Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung 920N uszkodzony zasilacz Model:IP-35135A

20 Kwi 2012 20:56 10950 26
  • Poziom 9  
    Opis Problemu:

Większość osób z tym monitorem (920N) lub podobnym ma problem z podświetleniem, ale u mnie jest troszkę inaczej.

Po wciśnięciu Power'a tak jakby włączał się i zaraz wyłączał, wyglądało to jak by chciał a nie mógł się włączyć. Matryca na ten ułamek sekundy robiła się jaśniejsza.
    Samsung 920N uszkodzony zasilacz Model:IP-35135A Samsung 920N uszkodzony zasilacz Model:IP-35135A Samsung 920N uszkodzony zasilacz Model:IP-35135A Samsung 920N uszkodzony zasilacz Model:IP-35135A Samsung 920N uszkodzony zasilacz Model:IP-35135A Samsung 920N uszkodzony zasilacz Model:IP-35135A Samsung 920N uszkodzony zasilacz Model:IP-35135A

Dobrałem się do zasilacza i pierwsze co widzę spuchnięte kondensatory.
    C302 -330µF v25 , C111 - 820µF v25 , C112 - 820µF v25

Wymieniłem je na inne o takich samych parametrach, po wymianie podpiąłem zasilacz i coś zaczęło "tykać" i zanim zdarzyłem wypiąć kabel z prądu spalił się SP8M3 Samsung 920N uszkodzony zasilacz Model:IP-35135A

Chciałem kupić tego SP8M3 ale aktualnie nie mogę go dostać w moim mieście,
    Zamówię go przez internet, kosztuje miedzy 8-12 zł przesyłka 10 zł więc pasowało by zamówić coś jeszcze tak ażeby jak wymienię SP8M3 nie okazało się że trzeba coś znowu z internetu zamawiać.

Prawdopodobnie może być uszkodzony DM0565R ale nie wiem jak go sprawdzić czy najpierw muszę wymienić SP8M3 ? czy mogę sprawdzać jak jest spalony? bo nie chce wymienić SP8M3 a DM0565R znowu mi go spali ...

Jak to zrobić?
    Muszę podpiąć zasilacz do prądu, minus z miernika do 2 nóżki i np + do 3 i ma być 20V,na 4 ma być 19,7V tak? a co z 1 i 6 nie możne być więcej niż 650V AC?

6.Vstr - Vstr Max Voltage VSTR 650 V
    5.N.C. - ?
    4.Vfb - Input voltage range VFB -0.3 to VCC V
    3.Vcc - Supply voltage VCC 20 V
    2.GND - masa
    1.Drain -Drain-source voltage VDSS 650 V ?

Na CN2 jest 13,75V GND 5,35V

Mógł się też zepsuć MBRF20100CT? Jak go sprawdzić? Może macie jeszcze jakieś pomysły co tam jeszcze pieprzło?

Tutaj dodaje zdjęcia:
    Samsung 920N uszkodzony zasilacz Model:IP-35135A Samsung 920N uszkodzony zasilacz Model:IP-35135A
  • Poziom 19  
    Zamieść zdjęcia obu stron płytki.
    Powinienem mieć.
  • Poziom 18  
    Zmień te kondensatory i płytka będzie śmigać koszta 2-3 zł.
  • Poziom 19  
    Taa.. Z upalonym mosfetem będzie śmigać.

Bargor - niestety nie mam tej płytki.
    W mojej jest nieco inny rozkład otworów.
  • Poziom 18  
    Mostfet koszt niecałe 4 zł. A płytki poszukam bo chyba mam kilka.
  • Poziom 39  
    Tranzystor mógł sie poprostu dopalic do końca po wymianie kondensatorów. Możesz sprawdzić jeszcze transformatorki na pierwotnym uzwojeniu powinny mieć 1,15k Ohma
    Oczywiście może też być uszkodzona jedna ze świetlówek zazwyczaj są cztery po dwie na każdą stronę góra, dół.
  • Poziom 29  
    DM0565R jest sprawny skoro jest napięcie na wyjściu.
    Zamiast SP8M3 zastosuj zamiennik IRF 7389 lub podobny http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/82446/IRF/IRF7389.html. Jak sprawdzić Mosfeta - najprościej sprawdzasz miernikiem czy nie ma zwarcia miedzy Drenem D (wyprowadzenia 5-8) a źródłem tranzystora 1 czyli S1 (wyprowadzenie 1) analogicznie dla drugiego tranzystora między D a źródłem S2 (wyprowadzenie 3). Tranzystory musisz wymienić najlepiej w komplecie, czyli 2 szt. unikniesz niespodzianek, bo jeśli będziesz miał pecha to po wlutowaniu sprawnego IRFa po jakimś czasie spali się drugi. MBRF20100CT jest sprawna skoro piszesz, że masz napięcia 5 i 13V. A jakie kupiłeś kondensatory zwykłe czy do zastosowań impulsowych?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Po co wymieniać oba tranzystory, skoro drugi nie ma nic wspólnego z tym pierwszym (osobny tor inwertera, do sterowania drugiego trafka)? Odnośnie kondensatorów, to porządne "zwykłe" na 105* będą na pewno lepsze, niż tanie, powszechnie dostępne LowESR np. Samxon'a.

gradek83 napisał:
    transformatorki na pierwotnym uzwojeniu powinny mieć 1,15k

Na wtórnym.
  • Poziom 29  
    Oczywiście mamy dwa tory, są one niezależne od siebie, ale są zasilane ze wspólnego zasilacza, który w tym przypadku uległ uszkodzeniu linia 14V. Zakłócenia z zasilacza, tętnienia spowodowały przegrzanie/ przebicie U205. Czyli układ U204 musiał pracować też w identycznych warunkach. Może się przegrzał a może nie. Ja osobiście w tym przypadku wymieniam komplet, gdy jeden jest uszkodzony, kalkulacja jest prosta MOSFET kosztuje ok. 3 zł a w przypadku ponownej awarii monitor musimy ponownie rozebrać, wymienić tranzystor. Jeśli naprawiamy sztukę tylko dla siebie i zakupiliśmy 1 układ doliczyć koszt przesyłki kolejnej sztuki. Jeśli ktoś daje gwarancje na monitor to takie naprawy w przypadku reklamacji powodują straty.
    Co do kondensatorów to dla każdego producent podaje czas bezawaryjnej pracy. Więc, jeśli ktoś kupi niskoimpedancyjny o żywotności tysiąca godziny to zawsze krócej wytrzyma od takiego o żywotności 10 tyś godzin.
  • Poziom 39  
    ogryz napisał:
    Na wtórnym.

ok
  • Poziom 19  
    Kolega pisze dyrdymały i się jeszcze przy nich upiera.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    gradek83 napisał:
    Pierwotne ma więcej zwojów a na wtórnym ma praktycznie zwarcie.

Kolego, prosta rada: jeśli nie mamy pojęcia w temacie (a świadczą o tym oba kolegi posty), nie udzielamy się.
    Sprawne trafko TM-130 ma na uzwojeniu wtórnym 1140R/1,34H (rezystancja/indukcyjność), na pierwotnym 145uH i pomijalnie małą rezystancję.

Nie mam zamiaru tego uzasadniać, odsyłam do podstaw elektrotechniki.
  • Poziom 9  
    gradek83 napisał:
    Możesz sprawdzić jeszcze transformatorki na pierwotnym uzwojeniu powinny mieć 1,15k Ohma

Taj jak zaznaczyłeś nic nie pokazuje ale tak jak ja zaznaczyłem jest (1121 i 1125) Ohma

ogryz napisał:
    Odnośnie kondensatorów, to porządne "zwykłe" na 105* będą na pewno lepsze, niż tanie, powszechnie dostępne LowESR np. Samxon'a.

na 820 v25 pisze: LowESR jackcon
    na 330 v25 jest narysowane Logo H w pół okrągłej otoczce.

foldback napisał:
    Zamiast SP8M3 zastosuj zamiennik IRF 7389

Przejdę się jeszcze do sklepu i spytam czy mają IRF 7389 jak nie to zamówię przez internet i wymienię.

Wobec DM0565R to były tylko moje podejrzenia, bo po podłączeniu zasilania ewidentnie coś w jego okolicy "Tika" ( cały czas )
  • Poziom 39  
    ogryz napisał:
    gradek83 napisał:
    Pierwotne ma więcej zwojów a na wtórnym ma praktycznie zwarcie.

Kolego, prosta rada: jeśli nie mamy pojęcia w temacie (a świadczą o tym oba kolegi posty), nie udzielamy się.
    Sprawne trafko TM-130 ma na uzwojeniu wtórnym 1140R/1,34H (rezystancja/indukcyjność), na pierwotnym 145uH i pomijalnie małą rezystancję.

Nie mam zamiaru tego uzasadniać, odsyłam do podstaw elektrotechniki.

No masz rację źle sobie zobaczyłem od strony lutowania piny mi się pomieszały.
  • Poziom 39  
    Bargor napisał:
    Wobec DM0565R to były tylko moje podejrzenia, bo po podłączeniu zasilania ewidentnie coś w jego okolicy "Tika" ( cały czas )

To że tyka to nie znaczy że jest uszkodzony.W moim przypadku też ten układ tykał ale gdy podpiąłem sprawne świetlówki tykanie ucichło.
  • Poziom 18  
    Miałem ostatnio u siebie fujitsu siemens c19-2. Był zanik napięcia po pierwotnej stronie zasilacza i też było tykanie jak się okazało pad jeden z 4 mostfetów, co spowodowało nawet brak zapalania diody w monitorze. Mostfet miał zwarcie po wymianie śmiga.
  • Poziom 9  
    Witam.

Wczoraj dostałem w końcu IRF7389 przylutowałem go zamiast SP8M3 (tego spalonego)
    I monitor ruszył, wczoraj działał poprawnie, pracował około 4h.

Dzisiaj próbuje go włączyć, na chwile pojawia się obraz i pada podświetlenie, (pod kontem widać że obraz jest wyświetlany ).

Co mogło się znowu zepsuć?
  • Poziom 29  
    Wymieniłeś jeden SP8M3 czy 2 sztuki. Do sprawdzenia druga sztuka SP8M3.
  • Poziom 16  
    Witam mam podobny problem z tym samym monitorem, uszkodzony jest tranzystor SP8M3 czy mogę go zastąpić tranzystorem IRF7319?
    Potrzebuje jeszcze informacji na jakie napięcie są diody zenera ZD 201 i 202
  • Spec od monitorów
    ZD202 taki sam jak ZD201, na obudowie powinno być napisane ".9.1Y" - czyli Zener na 9.1V
    U204 = U205 dual N and P chanal można IRF7319.( AO4606, APM9928, słabszy IRF7343, IRF7389, AP4501, AP4502 )

IP-35135A wg. samsung p/n. BN44-00089A (*B), z IC101 KA5L0565R (FSDM0565)
    oraz w inv. BIT3105

Elektrolity do wymiany ,żeby nie było potem niespodzianek!
  • Poziom 10  
    Witam,

Mój problem również dotyczy tego układu.Monitor dostałem uszkodzony, nie znam też jego historii.Włączając go, zapalała się tylko dioda led - brak obrazu.Po rozkręceniu dostrzegłem odwrotnie połączone przewody od wysokiego napięcia oraz napuchnięte kondensatory.Wymieniłem je ale usterka została (dioda tym razem zaczęła migać).Czy uszkodzeniu (poprzez złe podłączenie przewodów) mogła ulec matryca ?

• Poziom 35  
    djvanj napisał:
    .Czy uszkodzeniu (poprzez złe podłączenie przewodów) mogła ulec matryca ?

Czy masz na myśli przewody zasilające świetlówki? bo tych nie można odwrotnie podłączyć gdyż gniazda i wtyki mają taką budowę że wykluczają to. Tu nie ma nic do czynienia z matrycą tylko z jej podświetleniem. Kłania się poszerzenie wiadomości z dziedziny elektroniki i budowy oraz zasady działania monitorów LCD. Oprócz tego że wymieniłeś spuchnięte elektrolity to wykonałeś inne pomiary takie jak zasilanie inwertera, rezystancje trafek, mosfety. Czy podstawiłeś świetlówki lub sprawdziłeś ich sprawność w inny sposób aby wykluczyć ich uszkodzenie? Na takim etapie gdzie nie ma tych informacji trudno abyś oczekiwał jakiejś pomocy. Zawsze możesz skorzystać z pomocy kolegi bardziej obeznanego w elektronice lub z serwisu. Czasami jest to tańsze niż wymiana elementów na wyczucie.
  • Poziom 10  
    Napisałem, że odwrotnie zostały połączone przewody (nie jeden przewód) zatem istnieje jeszcze możliwość zamiany ich miejsc a nie sposobu umieszczenia w gnieździe (zamieszczone zdjęcie).Pan mnie tu do kolegów nie odsyła.Ciężko byłoby napisać poradę w stylu co powinienem sprawdzić w pierwszej kolejności zamiast wypisywać jaki to ja jestem niedoświadczony.Zasilanie inwertera ok,mosfety ok.Nie mam możliwości podstawienia świetlówek.Istnieje inny sposób na ich sprawdzenie ?.
  • Poziom 11  
    lisek napisał:

U204 = U205 dual N and P chanal można IRF7319.( AO4606, APM9928, słabszy IRF7343, IRF7389, AP4501, AP4502 )

Witam

A czy można zastosować zamiennie (zamiast SP8M3) układ MOSFET o oznaczeniu IRF7303?

Z góry dziękuje komuś mądremu za odpowiedź.