Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł centralnego ogrzewania własnej roboty.

Mixxedd 26 Kwi 2012 17:43 14801 59
  • Pomocny post
    #31 26 Kwi 2012 17:43
    bolekkow
    Poziom 9  

Co do rusztu wodnego, to czy poziomy, czy nie, wydaje mi się, że psuje warunki ciągu. Choć kolega ma Kocioł dwupaleniskowy z podajnikiem Q EKO DUO 17 i jest innego zdania. Chwali go sobie.

• #32 26 Kwi 2012 19:54
    bob770
    Poziom 9  

Ruszt wodny to porażka. Najlepszy jest kocioł zwykły na ekogroszek z automatycznym podajnikiem.

• Pomocny post
    #33 27 Kwi 2012 08:14
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

bolekkow napisał:
    Co do rusztu wodnego, to czy poziomy, czy nie, wydaje mi się, że psuje warunki ciągu. Choć kolega ma Kocioł dwupaleniskowy z podajnikiem Q EKO DUO 17 i jest innego zdania. Chwali go sobie.

Ciąg w tym przypadku nie ma znaczenia. Wręcz nawet lepiej jest jeżeli ten ciąg będzie utrudniony, ponieważ chodzi o kocioł z wymuszonym nawiewem powietrza przy pomocy wentylatora, w którym duży ciąg jest problemem.

bob770 napisał:
    Ruszt wodny to porażka. Najlepszy jest kocioł zwykły na ekogroszek z automatycznym podajnikiem.

Ale to przecież ma być kocioł retortowy z podajnikiem na ekogroszek. Tyle, że z dodatkowym rusztem. Przeczytaj dokładniej pierwszy post autora wątku :)

Jeszcze słowo do autora wątku:
    Pomyśl o retorcie wielopaliwowej z żeliwnym ślimakiem.
    Będziesz mógł palić wszystkim co da się wsypać do zasobnika: groszek, ekogrszek, miał, pelet, trociny, zrębki, zboże.

• Pomocny post
    #34 27 Kwi 2012 08:29
    bolszy188
    Poziom 16  

Plumpi napisał:
    Pomyśl o retorcie wielopaliwowej z żeliwnym ślimakiem.
    polecam dziś bym też o tym pomyślał. Moja rada uciekaj do Defro co polecić nie wiem pytaj innych ja mam Defro brat ma Defro i on też nie poleca. Ten kocioł pali jak zawieje.

• #35 27 Kwi 2012 19:35
    Mixxedd
    Poziom 9  

oczywiście z tym podajnikiem mam już tak zrobione. cała konstrukcja jest własno ręcznie wzmocniona. Można włożyć nawet nieco grubszy węgiel bo podajnik i tak pokruszy. Nie martwię się o żywotność ślimaka i silnika bo mam bardzo łatwy dost. do części.

Proszę poprawić błędy pisowni.
    mod - mirrzo

• #36 28 Kwi 2012 07:13
    bolekkow
    Poziom 9  

Negując ruszt wodny nie miałem na myśli oporów przepływu powietrza, a mniejszą różnicę temperatur powietrza jak w kotle do spalania węgla, drewna i innych paliw stałych w sposób tradycyjny. Duża różnica temperatur to duży ciąg. Dlatego też np. Jak rozpalamy ciąg mamy słabszy, jak już się porządnie rozpali, ciąg jest dużo lepszy. Kocioł z rusztem wodnym do spalania paliw stałych nigdy nie wygrzeje się tak dobrze w komorze spalania, jak ten bez rusztu wodnego.

• Pomocny post
    #37 28 Kwi 2012 11:31
    Plumpi

bolekkow napisał:
    Negując ruszt wodny nie miałem na myśli oporów przepływu powietrza, a mniejszą różnicę temperatur powietrza jak w kotle do spalania węgla, drewna i innych paliw stałych w sposób tradycyjny. Duża różnica temperatur to duży ciąg. Dlatego też np. Jak rozpalamy ciąg mamy słabszy, jak już się porządnie rozpali, ciąg jest dużo lepszy. Kocioł z rusztem wodnym do spalania paliw stałych nigdy nie wygrzeje się tak dobrze w komorze spalania, jak ten bez rusztu wodnego.

Po pierwsze ciąg nie powstaje w kotle, lecz w kominie i to od temperatury komina zależy wartość ciągu. Im komin będzie bardziej gorący, tym ciąg będzie większy.
    Ponadto wartość ciągu zależy także od przekroju komina i czynnej powierzchni wewnętrznej tego komina. Przy czym zbyt wąski komin powoduje spadek ciągu, a zbyt duża średnica komina powoduje, że komin będzie niedogrzany, gdyż zwiększa się czynna powierzchnia wymiany ciepła komina do otoczenia. Duża średnica komina powoduje wzrost strat cieplnych i przez to niedogrzanie komina spalinami.
    Zatem średnica komina powinna być nie za duża i nie za mała.
    Jeżeli zaś chodzi o temperaturę spalin na wylocie kotła to równie dobrze, a nawet skuteczniej można osiągnąć obniżenie temperatury spalin na wylocie poprzez wprowadzenie dodatkowych grodzi i kanałów, tym samym pogarszając ciąg.
    Ogólnie rzecz biorąc wszystko się sprowadza do sprawności kotła.
    W rzeczywistości sprawność kotła węglowego bez dmuchawy nie przekracza ok. 70% i teoretycznie możną ją podnieść poprzez zwiększenie powierzchni czynnej wymiennika, ale wartość ta jest w praktyce ograniczona właśnie ciągiem kominowym, który spada na skutek większego wychłodzenia spalin. Zwiększając powierzchnię czynną wymiennika kotła zasypowego z ciągiem naturalnym, rośnie sprawność tego kotła, ale maleje jego wydajność (spada moc), na skutek zmniejszenia ciągu.
    W przypadku kotłów z nadmuchem, sprawność kotła może osiągnąć maksymalnie 85%. W tym przypadku dobry ciąg kominowy jest efektem niepożądanym.
    Kotły retortowe mogą zaś osiągnąć maksymalnie do 90% , a sprawność jest ograniczona tylko i wyłącznie minimalną temperaturą spalin, która nie może być niższa od punktu rosy, ponieważ po przekroczeniu tej temperatury w kominie zacznie się wykraplać para wodna, doprowadzająca do zniszczenia komina.

Filozofia spalania z nadmuchem polega na tym, że energia oraz spaliny są produkowane tylko wtedy, kiedy pracuje wentylator. Kiedy kocioł z nadmuchem przechodzi w stan "podtrzymania" czyli utrzymania żaru bez dostarczania energii (w rzeczywistości ograniczenia tej energii do minimum) to jakikolwiek ciąg kominowy oraz nieszczelność układu nadmuchowego powoduje ciągłe utrzymanie procesu spalania na bardzo nieekonomicznym poziomie, dużo poniżej 70%. Zatem przynosi straty.
    Jak więc widzisz ruszt wodny, praktycznie w żaden sposób ani nie przeszkadza, ani też nie pomaga w uzyskaniu wyższej sprawności kotła z nadmuchem, gdyż o tej sprawności decyduje technologia spalania z wymuszonym nadmuchem zapewniająca sprawność na poziomie 85-90% w stosunku do maksymalnej sprawności 70% przy spalaniu swobodnym z ciągiem kominowym.
    Natomiast ten ruszt wodny jest narażony na bardzo szybkie zużycie w przeciągu nawet kilku lat, ponieważ znajduje się on bezpośrednio nad palnikiem, w którym proces spalania odbywa się w dużo wyższej temperaturze jak normalnie na ruszcie.
    Po prostu ruszt ten będzie przepalany przez palnik.
    O ile sam kocioł może osiągnąć żywotność nawet 30 lat, o tyle ruszt wodny ulegnie zniszczeniu w przeciągu kilku lat.

• #38 29 Kwi 2012 12:37
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Ciąg oczywiście powstaje w kominie ale ile powietrza przepłynie przez kocioł oraz komin regulują także przesłony lub dmuchawy. Jeśli miarkownik ograniczy przepływ powietrza to będzie mniejszy przepływ spalin przez kocioł i komin.
    Są dwa rodzaje kominów : podciśnieniowe i nadciśnieniowe. Mają one inna specyfikę pracy i różne wymagania. Dmuchawa może spowodować, że komin skonstruowany jako podciśnieniowy zacznie pracować w nadciśnieniu i nie będzie prawidłowo działał.
    Zatrzymanie dmuchawy powoduje znaczne ograniczenie przepływu spalin przez co może dojść w kominie do zbytniego wychłodzenia się spalin i kondensacji. Następuje wtedy smołowanie komina. Jest to bardzo trudne do usunięcia i może całkowicie zniszczyć komin.
    Kotły sterowane miarkownikiem mają płynną regulację przepływu powietrza przez co spalanie jest efektywniejsze.
    Ciepło ze spalania w kotle jest przekazywane do CO na takiej samej zasadzie jak w wymienniku rurowym. Szybszy przepływ spalin (wymuszony dmuchawą) przez kocioł powoduje, że spaliny oddadzą mniej energii do CO.
    Z pewnych względów w kotłach z komorą otwartą nie stosuje się wentylatorów.
    Sprawność kotła stałopalnego jest też związana z mocą osiąganą. Mają one fatalną modulację i nie da się osiągnąć wysokiej sprawności paląc "na pół gwizdka".
    Zanim zaczniemy zachwalać dmuchawy warto zastanowić się dlaczego nie stosuje się ich w kotłach gazowych z otwartą komorą spalania, tym bardziej że pracują one tak jak kotły stałopalne zasilane przez powietrze z kotłowni.

• #39 29 Kwi 2012 13:32
    Plumpi

Grzegorz Siemienowicz napisał:

Jeśli miarkownik ograniczy przepływ powietrza to będzie mniejszy przepływ spalin przez kocioł i komin.

Zatrzymanie dmuchawy powoduje znaczne ograniczenie przepływu spalin przez co może dojść w kominie do zbytniego wychłodzenia się spalin i kondensacji. Następuje wtedy smołowanie komina. Jest to bardzo trudne do usunięcia i może całkowicie zniszczyć komin.

Kotły sterowane miarkownikiem mają płynną regulację przepływu powietrza przez co spalanie jest efektywniejsze.

Szybszy przepływ spalin (wymuszony dmuchawą) przez kocioł powoduje, że spaliny oddadzą mniej energii do CO.

Z pewnych względów w kotłach z komorą otwartą nie stosuje się wentylatorów.
    Sprawność kotła stałopalnego jest też związana z mocą osiąganą. Mają one fatalną modulację i nie da się osiągnąć wysokiej sprawności paląc "na pół gwizdka".

Przeczytaj dokładnie analizując poszczególne swoje wypowiedzi.
    Zastanów się, które z nich zaprzeczają innym.
    Zastanów się także, dlaczego kotły o ciągu naturalnym mają o wiele niższą sprawność do 70% od kotłów z nadmuchem do 85% i dlaczego Twoje twierdzenie "Kotły sterowane miarkownikiem mają płynną regulację przepływu powietrza przez co spalanie jest efektywniejsze" jest błędne.

Zanim zaczniemy zachwalać dmuchawy warto zastanowić się dlaczego nie stosuje się ich w kotłach gazowych z otwartą komorą spalania, tym bardziej że pracują one tak jak kotły stałopalne zasilane przez powietrze z kotłowni.

Oświeć nas :)

• #40 29 Kwi 2012 22:26
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Sprawność (średnia) kotłów z nadmuchem i naturalnym ciągiem jest podobna.
    Problemem zresztą nie jest podwyższenie sprawności i doprowadzenie np. do kondensacji ale .... konsekwencje z tym związane.
    Smolenie w kominie jest praktycznie nieusuwalne. Skutecznie niszczy komin i obniża ciąg. To jest powodem, że duża część energii musi wylecieć ze spalinami aby w kominie nie następowało smołowanie.
    Podstawą działania kotłów stałopalnych jest ich stałopalność.
    Sterowanie dynamiczne jest parodią, gdyż ilości powietrza nie dobiera się na podstawie ilości tlenku węgla w spalinach.

• #41 29 Kwi 2012 23:22
    Plumpi

Sprawność (średnia) kotłów z nadmuchem i naturalnym ciągiem jest podobna.

Grzegorzu, odłóż strzelbę i przestań kolejny raz sobie strzelać w stopę :)

Sterowanie dynamiczne jest parodią, gdyż ilości powietrza nie dobiera się na podstawie ilości tlenku węgla w spalinach.

Parodią to raczej są Twoje teorie :)
    Kolego, właśnie na tym rzecz polega, że nadmuch zapewnia dobre dopalanie węgla i w ten sposób ograniczenie do minimum produkcji tlenku węgla.
    W wielu kotłach automatyka potrafi dobrać ilość powietrza tak, aby zminimalizować ilość tlenku węgla, a przy tym, żeby przedmuch kotła, który go wychładza nie był zbyt duży. Dla przykładu sterowniki eCoal optymalizują proces spalania na podstawie temperatur (wody oraz spalin). Realizują algorytm sterowania wg wpisanej w sterownik charakterystyki spalania.
    Zaś np. w kotłach Kostrzewa stosuje się wręcz sondę lambda, która mierzy zawartość tlenu w spalinach. Nie są to jedyne przykłady.
    Ponadto w każdym kotle z nadmuchem można regulować ilość powietrza i optymalizować spalanie ręcznie na podstawie obserwacji płomienia, o których już wielokrotnie pisałem na Elektrodzie.
    Żeby było ciekawiej to ten nadmuch wraz z automatyką jest w stanie zapewnić w miarę stabilną temperaturę spalin podczas procesu spalania, zapewniając wystarczającą temperaturę dla komina, która zapobiega smoleniu, a jednocześnie ogranicza straty na skutek zbyt gorących spalin. Dlatego też porównując ten sam kocioł, w którym proces spalania będzie się odbywał z ręczną regulacją klapą lub miarkownikiem ciągu z kotłem posiadającym nadmuch to ten z nadmuchem będzie posiadał najwyższą sprawność, dzięki najbardziej optymalnemu spalaniu.

W przeciwieństwie do wymuszonego nadmuchu, kocioł sterowany miarkownikiem ciągu będzie powodował spore straty na skutek niedopalania węgla i produkowanie tlenku węgla. Problem w tym, że miarkownik nie przerywa procesu spalania, lecz go dławi, powodując wytwarzanie dużej ilości tlenku węgla i sadzy.
    W zamian daje tylko i wyłącznie utrzymanie stabilnej temperatury wody w instalacji CO, kosztem pogorszenia efektywności spalania.

• #42 30 Kwi 2012 00:21
    saskia
    Poziom 38  

Musze sie wtracic, otoz obydwaj macie racje. Hmmmm, obydwaj? A tak.
    Jeden zapedzil sie w nowoczesnosc i automatyke, a drugi woli tanie,stare wyprobowane metody.
    Mozna dolozyc do kotla ze 2-3 kW energii el.na sterowanie i dojsc do 99 % sprawnosci, pewnie daloby sie zrobic to w ukladzie zamknietym, z ruchomym rusztem, bez wymiennikow, czy tez bufora, a komin tez mozna zlikwidowac i zrobic kondensat.
    Mozna tez miec komin w srodku budynku i nie martwic sie wysoka temp. spalin i wydajnoscia kotla, oszczedzic troche kasy na elektryce, sterowaniu, naprawach i czesciach zamiennych.

Dodano po 35 [minuty]:

Plumpi, odnosnie kominow, co powiesz na komin 60cm x 60cm i ok. 10m wysokosci.
    Nawet jak byl zimny przed sezonem, to nie dalo sie do niego zajrzec przez drzwiczki rewizyjne (50x50) bo glowe chcial urwac, ale nie wyrywal goracych spalin z kotla 1,1m2. a zawsze byl czysciutki o jasnoszarym kolorze.

• #43 30 Kwi 2012 00:38
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Plumpi napisał:

Parodią to raczej są Twoje teorie :)
    ........ Dla przykładu sterowniki eCoal optymalizują proces spalania na podstawie temperatur (wody oraz spalin). Realizują algorytm sterowania wg wpisanej w sterownik charakterystyki spalania.
    Zaś np. w kotłach Kostrzewa stosuje się wręcz sondę lambda, która mierzy zawartość tlenu w spalinach. Nie są to jedyne przykłady.

Wiem, że masz etykietę 'Specjalista - systemy grzewcze' więc bez problemów wytłumaczysz :
    1) Co jest w spalinach kotłów z Kostrzewa skoro według informacji na stronie : "Najważniejsze zalety to :
    EKOLOGIA - Emisja CO2 = 0" ;
    2) Jaka jest temperatura spalin na czopuchu jeśli sprawność jest około 94,5% ? ;
    3) Jaka powinna być temperatura spalin na czopuchu aby przy kominie podciśnieniowym o wysokości 8 metrów nie występowała kondensacja w żadnej części komina ?

• #44 30 Kwi 2012 08:11
    Plumpi

1) Co jest w spalinach kotłów z Kostrzewa skoro według informacji na stronie : "Najważniejsze zalety to :
    EKOLOGIA - Emisja CO2 = 0" ;

Problem w tym, że towar sprzedają marketingowcy, którzy nie zawsze odróżniają CO od CO2 :)

2) Jaka jest temperatura spalin na czopuchu jeśli sprawność jest około 94,5% ? ;

Zapewne będzie bardzo niska, ale nadal jeszcze powyżej punktu rosy.
    Pamiętaj, że sprawność kotła węglowego oblicza się dla wartości opałowej, a nie ciepła właściwego paliwa. Zatem sparawność 100% takiego kotła nie oznacza, że temperatura spalin jest poniżej punktu rosy.

3) Jaka powinna być temperatura spalin na czopuchu aby przy kominie podciśnieniowym o wysokości 8 metrów nie występowała kondensacja w żadnej części komina ?

Pytanie z gatunku: "ile benzyny spali mój samochód z silnikiem Diesla?"
    Kolego, jeżeli mówimy o kominie pracującym podciśnieniowo to mamy na myśli kocioł z nadmuchem naturalnym, wymuszonym przez ciąg kominowy i tu kotły nie są w stanie uzyskać zbyt dużych sprawności - ich sprawność jest poniżej 80%, a temperatura spalin pozostaje wysoka - 200-300stC
    Jeżeli mówimy o kotłach o dużej sprawności, powyżej 80-85% to muszą to być kotły z nadmuchem mechanicznym, wymuszonym wentylatorem.
    Skoro nadmuch jest mechaniczny to nie ma problemów z ciągiem czy on jest czy nie ma. Ponieważ prędkość spalin przy takiej pracy kotła jest większa to także i problem wychładzania spalin i wykraplania pary wodnej jest mniejszy. Tym samym temperatura spalin może być niższa bez szkody dla komina.
    Ponadto na sprawność kotła także duży wpływ ma jakość spalania. Wysoką jakość spalania (czyli dobre mieszanie paliwa z powietrzem i spalanie bezczadowe) uzyskuje się poprzez zastosowanie palnika oraz dobrej automatyki.

• #45 30 Kwi 2012 08:25
    Mixxedd
    Poziom 9  

Nie chciałbym się wtrącać w waszą dyskusję, ale ja tu tylko spytałem co myślicie o moim piecu a nie o jakimś smoleniu komina i nadmuchach. Bez przesady.

• #46 30 Kwi 2012 09:30
    Plumpi

Mixxedd napisał:
    Nie chciałbym się wtrącać w waszą dyskusję, ale ja tu tylko spytałem co myślicie o moim piecu a nie o jakimś smoleniu komina i nadmuchach. Bez przesady.

Na temat Twojego kotła to już napisaliśmy tyle ile było to możliwe.
    Zaś dalsze nasze dyskusje, które czasami przybierające charakter dywagacji, także mogą wiele wnieść do Twojego problemu, ponieważ poruszane są tu problemy, z którymi na pewno się spotkasz. Choć nie istnieją żadne uniwersalne wzory na obliczanie sprawności kotłów, których rzeczywiste parametry są w większości "loterią", to warto jednak wiedzieć co jaki skutek przyniesie.
    Dla przykładu trzeba wiedzieć, że nie ma sensu zbyt usilnie dążyć do zwiększenia sprawności, gdyż wychłodzone spaliny mogą powodować niszczenie komina.

• #47 30 Kwi 2012 09:58
    Mixxedd
    Poziom 9  

Otóż oczywiście o tym wiem

• #48 10 Maj 2012 20:43
    Mixxedd
    Poziom 9  

chciałem jeszcze dodać że kocioł jest skonstruowany podobnie jak ten link jesli chodzi o ruszt wodny ewentualnie dołoze tam jeszcze deflektor

• #49 12 Maj 2012 21:29
    bob770
    Poziom 9  

Dziękuję koledze za cenne informacje odnośnie ciągu w kotle Q EKO DUO, czyli z rusztem wodnym. Miałem zupełnie inne wyobrażenie na temat tego zagadnienia.

• #50 17 Maj 2012 18:42
    Mixxedd
    Poziom 9  

W tym poście chciałem tylko powiedzieć, że Kociołek już założony i po fazie testów- hula jak marzenie. Nic nie gotuje i jest super. Żadnych problemów z rusztem wodnym chociaż się trochę obawiałem.

• #51 17 Maj 2012 21:26
    Plumpi

To następny, poproszę dla mnie, ale bez rusztu wodnego ;)

• #52 18 Maj 2012 09:22
    Mixxedd
    Poziom 9  

NIe ma sprawy. Napisz tylko jaka moc. ;p

• #53 18 Maj 2012 09:32
    czarny_1963
    Poziom 21  

Daj jakieś foty tego kotła chętnie zobaczymy co ci wyszło .

• #54 18 Maj 2012 10:31
    Mixxedd
    Poziom 9  

Ależ oczywiscie. Już daję. Przepraszam za jakosć ale narazie nie mam dostępu do lepszego aparatu. Wszystko robione samemu oprócz motoreduktora wiatraka i sterownika.
    Kocioł centralnego ogrzewania własnej roboty.

• #55 18 Maj 2012 20:33
    101pawel
    Poziom 24  

Mixxedd napisał:
    Kociołek już założony i po fazie testów- hula jak marzenie..
    Jaką osiąga moc dla temperatury nominalnej czynnika grzewczego na wylocie no i koniecznie napisz jaka jest średnia sprawność sprawność?
    Pozdrawiam

• #56 18 Maj 2012 20:38
    Mixxedd
    Poziom 9  

Sprawnosc to +/- 85 %. Badane tak mniej więcej . Moc to około 27kw. No za bardzo to sie tu nie dobadam bo nie mam sprzętu pomiarowego i tych innych pierdoł

• #57 18 Maj 2012 22:53
    czarny_1963
    Poziom 21  

No całkiem nieźle ci to wyszło , wizualnie na fotce nie odbiega od sklepowych konstrukcji, oby jak najdłużej służył.

• #58 19 Maj 2012 09:08
    Mixxedd
    Poziom 9  

Dzięki bardzo. I właśnie chcę przełamać ten stereotyp, że "to co ze sklepu to lepsze". I nie warto nawet robić tego czegoś nawet jeśli się nie spróbowało. Jak widać na zdjęciu mi się opłaciło. Całkowity koszt pieca czyli blachy ocieplenie i blachy na zasobnik elektrody itp. węgla wyniósł mnie 1700zł. gdybym miał dokupić jeszcze jakiś motoreduktor i sterownik czyli ok. 2000zł to wyszłoby 3700zł czyli i tak taniej niż w jakimkolwiek sklepie.

• #59 30 Cze 2012 15:51
    rafal.chester
    Poziom 10  

Prośba do kolegi MIXXEDD. Czy mógłbyś wrzucić jeszcze jakieś fotki z wewnątrz piecyka? Głównie chodzi mi o to jakich rozmiarów kanały w piecu, jak wygląda palnik podajnika i ogólnie piec w środku. Z góry dziękuję i pozdrawiam

• #60 02 Kwi 2013 20:51
    Mixxedd
    Poziom 9  

Powracając po długiej przerwie do tematu z dumą mogę powiedzieć, że to co zrobiłem jak najbardziej się udało. Po pierwszej zimie jestem bardzo zadowolony z osiągów mojego kociołka. Od października 2012r do końca marca 2013r spaliłem 4800kg retopalu z kopalni piast po 610zł/tona. Średnia temp na dworze utrzymywała się u mnie na poziomie -5 do 0 stopni a czasem spadała poniżej 10 stopni poniżej zera. Temperatura zadana pieca utrzymywana była w okolicach 48-55 stopni a w domu nigdy nie zeszłą niżej niż 22 stopnie. Dom to nieocieplony zbudowany z grubego muru (40-60 cm) budynek o powierzchni ogrzewanej 200 m^2.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson