pomocy GPIO może być właśnie nim.