Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Orno SD720D6 AR8 - samoczynny dzwonek - zakłócenia z sieci

luksoft 22 Kwi 2012 09:36 4799 10
 • #1 22 Kwi 2012 09:36
  luksoft
  Poziom 7  

  Witam

  Wymieniłem wideodomofon Orno SD880D6 R19S (stawiam, że to ten model, bo oznaczeń nie ma) na domofon Orno SD720 AR8. Wybrałem go, żeby dało się łatwo zainstalować bramofon w miejscu starego (dokładnie ten sam kształt).

  Nowy domofon został oczywiście zainstalowany na tych samych przewodwach co stary - biegną pod podwórkiem wyłożonym kostką brukową i innymi udziwnieniami. Niestety nie ja kładłem kable, więc nie wiem nawet czy są ekranowane - w domu nie są. Wymiana kabli jest natomiast nieralna ze względu na koszty i rozmiar operacji. Istotne może też być, że pewnie, przynajmniej na pewnym odcinku, mogą iść równolegle z kablami zasilającymi bramę.

  Niestety, po podłączeniu okazało się, że domofon dzwoni sam z siebie - a konkretnie przy każdym zakłóceniu z sieci energetycznej (uruchomieniu bramy, włączeniu światła w dowolnym miejscu w domu, itp.). Zakłócenia nie pochodzą raczej od zasilacza, bo po wypięciu przewodów do bramofonu, domofon nie dzwoni sam z siebie.

  Czy coś da się z tym zrobić poza oczywistą wymianą domofonu lub kabli do bramofonu? Zaznaczam, że wideodomofon działał zupełnie bez zarzutu (do czasu aż się nie popsuł).

  W instrukcji domofonu nie ma słowa o tym, że przewód musi być ekranowany. Przekrój przewodu powinien mieć co prawda 0,6mm2 i długość do 100m, a u mnie ma 0,5mm2 (skrętka, ale sygnał nie jest puszczony jedną parą), ale za to długość raczej nie przekracza 20m.

  Jak działa domofon? 2 przewody - audo i gnd. W stanie spoczynku jest na stałe trochę ponad 1V, sygnał dzwonienia powoduje spadek napięcia blisko 0V. Podczas rozmowy jest około 12V.

  Próbowałem wymiany zasilaczy, ale efekt mam ten sam. Poza problemem dzownienia działa dobrze - rozmowa przebiega bez problemów, po obu stronach słychać głośno i wyraźnie.

  Proszę o jakieś sugestie, co mogło by pomóc.

 • #2 22 Kwi 2012 11:29
  Tracer2
  Moderator - Telefony Stacjonarne

  Puść sygnał 1 parą. Zasilanie inną i co tam jeszcze jest.
  Prawdopodobnie są "rozbite" pary i dlatega są zakłócenia.

 • #3 22 Kwi 2012 14:44
  luksoft
  Poziom 7  

  A nieco jaśniej? Nie wydaje mi się, żeby konstrukcja to przewidywała, a przynajmniej ja zupełnie nie mam koncepcji jak to zrobić.

  Dodano po 2 [godziny] 58 [minuty]:

  Zbadałem temat dokładnie i znalazłem jedną rzecz. Jak się odkręci bramofon od bramy to wszystko działa jak należy. W momencie zetknęcia obudowy z bramą pojawia się lekkie buczenie w głośniku (gdy słuchawka w unifonie jest podniesiona). Taki stan nie powoduje jescze problemów z dzwonieniem. Po przykręceniu (gdy kontakt obudowy bramofonu z bramą staje się bardzo dobry) buczenie słychać dużo bardziej (choć nadal można normalnie rozmawiać) i wtedy zaczynają się problemy z samoczynnym dzwonieniem.

  Sprawdzałem inny bramofon i nie ma kontaktu między kablami dochodzącymi do bramofonu a jego obudową (choć może w tym jest i to jest problemem?).

  =====

  Edit: Wygląda na to, że ten egzemplarz bramofonu ma gdzieś przebicie. W drugim problem wydaje się nie występować.

 • #4 07 Lis 2012 17:52
  bartek84a
  Poziom 1  

  Witam

  Czy udało Ci się uporać z tym problemem (samoczynne dzwonienie)?

  U mnie problem wyglądał następująco:
  1) przestał działać elektrozaczep, wiec sprawdziłem kable, wszystko wyglądało ok, więc skręciłem jak było.
  Efekt- problem rozwiązany, elektrozaczep chodzi prawidłowo (nie cieszyłem sie jednak długo).
  Po około 24h wideodomofon zaczął sam dzwonić, sam się włącza, co jakieś 10-20min.

  bardzo proszę o jakieś sugestie, gdzie należy szukać usterki.

 • #5 07 Lis 2012 20:30
  luksoft
  Poziom 7  

  Tak. Reklamacja, naprawa bramofonu, działa jak trzeba. Poza tym zadzwonił raz samoczynnie w ciągu pół roku, podczas ulewy.

 • #6 05 Sty 2013 12:09
  Reflekt
  Poziom 17  

  Witam, mam dokładnie taki sam problem , domofon od nowości buczy po podniesieniu słuchawki i co jakiś czas dzwoni sam z siebie!? Instalacja sprawdzona , zasilanie idzie z TM gdzie się znajduje zasilacz 12V 1A. Domofon był reklamowany, producent niby przelutował płytę ale problem pozostał , myślałem o wlutowaniu opornika w słuchawce by zredukować buczenie , ale co zrobić z samoczynnym dzwonieniem

 • #7 14 Sty 2013 22:51
  smyrna
  Poziom 2  

  Witam serdecznie. Mam bardzo podobny problem do kolegi powyżej. Różnica polega na tym, iż w zestawie zamontowałem drugi moduł wewnętrzny jako interkom. Wszystko działało prawidłowo w każdym kierunku, poza minimalnym szumem słuchawki w czasie rozmowy. Problem pojawił się w momencie włączania światła w mieszkaniu. Ciekawostką jest to, że w tym momencie uaktywnia się słuchawka zabudowana na piętrze (ta na parterze milczy - działa prawidłowo). Problem pojawia się tylko na kilku wyłącznikach instalacji domowej. Gdzie szukac przyczyny? Pozdrawiam! :)

 • #8 15 Sty 2013 07:36
  Ircys
  Specjalista Domofony

  smyrna napisał:
  Gdzie szukac przyczyny?


  W bardzo marnej jakości zestawie domofonowym.

  Pozdrawiam
  www.alfatech.net.pl

 • #9 15 Sty 2013 15:52
  smyrna
  Poziom 2  

  Niestety nie mam wpływu na sprzęt, gdyż tylko takim dysponuje. Liczyłem raczej na pomoc, pomysły na rozwiązanie problemu.

 • #10 29 Sty 2013 22:07
  333mario
  Poziom 17  

  Masz racje nie masz niestety wpływu na jakość sprzętu, możesz jedynie omijać go szerokim łukiem jak większość taniego sprzętu z Chin. Kolega Ircys ma rację, ja sam w swojej karierze montowałem krótko ten sprzęt za co się wstydzę do dziś :)

 • #11 29 Sty 2013 22:24
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  Może to nie dokładnie to samo, ale znajomy miał dzwonek elektroniczny i ten włączał się gdy ktoś w domu coś tam załączał (nie zawsze, ale nader często). Dzwonek był zasilany z transformatora dzwonkowego. Wiem, że dołożyłem mu jakieś kondensatory w celu odkłócenia tegoż dzwonka i udało się. :D Problem ustąpił. Było to kilka lat temu.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME