Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny gitarowe na głośniku 10''

Kucerman 22 Kwi 2012 13:28 5249 3
  • Kolumny gitarowe na głośniku 10''

Sam pomysł zrobienia kolumn zrodził się, gdy swój sprzęt trzymałem na sali prób, a w domu nie miałem specjalnie do czego podpiąć wzmacniacza.

Założenia były bardzo proste:
    - tanio,
    - do domu,
    - wybitnie grać nie musi, ale na pewno na jakimś poziomie.

Zaczęło się od tego że kiedyś przeglądając portal aukcyjny zobaczyłem dwa głośniki na sprzedaż, 10-calowe wymontowane z Marshallowskiego ministacka. Nie było możliwości kupienia ich pojedynczo, więc wykonałem szybki telefon do znajomej, czy byłaby też zainteresowana. Zgodziła się i parę dni później głośniki były już u mnie.
    Wymiary na kolumnę postanowiłem podpatrzyć z oryginalnej konstrukcji MS2. Kolumna miała być od razu z założenia zamknięta, bo bezpieczniej dla głośnika i jestem przyzwyczajony do takich kolumn.

Materiał to płyta wiórowa wyciągnięta z piwnicy, ze starych mebli. Skręcane + sklejane Wikolem. Wymiary zew.: 34x34x25cm. Wkręty wpuszczone delikatnie w płytę i zaszpachlowane. Kanty i rogi wyszlifowałem szlifierką kątową z papierem ściernym. Otwór na głośnik wycięty metodą wiercenia po obwodzie, a potem docięte wyrzynarką. Całość wykonana w garażu metodami chałupniczymi.
    Obicie to materiał kupiony w gliwickim GCH za jedyne 5 zł za mb. do płyty klejony classiciem od patexa. Narożniki z portalu aukcyjnego, rączka z gliwickiego sklepu.
    Terminal wykonany przeze mnie z blaszek, które przychodzą pocztą z rachunkami.

Wrażenia:
    Całość gra ładnie, chociaż dźwięk jest mocno wysycony wyższymi tonami. Co kto lubi, mi się to nawet podoba, ale do grania na codzień, wysokie tony przykręcam bardziej niż przy tym samym wzmacniaczu i kolumnie na Legend 121.

Koszty (na jedną kolumnę):
    Głośnik: 50zł
    Materiał: 4zł
    Materiał na front: 4zł
    Rączka: 4zł
    Narożniki: 8zł
    Wkręty/listwy/kleje/przesyłki: 30zł.
    Drewno i kilka pomniejszych rzeczy za darmo, z racji, że już miałem.
    Ogólny koszt ok. 100zł.

Teraz jak już jest kolumna planuję zrobić pod nią jakiś ładny dedykowany wzmacniacz, ale to na razie są tylko plany :)

Kolumny gitarowe na głośniku 10'' Kolumny gitarowe na głośniku 10'' Kolumny gitarowe na głośniku 10'' Kolumny gitarowe na głośniku 10'' Kolumny gitarowe na głośniku 10'' Kolumny gitarowe na głośniku 10''

Fajne!
  • #2 23 Kwi 2012 14:17
    1665330
    Usunięty  
  • #3 23 Kwi 2012 16:04
    Kucerman
    Poziom 12  

Ad.1 Płyta meblowa był to z mojej strony skrót myślowy "płyta która pochodzi z mebli" :) Jest to po prostu płyta wiórowa ok 20 mm, na pewno nie jest giętka :)
    Ad.2 Jedna kolumna na drugiej stoi bez problemu, więc sądzę że i wzmacniacz z podobnymi narożnikami stanie bez problemu. Pozatym faktycznie okazał się to średnio trafiony wybór, gdyż jak się okazało na końcu całość waży 10 kg... Dla mnie to obojętne, ale dla znajomej pewnie mniej :)
    Ad.3 głośnik jest zamontowany od środka, na śrubach wpuszczonych w drewno od zewnętrznej strony.

• #4 23 Kwi 2012 20:36
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Chyba brak tym kolumienkom nóżek. Ja używam nieśmiertelne gumowe odbojniki od drzwi.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME