Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gigabyte G31M-ES2L Wentylator, co zrobic zeby bylo ciszej i wolniej?

ok-y 22 Kwi 2012 18:02 4387 33
  • #1 22 Kwi 2012 18:02
    ok-y
    Poziom 8  

Witam serdecznie posiadam płytę jak w tytule Gigabyte G31M-ES2L na niej procesor Intel Core 2 Duo E4600, 2x1gb pamięci operacyjnej 533 MHz, grafika NVIDIA GeForce 9500GT, wentylator Pentagram Freezone (dokładny model nie wiem ale zamieszczam zdjęcie) wyjście 3 pinowe. A teraz konkretnie o co chodzi, ta płytę kupiłem kilka dni temu, reszta wszystkich części to przekładka z mojej poprzedniej płyty Intela, na której pracowały bez najmniejszego zarzutu. Tu jest problem z wentylatorem. O ile na poprzedniej płycie pracował wzorcowo, na tej "hula" cały czas na najwyższych obrotach mimo ze nie ma takiej potrzeby jak pokazuje wykres poniżej temperatury są niskie. Co powoduje po prostu nieprzyjemny szum. Dodam ze probowalem zmniejszyc jego obroty SpeedFanem niestety nie ma żadnej reakcji. Dlatego proszę o pomoc.

Gigabyte G31M-ES2L Wentylator, co zrobic zeby bylo ciszej i wolniej? Gigabyte G31M-ES2L Wentylator, co zrobic zeby bylo ciszej i wolniej? Gigabyte G31M-ES2L Wentylator, co zrobic zeby bylo ciszej i wolniej?

0 29
  • #2 22 Kwi 2012 18:04
    djzatorze
    Poziom 23  

Rozmontuj wtyczkę wentylatora, podłącz do 5V z molexa i już:) Model chłodzenia to QVC-100 Cu. Tak przy okazji, nie uważasz że 6-letni Modecom to trochę mizerna elektrownia dla Twojego komputera?

0
  • #3 22 Kwi 2012 18:16
    ok-y
    Poziom 8  

Może i mizerna ta elektrownia ale póki co nigdy nie zawiodła :)
    Czyli jeśli mu obniżę napięcie z 12V na 5V to spadną obroty wentylatora a jeśli rdzenie zaczną się grzać co wtedy? Na płycie Intela prędkość wentylatora wzrastała wraz temperatura rdzeni.

0
  • #4 22 Kwi 2012 18:19
    tronic1
    Spec od komputerów

Sprawdź czy w biosie nie ma opcji ustawienia wentylatora.

0
  • #5 22 Kwi 2012 18:22
    Kasek21
    Poziom 43  

Cooler podpięty do gniazda CPU_FAN?

0
  • #6 22 Kwi 2012 18:26
    djzatorze
    Poziom 23  

Widać na zdjęciu, że nie:) Podpiąć tam wystarczy to i kontrola będzie, ale jak kolega chce ciszy to 5V z molexa wystarczy... 25 stopni to bardzo mało:)

0
  • #7 22 Kwi 2012 18:29
    ok-y
    Poziom 8  

Cooler podpięty do SYS_FAN (3 pinowa wtyczka) CPU_FAN jak widać nawet u zdjęciu (prawy górny róg) wolny.
    Na biosie się nie znam.... :(

0
  • #8 22 Kwi 2012 18:30
    djzatorze
    Poziom 23  

Podłącz cooler do właściwej wtyczki i oceń czy taki poziom hałasu Ci odpowiada:)

0
  • #9 22 Kwi 2012 18:33
    ok-y
    Poziom 8  

Ale jak podłączyć wtyczkę 3 piny na ta CPU_FAN 4 piny?

0
  • #10 22 Kwi 2012 18:34
    djzatorze
    Poziom 23  

Normalnie, żeby ten plastik pasował. Czwartym pinem się nie przejmuj, jest on do kontroli PWM. Niektóre wentylatory posiadają tę funkcję, i mają dodatkowy, zielony kabelek i wtyczkę 4-pin:)

0
  • #11 22 Kwi 2012 18:56
    ok-y
    Poziom 8  

Przepiąłem i myślałem ze będę skakał z radości niestety nie, nic się nie zmieniło... :(
    Gigabyte G31M-ES2L Wentylator, co zrobic zeby bylo ciszej i wolniej? Gigabyte G31M-ES2L Wentylator, co zrobic zeby bylo ciszej i wolniej?

0
  • Pomocny post
    #12 22 Kwi 2012 19:12
    Centek15
    Poziom 12  

Moim zdaniem, jeżeli podpiąłeś wtyczkę pod CPU_FAN (czyli tam gdzie powinna być :) ) i dalej nie ma kontroli temperatury to wejdź w BIOS'a i zmień ustawienia, pewnie masz wyłączoną kontrolę prędkości ( u mnie się to zwie "CPU FAN control")
    Jeżeli nie znasz się na BIOS'ie to tylko wejdź w niego i gdzieś na dole, lub w ostatniej karcie od lewej (pierwsza od prawej) powinno pisać LOAD DEFAULT SETTINGS (ustawienia fabryczne). Użyj tej opcji, zapyta czy na pewno tego chcesz dajesz Y i powinno działać.
    Jak nie to chyba został tylko czujnik temp na procku ale wątpię w to.

0
  • Pomocny post
    #13 22 Kwi 2012 19:22
    rossa
    Poziom 17  

Radziłbym podpiąć pod 5V, nic się z prockiem nie stanie, a obędzie się bez zbędnej roboty.

0
  • #14 22 Kwi 2012 19:23
    Kasek21
    Poziom 43  

Ustaw CPU SMART FAN Control na Enabled.

Choć prawdopodobnie w tej płycie regulacja prędkości odbywa się przez PWM.

Co do podpinania do molexa to musisz sprawdzić jaką temp. będzie miał CPU jak będzie obciążony.

0
  • #15 22 Kwi 2012 19:38
    ok-y
    Poziom 8  

Sprawdziłem w BIOSIE wygląda ze wszystko jest dobrze ustawione ale obroty jak widać "szaleją"

0
  • #16 22 Kwi 2012 19:57
    Kasek21
    Poziom 43  

Podepnij tak:

Następnie uruchom np.: program OCCT -> CPU:OCCT Test i zobacz jakie będą temperatury pod obciążeniem.

Zawsze możesz zaopatrzyć siew regulator obrotów i samemu ustawić odpowiednie obroty tj. cicho i wydajnie.

0
  • Pomocny post
    #17 22 Kwi 2012 19:59
    djzatorze
    Poziom 23  

Kasek, ale to nic nie da :D Do czerwonego podepnij zamiast do żółtego. Jak nie wiesz jak "rozbroić" wtyczkę to weź mały, płaski śrubokręt lub igłę i zrób tak:

0
  • #18 22 Kwi 2012 20:02
    ok-y
    Poziom 8  

A żółty od wentylatora nie będzie potrzebny?

0
  • Pomocny post
    #19 22 Kwi 2012 20:06
    Kasek21
    Poziom 43  

Oczywiście do czerwonego z Molexa - dałem zły obrazek.

Czerwony wentylatora do czerwonego z Molexa.
    Czarny wentylatora do czarnego z Molexa.

Żółty z coolera to monitoring obrotów - możesz zostawić w wtyczce i podpiąć jeżeli chcesz widzieć z jaka prędkością kręci się wentylator (zbędne).

0
  • #20 22 Kwi 2012 20:13
    ok-y
    Poziom 8  

To jeszcze laickie pytanie bo nie mam miernika... Który to molex na 5V?

0
  • Pomocny post
    #21 22 Kwi 2012 20:21
    Kasek21
    Poziom 43  

Czerwony w molex'ie to 5V.
    Żółty w molexi'e to 12V.

0
  • Pomocny post
    #22 22 Kwi 2012 20:39
    djzatorze
    Poziom 23  

Kasek21 napisał:
    Żółty z coolera to monitoring obrotów - możesz zostawić w wtyczce i podpiąć jeżeli chcesz widzieć z jaka prędkością kręci się wentylator (zbędne).

Samotny żółty kabelek wpięty w gniazdo nic nie pokaże, trzeba by było podłączyć też masę przecież:) Dajmy spokój żółtemu, niech pilnuje żeby wtyczka się nie zgubiła :D

0
  • #23 22 Kwi 2012 21:53
    ok-y
    Poziom 8  

djzatorze napisał:
    Kasek21 napisał:

Samotny żółty kabelek wpięty w gniazdo nic nie pokaże, trzeba by było podłączyć też masę przecież:) Dajmy spokój żółtemu, niech pilnuje żeby wtyczka się nie zgubiła :D
    A jednak żółty kabelek wpięty w samotnie w gniazdo pokazuje prędkość obrotów co widać na załączonym zdjęciu :P Zawsze to jakiś monitoring ;)
    Przełożyłem jak radziliście i efekty w końcu są prędkość obrotów spadła prawie o polowe, nastąpiła w końcu bloga cisza... Trochę "podgrzałem" rdzenie i na 1/3 swojej mocy temperatura nieznacznie wzrosła ale do wartości krytycznych jeszcze daleko.

Przypomniało mi się jeszcze o dwóch rzeczach w związku z montażem tej płyty, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ze nie działa automatyczna regulacja obrotów ale opisze je.
    1 sprawa to zauważyłem przy montażu CPU ze w gnieździe 3 piny były nieco odgięte, nawet balem się z początku ze może mi nie odpalić komputer ale jak się okazało ze działa zapomniałem o tym. Może gdzieś nie łącza?
    2 sprawa to wersja BIOSu obecnie na płycie jest najnowsza wersja FI a według tego co podaje Gigabyte na ten model procesora (Intel Core 2 Duo E4600) powinien być FC
    Te dwie powyższe sprawy mogą być przyczynami?

0
  • Pomocny post
    #24 22 Kwi 2012 22:18
    Kasek21
    Poziom 43  

ok-y napisał:

Nie. Po prostu potrzeba wentylatora z kontrolą przez PWM.

Co do temperatur to sprawdzaj programem CoreTemp.
    Uruchom test tak jak pisałem i podaj temp. powiedzmy po 15 minutach działania programu.

Ps.
    ok-y napisał:
    ...nastąpiła w końcu bloga cisza

Przy chłodzeniu pracującym na 1500obr/min - raczysz żartować, że to cisza! ;)

0
  • #25 22 Kwi 2012 22:45
    ok-y
    Poziom 8  

Kasek21 napisał:
    ok-y napisał:

Nie. Po prostu potrzeba wentylatora z kontrolą przez PWM.

Przy chłodzeniu pracującym na 1500obr/min - raczysz żartować, że to cisza! ;)

Kontrola przez PWM to z wtykiem na 4 piny?
    A te 1500 obrotów to jeszcze za dużo? :(
    No ale i tak jest o wiele ciszej...

0
  • Pomocny post
    #26 22 Kwi 2012 23:06
    djzatorze
    Poziom 23  

ok-y napisał:
    Kontrola przez PWM to z wtykiem na 4 piny?
    Tak. A tak to wygląda:Link
    ok-y napisał:
    Średnio... normalnie ten pentagram pracuje na 2000 obr./min. Teraz tak naprawdę obraca się tylko o 25% wolniej. Temperatury masz nadal ładne (ale pod porządnym obciążeniem by się przydało podać), więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby troszkę zredukować hałas. Na znanym portalu aukcyjnym można tanio dostać schludne kontrolery, wystarczy popodłączać sobie do nich wszystkie wentylatory w komputerze i mamy władzę w rękach :D

0
  • #27 22 Kwi 2012 23:10
    ok-y
    Poziom 8  

To może jednak lepiej się skusić na ten nowy cooler, jakis możecie polecić w miarę w rozsądnej cenie? ;)

0
  • Pomocny post
    #28 22 Kwi 2012 23:19
    Kasek21
    Poziom 43  

ok-y napisał:

Jeżeli taka głośność Ci pasuje to tak zostaw.

Co do wymiany coolera to:
    1. Reszta podzespołów (k.graficzna, zasilacz) może być równie głośna więc wymiana nieopłacalna.
    2. Pytania co kupić zadajemy w odpowiednim dziale forum tj. "Co kupić?"

djzatorze napisał:
    normalnie ten pentagram pracuje na 2000 obr./min.

Normalnie to ma prędkość 2800obr/min - wystarczy spojrzeć na pierwszy post.

0
  • Pomocny post
    #29 22 Kwi 2012 23:25
    djzatorze
    Poziom 23  

Nie sądzę, żeby nowe chłodzenie było potrzebne, ale jeśli chcesz to polecam używane wieżowe radiatory, w zasadzie to nawet bez wentylatorów by się u Ciebie spisały, jak byś starannie uporządkował i pochował kable:) Konkrety: Scythe Mugen, obojętnie która wersja (z firmowym wentylatorem wymiata); Scythe Ninja tak samo (w trybie pasywnym lepszy od Mugena); Cooler Master Hyper 212 obojętnie który; SilentiumPC Spartan (tani a całkiem dobry); droższe już konstrukcje od Thermalrighta (np. super do pasywa HR-01, świetny Ultra 120 Extreme)... jest tego dużo, generalnie to musi być jak najwięcej ciepłowodów. Aha, nie polecam używanych coolerów Auras, bo ich wentylatory są bardzo szybkie i głośne.
    Edit:

Kasek21 napisał:
    djzatorze napisał:
    normalnie ten pentagram pracuje na 2000 obr./min.
    Normalnie to ma prędkość 2800obr/min - wystarczy spojrzeć na pierwszy post.
    O faktycznie, nie zauważyłem tej liczby, 2000 obrotów podałem ze strony producenta.

0
  • #30 23 Kwi 2012 18:45
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na wniosek autora temat powraca do działu Komputery - Hardware.

0
  Szukaj w 5mln produktów