Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ta końcówka mocy (E-lektron AMP2600B) może mieć limiter?

22 Kwi 2012 21:22 3321 15
  • Poziom 22  
    Witam, udało mi się kupić końcówkę mocy E-lektron AMP 2600B (nie mylić z naszym rodzimym elektronem). Jest to chińska końcówka która ma (wd. deklaracji producenta) 300 w na kanał przy 4 Ω. Mam do nie podłączone 8 Ω kolumny i sprawuje się bardzo dobrze. Dzisiaj ją testowałem i nawet gdy w rytm basu porządnie migała dioda CLIP nie słyszałem przesterowania, a w nagłośnieniu siedzę od ponad 6 lat i na pewno bym przesterowanie usłyszał. I teraz kieruje do was pytanie, czy chińska końcówka mocy za 300zł może mieć limiter?
  • Tektronix
  • Poziom 41  
    Nie, limitera raczej nie ma. Limiter w końcówkach zdarza się rzadko.
  • Tektronix
  • Serwisant
    ciasteczkowypotwor napisał:
    Nie, limitera raczej nie ma. Limiter w końcówkach zdarza się rzadko.

Myślę jednak że może mieć, dzisiaj firmy wolą zamontować limiter do wzmacniacza nawet 200W, a zaoszczędzić przy tym na podzespołach. Koszt limitera jest śmieszny w porównaniu do tranzystorów Toshiba
  • Poziom 22  
    No właśnie, koszt limitera to drobnostka i też mi się wydaje że on tam jest. Tylko jeśli to mały problem umieścić taki limiter w końcówce, dlaczego nie montuje się go w każdym takim urządzeniu?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 41  
    Nie wydaje mi się, aby tani chiński producent chciał zrobić końcówkę tak, aby się nie psuła. Na czym by zarabiał?
  • Serwisant
    A co dzisiaj nie chińskie w elektronice ?
  • Poziom 22  
    dj-MatyAS napisał:
    Bo wtedy domorośli akustycy graliby na "a sio" (suwaki jak najdalej od siebie), a to zdecydowanie odbija się na dynamice - dźwięk "pompuje" w zależności od stopnia przekroczenia limitu.
    Limiter ma pomagać, a nie wyręczać.

No fakt :D Na szczęście jak do takich ludzi się nie zaliczam i nawet jeśli w tej końcówce jest limiter, będzie rzadko używany :D

Nie wydaje mi się, aby tani chiński producent chciał zrobić końcówkę tak, aby się nie psuła. Na czym by zarabiał?

Muszę Ci powiedzieć, że jak na taką cenę (i chińskiego producenta) końcówka wygląda i gra bardzo dobrze. Gdybym miał tak wizualnie do porównania jakiegoś hollywooda i moją, to powiedziałbym że moja była ze 3 razy droższa.
  • Użytkownik obserwowany
    wojtas_177 napisał:
    nawet gdy w rytm basu porządnie migała dioda CLIP nie słyszałem przesterowania(...)może mieć limiter?

Wykręć koniec aż do zaświecenie CLIP'ów a przekonasz się czy limiter jest czy też nie. Samo mocne mruganie CLIP'ów o niczym nie świadczy, gdyż dużo trudniej jest wyłapać przester w najniższych rejestrach (a o takim świadczy mruganie, nawet mocne, diody CLIP), niżeli w górze pasma. Ale jednak szkoda było by tak katować paczki ;)

Jeżeli nie masz oscyloskopu, pożycz i sprawdź co dzieje się z Twoim sinusem przy świeceniu diody clip ;).
  • Poziom 22  
    Kolumn nie mam najlepszych, na wysokich tonach siedzą piezaki i podczas testu grałem jakies 30 sekund full clip i piezaki trzymają się nadal, a ja nie słyszałem jakiś ogromnych zniekształceń (ale było bardzo głośno bo testowałem w domu). Jak będe miał czas to je jeszcze wytargam na zewnątrz i tam sprawdzę.
  • Użytkownik obserwowany
    Piszesz że w nagłośnieniu siedzisz od ponad 6 lat, a w paczkach masz piezaki?

Wątpię abyś na tanich piezakach usłyszał jakikolwiek przester, gdyż one same grają jak przesterowane. Szkoda paczek, na katowanie ich ewentualnymi przesterami bo i piezaki polecą - wytrzymują bezpiecznie napięcie do ok 30V.
  • Poziom 41  
    wojtas_177, aby sprawdzić czy końcówka ma limiter, podaj na wejście sinusa np 1kHz wysteruj końcówką na full i zobacz na oscyloskopie jakie zniekształcenia się pojawiają. Jeśli obcina wierzchołki, to limitera nie ma, jeśłi sygnał rośnie do pewnego momentu, to znaczy że limiter jest.

Dodano po 1 [minuty]:

Pewien moment to U=pierwiastek(Pmax*Robc)
  • Poziom 22  
    Luke15 napisał:
    Piszesz że w nagłośnieniu siedzisz od ponad 6 lat, a w paczkach masz piezaki?

Wątpię abyś na tanich piezakach usłyszał jakikolwiek przester, gdyż one same grają jak przesterowane. Szkoda paczek, na katowanie ich ewentualnymi przesterami bo i piezaki polecą - wytrzymują bezpiecznie napięcie do ok 30V.

Kolego, sprzętu dorobiłem się za własne pieniądze,choć jestem w 3-ciej gim. Kupiłem sprzęt estradowy, kolumny nie z najwyższej półki ale estradowe, bo nie chce katować domowego sprzętu. Zajmuje się nagłośnieniem w różnych miejscach, pracuje na 16-kanałowym mikserze samsona i aktywnych kolumnach RCF. Do tego mikrofony shure i samson, także pojemnościowe. Oczywiście to wszystko nie jest moje, lecz szanuje sprzęt. Teraz dorobiłem sie kolumn i końcówki mocy i będe rozwijał się w tym kierunku. Nie zaczynam od atlusów i technisa tylko (jak by nie było) od aparatury nagłaśniającej. :D

wojtas_177, aby sprawdzić czy końcówka ma limiter, podaj na wejście sinusa np 1kHz wysteruj końcówką na full i zobacz na oscyloskopie jakie zniekształcenia się pojawiają. Jeśli obcina wierzchołki, to limitera nie ma, jeśłi sygnał rośnie do pewnego momentu, to znaczy że limiter jest.

Wiem jak sprawdzić, czy końcówka ma limiter ale nie mam oscyloskopu i w tym jest problem. Ale dzięki za odpowiedź :D

Luke15 napisał:

No niestety jak na razie takie mam, co do piezaków to też mam zdanie takie jak Ty ale na razie muszą mi wystarczyć. A co do usłyszenia przesteru, to piezaki przenoszą jednak wysokie pasmo, a clipowałem na basach ale to taki drobiazg :D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik obserwowany
    wojtas_177 napisał:
    Zajmuje się nagłośnieniem w różnych miejscach, pracuje na 16-kanałowym mikserze samsona i aktywnych kolumnach RCF. Do tego mikrofony shure i samson, także pojemnościowe.

Nie pytam o na czym pracujesz, bo dla mnie i zapewne dla większości kolegów z forum, wyznacznikiem dobrego akustyka nie jest sprzęt na jakim pracuje - a, jak na tym sprzęcie pracuje. Dla mnie możesz pracować nawet na systemie wyrównanym liniowo, ale jeżeli nie potrafisz go poprawnie skonfigurować, możesz mieć i 20lat doświadczenia, ale co z tego?
    Wale nie neguję tutaj Twojego doświadczenia i nie mam złych zamiarów - nie chciałem Cię urazić kolego, bo zaczynałem podobnie jak Ty i wiem co znaczy zapracować na swój własny sprzęt. Też budowałem paczki na piezakach, bo po prostu nie było mnie stać na nic lepszego - i nie wstydzę się tego, bo było to za własne, ciężko zapracowane nieraz pieniądze ;).

Tak naprawdę cały ten temat to jedna wielka zgadywanka, bo z tego co czytamy, nikt tego końca nie miał - nikt też po danych (chińczyk za 300zł) nie powie Ci, czy ma on limiter czy nie. Tak jak już zostało powiedziane, wpinasz generator z częstotliwością np. 1kHz, na wyjście oscyloskop i mierzysz ;). Jeśli nie masz, popytaj, na pewno ktoś ze znajomych takowy sprzęt posiada. Oczywiście później, podziel się wynikami dla potomnych.

dj-MatyAS napisał:
    Poza tym - jeśli już o "piezakach" mowa - dużo zależy od samej zwrotnicy - po zlikwidowaniu (może raczej zmniejszeniu) dominacji rezonansowych częstotliwości, wcale nie są najgorsze - w każdym razie czasem i lepsze od tanich dynamicznych.

Masz rację, wszystko się da - bo nie ma rzeczy nie możliwych, jednak sam wiesz że trzeba mieć już "nieco" doświadczenia aby takowe poprawki umieć uwzględnić i wprowadzić, projektując zwrotnicę. Masz za sobą bardzo duże doświadczenie, pracowałeś na wielu sprzętach i potrafisz już wychwycić niedoskonałości - a tym samym, podejrzewam że w tym samym momencie, wiesz już jak można było by sobie z nimi poradzić ;).

Pozdrawiam ;)
  • Poziom 22  
    Luke15 napisał:

Nie pytam o na czym pracujesz, bo dla mnie i zapewne dla większości kolegów z forum, wyznacznikiem dobrego akustyka nie jest sprzęt na jakim pracuje - a, jak na tym sprzęcie pracuje. Dla mnie możesz pracować nawet na systemie wyrównanym liniowo, ale jeżeli nie potrafisz go poprawnie skonfigurować, możesz mieć i 20lat doświadczenia, ale co z tego?
    Wale nie neguję tutaj Twojego doświadczenia i nie mam złych zamiarów - nie chciałem Cię urazić kolego, bo zaczynałem podobnie jak Ty i wiem co znaczy zapracować na swój własny sprzęt. Też budowałem paczki na piezakach, bo po prostu nie było mnie stać na nic lepszego - i nie wstydzę się tego, bo było to za własne, ciężko zapracowane nieraz pieniądze ;).

Spoko.

Odnośnie tematu to sprawdziłem jeszcze raz i końcówka mocy E-lektron nie ma limitera
    Pomimo to jak na tak tanią końcówkę jest bardzo dobra więc polecam.
    Dziękuje wszystkim za włączenie się w dyskusję :D
    Pozdrawiam
    Wojtas_177