Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Witam, czy te kolumny warto dokupić, jako dodatek lub zamiennik obecnych?

Masza 23 Apr 2012 09:21 1663 12
    Masza
    Level 12  
    Witam.

Posiadam, kolumny LDM CELESTION 2 x 200W 8Ohm, wzmacniacz SMX-11r oraz YAMAHA EMX512.
    Czasem zdarza się, że ciężko jest cokolwiek nagłośnić.

Więc chcę dokupić sobie dodatkowe głośniki, ale w niedużej cenie. Używanie głównie do imprez okolicznościowych typu wesela, zabawy itp. czasem mały plener. Krótko mówiąc: chałturki:)

Czy mogłoby to posłużyć jako dodatek do istniejących ?
    -omnitronix -tmx-1230
    -hollywood pro-212

Link

Link

Czy to w miarę dobrze zagra razem z tymi starymi CELESTIONAMI ?

A może coś polecacie innego, cena za dwie tak do 1000zł.

Czy w ogóle w tej cenie coś przynajmniej takiego samego jak stare CELESTIONY możecie polecić?

Pozdrawiam.
    thomson_87
    Level 20  
    To jest wielki syf, o tym można poczytać na forum, wyrzucisz pieniądze w błoto i popsujesz dotychczasowe brzmienie. Jeśli sprzęt nie musi być nowy to poszukaj używanych LDM , handbox itp. Sprecyzuj czego ci brakuje? głośności? czy basu? bo może lepiej będzie gdy wykorzystasz swoje celestiony jako satelity i dokupisz jeden subwoofer i poczujesz różnice.
    Podaj model kolumn i pod jakim wzmacniaczem one pracują.
    Masza
    Level 12  
    chcę zwiększyć zasięg:) czyli głośność :)
    muzyka głównie z klawiszy+vocal.

kolumny mam obecnie: LDM 215 (celestion) 200W rms.
    Link
    wzmacniacze dwa (używane naprzemiennie): LDM SMX-11r oraz YAMAHA EMX-512 też z reverbem.
    thomson_87
    Level 20  
    używane wchodzą w grę?
    Masza
    Level 12  
    powiedzmy, że tak, aczkolwiek wolę nowe.
    Masza
    Level 12  
    aaa zapomniało mi się dopisać.
    Myślę, aby kolumny te laczyc ze sobą do jednego wzmacniacza. Drugi by był zawsze w rezerwie. Fajnie by było na 4 kolumny, bo zawsze można je rozstawić w różnych miejscach...

No chyba ze plener, to wtedy by się "jechało" na dwa wzmacniacze.

Te moje stare LDMy (celestion) maja coś takiego jak OUTPUT, czy mozna do tego podłączyć te nowe? (np. te STX'y)
    Jak to powinno wyglądać "omowo" :) ?
    thomson_87
    Level 20  
    Niestety takie łączenie kolumn ma sens jeśli są to takie same kolumny lub chociażby bardzo zbliżone. Niestety stx a posiadane kolumny to diametralnie rożne konfiguracje, po pierwsze moc, celestion 200w stx 400, inny charakter brzmienia, poprawnie nie wysterujesz takiego połączenia.

Dobre rozwiązanie to stx pod yamahe a ldm pod drugi wzmacniacz.
    Najlepiej było by zastosować kolumny 40hm do yamahy by wykorzystać w pełni potencjał wzmacniacza oraz podłączonych kolumn. Przy 4ohm yamaha odda więcej mocy.

Ewentualnie możesz połączyć ze sobą te celestiony wypadkowo otrzymasz 4ohm i 400w i dać je na kanał A yamahy a na B drugi zestaw kolumn dających 4ohm (8+8) jeśli ta yamacha pozwala na odrębne sterowanie każdym kanałem (głośność, barwa) to poprawnie wysterujesz moc oraz brzmienie każdego niezależnego zestawu.
    Ta yamaha ma około 2x500w 4ohm więc śmiało możesz podłączyć drugi zestaw kolumn każda po 200-250w.
    A drugi wzmacniacz zostanie jako zapas.
    Luke15
    User under supervision
    thomson_87 wrote:
    Niestety takie łączenie kolumn ma sens jeśli są to takie same kolumny lub chociażby bardzo zbliżone. Niestety stx a posiadane kolumny to diametralnie rożne konfiguracje, po pierwsze moc, celestion 200w stx 400, inny charakter brzmienia, poprawnie nie wysterujesz takiego połączenia.

Moc tutaj ma najmniejsze znaczenie, charakter brzmienia również nie jest istotny... najważniejsze przy połączeniu 2'óch różnych paczek równolegle to, to aby miały jednakową skuteczność, gdyż przy takim połączeniu nie masz możliwości skręcenia każdego zestawu z osoba ani żadnej korekcji między zestawami.

Nie wiem ile mają te LDM'y, ale jeżeli mają ok 99dB - tyle co STX, to można by było próbować. Nie powinno być tak źle.

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem było by zastosowanie 2 końcówek, gdyż miał być większą kontrolę nad całością. Osobiście wybrał bym chyba zestawienie 2xLDM pod jeden kanał + 2xSTX pod drugi (tak jak sugeruje thomson). Pamiętaj że tracisz w tedy stereo na całych zestawach.
    Masza
    Level 12  
    ouu faktycznie, mnie teraz oświeciło. Przecież to inna charakterystyka brzmienia, dwa zupełnie inne głośniki. No ciężko by było to dostroić...:)

korektor niestety steruje od razu na dwa kanały...
    Trzeba by grac na dwóch wzm. albo znaleźć drugie identyczne paczki, bo inaczej kiszka...

uuuj...

dzięki za pomoc.
    thomson_87
    Level 20  
    Luke15, o efektywności nie wspominałem napisałem prosto i zrozumiale nie zagłębiając się w szczegóły. Niestety nie mogę się zgodzić z tym że brzmienie nie ma tu znaczenia, owszem ma, są zestawy które mają nadwyżkę lub niedobór wysokich, średnich, niskich częstotliwości idzie to podciągnąć korektorem, nawet tym podstawowym, i niestety dwa różne zestawy potrzebują dwóch różnych ustawień, a przy połączeniu dwóch różnych zestawów w jedność, korygując jeden zestaw wpływamy na drugi, jeden potrzebuje wykręcić wysokie a w drugim jest ich już za dużo itd itd.

Moc także jest w pewnym sensie istotna, podłączając paczkę 200w z 400watową najsłabszym ogniwem jest ta 200w i w tym momencie mocniejsza "marnuje się"
    czyli tak jak napisałem poprawnie nie wysterujesz tego połączenia i traci to sens.

Piszę prosto i zrozumiale by każdy zainteresowany wiedział o co chodzi :)
    Masza
    Level 12  
    no dobra to teraz troszkę z innej beczki...bo w sumie po co wozić tyle sprzętu ze sobą...(no ew. na jakieś plenery można na siłe jechać na 2 wzm.)
    Może po prostu stare zastąpić jakimiś nowszymi...

Tak sobie myślę...chciałbym po prostu mieć trochę głośniejszy sprzęt nie tracąc na jakości dźwięku. Teraz mając te wzmacniacze co wymieniłem powyżej, co byście polecili tak 400-500W, żeby po prostu zastąpić te stare CELESTIONY, dać je w "rezerwę" i grać tylko na tych nowych.
    400-500W to i tak jeszcze raz tyle niż te stare.

Czy te STXy były by dobre? Chciałbym, żeby brzmienie było przynajmniej takie same, ale żeby głośniej grały.

Link

Bo jak tak się rozglądam po sklepach, to LDMy (np. celestiony 500W), Yamahy czy JBL, to cena w granicach 1600-1700/szt...drogo kurcze...

Czy tak do 700-800zł za nową szt. znajdę coś w miarę dobrego jako zamiennik do tych starych? 400-500W w RMS
    Luke15
    User under supervision
    thomson_87 - zgadza się, mocniejsze paczki się zmarnują, ale nie mając wyjścia - jest to jakaś opcja, prawda? Tak jak mówię, również wolał bym spiąć oba zestawy chociażby pod osobne kanały. Sam wiesz jak jest, i jak nieraz wygląda nagłośnienie - ja już nawet spotkałem się z tubami w parze z BR oraz BP, więc nic mnie już nie zdziwi.

Co do nowych paczek, to wątpię żebyś w tej kwocie znalazł coś sensownego. Te STX'y nie zagrają bez podparcia basem (nie mają go po prostu). Nie patrz na moc, a skup się bardziej na efektywności paczek. W tej kwocie, najlepszym rozwiązaniem było by dokupienie drugiego, takiego samego zestawu.

Możesz również pomyśleć o kupnie np. paczek basowych - podziale pasma, a w tedy nadstawki cięte wyżej, wytrzymają nieco więcej. Jednak ja stawiał bym bardziej przy 2 takim samym zestawie.