Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Okresowe badanie urządzeń medycznych

23 Apr 2012 20:58 6746 5
  • Level 2  
    Witam!

Proszę was o poradę w sprawie okresowych badań/pomiarów urządzeń medycznych.
    Jak często należy wykonywać owe badania, gdyż w ustawie o wyrobach medycznych nie ma tej kwestii poruszonej. Pytam o sprzęt starszy nie posiadający często dokumentacji technicznej, gdyż sprawa dotycząca nowych urządzeń objętych serwisem gwarancyjnym jest prosta. Kolejne pytanie czy wystarczy tylko wpis do paszportów, że urządzenie jest sprawne techniczne + protokoły z pomiarów elektrycznych czy też potrzeba czegoś więcej. Kolejna sprawa czy może orientujecie się jak sytuacja wygląda w Lublinie i czy możecie polecić firmę z Lublina, która zrobi to kompleksowo i "porządnie", gdyż jak narazie nie trafiłem jeszcze na takową, a wydzwaniałem po wielu (chodzi o taką, która zajmie się każdym rodzajem sprzętu medycznego).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam!
  • Admin of Medical Equipment
    Przeglądy należy wykonać przynajmniej raz do roku, jeżeli urządzenie nie podlega odrębnym przepisom (pn. UDT). Co do firmy z kompleksowa obsługą będzie ciężko, jeszcze zależy co w chodzi w zakres jaki sprzęt. Jeśli Kolega określi sprzęt, oraz producentów tych urządzeń.
  • Level 2  
    Marki sprzętu na dzień dzisiejszy nie podam bo mam tylko wykaz aparatury bez podania marki...chodzi o usg, ktg, detektor tętna płodu, sterylizatory, autoklaw, lampy cieniowe, nagatoskop, aparaty rtg ( ale tu rozumiem ze testy specjalistyczne wykonywane raz do roku wystarcza). Mógłbyś mi podać podstawę prawna co do tych badan co roku?
    Szukałem i niewiele na ten temat moglem znaleźć, poza ciekawym artykułem z jakiejś gazety behapowskiej ze to już sam prezes zoz-u sobie ustala częstotliwość w zależności od "używania" sprzętu od 6 m-cy do 3 lat...ale mowie podstawy prawnej żadnej nie znalazłem...
    Od razu mowię, że nie jestem elektrykiem, zajmuje sie bhp w firmie i na mnie scedowali temat badan i pomiarów urządzeń.

Pozdrawiam!
  • Admin of Medical Equipment
    Podstawa prawna nakazująca dokonywanie przeprowadzenie serwisu i konserwacji sprzętu medycznego to - Ustawa o Wyrobach Medycznych. Proszę nie mylić przeglądów technicznych z wymienionymi testami specjalistycznymi, które wynika z Ustawy Prawo Atomowe i Rozporządzenie o Bezpiecznym Stosowaniu Promieniowania Jonizującego. To są dwie odrębne rzeczy.
  • Level 2  
    Czyli testy specjalistyczne nie zwalniaja z konserwacji sprzetu, jasne, nie bylem pewien zakresu tych pierwszych :) dalej nie wiem czy sprawe konserwacji starszego sprzetu "zalatwi" wpis w paszporcie dokonany po ogledzinach + protokoly z pomiarow elektrycznych (rezystancja izolacji, ochrona przeciwporazeniowa) dokonana przez elektryka z uprawnieniami sep (d) (P.S. orientuje sie ze zakres badan wymieniony w PN jest o wiele szerszy), sek w tym ze nie znalazlem firmy ktora by sie zajela calym sprzetem, a dwa ze te ktore znalazlem rzadaja sporych pieniedzy za pelny zakres badan.

Pozdrawiam!
  • Level 13  
    Bartek_Hejduk wrote:
    Czyli testy specjalistyczne nie zwalniaja z konserwacji sprzetu, jasne, nie bylem pewien zakresu tych pierwszych :) dalej nie wiem czy sprawe konserwacji starszego sprzetu "zalatwi" wpis w paszporcie dokonany po ogledzinach + protokoly z pomiarow elektrycznych (rezystancja izolacji, ochrona przeciwporazeniowa) dokonana przez elektryka z uprawnieniami sep (d) (P.S. orientuje sie ze zakres badan wymieniony w PN jest o wiele szerszy), sek w tym ze nie znalazlem firmy ktora by sie zajela calym sprzetem, a dwa ze te ktore znalazlem rzadaja sporych pieniedzy za pelny zakres badan.

Pozdrawiam!

Sprawę konserwacji i napraw SM reguluje m.in. IEC62353 którą to normę przyjeliśmy do stosowania w 2008 roku bez obowiązku tłumaczenia (sic!) Norma ta nakłada obowiązek dokonywania kreślonych pomiarów przy każdej interwencji serwisowej łacznie z konserwacją. Co więcej - ta norma nie zezwala na stosowanie jakiś badań uproszczonych czy niepełnych a wręcz nakazuje dokonywanie pełnego zakresu badań wyszczególnionych w tejże. Zaś przyrządy do wykonywania tychże pomiarów kosztują majatek więc się prosze nie dziwić że koszt tych pomiarów jest wysoki. I jeszcze jedno - ta norma nakłada obowiązki zarówno na serwis jaki i na administratora SM a co za tym idzie wpis do paszportu nie zdejmuje odpowiedzialności z osoby odpowiedzialnej za SM więc proponuję nie szukać "śpeców" od samych wpisów do paszportów za "czapke gruszek" tylko podejśc profesjonalnie do sprawy zgodnie z obowiązującymi przepisami i spać spokojnie - to najlepszy i jedyny dupochron.

Pozdrawiam