Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq Presario cq60 klawiatura zalana piwem

21 Kwi 2012 18:51 2607 15
  • Poziom 8  
    Witam, na klawiature Compaq Presario cq60 jakieś 6 miesięcy temu wylało się piwo.
    Działa wszystko oprócz klawiatury... Jest jakiś sens grzebać przy tym coś samemu?
    Co ewentualnie mogę zrobić?
  • Poziom 22  
    ja zrobiłem tak ( dziecko zalało winem :P )
    wyjąłem klawiature podgrzełem wode destylowaną ( ale nie za bardzo około 40C ) i umyłem w tym .
    wysuszyczłem , wysczyłem wyszuszyłem i wysuszyłem to ważne !!!!!!
    i działała
    pozdrawiam
  • Moderator - Komputery Serwis
    Lepiej kup za 50-70zł na aukcjach klawiaturę zamiast ryzykować zniszczenie reszty sprzętu. Z wymianą powinieneś sobie poradzić sam. Dobrze by było, gdybyś zdjął klawiaturę i ocenił, czy płyn nie przedostał się pod nią na płytę - jeśli tak, należy to jak najszybciej wyczyścić.
  • Poziom 22  
    dt1 napisał:
    ryzykować zniszczenie reszty sprzętu
    no tu ryzyka nie ma żadnego
    powodzenia życzę
  • Poziom 8  
    Dzięki za rady... :) ale zniszczenia sprzętu tu raczej nie ryzykuję ponieważ komputer po zalaniu był użytkowany normalnie po minimum 5 godzin dziennie i wszystko dalej działa oprócz klawiatury:/ Chodzi mi o to czy jest sens rozebrać i próbować czyścić? Kommpa dostałem do naprawy ale z rozbieraniem laptopów nigdy nie miałem doczynienia i tu moje pytanie bardziej to skomplikowanie od stacjonarki? czy odkręcasz pierwszą śrubkę i już wiesz co dalej?:D
  • Poziom 23  
    Musisz zwolnić blokadę klawiatury po prostu, ale szczerze też bym na twoim miejscu kupił klawiaturę nawet używaną, a niżeli przy tej kombinował.
  • Poziom 8  
    A da się jakoś wyłączyć tą zalaną klawiaturę z poziomu systemu? Chodzi o to że jak podłączam klawiaturę pod usb nie da się pisać ponieważ występuje efekt tak jakby na klawiaturze ciągle była wciśnięta strzałka w lewo i kursor z tekstu ciągle ucieka w lewo...
    Nie da się. Musisz wykręcić klawiaturę i wypiąć tasiemkę z płyty.
  • Poziom 23  
    xxx777xxx napisał:
    A da się jakoś wyłączyć tą zalaną klawiaturę z poziomu systemu? Chodzi o to że jak podłączam klawiaturę pod usb nie da się pisać ponieważ występuje efekt tak jakby na klawiaturze ciągle była wciśnięta strzałka w lewo i kursor z tekstu ciągle ucieka w lewo...
    Najlepiej po prostu odłączyć tasiemkę położyć klawiaturę jako atrapę, nie przejmuj się tym bo jak i tak z klawiatury będą nici to jak będziesz uważać i delikatnie robić to najwyżej właśnie taśmę od klawiatury uszkodzisz nic więcej.
  • Poziom 8  
    Ok już odłączyłem klawiaturę. Mogę spróbować ją przemyć to znaczy włożyć do miski z wodą czy coś w tym stylu i potem wysuszyć? Jest jakaś szansa że po takim zabiegu zacznie działać?
    Szansa jest niewielka. Jeśli ją natomiast źle wysuszysz (i to nie na zewnątrz, chodzi mi o wnętrze) - to możesz poważniej uszkodzić laptopa (o czym pisałem wcześniej). Biorąc pod uwagę cenę nowej klawiatury - moim zdaniem nie opłaca się.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    xxx777xxx: kąpiesz w wodzie destylowanej, suszysz, kąpiesz w izopropanolu, suszysz.
  • Poziom 22  
    Nie wiem czemu dt1 mu odradzasz takiego zabiegu.
    Nie szkodzi spróbować ( u mnie wino zalało całą ) tak były zalane przyciski że jak się nacisneło to nawet niektóre nie odskakiwały.
    I zrobiłem tak jak pisałem i mi pomogło.
    Ryzyko żadne gdyż nawet jeśli się źle wysuszy to objaw jest taki, że przy naciskaniu literki e wyskakuje w.
    Tak jak ja źle wysuszyłem i mialem tak , to wziołem jeszcze raz suszyłem i suszyłem.
    Oczywiście musisz dobrze umyć.
    prosiak22 napisał:
    Nie wiem czemu dt1 mu odradzasz takiego zabiegu.

Ano chociażby dlatego, że nie jestem przekonany, że woda pozostała w klawiaturze w wyniku niedokładnego dosuszenia nie uszkodzi KBC. Czy kolega jest w stanie zagwarantować, że zwieranie losowych ścieżek na złączu klawiatury nie uszkodzi tego elementu? Jeśli tak, to pewnie, można próbować... Ale tak właściwie odradzam ze względu na to, że biorąc pod uwagę konstrukcję takiej klawiatury najczęściej taki zabieg jest po prostu stratą czasu i w większości przypadków klawiatura nie działa częściowo lub wcale. A biorąc pod uwagę cenę nowej po prostu moim zdaniem szkoda czasu.
  • Poziom 22  
    Mówię mi się udało i uważam, że zrobiłbym to jeszcze raz.
    Zanim zamówi i kupi to ponad tydzień będzie czekał.
    A tak to zrobić w ciągu 3-4 godzin.
    A co do zwarcia to wątpię by to popaliło co kolwiek.
    jankolo napisał:
    kąpiesz w wodzie destylowanej, suszysz, kąpiesz w izopropanolu, suszysz.
    A czy Tobie jankolo się udało ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Taka jest prawidłowa procedura mycia elektroniki po zalaniu, więc czemu zadajesz pytanie, na które odpowiedź musi byc twierdząca? W przypadku autora tematu tak stać się nie musi, bo czekał 6 miesięcy, więc klawiatura może być już skorodowana. Jak czekał 6 miesięcy to kolejny tydzień większej szkody już nie zrobi.