Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVT-1635 z BTM222. Nie mogę odczytać nic z modłu przez bluetooth

damian_hey 20 Kwi 2012 15:44 1751 2
  • #1 20 Kwi 2012 15:44
    damian_hey
    Poziom 9  

Witam.
    Jestem na tym forum stosunkowo nowy. Od wczoraj przeglądam różne posty i nie potrafię znaleźć rozwiązania mojego problemu który jest następujący:

Zakupiłem gotowy moduł BTM222 w zmontowanym przez AVT kicie avt 1635. Moduł ten jest wyposażony w 3 diody sygnalizacyjne. POW,CON,DAT (power,connected,data). Po włączeniu modułu do zasilania otrzymuje zapalenie się POW i CON, i 3 mignięcia daty (na końcu zgaszona). Dziwi mnie fakt, że mimo iż nic się nie łączy z modułem to on sygnalizuje ze jest do czegoś podłączony. Stan diody CON się nie zmienia.
    Owy moduł znajduję przez bluetooth i paruje z kodem 1234.
    I teraz pojawiają się problemy. Prawdopodobnie coś źle robię (braki wiedzy).
    Chciałem połączyć się do portu który został dodany dla tego urządzenia a niestety tego nie mogę zrobić. Gdyż port jest zamknięty. (dodam, że dla innego BTM nie z AVT nie było tego problemu, ale nie ja to robiłem więc może coś mnie ominęło).

Czy tak powinno być? Jak mogę odebrać dane z tego urządzenia ?

Ja robię to tak:
    podłączam Vcc,gnd, TXD. Konfiguruje USART: Start bit, 8 Data bits, n Stop bit i speed 19200. Tak samo konfiguruje COM w lapku. Na txd wysyłam w kółko ciąg cyfr. Paruje urządzenie, dodaje, ale nie mogę otworzyć portu. Oczywiście układ informuje mnie cały czas o tym że nie wysyła danych- bo data się nie świeci, że się połączył (bo ciągle świeci sie CON bez względu na to czy sie z układem łączę czy nie) i nic więcej poza sygnalizacja power nie ma.
    Nie posiadam żadnej przejściówki USB/coś innego. Echo? może bym spróbował przez sam uP zrobić ale dopiero sie uczę programować wiec to dla mnie nie łatwe.(nie mam oscyloskopu, aby sprawdzać czy dobrze coś zrobiłem) Ale właśnie nie mam pewności czy prawidłowo dane wysyłam. Chodziło mi o to by się w ogóle połączyć z modułem i podejrzeć co wysyła, jeśli nic to nic ale port winien byc chyba otwarty- a jesli cos wysyłam ale źle skonfigurowałem to przynajmniej odebrał bym śmieci a tak nie wiem czy on w ogóle jest sprawy, czy nie skonfigurowany, nic nie wiem. (No jak źle to robie to wtedy nie dziwo, ale mam nadzieje, że podpowiecie)
    Wydawało mi się, że czynności które wykonałem są wystarczające. (nie używam komend AT). Wysyłam z STM32f103RB posługując się odpowiednimi rejestrami. (dodam, że są to gotowe i sprawdzone już na innym projekcie z BTM222 i działało).

Czy ten moduł wobec tego jest niesprawny?
    Czy może powinienem najpierw cos do niego wysłać żebym mógł z nim dalej współpracować?
    Czy teoretycznie podłączając Vcc GND i TXD powinno być wystarczające żeby podglądać co on wysyła?(żadnej dodatkowej konfiguracji- poza ustawieniem transmisji)
    Czy po włączeniu zasilania i masy powinna się świecić dioda CON?
    Ogólnie to: help me :D

Proszę o wyrozumiałość. Jak widać mam mały lvl :)

0 2
  • #2 20 Kwi 2012 23:16
    hotdog
    Poziom 26  

1. raczej nie
    2. nie
    3. tak wystarczy
    4. powinna mrugać, po otwarciu portu szeregowego przez jakaś aplikację powinna się zapalić światłem ciągłym.

teraz moje pytania:
    1. czy po sparowaniu masz nowy port szeregowy w menedrzeże?
    2. czy po jego otwarciu np RealTerm'ie dioda zaczyna palić się światłem ciągłym?

Najprostszy test to echo. Łączysz TXD z RXD, podłączasz zasilanie, otwierasz port w jakimś terminalu i odbierasz to co wysyłasz.

Polecam terminal:
    http://realterm.sourceforge.net/

0
  • #3 21 Kwi 2012 11:36
    damian_hey
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedz.
    Jednak nie do końca jasno to napisałem, bo część z tego o co pytasz jest w moim poście:

damian_hey napisał:

Po włączeniu modułu do zasilania otrzymuje zapalenie się POW i CON, i 3 mignięcia daty (na końcu zgaszona). Dziwi mnie fakt, że mimo iż nic się nie łączy z modułem to on sygnalizuje ze jest do czegoś podłączony. Stan diody CON się nie zmienia.

Poniższy (mała czcionka) opis jest już nie aktualny)
    Odpowiadając:
    1. Tak ilekroć sparuję urządzenie od nowa to mam nowy port w menadżerze.
    2. Nie próbowałem Realterm gdyż używałem prostej aplikacji: RSowl: http://we.pb.edu.pl/~solbut/zip/rs_owl.zip
    Jednakże, spróbuję również zalecanej dla sprawdzenia efektu- i ewentualnie dopiszę ten efekt (choć szczerze myślę, że będzie taki sam).

Dioda CON pali się od razu od włączenia Power i nie gaśnie. Nie reaguje na sprawowanie choć urządzenie da się parować. Po sparowaniu nie da się otworzyć tego portu do którego zostało dopisane urządzenie. Czyli dla mnie wygląda to tak, jak by urządzenie ciągle można było parować ale jest ono zajęte przez może niewłaściwy projekt płytki.

Jak napisałem z echem mogę mieć drobny problem. Bo realizuje to przez uP którego się uczę. Chciał sprawdzić czy w ogóle dobrze wysyłam, a co dopiero mówić o odbieraniu do modułu. Ale czemu nie, spróbuję (to nie znaczy, że odraz mi się uda) to napisać na ślepo- możliwe, że jak nie zwalę kodu w uP to usłyszę echo. Ale jeśli urządzenie jest zwalone to nie będę wiedział czy dobrze napisałem bo i tak nic nie usłyszę. :)
    Moim zdaniem płytka modułu jest źle zaprojektowana lub uszkodzona, mówię to na podstawie tej diody CON ciągle świecącej. Jednakże urządzenie się paruje. Mając 0 doświadczenie postanowiłem zasięgnąć waszej rady i wskazówek, bo mogę się po prostu mylić.
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie i wskazówki.

EDIT:
    Myliłem się co do efektu. Przez realterm gdy otwieram dany port dioda CON gaśnie a DAT wykonuje mrugnięcie. Jednakże nie otrzymuje żadnych danych. Muszę zapoznać się z programem. Po połączeniu mam tylko CTS i DSR.
    Czy da się tu wykonać na szybko jakiś prosty test sprawdzający działanie? Owe echo jakoś się da do tego wykorzystać? Układ nie miał zmienianej konfiguracji czyli na fabrycznych ustawieniach.

EDIT:EDIT:

Podsumuje obecny stan: Wydaje mi się, ze coś działa. Dioda CON jest źle realizowana - bo odwrotnie, połączenie to zgaszona, rozłączenia zapalona. Jeśli wysyłam coś z kompa do układu to mam reakcję flagi TXD w programie a na układzie daty. Jednakże, mimo podawania na nóżkę układu TXD danych, układ nie reaguje. Echo też nic nie daje- ale tu możliwe że nie umiem się tym jeszcze posługiwać. Poszukam na forum jak zrobić dobrze echo. Może coś znajdę.

Zanim zgłoszę rozwiązanie problemu spróbuje osiągnąć jakiś rezultat. Bo na razie to za wcześnie ogłaszać sukces.
    Serdeczne dzięki za podrzucony program.
    Napiszę jeśli osiągnę coś więcej, obecnie tak jak wyżej

EDIT:EDIT:EDIT:
    Uzyskałem efekty. Musiałem linie TXD uP pod RXD układu podłączyć żeby jakieś dane otrzymać i zmienić program.
    Działa

Dziękuję sama sugestia odpowiedniej aplikacji była wystarczająco pomocna do rozwiązania problemu. Wszystko pięknie ładnie śmiga. Ale z diodą CON to nie mam pojęcia, bo wysyła przy zapalonej (czyli dobrze- a wczesniej było przy zgaszonej)....Możliwe, że jeszcze to wyczaję.
    Dziękuję zgłaszam rozwiązanie.

0