Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool AWE 6514 - Cieknie

domcios 23 Apr 2012 12:07 8466 14
 • #1
  domcios
  Level 9  
  Witam, mam problem z pralką, cieknie nie wiadomo z kąd. Gdy pralka wiruje (jeszcze jak nie równo ułoży) to z pod niej wydostaje się woda,(miejsce i po czym woda cieknie) ta woda cieknie od tyłu jak się przed nią stoi to po prawej stronie. Prawdopodobnie woda leci po takich kablach zawiniętych ku dołowi a obok jest grzałka i obok tego jest taki jakby uchwyt i po tym leci> pomóżcie mi w odpowiedzeniu pytania: z kąd ta woda ? Nie wiem może zbiornik jest gdzieś dupnięty czy co?. Z góry dziękuję za pomoc.
 • #2
  zbigniew3107
  Level 20  
  Zdejmij górną pokrywę i popatrz gdzie leci sprawdź jeszcze płaszcz czy nie jest pęknięty .
 • #3
  Gobro
  Level 31  
  Trzeba po wirowaniu sprawdzić czy to nie będzie lało się z węża odpływowego. Dolna przeciwwaga gdy się źle ułoży pranie przy wirowaniu uderza w węża odpływowego i z niego wypływa woda.
 • #4
  domcios
  Level 9  
  Ale to leci nie od strony węża odpływu tylko z tyłu po prawej jak się stoi przed nią przodem mnie się zdaje że to chyba zbiornik choć wczoraj tez źle ułożyła to nie leciało nie wiem co to
 • #5
  Paw_el

  Home appliances specialist
  Witam.
  Sprawdź czy przypadkiem spod fartucha nie leci woda?
 • #6
  domcios
  Level 9  
  Cześć narazie nie cieknie przestała ale to tylko chwilowe i tak w koło Macieju przestaje zaczyna i tak cały czas
 • #7
  domcios
  Level 9  
  Hej wczoraj pranie ciemne 60 stopni wirowanie końcowe i potop więcej wody niż zwykle. Mam już tego dość niech się w końcu zepsuje i będzie spokój
 • #8
  zbigniew3107
  Level 20  
  Sprawdź płaszcz czy nie jest popękany jeszcze grzałkę może puszczać pod uszczelką, tak to już jest trzeba uzbroić się w cierpliwość i metodą prób i błędów eliminować możliwe wycieki nie sprawdzisz tego po praniu trzeba to robić w trakcie prania i obserwować co i jak powodzenia .
 • #9
  rombol
  Level 11  
  domcios wrote:
  Witam, mam problem z pralką, cieknie nie wiadomo skąd. Gdy pralka wiruje (jeszcze jak nie równo ułoży) to z pod niej wydostaje się woda,(miejsce i po czym woda cieknie) ta woda cieknie od tyłu jak się przed nią stoi to po prawej stronie.


  Mam ten sam problem w pralce AWE 6515.
  Zdejmij (patrząc od przodu pralki) prawą boczną pokrywę. Należy odkręcić takie dziwne wkręty z tyłu pralki i jeden wkręt ukryty z przodu pralki na samym dole. Zapisz gdzie jaki wkręt się znajdował bo mają one różne średnice. Po wykręceniu wkrętów należy pokrywę przesunąć do tyłu o jakieś 2-4 cm tak by się zsunęła z górnych zaczepów. Po zdjęciu prawej bocznej pokrywy wysuń pralkę tak by można było obserwować wnętrze. Wsuń pod pralkę gazetę (łatwiej stwierdzić wyciek). Uruchom pranie lub płukanie z opcją zwiększonego poboru wody (u mnie jest to superpłukanie). Jeśli nie dojdzie do wycieku to zatrzymaj pranie i dolej wody ręcznie. Nie nalewaj wody powyżej uszczelnień wału napędowego. Możesz też sprawdzić czy nie ma wycieku wycierając połączenie papierowym ręcznikiem lub papierem toaletowym.
  UWAGA!!! W CZASIE MANIPULACJI W OKOLICY GRZAŁKI ODŁĄCZ WCZEŚNIEJ PRALKĘ OD SIECI!

  W mojej AWE6515 wyciek miał miejsce tylko przy podwyższonym poziomie wody i w czasie wirowania (sąd ta upierdliwość, że wyciek raz jest a raz go nie ma).
  Wyciek był/jest spod uszczelnienia bębna po prawej stronie od grzałki.
  Pomogło dociągnięcie śrub pokrywy bębna (uwaga, bęben jest plastykowy i łatwo śruby przekręcić). Niestety, po jakimś czasie wyciek pojawił się na nowo.
  Wg mnie należy zmienić uszczelkę bębna, ew. rozkręcić i w cieknące miejsce nałożyć jakiegoś silikonu.
  Szukam informacji nt. wymiany uszczelki i rzecz jasna samej uszczelki.
 • #10
  waldek259
  Level 19  
  Trzeba zdjąć koło pasowe,wyjąć grzałkę zdjąć pokrywę zbiornika.Będzie prawdopodobnie przerwa na uszczelce rozeszła się uszczelka w miejscu klejenia i przy praniu,a jeszcze bardziej wirowaniu będzie wydobywać się woda.Po rozebraniu będzie widać.Ja osobiście taką uszczelkę łączę igłą i nitką i miejsce zszycia smaruję butaprenem uszczelkę wkładam miejscem klejenia(łączenia)do góry i składam z powrotem i nie ma prawa cieknąć.
 • #11
  rombol
  Level 11  
  waldek259 wrote:
  Trzeba zdjąć koło pasowe,wyjąć grzałkę zdjąć pokrywę zbiornika.Będzie prawdopodobnie przerwa na uszczelce rozeszła się uszczelka w miejscu klejenia i przy praniu,a jeszcze bardziej wirowaniu będzie wydobywać się woda.Po rozebraniu będzie widać.Ja osobiście taką uszczelkę łączę igłą i nitką i miejsce zszycia smaruję butaprenem uszczelkę wkładam miejscem klejenia(łączenia)do góry i składam z powrotem i nie ma prawa cieknąć.


  Piszesz o omawianych tu modelach AWE 6514/6515?
  A jak się zdejmuje koło pasowe?
  I co z uszczelnieniem wału bo się zastanawiam czy jak już się rozkręca bęben to nie warto wymienić przy tej okazji łożysk?
  pzdr
 • #12
  waldek259
  Level 19  
  Kluczem 10 odkręcasz śrubę (dobrym kluczem bo śruba jest wkręcona na klej) i koło zdejmuje się bez problemu.Po zdjęciu pokrywy nic nie musisz wymieniać jeżeli do tej pory chodziła cicho chyba że masz rdzawy wyciek z łożysk to zestaw na 1 stronę 30 zł.Jak zdejmiesz pokrywę bębna zrób zdjęcia i pokaż jak to wygląda.Czy jak kręcisz kołem pasowym czy to koło chodzi prosto ? Oczywiście po zdjęciu paska.
 • #13
  rombol
  Level 11  
  Bęben na pusto kręci się bez jakichś zacięć czy innych niepokojących dźwięków. Tylko ten wyciek. Całe szczęście, że ten wyciek omija grzałkę czy silnik. Nie spływa też po kablach.
  Dzięki za wskazówki. Rozkręcę na dniach i dam znać.


  Opiszę jak to zrobiłem.
  Wyciek z mojej pralki miał miejsce przez jedno z łożysk i przez nieszczelność na przykręcanym boku zbiornika.
  Usunięcie wycieku na łożysku wynikało ze zużycia w wyniku wieloletniej pracy i z dosyć prostego w swojej budowie uszczelniacza. Zakupiłem zestaw naprawczy i wymieniłem oba łożyska i oba uszczelniacze.

  Likwidacja wycieku z bębna to osobny temat.
  Za wyciek jest odpowiedzialna ciekawa konstrukcja uszczelki bębna. Ma ona przekrój owalny i jest zbudowana wewnątrz z materiału który przypomina gumową piankę. Powierzchnia zewnętrzna tej uszczelki to coś jakby taka delikatna skórka. Jeśli się wskutek drgań uszkodzi powierzchnia zewnętrzna tej uszczelki ("skórki") to woda się przez materiał uszczelki przesącza jak przez gąbkę. Wypróbowałem wszystkie opisane tu rady jak założyć i przykleić ponownie uszczelkę bębna i stwierdzam na własnym przykładzie, że takie ponowne przyklejenie starej uszczelki nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Warunkiem jest nieuszkodzona powierzchnia uszczelki, brak odkształceń i wgnieceń.
  Nic też nie da dokręcanie wkrętów mocujących pokrywę bębna. Uszczelka została tak zaprojektowana i wykonana, żeby się popsuć po ok. 3-5 latach.
  Wyciek pojawia się najczęściej w czasie wirowania kiedy bęben drga i pracuje jak miech wyciskający swoją zawartość przez pęknięcia uszczelki.
  Nowa uszczelka kosztuje ~50 zł. + przesyłka. Jest to cena w moim przypadku przewyższająca koszt zestawu uszczelniaczy i łożysk.

  Ale do rzeczy:
  Zakładam, że pralka ma już zdemontowaną pokrywę bębna.
  Należy pralkę położyć na boku tak by mieć dostęp do bębna.
  Należy wyczyścić miejsce po starej uszczelce i usunąć resztki kleju (jeśli takowe były). Następnie należy za pomocą rozpuszczalnika nitro wytrzeć miejsce po uszczelce (w pokrywie i w bębnie).
  Miejsce na uszczelkę w bębnie następnie trzeba zasilikonować silikonem z tuby tak by masa wypełniła całkowicie i szczelnie kanał uszczelki, aż do wypłynięcia nadmiaru ponad krawędź. Teraz czekamy aż silikon stwardnieje i jest to zwykle 24h. Szybkość wiązania silikonu zależy od grubości warstwy i dobrze jest gdzieś na boku zrobić sobie taką ciapkę dla sprawdzenia czy silikon związał.
  Po stwardnieniu silikonu nożem do tapet odcinamy jego nadmiar równo z krawędzią bębna. Jeśli nałożyliśmy silikon z nadmiarem to krawędź przecięcia będzie na całym obwodzie równa i bez ubytków.
  Ja użyłem silikonu w tubie najzwyklejszego. Bęben i pokrywa są wykonane z polietylenu a do tego materiału nic się nie chce przykleić i używanie silikonów dedykowanych do plastiku nie ma sensu. Ja przed przykręceniem pokrywy posmarowałem nową "uszczelkę" dodatkowo cienką warstwą silikonu ale to chyba nie jest konieczne.
  Teraz zakładamy pokrywę bębna i przykręcamy z siłą odpowiednią do plastiku czyli ostrożnie i bez przesady bo to grozi zerwaniem gwintu w bębnie.
  Jeśli coś tam jeszcze papraliśmy silikonem to odczekujemy kolejne 24h.

  W mojej pralce poza wyciekiem i głośnymi łożyskami (też wyciek) urwał się na koniec bęben wewnętrzny pralki.
  Zestaw naprawczy zawiera w sobie łożyska z uszczelniaczami a do urwanego z osi bębna też są odpowiednie zestawy naprawcze.
  Pralka od 2 lat pracuje bez zarzutu.
  Od czasu naprawy nie było śladu wycieku.

  Postanowiłem opisać moją historię naprawy bo ten rodzaj mocowania pokrywy bębna jest stosowany w wielu typach pralek Whirlpool i Polar. Problem jest zatem dosyć powszechny.
  [...]
 • #14
  domcios
  Level 9  
  u mnie własnie też leci po takich kabelkach co są tak śmiesznie zawinięte koło grzałki zawsze jak przechyle to one są też mokre
 • #15
  domcios
  Level 9  
  Dziękuje za wszystkie porady :D uwazam temet za zakończony gdyz z dniem 22.05.2012 o godzinie 10:39 whirlpool AWE 6514 zakończył żywot. Jeszcze raz dziękuje za wszystko