Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router Edimax Ar-7084ga jako Access Point.

k3rano 24 Apr 2012 10:51 10844 16
    k3rano
    Level 12  
    Witajcie, posiadam Router/modem ADSL Edimax Ar-7084ga i próbuje podłączyć go do sieci jako Access Point i switch. Czyli router Edimaxa podpinam pod inny router Tp-linka, gdzie będę dla edimaxa ograniczał pasmo. Jak powinienem więc skonfigurować Edimaxa, aby pobierał sygnał z Rj-45 (port 1) i rozprowadzał go po wifi i po pozostałych portach Rj-45. Podejrzewam, że dla Edimaxa powinienem ustawić stały IP. Jakie adresy będą wówczas otrzymywać łączącę się po wifi komputery? Próbowałem tak właśnie robić tyle że po kablu i komputer przyjmuje adres Tp-linka - tak jakby edimaxa nie było po drodze..? Jakbyście mogli coś podpowiedzieć, byłbym wdzięczny.
    F1X
    Level 20  
    Na Edimaxie masz prawdopodobnie włączone DHCP czyli automatyczne przydzielanie IP, maski podsieci, bramy domyślnej i serwera DNS. W ustawieniach DHCP wszystko co wymieniłem możesz pozmieniać. Prawdopodobnie zakres przydzielanych IP masz taki, że zachacza on o adres TP-Linka. Zmień zakres i nie będzie konfliktu IP. DHCP będzie działać i po RJ45 i po WIFI.

Stałe IP na Edimaxie? - też bym tak zrobił gdyż będziesz wiedział jakiego IP użyć, aby wejść na stronę konfiguracyjną urządzenia. IP ma być różny od IP TP-Linka i nie mieścić się w ustawionym zakresie przydzielanych IP w ustawieniach DHCP na Edimaxie. Jeżeli na TP-Linku masz IP 192.168.1.1 (przykładowo) to na Edimaxie ustaw 192.168.1.2 (jeżeli nie jest zajęty przez inne urządzenie).

Ustawienia DHCP na Edimaxie wtedy:
    Zakres przydzielanych IP: 192.168.1.10 do 192.168.1.100.
    Maska podsieci: 255.255.255.0
    Brama domyślna: 192.168.1.1
    Serwer DNS: 192.168.1.1

Oczywiście w sekcji Wireless poustawiaj zabezpieczenia wg własnego gustu (najlepiej WPA2 - wystarcza na 99,99% intruzów)

Na komputerach łączących się poprzez Edimaxa oczywiście powinno być ustawione automatyczne przydzielanie IP w ustawieniach sieciowych.

Na komputerach łączących się poprzez Edimaxa można również ręcznie poustawiać IP, maskę podsieci, bramę domyślną i serwer DNS korzystając z proponowanych ustawień DHCP. Wtedy lepiej wyłączyć DHCP lub wybrać inne IP na komputerach niż jest to w zakresie DHCP.

Pozdrawiam
    Powodzenia
    k3rano
    Level 12  
    OK, wszystko działa jak należy, a powiedzcie jeszcze, czy jest jakaś możliwość aby sprawdzić ile osób łączy się po wifi z moim routerem (Edimax)?
    F1X
    Level 20  
    Takie rzeczy są już zależne od softu routera. Przejrzałem instrukcję Twojego Edimaxa i nie widzę takiego czegoś. No ale może przeoczyłem. Zwykle to jest w zakładce "Status", "DHCP", "Wireless"

Pozdrawiam
    marcek19
    Level 10  
    Witam
    Prośba do F1X
    Jak w temacie, z tymże czy dało by się go podłączyć do netiaspot jako drugi, najlepiej po wifi?
    Próbowałem już ze zmianą IP i wyłączeniem DHCP, ale jakoś z mizernym skutkiem :/
    z góry dziękuje, za odpowiedź
    voitek1
    Level 39  
    1. Sprawdzasz ustawienia LAN w netia spot i je spisujesz.
    2. Podłączasz je LAN-LAN.
    3. Podłączasz się do drugiego routera po LAN.
    4. Nadajesz mu adres LAN z podsieci netia-spot (byle nie ten sam, lub przydzielony już do innego urządzenia). SAVE.
    5. Ustawiasz LAN (z uwzględnieniem pkt.4) tak samo jak netia-spot: Gateway/brama, podsieć i DNSy. SAVE.
    6. Wyłączasz DHCP. SAVE.
    7. SAVE i restart prądowy (nie reset!) routera.
    8. WiFi w drugim ustawiasz identycznie jak w netia-spot; ta sama nazwa, to samo szyfrowanie i hasło, ale inny kanał WiFi - oddalony co najmniej o 4ry.
    9. Save i restart.
    10. Działa?
    marcek19
    Level 10  
    dzięki voitek1 za chęci :)
    w sobotę poświęciłem na to 4 godz.
    działa do czasu, do póki Edi jest podłączony Lan to Lan do Netia Spot
    i po RJ45 do stacjonarnego PC i jako druga sieć Wifi
    voitek1
    Level 39  
    Pokaż ustawienia LAN z EdiMax oraz z Netia-Spot
    marcek19
    Level 10  
    Lan Netia Spot

Lan Edimax - przed wył. DHCP

Lan Edimax - po wył. DHCP
    voitek1
    Level 39  
    DHCP EdiMax zostaw wyłączone i zmień jego IP na 192.168.1.253.
    SAVE i restart prądowy (nie reset!) EdiMax.
    marcek19
    Level 10  
    niestety też nie działa :/
    ogólnie po wyłączeniu DHCP i restarcie prądowym nie można ponownie zalogować się do Edimaxa, jedynie w grę wchodzi twardy reset
    zastanawiam się, czy np. wytyczenie nowej trasy w "routing'u" w NetiaSpot, nie rozwiązałoby sprawy
    voitek1
    Level 39  
    Jeśli zmieniłeś adres na 192.168.1.253 to powinieneś się po tym adresie zalogować.
    Pisałeś, że podpinasz pod EdiMax pod TP Link, a screen jest z netia.

Możesz napisac co, jak, z czym i czym jest podłączone - bo w ciuciubabkę chyb bawić się nie będziemy...
    marcek19
    Level 10  
    voitek1 my od samego początku rozmawiamy o Edmimaxie i NetiaSpot, co prawda w połowie tematu się wtranżoliłem ;) bo rzeczywiście temat był zapoczątkowany przez k3rano i dotyczył Tp-linka i Edimaxa
    voitek1 wrote:
    1. Sprawdzasz ustawienia LAN w netia spot i je spisujesz.
    2. Podłączasz je LAN-LAN.
    3. Podłączasz się do drugiego routera po LAN.
    4. Nadajesz mu adres LAN z podsieci netia-spot (byle nie ten sam, lub przydzielony już do innego urządzenia). SAVE.
    5. Ustawiasz LAN (z uwzględnieniem pkt.4) tak samo jak netia-spot: Gateway/brama, podsieć i DNSy. SAVE.
    6. Wyłączasz DHCP. SAVE.
    7. SAVE i restart prądowy (nie reset!) routera.
    8. WiFi w drugim ustawiasz identycznie jak w netia-spot; ta sama nazwa, to samo szyfrowanie i hasło, ale inny kanał WiFi - oddalony co najmniej o 4ry.
    9. Save i restart.
    10. Działa?

ja wszystko robiłem tak jak mi wcześniej opisałeś, ale ni hu hu ;)
    voitek1
    Level 39  
    Wrzuć LAN ustawienia z netis-spot i z Edi
    marcek19
    Level 10  
    Lan Netia Spot

oraz
    Lan Edimaxa - czyste/surowe, przed wprowadzeniem zmian
    voitek1
    Level 39  
    Niestety nie zrobiłeś tak jak pisałem. Przeczytaj jeszcze raz.

W EdiMax:
    Podłączasz je LAN<->LAN (!!!)
    Adresy z tej samej podsieci (!!!) a dałeś z innej...
    IP adres 192.168.1.2
    starting IP 192.168.1.3
    DHCP -OFF
    SAVE i restart (nie rest!) prądowy EdiMax'a

Poza tym albo w Netia-spot albo włącz w LAN DNSy na auto, albo wpisz jeden DNS od operatora (pewnie taki, jak w WAN) i drugi 8.8.8.8. To samo w EdiMax...
    PS
    W netia-spot możesz na szstywno przypisac IP 192.168.1.2 do MACa z LAN EdiMax