Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel Lista rozwijana, wyszukaj pionowo i sortowanie

22 Kwi 2012 13:56 3659 1
  • Poziom 11  
    Witam
    Chciałbym móc liczyć proste remanenty w oparciu o excela. Dane które posiadam to :

Nazwa asortymentu
    Cena zakupu netto
    Stawka VAT
    Cena sprzedaży brutto
    Ilość ( którą za każdym razem będę wpisywał ręcznie )

Stworzyłem listę rozwijaną z asortymentem. Udało mi się za pomocą wyszukaj pionowo przenieść do odpowiednio wybranego asortymentu automatycznie jego cenę zakupu, stawkę VAT i cenę sprzedaży.

Problem pojawia się w przypadku sortowania, bądź dodania nowej pozycji. Pojawiają się błędy. Chciałbym mieć to wszystko czytelne i klarowne. Znalazłem na forum funkcję czy błąd. Nie potrafię jej jednak zastosować w moim przypadku.

Może zna ktoś lepszy sposób na rozwiązanie tej sprawy ?

Plik roboczy znajduje się tutaj
    http://www.sendspace.pl/file/94ae67ff4880ba18b29c95e
  • Poziom 40  
    Wg mnie masz dwa "błędne" rozwiązania.
    Pierwsze to to że na sztywno przypisałeś obszar do NAZWA w związku z tym nie pojawia ci się nowa pozycja jeżeli dołożysz ją do "słownika".
    Tu można zamiast "stałego" wskazania obszaru, wykorzystać adr.pośr() i adres() by "zakres" NAZWY był "płynny".
    Druga rzecz polega na tym że nie zablokowałeś dolarami ($) "obszaru" danych w wyszukaj.pionowo i kopiując go w dół zmienia ci zakres i stąd błędy, których w tym przypadku nie powinno być.

Ja przy założeniu że będzie możliwe sortowanie zamiast wyszukaj.pionowo() wykorzystał bym indeks() ale to właściwie szczegół.

Może za chwilę dołącze przykłąd.

edit:
    W załączeniu przykład.

Zmieniłem definicję "obszaru" Nazwa oraz towary. Są płynne w zależności od wpisania danych w kolumnie H arkusza 2

I wykorzystałem indeks() do określania cen itp.