Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie rolety silnikiem krokowym

umbrellavirus 21 Kwi 2012 12:08 3829 6
  • #1 21 Kwi 2012 12:08
    umbrellavirus
    Poziom 7  

Witam wszystkich.

Wpadłem na pomysł by w dziecinnym pokoju wewnętrzna roleta sterowana była za pomocą silnika krokowego. Kiedy byłem młody zrealizowałem to za pomocą silników modelarskich z integrowanymi przekładniami. Mała prędkość i potężny moment obrotowy. Niestety cechowały się one bezwładnością oraz koniecznością użycia wyłączników krańcowych. Wszystko zrobiłem na mikro przekażnikach . Jednak w przypadku nie zadziałania wyłącznika krańcowego, roleta została "zmielona" :(
    Dlatego wpadłem na pomysł wykożystania silników krokowych. Cechują się równie dużym momentem, ogromną precyzją oraz brakiem bezwładności (hamowanie dynamiczne).
    Silnik 1,5Nm 1/8
    Sterowanie miało odbywać się za pomocą 3 mikrostyków.
    Pierwszy - obrót silnika w prawo. 11 obrotów - 2200 impulsów
    Drugi - obrót silnika w lewo. 11 obrotów - 2200 impulsów
    Trzeci - funkcja STOP - Zatrzymanie rolety w dowolnej pozycji.

O ile część mechaniczna nie jest dla mnie problemem, o tyle nie wiem jak zbudować sterownik.
    Nie chciałbym stosować wyłączników krańcowych, ponieważ roleta jest z elastyczna, z materiału .Więc istnieje ryzyko ich nie zadziałania.

Ma ktoś pomysł na budowę sterownika? Co z funkcją STOP? Jeśli zatrzymam roletę w połowie, opuszczenie całkowicie rolety będzie już mniejsze niż 11 obrotów.
    Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki.

0 6
  • #2 21 Kwi 2012 18:25
    bogdan_p
    Poziom 39  

Najprostsze rozwiązanie to zastosowanie krańcówek odpada liczenie kroków oraz można cały sterownik zrealizować bez użycia mikrokontrolera , pozbył bym się również przycisku stop zupełnie wystarczą dwa góra / dół działające w momencie trzymania . W przypadku zastosowania mikrokontrolera i tak wypada mieć chodź jedną krańcówkę aby wyznaczyć punkt odniesienia dla układu liczącego , liczenie kroków ma sens jeżeli jesteś pewien że silnik ma wystarczająca moc , jest prawidłowo zasilany i sterowany tak aby nie gubił kroków w przeciwnym razie liczenie kroków nie ma sensu i trzeba zastosować enkoder . Jako krańcówka nie musi być zastosowany typowy mikro wyłącznik może to być transoptor szczelinowy , halotron itp ważne aby wyznaczyć pozycje końcowe układu , proponuje przemyśleć sobie najkorzystniejsze z rozwiązań , sterownik zbudowany na mikrokontrolerze wymaga ponadto wiedzy z zakresu programowania danego modelu mikrokontrolera .

0
  • #3 21 Kwi 2012 19:49
    umbrellavirus
    Poziom 7  

A więc łatwe to to nie jest. Myślałem już o transoptorze szczelinowym ale problem to to że roleta nie ma żadnych prowadnic. A więc jej koniec może "latać"
    Chyba, że oba wyłączniki krańcowe znajdowały by się u góry.
    Masz jakiś pomysł na niezawodną krańcówkę? Jakiś schemacik? Pozdrawiam.

0
  • #4 21 Kwi 2012 21:36
    bogdan_p
    Poziom 39  

Jeżeli rolety nie zwijasz do samego końca to wystarczy po obu stronach zamocować transoptory szczelinowe w rolecie otwory dla obu pozycji końcowych np. z prawej dla zamkniętej z lewej dla otwartej . Możliwy jest również układ mierzący grubość nawiniętych zwój rolety na wałku nośnym krańcówka z rolką tak ustawiona aby zmieniała stany w zależności grubości nawinięcia ewentualnie dwie takie krańcówki , sposobów jest wiele tylko trzeba to sprawdzić jak będą zachowywać się w praktyce . Schemat prostego prostownika masz na tej stronie http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/Stepper.html oczywiście stopień mocy trzeba dostosować do prądu pracy silnika krokowego , osobiście uważam że prościej zrobić to na silniku DC z przekładnią niż na krokowym .

1
  • #5 22 Kwi 2012 19:05
    umbrellavirus
    Poziom 7  

Tak , ale silnik krokowy można swobodnie obracać podczas opuszczania rolety ręcznie.
    Roleta ma ok 150cm szczerokości , wykonana z materiału. Czy silnik 1Nm wystarczy?

0
  • #6 22 Kwi 2012 20:02
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zależy od konkretnej rolety - zmierz jaki ciężar podnosi roletę i jaka jest średnica rolki. Będziesz wiedział jaki moment jest potrzebny. Sprawdź czy nie ma hamulca który należy zdemontować.

0
  • #7 22 Kwi 2012 21:10
    bogdan_p
    Poziom 39  

umbrellavirus napisał:
    Tak , ale silnik krokowy można swobodnie obracać podczas opuszczania rolety ręcznie.

To po co Ci automat skoro chcesz opuszczać ręcznie , ponadto większość sterowników pozostawia jedno uzwojenie zasilane tzw. trzymanie . Pozostaje samodzielnie zaprojektować sterownik lub wykorzystać taki który ma funkcję Enable , ewentualnie wcześniejszy przykład z podwójnymi stykami przełączającymi włączającymi urządzenie oraz kierunek jednocześnie .

0