Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okresowe badanie urządzeń medycznych

Bartek_Hejduk 23 Kwi 2012 20:58 6392 5
  • #1 23 Kwi 2012 20:58
    Bartek_Hejduk
    Poziom 2  

Witam!

Proszę was o poradę w sprawie okresowych badań/pomiarów urządzeń medycznych.
    Jak często należy wykonywać owe badania, gdyż w ustawie o wyrobach medycznych nie ma tej kwestii poruszonej. Pytam o sprzęt starszy nie posiadający często dokumentacji technicznej, gdyż sprawa dotycząca nowych urządzeń objętych serwisem gwarancyjnym jest prosta. Kolejne pytanie czy wystarczy tylko wpis do paszportów, że urządzenie jest sprawne techniczne + protokoły z pomiarów elektrycznych czy też potrzeba czegoś więcej. Kolejna sprawa czy może orientujecie się jak sytuacja wygląda w Lublinie i czy możecie polecić firmę z Lublina, która zrobi to kompleksowo i "porządnie", gdyż jak narazie nie trafiłem jeszcze na takową, a wydzwaniałem po wielu (chodzi o taką, która zajmie się każdym rodzajem sprzętu medycznego).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam!

0 5
  • #2 23 Kwi 2012 22:09
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Przeglądy należy wykonać przynajmniej raz do roku, jeżeli urządzenie nie podlega odrębnym przepisom (pn. UDT). Co do firmy z kompleksowa obsługą będzie ciężko, jeszcze zależy co w chodzi w zakres jaki sprzęt. Jeśli Kolega określi sprzęt, oraz producentów tych urządzeń.

0
  • #3 23 Kwi 2012 23:01
    Bartek_Hejduk
    Poziom 2  

Marki sprzętu na dzień dzisiejszy nie podam bo mam tylko wykaz aparatury bez podania marki...chodzi o usg, ktg, detektor tętna płodu, sterylizatory, autoklaw, lampy cieniowe, nagatoskop, aparaty rtg ( ale tu rozumiem ze testy specjalistyczne wykonywane raz do roku wystarcza). Mógłbyś mi podać podstawę prawna co do tych badan co roku?
    Szukałem i niewiele na ten temat moglem znaleźć, poza ciekawym artykułem z jakiejś gazety behapowskiej ze to już sam prezes zoz-u sobie ustala częstotliwość w zależności od "używania" sprzętu od 6 m-cy do 3 lat...ale mowie podstawy prawnej żadnej nie znalazłem...
    Od razu mowię, że nie jestem elektrykiem, zajmuje sie bhp w firmie i na mnie scedowali temat badan i pomiarów urządzeń.

Pozdrawiam!

0
  • #4 24 Kwi 2012 01:51
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Podstawa prawna nakazująca dokonywanie przeprowadzenie serwisu i konserwacji sprzętu medycznego to - Ustawa o Wyrobach Medycznych. Proszę nie mylić przeglądów technicznych z wymienionymi testami specjalistycznymi, które wynika z Ustawy Prawo Atomowe i Rozporządzenie o Bezpiecznym Stosowaniu Promieniowania Jonizującego. To są dwie odrębne rzeczy.

0
  • #5 24 Kwi 2012 06:02
    Bartek_Hejduk
    Poziom 2  

Czyli testy specjalistyczne nie zwalniaja z konserwacji sprzetu, jasne, nie bylem pewien zakresu tych pierwszych :) dalej nie wiem czy sprawe konserwacji starszego sprzetu "zalatwi" wpis w paszporcie dokonany po ogledzinach + protokoly z pomiarow elektrycznych (rezystancja izolacji, ochrona przeciwporazeniowa) dokonana przez elektryka z uprawnieniami sep (d) (P.S. orientuje sie ze zakres badan wymieniony w PN jest o wiele szerszy), sek w tym ze nie znalazlem firmy ktora by sie zajela calym sprzetem, a dwa ze te ktore znalazlem rzadaja sporych pieniedzy za pelny zakres badan.

Pozdrawiam!

0
  • #6 25 Kwi 2012 21:03
    dansound
    Poziom 13  

Bartek_Hejduk napisał:
    Czyli testy specjalistyczne nie zwalniaja z konserwacji sprzetu, jasne, nie bylem pewien zakresu tych pierwszych :) dalej nie wiem czy sprawe konserwacji starszego sprzetu "zalatwi" wpis w paszporcie dokonany po ogledzinach + protokoly z pomiarow elektrycznych (rezystancja izolacji, ochrona przeciwporazeniowa) dokonana przez elektryka z uprawnieniami sep (d) (P.S. orientuje sie ze zakres badan wymieniony w PN jest o wiele szerszy), sek w tym ze nie znalazlem firmy ktora by sie zajela calym sprzetem, a dwa ze te ktore znalazlem rzadaja sporych pieniedzy za pelny zakres badan.

Pozdrawiam!

Sprawę konserwacji i napraw SM reguluje m.in. IEC62353 którą to normę przyjeliśmy do stosowania w 2008 roku bez obowiązku tłumaczenia (sic!) Norma ta nakłada obowiązek dokonywania kreślonych pomiarów przy każdej interwencji serwisowej łacznie z konserwacją. Co więcej - ta norma nie zezwala na stosowanie jakiś badań uproszczonych czy niepełnych a wręcz nakazuje dokonywanie pełnego zakresu badań wyszczególnionych w tejże. Zaś przyrządy do wykonywania tychże pomiarów kosztują majatek więc się prosze nie dziwić że koszt tych pomiarów jest wysoki. I jeszcze jedno - ta norma nakłada obowiązki zarówno na serwis jaki i na administratora SM a co za tym idzie wpis do paszportu nie zdejmuje odpowiedzialności z osoby odpowiedzialnej za SM więc proponuję nie szukać "śpeców" od samych wpisów do paszportów za "czapke gruszek" tylko podejśc profesjonalnie do sprawy zgodnie z obowiązującymi przepisami i spać spokojnie - to najlepszy i jedyny dupochron.

Pozdrawiam

0