Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosowanie wykrywacza metalu do pomiaru ruchu drogowego.

22 Kwi 2012 15:32 953 2
  • Poziom 9  
    Witam.
    Od razu przedstawię mój problem. Staram się skonstuować system pomiaru natężenia ruchu drogowego. System ma sie opierać na pętli indukcyjnej zatopionej w asfalcie. Pierwszym moim pomysłem było zastosowanie układu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic43950.html . Układ skonstruowałem, zastosowałem cewke o średnicy 20cm. System działa ale nie tak jak to sobie wyobrażałem. Wykrywa spore przedmioty metalowe ale z odległości zaledwie 15cm. Jest to niewystarczające dla mojego projektu. W innych tematach ktoś chciał zastosować podobne rozwiązanie do wykrywania samochodu na podjeździe. Użytkownicy w postach wręcz kazali mu zmniejszyć czułość urządzenia żeby nie wykrywało przypadkowych przedmiotów. Jednak mój układ nie potrafi wykryć nawet samochodu z wiekszej odleglosci. Co byście mi doradzili? Chciałbym sie trzymać tego że układ powinien zawierać oscylator a częstotliwość będzie mierzona za pomocą AVR. Zgodnie z mierzoną częstotliwością odpowiedni algorytm będzie wykrywał przejazd samochodu. Dlatego też duża częstotliwość pracy układu ma znaczenie aby nie "zgubić" pojazdu. Czy podniesienie napięcia oscylatora może pomóc? Z góry dziękuje za jakiekolwiek porady.
  • Poziom 32  
    Skoro pętla jest zatopiona w asfalcie to, jak rozumiem, potrzebny zasięg to tyle ile wynosi prześwit samochodu. Ogólna zasada jest prosta - zasięg jest mniej więcej proporcjonalny do rozmiarów cewki.
  • Poziom 9  
    A czy poziom napięć TTL nie będzie za niski dla cewki rozmiarów ponad 1m x 1m?