Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka do nawigacji "na szybko"

kreth 22 Kwi 2012 13:06 13578 15
  • Ładowarka do nawigacji "na szybko"

Witam wszystkich.

Chciałbym zaprezentować Wam moją prostą ładowarkę do nawigacji. Jest to moja pierwsza konstrukcja pokazana w DIY, reszty nie pokażę gdyż zwyczajnie wstyd takie coś pokazywać :D . Temat ładowarki jest zapewne oklepany, aczkolwiek moim zdaniem nie do końca. Standardowo robiąc zasilacz na 5V pakujemy 7805 i wszystko gra. Prawie. Poprzednia wersja prezentowanej ładowarki prawie przetopiła mi obudowę, zaczynały działać zabezpieczenia termiczne gdyż radiator nie nadążał z odprowadzaniem ciepła z 7805. Zły na siebie i cały świat musiałem coś wymyślić - navi potrzebna była mi na drugi dzień. Przypadkiem trafiłem płytkę z starego monitora LCD a w nim układ 1501-50, czyli AP1501 - scaloną przetwornicę DC/DC o katalogowej wydajności 3A na 5V. I to przy sprawności 77%. W nocie katalogowej odnalazłem schemat:

Ładowarka do nawigacji "na szybko"

szybki rzut okiem na płytkę - dławik i diodę odnalazłem od razu. W kawałku płytki dwustronnej wyryłem ścieżki i polutowałem całe urządzenie. Na wejście dałem 47µF, na wyjście 470µ + profilaktycznie 100nF. Ładowarka działa do dziś, tj. już pół roku :D co widać na jednym ze zdjęć. Obudowę wyszarpałem z starego transmitera FM który i tak beznadziejnie grał.

W trakcie pracy obudowa ledwie wyczuwalnie się nagrzewała, w odróżnieniu od topiącego plastik 7805. W przyszłości rozważam montaż tej ładowarki na "normalnej" płytce w samochodzie i wyprowadzenie 2-3 gniazd USB do ładowania różnych urządzeń.

Sam układ w sklepach jest niestety dość drogi (około 20zł) co przesądza w wielu przypadkach o kupnie ładowarki made in china :). Jeśli jednak składamy coś "na za 5 dwunasta" i akurat przypadkiem trafia się taki układ w ręce - tylko korzystać.

Trochę zdjęć:
    Ładowarka do nawigacji "na szybko" Ładowarka do nawigacji "na szybko" Ładowarka do nawigacji "na szybko" Ładowarka do nawigacji "na szybko" Ładowarka do nawigacji "na szybko" Ładowarka do nawigacji "na szybko"

Całą przetwornicę zabezpiecza bezpiecznik topikowy 1A.

Pozdrawiam i czekam na pytania/sugestie/opinie :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    kreth
    Poziom 11  
    kreth napisał 69 postów o ocenie 46, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Opole. Jest z nami od 2009 roku.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Trzyzet
    Poziom 21  
    Bajerek fajny, tym bardziej że wszystko było, a ładowarka była potrzebna od zaraz. Najważniejsze jest to, że DIY jest znacznie lepsze jakościowo od rzeczy kupionych, czasami nawet tych firmowych (poczytajcie na temat impulsówek Sony Ericssona). Ile czasu zajęło od pomysłu do uruchomienia? :)

Pozdrawiam.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
    a.bakus
    Poziom 15  
    Jak korzystam z cb to muszę powyłączać wszelkie ładowarki bo strasznie sieją zakłócenia, jak to wygląda u ciebie?
    elektronik999
    Poziom 26  
    a.bakus napisał:
    Jak korzystam z cb to muszę powyłączać wszelkie ładowarki bo strasznie sieją zakłócenia, jak to wygląda u ciebie?

Witam. Też się przyłączam do tego pytania, jak to wygląda u Ciebie? Ja mam tak samo, mam ładowarkę "USB" którą ładuje GPS i trochę sieje na CB. Trzeba podkręcić SQ, ale pewnie ten szum słychać także w nadawaniu.
    kreth
    Poziom 11  
    elektronik999 napisał:
    a.bakus napisał:

Witam. Też się przyłączam do tego pytania, jak to wygląda u Ciebie? Ja mam tak samo, mam ładowarkę "USB" którą ładuje GPS i trochę sieje na CB. Trzeba podkręcić SQ, ale pewnie ten szum słychać także w nadawaniu.

Niestety nie mam CB w aucie. Na radio ładowarka nie wpływała w ogóle. Spróbuje ją podrzucić kumplowi który ma CB, niech sprawdzi :)

Trzyzet
    Złożenie całego urządzenia zajęło mi max 2 godziny.
    elektronik999
    Poziom 26  
    kreth napisał:
    Niestety nie mam CB w aucie. Na radio ładowarka nie wpływała w ogóle. Spróbuje ją podrzucić kumplowi który ma CB, niech sprawdzi :)

Jak podrzucisz koledze do testów i gdyby (oby nie było oczywiście) wystąpiły zakłócenia niech spróbuje odsunąć CB od ładowarki. I napisz jak efekty;)
    PKi
    Poziom 21  
    Ładowaka ładna, też interesuje mnie kwestia zakłóceń CB, występują one najczęściej nie przy pracy samej ładowarki, nie przy pierwszej fazie ładowania, lecz przy ostatniej fazie kiedy aku nawigacji wskazuje już 100% i kolor lampki się zmieni. Wtedy mam największe zakłócenia, wyciągam ładowarkę z gniazda zapalniczki i spokój.
    djkomprez
    Poziom 21  
    Ja zrobiłem taką ładowarke na 78T05 (prąd do 3A) i grzać to się niewiele grzeje pobierając
    do 1A ..... :) korzystałem juz z setek ładowarek impulsowych i każda siała mi na CB ....
    skaktus
    Poziom 37  
    Podejrzewam że niewielkie zakłócenia i tak będą, tego typu ładowarki "tak mają" Dlatego polecam wykorzystać pierścienie ferrytowe i proste układy na zasilaniu ładowarki jak również na przewodzie zasilającym urządzenie (nawigację). Te same układy założyć na zasilaniu CB.
    kreth
    Poziom 11  
    Sprawdziłem dzisiaj u znajomego w samochodzie z CB moją ładowarkę. Siała dość mocnymi zakłóceniami, lecz co ciekawe kumpla ładowarka z navi Pentagrama także. "Na sucho" bez podłączonego odbiornika nie siała ani moja ani kumpla. Kumpel zastrzegał że jego ładowarka przy jego nawigacji nie sieje w ogóle. Ciekawa sytuacja...
    sylwan85
    Poziom 10  
    Może zależy to od CB. Ja mam UNIDENa Pro 520 XL i często używam ładowarki do nawigacji i telefonu czasem do aparatu i nie ma żadnych zakłóceń. Jedyne zakłócenia jakie mam (przy bardzo dobrych ustawieniach) to pompka wycieraczek?
    marex32

Poziom 15  
    Witam,
    uważam że to nie ładowarka "sieje", najprawdopodobniej zakłócenia są z urządzenia które ładowarka zasila, w większości urządzeń są zastosowane przetwornice wewnątrz, które wytwarzają dodatkowe napięcia dokładniej stabilizowane i dopasowane do potrzeb zasilania układów wewnątrz urządzenia, a nie zawsze elementy indukcyjne, lub inne wytwarzające zakłócenia są zakryte ekranami,
    Pozdrawiam.
    skaktus
    Poziom 37  
    Można by się kłócić co wytwarza zakłócenia - można to b.łatwo sprawdzić - ładowarkę obciążyć np. żarówką - żarówka nie wytwarza zakłóceń więc eliminujemy odbiornik. Ja również posiadam GPS z łądowarką zewnętrzną i to jest loteria - zakłócać może wszystko, nie mniej jednak, najbardziej uciążliwe były tanie urządzenia, w tym tragedią były lampy dzienne.
    marek216

Poziom 43  
    sylwan85 napisał:
    Jedyne zakłócenia jakie mam (przy bardzo dobrych ustawieniach) to pompka wycieraczek?

Znajomy też tak miał - wymiana pompki rozwiązała problem.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto