Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TRX Antek w wersji dwupasmowej?

Tedo 07 Sty 2005 12:46 26524 45
  • #1 07 Sty 2005 12:46
    Tedo
    Poziom 12  

Czy ktoś wykonał to radio w wersji dwupasmowej(80/20m)?

0 29
  • #3 07 Sty 2005 23:56
    Tedo
    Poziom 12  

Jednak co niektórzy wykonali te radia z pewnymi modyfikacjami i to na różne pasma np.sp5ddj,sp9lvz.
    Mnie jednak intereresuje czy ktoś zrobił model dwupasmowy 80/20m.
    Jeżeli jest ktoś taki to miałbym kilka pytań.

0
  • #4 08 Sty 2005 19:12
    IjeSJot
    Poziom 27  

Trudno nazwac to modyfikacjami, poniewaz zmianie ulega praktycznie caly uklad transceivera...

1
  • #5 08 Sty 2005 21:41
    Tedo
    Poziom 12  

Nie wiem co masz na myśli pisząc o zmianach niemal całego układu TRX-a.Z tego co wyczytałem to główne zmiany dot.VFO i wzm.mocy nadajnika,a to i tak planowałem zmienić.

0
  • #6 08 Sty 2005 22:07
    TheMonter
    Poziom 17  

A takie pytanko: Czy ma ktoś już schemat z wprowadzonymi poprawkami czy każdy musi indywidualnie sobie ulepszać :?:

Pzr.

0
  • #7 09 Sty 2005 20:21
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 09 Sty 2005 20:55
    Tedo
    Poziom 12  

Chetnie poznam modyfikacje związane z dodatkowymi kwarcami w filtrze
    i dod.wzm.w.cz(rozumiem,że rx-a),bo takich żeczy nie znzlazłem w necie.
    Co do końcówki mocy to od razu założyłem,że zastosuję inny układ niż w oryginale.

0
  • #9 09 Sty 2005 20:58
    IjeSJot
    Poziom 27  

Na konto tego nieszczesnego Bartka proponowalbym zbudowac np. SP5WW, przynajmniej mniejszy problem z podzespolami.

0
  • #10 10 Sty 2005 00:16
    Tedo
    Poziom 12  

A z jakimi częściami jest problem?

0
  • #11 10 Sty 2005 00:19
    IjeSJot
    Poziom 27  

Chodzi o ceny. Mlody amator nie zawsze dysponuje odpowiednia gotowka...

0
  • #12 10 Sty 2005 09:21
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 10 Sty 2005 14:02
    Tedo
    Poziom 12  

Nie mam i nigdy nie miałem radia CB(nie pociąga mnie to).Przeczytałem
    wszystkie wątki dot.Antka na elektrodzie i z tego co pamiętam to SP5HTT
    zachwycał się odbiornikiem,a nie mógł sobie poradzić z częścią nadawczą,
    teraz twierdzi co innego(w końcu spędził bardzo wiele godzin przy montażu
    i nie dało to efektu).
    Ja pomimo tego postanowiłem wykonać to radyjko,chociażby po to,a żeby zobaczyć jak pracują w takim układzie układy NE612.Oczywiście
    z oryginalnego Antka zostanie w zasadzie tylko tor formowania ssb,pośrednia i BFO.Zostanie zmienione VFO,wzm.w.cz.nadajnika oraz
    przeprojektowana płytka,bo w oryginale to mi się strasznie nie podoba.
    Ostatnio to co popełniłem to kilka lat temu TRX "BARTEK",który miał bardzo podobną budowę do Antka.Główną zmianą są ukł.NE612 zamiast
    UL1242.Doświadczenie wówczas zdobyte zamierzam wykorzystać przy budowie Antka.
    Jeżeli jest ktoś jeszcze,kto chciałby napisać swoje uwagi dot.budowy tego radia to zapraszam.Pozdrawiam Tedo

0
  • #14 10 Sty 2005 15:43
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kiedys mialem zamiar zrobic TRX na KF. Nawet zmontowalem jakis z EP (w postaci modulow na pojedynczych plytkach), ale nigdy nie uruchomilem - zabraklo mi juz checi...
    Wie ktos jak sprawuja sie transceivery serii DIGITAL? Tam sa nawet dosc ciekawe rozwiazania, moze z nich skorzystac? Trzeba tylko zrobic wlasna czesc cyfrowa i PLL (np. AT89C52 + synteza DDS).
    Gorzej, ze trzeba we wszystkich obwodach obliczyc i dobrac cewki.

0
  • #15 10 Sty 2005 22:34
    alinco
    Poziom 15  

Witajcie
    No to udało się...zainteresowany QRP zanabyłem ANTKA i wziałem się ostro do pracy.Zbudowanie zajeło mi równy tydzień-składałem go w pracy.
    Kilka uwag:
    -Pi filter w wykonaniu "fabrycznym"do wywalenia-ja zrobiłem go na rdzeniach które dostałem przy okazji zakupu Aquariusa od SP5DDJ
    -wzmacniacz mocy cholernie się wzbudza-pomny przestróg zrobiłem go z modyfikacjami ze strony SP9LVZ http://republika.pl/sp9lvz/ na tranzystorach:2SC2314 w driverze i 2SC2166-wynik:3W i bez wzbudzeń.
    -VFO-dwa rozwiązania:Albo wywalic i zrobić VXO(niebawem jak poczynię to zamieszczę wyniki),albo w miejsce agregatu wstawiamy 10-obrotowy potencjometr i stroimy varicapami-tą wersję poczyniłem.
    -po włożeniu do obudowy(w moim przypadku użyłem ramki i góry oraz dołu po CB radiu ALAN 48plus)Antek zachowuje się naprawdę poprawnie.
    -układ może jest prosty ale napewno źle jest zaprojektowana płytka:słusznie SP5HTT zauważył-ścieżki PI filtra to śmiech na sali,pomieszanie sciezek w.cz. z resztą-ogólnie sajgon na kółkach.
    -ważne są poziomy napięć wychodzących z VFO i BFO-w miejsce dzielników lepiej wstawić Peerki-można doskonale to wyregulować.

Wrazenia z użytkowania Antka są pozytywne-ja chciałem sprawić sobie QRP z powodu przemożnej chęci popracowania na czymś własnej roboty.
    Pozostaje mi włożyć skalę do niego i już.
    Jak zrobię fotki to wyślę żeby pokazać jeśli ktoś chętny.
    Pozdrawiam
    Marek SQ3DLM

0
  • #16 10 Sty 2005 23:03
    Tedo
    Poziom 12  

I dołączył następny kolega,któremu jednak to ruszyło.Bardzo się cieszę i gratuluję.Nie taki diabeł straszny jak...
    Ja z chęcią obejrzę fotki jak równierz byłbym chętny zobaczyć jakiś prosty
    układ skali cyfrowej z możliwością wklepania różnych p.cz.Co prawda widziałem prosty układ na elektrodzie skali na 16f84,ale nie znam się na programowaniu tego typu rzeczy.Z chęcią przeczytam inne uwagi i sugestie na temat Antka.

0
  • #17 11 Sty 2005 00:35
    sp9coo
    Poziom 18  

Witam kolegów
    Jestem jednym z tych co popełnili ANTKA.Niemogę nic dodać i ująć to jest konstrukcja dla posiadacza dużego doświadczenia i oprzyżądowania jak się niema tego to lepiej kupić coś fabrycznego choć by starsze modele z lat 70-80 ,nad tym wynalaskiem spędziłem kikadziesiąd godzin i nie mam dobrego zdania o tym .sp5aht Janeczku

0
  • #18 15 Maj 2005 18:45
    Ulyssess
    Poziom 17  

alinco napisał:

-układ może jest prosty ale napewno źle jest zaprojektowana płytka:słusznie SP5HTT zauważył-ścieżki PI filtra to śmiech na sali,pomieszanie sciezek w.cz. z resztą-ogólnie sajgon na kółkach.

Odświeżam stary wątek ale co tam ;)

To że płytka jest żle zaprojektowana to nie wina autora projektu, tylko wytwórcy płytki (nazwa firmy w domysle ;) ) tworzona była pewnie w protelu na automatycznym rozmieszczeniu ścieżek i dlatego jest taka kaszanka. Przeciez wiadomo że do konstrukcji chocby odbiorników nie stosuje sie płytek z kupnych tylko robi swoje. Ja zrobiłem odbiornik w którym mieszacz i filtr pośr. jest zamknięty w obudowie od głowicy w. cz. telewizyjnej a z tego wychodzi juz tylko p. cz. Jeśli chodzi o jego czułość to wystarczy dołożyc drugi filtr taki sam p cz. a miedzy nimi jednotranzystorowy wzmaczniacz i po problemie. Ogólnie układy NE612 są dość dobre ale ja zastosowałem inny mieszacz - na razie siedzi jeden BF966 za nim I filtr p. cz. potem wzmaczniacz i drugi hiltr p. cz. Tak mi na uchop bardziej pasuje

Pozdrawiam Piotrek

0
  • #19 15 Maj 2005 21:32
    sq7gvu
    Poziom 17  

Witam! Ja wlasnie buduje Antka. Tylko z gory zalozylem, ze nie bedzie to uklad montowany na oryginalnej plytce, tylko kazdy modul na osobnej. I tak dwa ne612 umiescilem na jednej, wzmacniacz mikrofonowy i przedwzmacniacz odbiornika wykonalem na jednym podwojnym wzmacniaczu operacyjnym i umiescilem na osobnej plytce, obwody wejsciowe zintegrowalem ze wzmacniaczem na BF245 i umiescilem na osobnej plytce, VFO i BFO umiescilem na osobnej plytce i wszedzie gdzie bylo mozna zastosowalem kondensatory foliowe - trzyma czestotliwosc ladnie, wzmacniacz m.cz. rowniez na osobnej plytce. Posrednia jest 10,695 z fabrycznym filtrem kwarcowym od CB RADIO. Poniewaz mialem tylko jeden uklad NE612 wiec wstawilem go w miejsce detektora/mieszacza nadajnika a jako mieszacz odbiornika wykorzystalem strukture UL1203/TCA440 ze wzmacniaczem. Obwody w tej konfiguracji sa nawiniete na karkasach fi 7mm i odbiornik testowany na dzialce jednego z Kolegow nieznacznie ustepowal czuloscia IC-706. Pracuje teraz nad czescia nadawcza - chyba bedzie to wzmacniacz na 2SC2314 oraz 2SC2166 i dodatkowo wzmacniacz na dwoch IRF510. To tyle na dzis :) Pozdrawiam!

0
  • #20 16 Maj 2005 08:23
    Ulyssess
    Poziom 17  

A ja zrobiłęm na odwrót. NE612 dałem jako product detektor a jako mieszacz narazie siedzi prosty na jednym BF966 a docelowo bedzie jakis zrównoważony - najpewniej bedzie taki jaki jest w Digitalach - na 4 mosfetach.

Pozdrawiam Piotrek

0
  • #21 16 Maj 2005 09:13
    Jap
    Poziom 28  

Hi. Ja także popełniłem Antka - nadajnik ruszył po wprowadzeniu małych modyfikacji opisanych między innymi w poście “czy komuś działa nadajnik”. Jednak chciałbym polecić wszystkim Antkowiczom cykl projektów / ulepszeń Antka ukazujących się od kilku numerów w Świat Radio – w majowym numerze jest opis jak wycisnąć 15W z tranzystora IRF530 przy zasilaniu 13V, jak zwiększyć czułość, układ ALC czy ARW . Ale jak zauważycie w tym artykule – podstawa sukcesu odpalenia nadajnika to zmiana długości ścieżek (poprzez ucinanie kilku oryginalnych i podłączenie po krótszej drodze mostkiem z drutu) odraz blokowanie pewnych bloków podczas nadawania (uniemożliwienie przedostawania się sygnału w.cz. na wejście mieszacza itp.).

0
  • #22 17 Maj 2005 16:59
    sp9coo
    Poziom 18  

Witam kol.
    i jak prace przy ANTKU ,mój poszedł do ludzi . I odradzam tą konstukcje jak chcecie mieć dobry sprzent do QRP to sp5ww jest najlepszą konstukcją i zachęcam do zrobienia .
    Grzegorz sp9coo

0
  • #24 26 Maj 2005 15:10
    SQ5IRH
    Poziom 16  

Mój Antek już działa. Dokonałem przebudowy stopnia końcowego, wymieniając tranzystor na bipolarny (2SC2078). Wiązało się to oczywiście ze zmianą dopasowania i polaryzacji. Ostatecznie moc wyjściowa w.cz. wyniosła 2,5W bez wzbudzenia. Bardzo ważną rzeczą było zastąpienie dzielników rezystorowych na wyjściu VXO i BFO potencjometrami (1k). Dało to możliwość dokładnego ustawienia poziomu sygnałów z tych generatorów co w konsekwencji znacznie poprawiło sygnał SSB. Oddzieliłem również filtr wyjściowy od wzmacniacza mikrofonowego oraz poblokowałem doprowadzenia zaslilania do poszczególnych części układu kondensatorami 100nF. Moja wersja urządzenia ma dobudowany wskaźnik WFS co znacznie ułatwia pracę z przypadkowymi antenami. Dodatkowo do Antka używam wzmacniacza lampowego o mocy 40W i przy pomocy anteny magnetycznej (średnica 80cm) nawiązałem wiele łączności krajowych w paśmie 80m. Korespondenci oceniali sygnał jako dobry.

0
  • #25 26 Maj 2005 15:58
    pukury
    Poziom 35  

witam !! do Kol. SQ5IRH - interesuje się zagadnieniem ant. magnetycznych czy mogł byś napisać coś o Twojej ? i jeszcze jedno gdzie można znależć schem. SP5WW ? bardzo prosze o odpowież i dziękuję ( z góry) pozdrawiam !!

0
  • #26 26 Maj 2005 16:49
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

pukury napisał:
    .... i jeszcze jedno gdzie można znależć schem. SP5WW ? bardzo prosze o odpowież i dziękuję ( z góry) pozdrawiam !!

Wpisz w "szukaj" sp5ww . Trochę o tym było . Np. Tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=52525&highlight=sp5ww

W załączniku trochę podstawowych materiałów zebranych w jedno miejsce . Schematy i płytki .
    Materiały te można znaleść w internecie , ale niech też będą na Elektrodzie , bo zainteresowanie jest spore :)

0
    Załączniki:
  • #27 26 Maj 2005 17:23
    pukury
    Poziom 35  

witam !! bardzo dziękuję ! mam radielektronika z lat 80 nawet wtedy coś tam robiłem ale niestety nie miałem filtru 9Mhz i tak zostało - teraz mam trochę czasu może coś zrobię . jeszcze raz dziękuję . pozdrawiam !!

0
  • #28 28 Maj 2005 19:24
    SQ5IRH
    Poziom 16  

Witaj pukury. Moja antena to ramowa antena siedmio zwojowa (należy do grupy magnetycznych) wykonana z krzyżaka i nawiniętego na nim drutu miedzianego. Na pasmo 80m wykorzystuje się pięć zwojów (przełączane krokodylkiem). Z kablem 50-cio omowym sprzężona jest pojemnościowo przy pomocy kondensatora zmiennego. Całość ma kształt kwadratu o boku 52 cm. Antena ta była kiedyś opisywana w Świat Radio. Po stronie nadawczej testowałem ją tylko w paśmie 80m i tu SWR daje się zmniejszyć do 1 po każdorazowym dostrojeniu (pasmo przenoszenia tej anteny to ok. 30 kHz). Po stronie odbiorczej antena pracuje zadowalająco, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej rozmiary i tak niską częstotliwość pracy. Myśle że jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które jak ja nie mają możliwości zainstalowania anteny pełnowymiarowej.

0
  • #29 03 Cze 2005 20:05
    jas23
    Poziom 2  

Witam!
    Popełniłem Antka jakiś czas temu, przeprowadziłem na nim kilkanaście łączności i jestem ogólnie zadowolony. Bez poważniejszych ingerencji w układ wzm. mocy wycisnąłęm prawie 5W. Jedyną modyfikacją była wymiana tranzystora IRF520 na IRF510. Bardzo poważnym problemem w Antku są wzbudzenia zarówno odbiornika jak i nadajnika. Problem rozwiązałem zamykając w ekranie VFO i BFO, i blokując zasilanie kondensatorami 100n, dolutowując do GND i Vcc układów SA612. Przy wzmacniaczach operacyjnych trzeba było zwiększyć pojemności do 47uF.
    Wymianie uległy również wzm. op. na TL071. W celu polepszenia brzmienia dzięku zwiększyłem kondensatory sprzęgające w torze m.cz.
    I już!
    Ostatnio dorobiłem ARW i sterowany nim wzm. wcz. Hula aż miło się słucha!!

0
  • #30 27 Paź 2005 15:15
    SebastianMX
    Poziom 2  

Witam

A czemu tak usilnie trzymacie sie tych Antkow? Radze sprawdzic konstrukcje SP5DDJ (www.sp5ddj.prv.pl), Taurus jest wprost rewelacyjny, a budowa tego TRXa to czysta przyjemnosc.

73

Sebastian

0