Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie rolety silnikiem krokowym

umbrellavirus 21 Kwi 2012 12:08 4027 6
 • #1 21 Kwi 2012 12:08
  umbrellavirus
  Poziom 8  

  Witam wszystkich.

  Wpadłem na pomysł by w dziecinnym pokoju wewnętrzna roleta sterowana była za pomocą silnika krokowego. Kiedy byłem młody zrealizowałem to za pomocą silników modelarskich z integrowanymi przekładniami. Mała prędkość i potężny moment obrotowy. Niestety cechowały się one bezwładnością oraz koniecznością użycia wyłączników krańcowych. Wszystko zrobiłem na mikro przekażnikach . Jednak w przypadku nie zadziałania wyłącznika krańcowego, roleta została "zmielona" :(
  Dlatego wpadłem na pomysł wykożystania silników krokowych. Cechują się równie dużym momentem, ogromną precyzją oraz brakiem bezwładności (hamowanie dynamiczne).
  Silnik 1,5Nm 1/8
  Sterowanie miało odbywać się za pomocą 3 mikrostyków.
  Pierwszy - obrót silnika w prawo. 11 obrotów - 2200 impulsów
  Drugi - obrót silnika w lewo. 11 obrotów - 2200 impulsów
  Trzeci - funkcja STOP - Zatrzymanie rolety w dowolnej pozycji.

  O ile część mechaniczna nie jest dla mnie problemem, o tyle nie wiem jak zbudować sterownik.
  Nie chciałbym stosować wyłączników krańcowych, ponieważ roleta jest z elastyczna, z materiału .Więc istnieje ryzyko ich nie zadziałania.

  Ma ktoś pomysł na budowę sterownika? Co z funkcją STOP? Jeśli zatrzymam roletę w połowie, opuszczenie całkowicie rolety będzie już mniejsze niż 11 obrotów.
  Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki.

  0 6
 • #2 21 Kwi 2012 18:25
  bogdan_p
  Poziom 39  

  Najprostsze rozwiązanie to zastosowanie krańcówek odpada liczenie kroków oraz można cały sterownik zrealizować bez użycia mikrokontrolera , pozbył bym się również przycisku stop zupełnie wystarczą dwa góra / dół działające w momencie trzymania . W przypadku zastosowania mikrokontrolera i tak wypada mieć chodź jedną krańcówkę aby wyznaczyć punkt odniesienia dla układu liczącego , liczenie kroków ma sens jeżeli jesteś pewien że silnik ma wystarczająca moc , jest prawidłowo zasilany i sterowany tak aby nie gubił kroków w przeciwnym razie liczenie kroków nie ma sensu i trzeba zastosować enkoder . Jako krańcówka nie musi być zastosowany typowy mikro wyłącznik może to być transoptor szczelinowy , halotron itp ważne aby wyznaczyć pozycje końcowe układu , proponuje przemyśleć sobie najkorzystniejsze z rozwiązań , sterownik zbudowany na mikrokontrolerze wymaga ponadto wiedzy z zakresu programowania danego modelu mikrokontrolera .

  0
 • #3 21 Kwi 2012 19:49
  umbrellavirus
  Poziom 8  

  A więc łatwe to to nie jest. Myślałem już o transoptorze szczelinowym ale problem to to że roleta nie ma żadnych prowadnic. A więc jej koniec może "latać"
  Chyba, że oba wyłączniki krańcowe znajdowały by się u góry.
  Masz jakiś pomysł na niezawodną krańcówkę? Jakiś schemacik? Pozdrawiam.

  0
 • #4 21 Kwi 2012 21:36
  bogdan_p
  Poziom 39  

  Jeżeli rolety nie zwijasz do samego końca to wystarczy po obu stronach zamocować transoptory szczelinowe w rolecie otwory dla obu pozycji końcowych np. z prawej dla zamkniętej z lewej dla otwartej . Możliwy jest również układ mierzący grubość nawiniętych zwój rolety na wałku nośnym krańcówka z rolką tak ustawiona aby zmieniała stany w zależności grubości nawinięcia ewentualnie dwie takie krańcówki , sposobów jest wiele tylko trzeba to sprawdzić jak będą zachowywać się w praktyce . Schemat prostego prostownika masz na tej stronie http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/Stepper.html oczywiście stopień mocy trzeba dostosować do prądu pracy silnika krokowego , osobiście uważam że prościej zrobić to na silniku DC z przekładnią niż na krokowym .

  1
 • #5 22 Kwi 2012 19:05
  umbrellavirus
  Poziom 8  

  Tak , ale silnik krokowy można swobodnie obracać podczas opuszczania rolety ręcznie.
  Roleta ma ok 150cm szczerokości , wykonana z materiału. Czy silnik 1Nm wystarczy?

  0
 • #6 22 Kwi 2012 20:02
  McRancor
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Zależy od konkretnej rolety - zmierz jaki ciężar podnosi roletę i jaka jest średnica rolki. Będziesz wiedział jaki moment jest potrzebny. Sprawdź czy nie ma hamulca który należy zdemontować.

  0
 • #7 22 Kwi 2012 21:10
  bogdan_p
  Poziom 39  

  umbrellavirus napisał:
  Tak , ale silnik krokowy można swobodnie obracać podczas opuszczania rolety ręcznie.

  To po co Ci automat skoro chcesz opuszczać ręcznie , ponadto większość sterowników pozostawia jedno uzwojenie zasilane tzw. trzymanie . Pozostaje samodzielnie zaprojektować sterownik lub wykorzystać taki który ma funkcję Enable , ewentualnie wcześniejszy przykład z podwójnymi stykami przełączającymi włączającymi urządzenie oraz kierunek jednocześnie .

  0