Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz symetryczny z trafa niesymetrycznego

21 Kwi 2012 14:32 1897 10
  • Poziom 11  
    witam, w planach mam budowe wzmacnicza na tda 7294 i w związku z tym potrzebuje zbudowac zasilacz symetryczny aby go zasilić.

do dyspozycji mam dwa transformatory 1x17V 120VA

wyczytałem, że można polaczyc 2 bliźniacze transformatory zwykłe aby otrzymać symetryczny.
    jak podlaczyć owe transformatory aby bylo prawidłowo czyli -,0,+
    ile z niech moge wyciągnać po wyprostowaniu
    czy nadadzą się do zasilenia wzmacniacza 100W na tda 7294. glośnik jaki planuje mieć pod ten wzmacniacz to 70W tesla arn 226
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Transformatory aż za nadto mają mocy. Rozumiem że chcesz 2 końcówki zasilać?

Całe łączenie to żadna filozofia - najwyżej podłączysz "odwrotnie". Pierwotne równolegle do 230V~ a wtórne - 4 przewody - łączysz trochę inaczej. Dwa z nich będą masą. Które to nie ma znaczenia ale musisz wybrać tak aby na dwóch pozostałych było około 34V~. Jeśli będzie 0V to wybrałeś zły przewód - w jednym z transformatorów podłącz drugi.

Będziesz miał około 240VA co daje około 170W co nie spowoduje nawet przy maksymalnej głośności przeciążenia transformatorów (maksymalnie to wyciągniesz po 70W na kanał).
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Taak, mocy aż zanadto, ale napięcia za niskie - zbudowany z tych transformatorów zasilacz będzie miał 2x22VDC, i przy tym napięciu TDA7294 może oddać ok. 50W.
  • Poziom 11  
    wlasnie sie tego balem ze napiecie bedzie za male, po zlaczeniu 2 transformatorow otrzymalem 36v a po wyprostowaniu tego po 2x25v. 50W to troche malutko, szkoda zeby tda dzialal w 50%:)
    rozumiem ze nie ma sposobu na podniesienie odrobine napiecia...

jedyne co mi przychodzi do glowy to sprzedac te 2 toroidy i kupic 1 konkretny:)
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    prosiak napisał:

jedyne co mi przychodzi do glowy to sprzedac te 2 toroidy i kupic 1 konkretny:)

Owszem, albo dowinąć (na jednym z nich - 120VA wystarczy dla TDA7294) do wymaganego napięcia (a to zależy od impedancji posiadanych/przewidzianych kolumn głośnikowych).
    W przypadku toroida to prosta sprawa, potrzeba trochę odpowiedniego drutu miedzianego w emalii i nieco umiejętności.
  • Poziom 11  
    ile miej wiecej metrow/centymetrow musialbym dowinac?? jak to obliczyc??

rozumie ze musialbym rozbebeszyc z ofoliowania i dolutowac do jednego (latwiej dostepnego konca) drutu i nawijac w kierunku w ktorym byl wczesniej?

jaki koszt drutu?? jak z dostepnościa??
    powiem szczerze ze bylo by to chyba najrozsadniejsze rozwiazanie tylko czy wtedy bede w stanie wyciagnac z wzmacniacza wiecej mocy???

tda 7294 z tego co sie orientuje to pracuje na napieciu max 40V
    nie spadnie mi moc transformatora zwiekszajac ilosc uzwojen?? czy moze sie zwiekszy?? przepraszam za pytania ale nie jestem elektronikiem, lecz lubie czasem sobie cos pogrzebac:)
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    prosiak napisał:
    ile miej wiecej metrow/centymetrow musialbym dowinac?? jak to obliczyc??

Jak piszę wyżej - najpierw trzeba ustalić jaka impedancja kolumn, z tego wyniknie napięcie zasilania, z tego wyniknie napięcie transformatora.
    Znając to napięcie wtórne U2 będziemy wiedzieć ile musimy zwiększyć istniejące napięcie U1=17V. Należy dowinąć tyle zwojów, aby napięcie wzrosło z U1=17V do U2.
    Wtedy trzeba nawinąć próbnie nawet linką w PCV 10zwojów i pomierzyć napięcie Ux na tych 10 zw. Obliczyć k=Ux/10 - wskaźnik ile V napięcia daje ten transformator na 1zw.
    Następnie trzeba obliczyć ilość zwojów do dowinięcia: n=(U2-17)/k.
    Następnie nawinąć nawet sznurkiem np. 10 zwojów (nawinąć pełne zwoje - zaznaczyć na sznurku kreską), odwinąć i pomierzyć długość, dzieląc ją przez ilość zwojów wyliczyć długość 1 zwoja. Znając dł. 1 zw. oraz ilość zwojów - wyliczyć długość drutu do zakupu - zwiększyć ją o 5-10%.

prosiak napisał:
    rozumie ze musialbym rozbebeszyc z ofoliowania i dolutowac do jednego (latwiej dostepnego konca) drutu i nawijac w kierunku w ktorym byl wczesniej?

Tak, chociaż do pomyślenia jest również nawijanie na tej folii, a "rozbebeszenie" tylko w celu dolutowania drutu - Uwaga; -pewne lutowanie, najlepiej po wcześniejszym pobieleniu oczyszczonych z emalii końcówek drutu i zagięciu ich w "oczka", następnie dobrze trzeba to zaizolować, żadne plastikowe taśmy!

prosiak napisał:
    jaki koszt drutu?? jak z dostepnościa??

Nie znam cen - rzędu 20 zł/kg, tu zapewne potrzebne będzie 0,2-0,4kg (strzelam).
    Pozostaje ustalić grubość drutu (średnicę) - ale to też dopiero po ustaleniu napięcia zasilającego wzmacniacz.
    Najprościej kupić drut w zakładach rzemieślniczych zajmujących się przezwajaniem silników elektrycznych - chętnie pozbywają się "końcówek".

prosiak napisał:
    powiem szczerze ze bylo by to chyba najrozsadniejsze rozwiazanie tylko czy wtedy bede w stanie wyciagnac z wzmacniacza wiecej mocy???

Co to znaczy więcej?
    Transformator 120VA nadaje się do zasilania wzmacniacza 100W, a nawet 120W. Znam takich co powiedzą, że nawet do wzm. o mocy 150W - i też nie można im odmówić racji.
    Swoją drogą TDA7294 to wzmacniacz o mocy 70W i nie należy go bardziej "cisnąć" - i dla tej mocy trafo 120VA jest aż nadto.

prosiak napisał:
    tda 7294 z tego co sie orientuje to pracuje na napieciu max 40V

Napięcie zasilania dobiera się do oczekiwanej mocy i impedancji obciążenia.
    Owszem, zasilanie ±40V jest odpowiednie dla obciążenia 8Ω, ale te napięcia ±40V to przy niewysterowanym wzmacniaczu (bieg luzem), pod obciążeniem spadną do ±35-37V.

prosiak napisał:
    nie spadnie mi moc transformatora zwiekszajac ilosc uzwojen?? czy moze sie zwiekszy?? przepraszam za pytania ale nie jestem elektronikiem, lecz lubie czasem sobie cos pogrzebac:)

Nie, moc się nie zmieni (w tym przypadku, gdzie istniejące uzwojenie jest przewidziane na dużo większy prąd).
  • Poziom 11  
    wzmacniaczem tym zasilany będzie subwoofer wiec jeden głosnik, którego jeszcze nie mam wiec czy to będzie 8ohm czy 4 dla mnie w chwili obecnej nie ma znaczenia.
    dodatkowo nasuwa mi sie pytanie, w momencie zwiększenia ilości uzwojeń na jednym transformatorze będe używal tylko tego jednego, zatem jak zrobić na tym jednym zasilanie symetryczne?? cos kiedyś słyszalem o masie pozornej lecz niestety na tym moja wiedza sie kończy.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jeśli tak, to trzeba transformator, jak to nazwałeś "rozbebeszyć", odwinąć to uzwojenie 17V i nawijać nowe. To traci sens.
    To miało sens z wykorzystaniem dwóch transformatorów - do dwóch wzmacniaczy TDA7294 (stereo), albo do mostka na 2xTDA (wtedy głośniki co najmniej 8Ω, moc rzędu 150W).
  • Poziom 11  
    to niestety pozostaje albo zadowolić sie mocą rzedu 50W na jakiś czas albo kupić jakies trafko 2x24V
  • Poziom 38  
    No to ja już Ciebie nie rozumiem.
    Nie chcesz dowijać uzwojeń na 2 transformatorach, ale rozważasz użycie tychże 2 transformatorów do wzmacniacza 50W - to jest dopiero bez sensu. Dwa transformatory o łącznej mocy 240VA do napędzania wzmacniacza 50W? - ciężar, gabaryty, koszty.
    Masz do wyboru:
    - sprzedać te dwa, kupić dobrany do zaprojektowanego wzmacniacza (przewidzieć moc, jaki głośnik),
    - przewinąć całkowicie jeden transformator pod TDA,
    - dowinąć dwa transformatory pod 2xTDA (stereo albo mostek).