Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki - Philips MMS 430. Dziwny dźwięk z otworu wylotowego z tyłu suba.

Duch__ 07 Sty 2005 17:37 2989 14
  • #1 07 Sty 2005 17:37
    Duch__
    Poziom 31  

Witam. Mam problem z głośnikami tj. Philips MMS 430 otóż przy bardzo mocnym basie coś mi "pyrka" z otworu wylotowego z tyłu suba. Czy ktoś sie spotkał z podobnym problemem i jak temu zaradził????

Zamieszczam zdjęcie może ktoś je rozpozna jeśli nie pamięta oznaczenia......
    (!) - ozdobnik? [h]
    ___
    Przenioslem z AUDIO...
    tom

0 14
  • #2 07 Sty 2005 19:18
    gdL
    Poziom 27  

Być może przy silnym impulsie pojawiają się turbulencje, Dośc często spotykane w małych subach , przy dużych mocach. Pewnie rozkręciłeś subek na max mocy, bo chcesz dużo basu, a satelitki grają na minimalnej mocy. Próbujesz podkręcić mocniej i natrafiasz na fizyczną barierę mocową tego małego sWooferka. Tak już musi być...

Rozsądnie byłoby zmniejszyć moc woofera w porównaniu do mocy satelitek (trochę go przykręcić) i rzucić go w jakiś kąt pokoju albo na półkę, jeśli nie przeszkadza Ci podbity bas w okolicy 80hz ( buczenie ). Basik się wzmocni, nie będzie pewnie słychać tych turbulencji. AAAAaaale kosztem jakości...

0
  • #4 07 Sty 2005 20:01
    gdL
    Poziom 27  

Oznacza to, że w rogu pokoju, czy na jakiejś półce, we wnęce uzyskasz silne podbicie basu. Bas stanie się bardziej rozlazły, buczący (w okolicach 80 hz ). Będzie go znacznie więcej, ale nie będzie już tak dobrze kontrolowany. Jego ilość zagłuszy też te turbulencje o których pisałeś wcześniej. Mi osobiście to aż tak by nie przeszkadzało, ale są ludzie, którzy nie znoszą choćby lekko buczącego basu.

0
  • #5 09 Sty 2005 13:19
    bokus
    Poziom 1  

a czy mógłbyktóś napisać jak się właśnie pozbyć tego buczenia w okolicy 80Hz. Mam dwa subwofery wmontowane w kulomny (AIWA NSX 7002 jak byś się orientował) o średnicy membrany 16cm i mocy oklo 90W
    (tak pisze w ksiazecce a nie wiem ile jest na prawde) w pokoju 250 na 370 cm. Morze ustawieniem głośników w odpowiednich mioejscach. Wiel juz próbowałem ale nic nie pomaga. Z góry dzięki za pomoc.

0
  • #6 25 Sty 2005 15:16
    sasanp
    Poziom 12  

nie wiem o co ci chodzi z tym pyrkaniem ale czasami sie zdaza ze przy duzym basie wydostaje sie pod duzym cisnieniem powietrze i wydaje dziwny dzwiek sprawdz to jezeli tak to najprosciej wmontowac o wiekrzej srednicy bass reflex

0
  • #7 25 Sty 2005 15:40
    djspeed
    Poziom 17  

zwiekszając srednice b-r a nie zmieniając jej dlugosci zmieniamy strojenie obudowy a co do buczenia to w malym pokoju czesto to sie zdaza najlepszym i najprostrzym rozwiazaniem jest wymiana kolumn na mniej buczace albo zatkanie b-r

0
  • #8 25 Sty 2005 15:54
    ankuch
    VIP Zasłużony dla elektroda

Duch_ :arrow:
    Proszę o usunięcie z tytułu tematu słowa "Pomocy" i zaznajomienie się z regulaminem.
    Aby to uczynić, należy w pierwszym poście wcisnąć przycisk:
    Głośniki - Philips MMS 430. Dziwny dźwięk z otworu wylotowego z tyłu suba.
    i wyedytować tytuł tematu. W przeciwnym razie będzie ostrzeżenie.

0
  • #9 27 Sty 2005 16:05
    Duch__
    Poziom 31  

Oki zobacze co da sie zrobić, chociaż że głośniki są jeszcze na gwarancji, kupiłem je jakieś 2 miechy temu więc boje sie kombinować

0
  • #10 28 Sty 2005 11:42
    timon125
    Poziom 24  

spróbuj oddac na gwarancji bo to może wada fabryczna ale na pewno nie radze żebys cos kombinował bo to sie może żle skończyć

0
  • #11 28 Sty 2005 13:11
    djspeed
    Poziom 17  

Raczej wlasnie te wszystkie komputerowe zestawy sa tak wspaniale i nie bedzie to uznane za wade.

0
  • #12 23 Sty 2011 02:09
    skrzypas@
    Poziom 11  

Przeglądając forum trafiłem niechcący na ten temat. Okazało się że pomimo że jest bardzo stary dotyczy "problemu" który ja też miałem ze swoimi głośnikami komputerowymi ale Logitech X-230. Każdy użytkownik który ma taki "problem" i tutaj trafi to bazując na dotychczasowych odpowiedziach odda głośniki do sklepu twierdząc że są uszkodzone lub mają wadę fabryczną. Otóż nie. One są sprawne 100%. Owe "pyrkanie" w subwooferze to nic innego jak dodatkowy "stały efekt dźwiękowy" dołączony przez producenta. Dlaczego stały? Otóż ten efekt "pyrkania" wywołują wybrzuszenia trwale uformowane wewnątrz rury bass-reflex. Mają kształt pierścieni. Te wybrzuszenia wymuszają drgania powietrza wydobywającego się z obudowy subwoofera i w ten sposób potęgują niskie tony ale tylko podczas zachowania odpowiedniej bezpiecznej siły głosu i wzmocnienia niskich tonów zarówno w subwooferze jak i u źródła dźwięku. Im bardziej zwiększymy głośność zestawu i poziom niskich tonów tym więcej powietrza wydostaje się z subwoofera na zewnątrz i tym głośniejsze jest owe "pyrkanie" które może także świadczyć o bardzo niebezpiecznym przesterowywaniu wzmacniacza subwoofera co definitywnie może zakończyć się jego spaleniem. Żeby nieco rozjaśnić tezę o wybrzuszeniach zamieszczam foto dla ciekawskich. Na foto jest pokazany otwór z rurą bass-reflex subwoofera od zestawu PHILIPS MMS 430. Żółte strzałki pokazują gdzie znajdują się te wybrzuszenia. Obok umieściłem foto otworu z rurą bass-reflex od subwoofera z zestawu Logitech X-230. Zielone strzałki wskazują miejsca gdzie też znajdują się opisane tutaj wybrzuszenia.

FOTO:
    Głośniki - Philips MMS 430. Dziwny dźwięk z otworu wylotowego z tyłu suba. Głośniki - Philips MMS 430. Dziwny dźwięk z otworu wylotowego z tyłu suba.

0
  • #13 23 Sty 2011 09:43
    SzokalML
    Poziom 36  

Wydaje mi się, że te wybrzuszenia są zdecydowanie za małe żeby powodować taki dźwięk.

Zdecydowanie popieram przedmówców - w tych zestawach wstawiane są zarówno dość słabe wzmacniacze (poniżej 20w na subwoofer) jak i głośniki o małej średnicy i mocy. Głośniki są zestrojone na maksimum możliwości (na buczący bas, praktycznie w ogóle niekontrolowany). Komuś, kto lubi bas może się wydawać, że to super, że tak technika poszła do przodu i z małych głośniczków więcej basu niż z kolumn hi-fi.

Niestety przy nawet stosunkowo niedużej głośności kończą się zarówno możliwości wzmacniacza, jak i głośników. Stąd różne nieprzyjemne dźwięki.

Miałem dwa takie zestawy komputerowe - jeden creative, drugi easytouch - w obu objawy te same. Notabene, zestawy wyzionęły ducha po 2-3 latach niezbyt uciążliwego użytkowania, co chyba najlepiej świadczy o jakości tego sprzętu.

0
  • #14 23 Sty 2011 12:21
    skrzypas@
    Poziom 11  

Witam. Moją poprzednią wypowiedź w tym temacie opierałem na osobistym doświadczeniu. Mam zestaw Logitech X-230. Jak na swoją klasę zestaw jest bardzo dobry. Przy nominalnym sygnale wejściowym praktycznie nie da się przesterować wzmacniacza tych głośników. Zestaw ma fabrycznie ograniczoną regulację głośności - podobnie jak w droższych odtwarzaczach mp3. Przy ustawieniu głośności na 100% nie występują zniekształcenia dźwięku tak jak ma to miejsce w tanich zestawach 2.1.

A teraz o efekcie pyrkania (nie pukania czy stukania). Głośnik niskotonowy bez obudowy nie "wydziela" żadnych pyrknięć zatem coś jest z obudową. Wzmacniacz jest dobrze dobrany. W każdej pozycji regulatora głośności membrana głośnika niskotonowego w obudowie zachowuje się normalnie. Wyraźnie widoczne i słyszalne jest zabezpieczenie które w normalnych warunkach pracy zestawu blokuje możliwość przesterowania wzmacniacza. Zatem winą za pyrkanie nie można obarczać złej konstrukcji obudowy czy samego głośnika a tym bardziej wzmacniacza. Wzmacniacz 20W to bardzo dobry wzmacniacz. Nawet 10W w zupełności wystarczy na nagłośnienie niewielkiego miejsca jakim jest przestrzeń wokół biurka z komputerem. Wracając do pyrkania. Wiadomo że powietrze jest przez otwór bass-reflex zasysanie i wypychane. Wybrzuszenia dodatkowo wprawiają cząsteczki powietrza w drgania. Pyrkanie to nie wada techniczna czy zła jakość wykonania. Ten efekt pyrkania jest minimalnie podobny do konstrukcji nakładek na rurę wydechową samochodu tylko że tam przedostają się spaliny i to w jedną stronę z dużą prędkością co wyraźnie widać i słychać. Spaliny wywołują efekt głośnego brumienia co lepiej słychać przy wciśnięciu pedału gazu. Pedałem gazu dla subwoofera może być spotęgowany sygnał wejściowy. Niestety taki sygnał ma prawo uszkodzić a nawet trwale i bezpowrotnie spalić wzmacniacz całego zestawu głośnikowego. Niestety subwoofer małego zestawu jak choćby Logitech X-230 nie będzie głośniej brumieć tylko przy przesterowanym sygnale wejściowym będzie pyrkać. Oznacza to ze pojawiła się granica jego możliwości i niezwłocznie należy zmniejszyć wzmocnienie sygnału wejściowego.

Zamieszczam realne foto otworu bass-reflex mojego subwoofera od zestawu Logitech X-230. Strzałki pokazują wzgrubienia (wybrzuszenia).
    Głośniki - Philips MMS 430. Dziwny dźwięk z otworu wylotowego z tyłu suba. Głośniki - Philips MMS 430. Dziwny dźwięk z otworu wylotowego z tyłu suba. Głośniki - Philips MMS 430. Dziwny dźwięk z otworu wylotowego z tyłu suba.

PS. Można się czepiać że konstrukcje głośników komputerowych są niskobudżetowe. Ale czego więcej od nich można chcieć? To są produkty dla mas, dla każdego niezależnie od zasobności jego portfela. Stąd na przykład rura bass-reflex z papieru zamiast z plastiku.

0
  • #15 22 Wrz 2011 20:22
    timon125
    Poziom 24  

Witam. Może moja odpowiedż jest spóżniona ale myslę że komuś pomoże. Chociażby przy kupnie zestawu. Miałem do czynienia z logitech x-530-dwa zestawy.
    Pierwszy pracuje w domu przy kompie mojej dziewczyny a drugi został przerobiony na suba do samochodu(nie mój pomysł-padło hasło taki nie inny to zrobiłem). W domu, gdy ten zestaw gra cicho, jest spoko. Przy większej głośności pojawia się lekkie świszczenie.
    Drugi natomiast, z racji przeróbki był kilkakrotnie rozkręcany(przez poprzedniego właściciela też). Szum powietrza w nim jest większy bo już trochę słabiej dociśnięta płyta aluminiowa z gniazdami itp. powoduje pogorszenie dżwięku. Nie mogę niestety teraz zamieścić zdjęć ale jak koledzy wspomnieli wcześniej jest to zestaw średni cenowo i posiada niedociągnięcia. Osobiście zauważyłem niedostateczne zalanie klejem gniazd wyjściowych na pozostałe głośniki. Nawet przez mocowanie przewodu zasilającego będzie troszke uciekać powietrze. Żeby było lepiej trzeba poprawić, uszczelnić wszystkie potencjalne dziury dla powietrza.

0
  Szukaj w 5mln produktów