Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zasilacz logic 350W spalony? czy płyta główna padła ?

20 Apr 2012 15:26 1618 3
  • Level 8  
    Witam
    Płyta głowna: ASUS P5LD2 SE
    Ram 512
    zasilacz logic 350W
    Procesor penium IV 3,66

Mam następujący problem...
    Podarowałem ułomnemu szwagrowi komputer, z którym przez 4 lata nie miałem żadnych problemów. Szwagier chciał przeczyścić wentylator od procesora i połamał zaczepy. Więc przykręcił go na wkręty do szkieletu obudowy. Wszystko pracowało, ale tył płyty głównej stykał się z blaszanym szkieletem obudowy z uwagi na wkręcenie go wkrętami do niej. Wszystko również działało. Włączył grę i po 5 min podczas pracy komputera zakładał jedną ze ścianek obudowy i w tym momencie w okolicy zasilacza zaczęło piszczeć (taki pisk mechaniczny a nie elektroniczny). Komputer zawiesił się, obraz spauzował i w żaden sposób nie można było go wyłączyć. Nie działał reset, włącznik główny - po prostu nic. Więc odłączył kabel zasilający. Za chwilę, gdy próbował go uruchomić komputer włączał się na kilka sekund z tym samym piskiem i wyłączał. Po drugiej próbie już nie chciał się w ogóle włączyć. Zero reakcji. Myślę, że padł zasilacz... Ale w płycie głownej dioda pali się na zielono poza tym nie ma żadnej reakcji. Czy możliwe jest, ze spaliła się również płyta główna?

Byłem dzisiaj u niego i odłączyłem zasilacz od płyty i właczyłem przyciskiem go, ale nic nie słychać i nie ma żadnej reakcji. Tyle, że czemu pali się dioda na zielono gdy jest podpięty do płyty głownej? Więc jakiś prąd podaje. Boję się, że padła również płyta główna. Chociaż mam mała nadzieję, że to zasilacz tylko.

Proszę was o radę
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 38  
    Jedyną opcją to takich działaniach jest podmiana zasilacza i sprawdzenie stanu płyty.
    Optycznie nie widać jakiś uszkodzeń płyty?
    Równie dobrze mógł zrobić zwarcie i płyta już się nie uruchomi.
  • Level 8  
    Optycznie nic nie widać. Mam zasilacz w swoim komputerze ale sillverpower 600W i w sumie nie znam na sie na tyle, żeby podjąć decyzję o jego podpięciu celem sprawdzenia. Kupiłem mu na allegro tagan 400W, więc nie wiem, czy mam czekać aż przesyłka dotrze, czy moge spróbować na swoim silverpower 600W.

A przy okazji, gdyby okazało się że płyta padła czy w jej miejsce bedzie pasowała ta? : DELL GX520 INTEL 945G DDR2 SLIM

Wracając do tematu, to jestem na 99% przekonany, że zwarcie poszło od płyty głownej skoro dotykała tyłem do obudowy. Wiec musiało być przebicie na całej obudowie skoro zakładając sciankę obudowy nagle tak się stało. Ale czy możliwe jest też że ucierpiał zasilacz a płyta jest ok ? Choć szczerze wątpię skoro dotykała obudowy centrlanie.
  • Level 19  
    Jeśli przez jakieś wkręty przykręcał radiator procesora do tylnej ścianki komputera to zapewne na płytę główną zaczęły działać dodatkowe siły gnące. Mogło to spowodować pęknięcie jakiejś ścieżki na płycie głównej.
    Odnośnie świecenia się zielonej diody, to oznacza ona, że w zasilaczu działa przetwornica pomocnicza podająca 5V STAND-BY. Dopiero po naciśnięciu przycisku POWER uruchamia się przetwornica główna.