Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odczyt archiwum WinCC 7 SP1

darkonel 20 Kwi 2012 13:52 1345 4
  • #1 20 Kwi 2012 13:52
    darkonel
    Poziom 19  

Witam, mam WinCC 7 SP1 i uruchomiony projekt (RunTime) Podczas przeglądania trendu zauważyłem, iż nie mam archiwizacji zmiennych z pewnego okresu. Aby się zabezpieczyć przed ponowną niekontrolowaną utratą danych archiwalnych, chcę co tydzień robić kopię tego archiwum. Czy wystarczy skopiować pliki .mdf i .ldf z archiwum slow i fast, czy trzeba jeszcze skopiować coś oprócz tych plików?
    Mam jeszcze drugie pytanie, jak mogę powiązać archiwum WinCC z Excel-em? Chodzi mi o odczyt archiwizowanych zmiennych w komórkach excela. Jeśli byłby to kłopot to w jaki inny sposób mógłbym odczytać zapisane pliki archiwum WinCC?
    Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

0 4
  • #2 20 Kwi 2012 22:31
    Rkarcz
    Spec od PLC

Jeśli chodzi o backup, to wystarczy kopiować katalog ArchiveManager. Inną kwestią jest to, że możesz mieć oddzielną partycję i wskazać ją jako backup przy konfiguracji archiwów TagLogging i AlarmLogging.
    Co do excela to masz 2 opcje: jedna to bezpłatny eksport to pliku *.CSV - wystarczy na ekranie trendu odkryć przycisk od exportu do pliku. Druga opcja to płatny pakiet DataMonitor - ale to 1890 euro netto... :-) więc nie będę sie rozpisywał.

0
  • #3 21 Kwi 2012 10:04
    darkonel
    Poziom 19  

Dzięki za info, sprawdzę to z tym przyciskiem. Co do DataMonitor to również poważnie się nad tym zastanowię, bo mogłoby być to przydatne.
    1.
    Co prawda w pakiecie WinCC na płytce CD mam DataMonitor, ale jakoś nie umiem tego zainstalować, bo gdy podczas instalacji zaznaczę wszystkie opcje (oprócz pierwszej, bo mam wykrzyknik i jakiś komunikat, nie przyglądałem się jaki) to i tak po uruchomieniu WinCC Explorer-a nie mam DataMonitor-a. Czy jest jakiś sposób aby go dobrze zainstalować i z niego korzystać?
    2.
    Proszę jeszcze o bliższe informacje na temat odkrycia tego przycisku. Rozumiem, że robię to w GraphicsDesigner (w oknie parametrów trendu czy jego ustawień?). Jaka nazwa odpowiada za ten przycisk?
    3.
    Ponadto jak mogę odczytać na wykresie ten zarchiwizowany przykładowo na innym dysku katalog ArchiveManager?

0
  • #4 21 Kwi 2012 10:24
    Rkarcz
    Spec od PLC

darkonel napisał:
    Dzięki za info, sprawdzę to z tym przyciskiem. Co do DataMonitor to również poważnie się nad tym zastanowię, bo mogłoby być to przydatne.
    1.
    Co prawda w pakiecie WinCC na płytce CD mam DataMonitor, ale jakoś nie umiem tego zainstalować, bo gdy podczas instalacji zaznaczę wszystkie opcje (oprócz pierwszej, bo mam wykrzyknik i jakiś komunikat, nie przyglądałem się jaki) to i tak po uruchomieniu WinCC Explorer-a nie mam DataMonitor-a. Czy jest jakiś sposób aby go dobrze zainstalować i z niego korzystać?

Na pewno krzyczy Ci, że nie masz Excela. Ale w wersji 2003, albo 2007. 2010 nie obsługuje - nie wiem, czy SP3 do 7.0 tego nie rozwiązuje...
    W WinCC Explorer masz WebNavigator - wspólne dla WebNavigator i DataMonitor.
    Do robienia raportów na pewno nie ma lepszego narzędzia dla WinCC. Może to i kosztowne, ale ile kosztowałby inżynier rzeźbiący jakiegoś mało przejrzyste cudo ręcznie. Dla mnie ta cena i tak nie ma większego znaczenia, klient nie kupuje instalacji na 2 lata, więc to dla niego żaden koszt.

darkonel napisał:

2.
    Proszę jeszcze o bliższe informacje na temat odkrycia tego przycisku. Rozumiem, że robię to w GraphicsDesigner (w oknie parametrów trendu czy jego ustawień?). Jaka nazwa odpowiada za ten przycisk?

Na trendzie prawym i wybierasz ConfigurationDialog, zakładka Toolbar i zaznaczasz Export data. Następnie w zakładce Export konfigurujesz jak chcesz to eksportować.

darkonel napisał:

3.
    Ponadto jak mogę odczytać na wykresie ten zarchiwizowany przykładowo na innym dysku katalog ArchiveManager?

Będąc pod Runtime dowolnego projektu WinCC możesz podpiąć dowolne archiwa i je odczytać. W tym celu w TagLogging zaznaczać ArchiveConfiguration, następnie prawym na elemencie i LinkArchive. A żeby odczytać właściwe archiwa musisz mieć trend ze skonfigurowanymi linkami do właściwych archiwów. Oczywiście najprościej mieć projekt właściwy i backupować go w całości co np. tydzień. Kwestia czy masz do tego dostęp.

0
  • #5 23 Kwi 2012 21:21
    darkonel
    Poziom 19  

Próbowałem w zakładce Toolbar odszukać "Export Data" ale niestety nie ma w tym trendzie czegoś takiego. To jest trend TlgOnlineTrend (obecnie używany). Problem w tym, iż mam ponad 100 zmiennych archiwizowanych, i przed wyświetleniem na wykresie wybiera się do ośmiu max, po czym zatwierdza przyciskiem, i te zmienne pokazywane są na tym wykresie. Niestety, jak wyżej pisałem, nie ma on przycisku eksportu danych.
    Na próbę wstawiłem inny nowy trend: AxOnlineTrendControl, no i teraz sprawa wygląda świetnie, bo ma on wszystkie przyciski, które mnie interesują (łącznie z eksportem do csv). Tylko teraz pojawił mi się kolejny kłopot - jak powiązać z nim ponad 100 zmiennych? Nie uśmiecha mi się tworzyć tyle trendów i odznaczać je potem w trybie RT by wyświetlić tylko jeden interesujący. Prawdopodobnie trzeba wykonać jakiś skrypt przy ładowaniu tego trendu (OnLoaded). Idąc tym tropem spróbowałem skopiować skrypt z ładowania istniejącego trendu (Properties > Events > Object Events > Loaded), ale nie działa po wstawieniu do tego nowego trendu. Ze skryptów jestem dość "słaby" więc proszę o pomoc.

Moim celem jest takie skonfigurowanie istniejącego (TlgOnlineTrend), który nie ma opcji "Export Data" aby można było eksportować pliki do excela, lub takie skonfigurowanie nowego trendu (np. AxOnlineTrendControl) z opcją "Export Data", by można było wyświetlać wszystkie zmienne archiwum tak jak do tej pory, czyli jakiś dedykowany skrypt. Pomóżcie (prośba przede wszystkim do Kolegi :arrow: Rkarcz)!

--------------------------------

Ok, poradziłem już sobie, nauczyłem się skryptów przy okazji, ale mam jeszcze jedno pytanie, mam nadzieje, że prostsze:)
    W jaki sposób mogę przesłać wszystkie zmienne archiwizowane do pliku CSV? (około 160 zmiennych) tak, aby kolejne wartości były w odstępie czasowym, np co minutę. Jest na to jakiś sposób? Chciałbym mieś te wszystkie dane w Excelu i w razie konieczności móc szybko odszukać żądane wartości z danego okresu czasowego. Pozdrawiam

-------------------------------

Nieaktualne, dziękuję wszystkim za jakże cenną pomoc. Pozdrawiam

0