Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czu tda 7056 to wytrzyma?

22 Kwi 2012 22:00 1578 7
 • Poziom 27  
  Witam!

  Chciałbym skonstruować prosty wzmacniacz na układzie tda 7056. Znalazłem taki schemacik:(sorry za link, ale z innego postu) https://obrazki.elektroda.pl/79_1272795589.jpg . Zastanawiają mnie 2 rzeczy, mianowicie:
  1. Według tego katalogu http://chomikuj.pl/groveider/Elektronika/Katalogi+podzespo*c5*82*c3*b3w/katalogi+PDF/Katalog+uk*c5*82ad*c3*b3w+scalonych+seri+TDA++-+Audio,369289318.pdf układ ten może być zasilany maksymalnie napięciem 18[V]. Oznacza to, że aby uzyskać te 3[W] potrzebuje napięcia 18[V]?
  2. Zastanawia mnie jeszcze jedno. Mianowicie wszystko ma swoje granice wytrzymałości, jednakże zawsze dla bezpieczeństwa zaniża się tą granicę. Czy gdybym hipotetycznie dał napięcie wyższe, niż te 18[V], to na wyjściu otrzymałbym większą moc, np. 3,5[W]? Oczywiście mam tu na myśli sytuację z dużym radiatorem odprowadzający ciepło z przeciążonego układu.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Dokumentacja mówi o 1W przy 6V i obciążeniu 8Ω oraz 3W przy 11V i obciążeniu 16Ω bez dodatkowego radiatora.
  Możesz użyć TDA7056B on pozwala na osiągi do 5.5W przy 12V i obciążeniu 8Ω.

  Nie ma co kombinować z wyższym napięciem, bo 0.5w czy nawet 2W więcej nie wiele da. Dwa razy głośniej, to 10 razy większa moc.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Oximon napisał:
  Oznacza to, że aby uzyskać te 3W potrzebuje napięcia 18v?


  Nie oznacza to. Żeby osiągnąć 3W w głośniku 16-omowym wymaga 11V - za http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/T/D/A/7/TDA7056.shtml (twój rozwalony link mi się nie otwiera).

  Oximon napisał:
  Czy gdybym hipotetycznie dał napięcie wyższe, niż te 18v, to na wyjściu otrzymałbym większą moc, np. 3,5W?


  Albo tak, albo nie. I nie wiadomo czy "siwy dym" wyszedł by z owego TDA od razu czy po n godzinach takiego katowania.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Tylko po co? Czy nie ma innych układów dysponujących większa mocą przy mniejszym zasilaniu? Czemu chcesz kombinować i wychodzić poza parametry dopuszczalne?
 • Poziom 27  
  Przepraszam za link. Wystarczy wpisać w google lista układów tda chomikuj i tam wyskoczy. Czyli podsumowując Na tym układzie do osiągnięcia 3W wystarczy 12v, a podniesienie napięcia może, ale nie musi zwiększyć jego moc.

  @MARCIN.SLASK Napisałeś, że: Dokumentacja mówi o 1W przy 6V i obciążeniu 8Ω oraz 3W przy 11V i obciążeniu 16Ω bez dodatkowego radiatora.
  W takim wypadku kiedy stosować radiator?

  A czy mogę otrzymać 2 W przy napięciu 12v oraz głośniku 4 om?
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Oximon napisał:
  A czy mogę otrzymać 2 W przy napięciu 12v oraz głośniku 4 om?


  Maksymalny prad wyjściowy dopuszczalny dla tego układu to 0,6A (wartości charakterystyczne) lub 1A (wartości maksymalne - limitujące), więc nie zapinaj mu głośnika czteroomowego przy takim zasilaniu.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Oximon napisał:
  W takim wypadku kiedy stosować radiator?


  Masz w datasheecie parametry cieplne, policz sobie.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Radiator należy zastosować dla mocy wyjściowej ≧3W. Ale ja bym dał niewielki już przy 2W bo nie lubię zapachu smażonego krzemu :)
  Stosując głośnik 4Ω można uzyskać moc wyjściową 2W przy napięciu zasilania ok. 6,5V - i tu należy uważać, gdyż wzmacniacz będzie pracował na granicy dopuszczalnego prądu wyjściowego (1A), co może być ryzykowne.
  Ten wzmacniacz był konstruowany z przeznaczeniem do obciążenia głośnikami 8-16Ω, co nie znaczy że nie można zastosować głośnika 4Ω - ale wtedy napięcie zasilania MUSI być ograniczone do 6-6,5V.
  Nigdy, zwłaszcza dla układu scalonego nie wolno przekraczać parametrów dopuszczalnych (np. napięcia zasilania - tu 18V, czy prąd wyjściowy - tu 1A).
 • Poziom 27  
  W takim wypadku domyślam się, że radiator będzie najpotrzebniejszy gdy podłącze głośnik 2W 4Ω, bo wtedy będzie pracował na granicy.

  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi