Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania do instalacji SAT-RTV (jaka antena, czy potrzebne wzamcniacze, itp)

D.o.m.a.n 24 Kwi 2012 12:33 1593 3
 • #1 24 Kwi 2012 12:33
  D.o.m.a.n
  Poziom 11  

  Przymierzam się do rozbudowania mojej instalacji SAT-RTV i mam kilka wątpliwości, głownie po katem sprzętu jaki mam dokupić. Tak w skrócie chciałbym mieć sygnał HOTBIRD+ASTRA+DVB-T+RADIO w 4 pokojach. Na chwile obecna mam tylko talerz z monoblockiem quad, antenę TV na której działa mi DVB-T, po jednym lub po dwa przewody do pokoi z poddasza, oraz gniazda końcowe typu SAT-R-TV i SAT-SAT-RTV. Moja instalacja powinna więc chyba wyglądać mniej więcej tak:

  http://www.dipol.com.pl/odbior_platformy_cyfrowej_w_calym_domu_za_pomoca_jednej_karty_abonenckiej_schemat120.htm

  Pytania jakie mnie nurtują:
  1. Czy muliswitch musi być z wbudowanym wzmacniaczem? Wolałbym uniknąć wszelkich dodatkowych urządzeń, które wymagają zasilania. Myślałem np. o czymś takim:

  http://img01.allegroimg.pl/photos/oryginal/22/83/25/37/2283253762

  Czy jeżeli po zmontowaniu całości okaże się, że wzmacniacz byłby potrzebny to czy jest możliwość dodania jednego wzmacniacza do wzmocnienia wszystkich sygnałów na raz, czy będę musiał wymienić multiswitch, anteny, oraz ew. inne elementy, na takie ze wzmacniaczem?

  2. Czy zamiast separowanych elementów "antena radiowa + antena telewizyjna + sumator" możecie polecić coś 3w1? Chodzi mi tutaj głównie o oszczędność miejsca na maszcie. Znalazłem np. coś takiego:

  http://img14.allegroimg.pl/photos/oryginal/22/76/97/62/2276976292

  Tylko że to znowu jest z wbudowanym wzmacniaczem. Czy jeżeli nie będę podłączał wzmacniacza to taka antena spełni swoja rolę? Na chwilę obecną mam antenę tego typu (tak mniej więcej wygląda, ponieważ nie znam jej parametrów):

  http://images.dipol.com.pl/pict/a0710+.jpg

  i bez żadnych wzmacniaczy sygnał na DVB-T mam prawidłowy, mimo iż nadajnik oddalony jest o ok. 48km.

  Poprzez edycję proszę poprawić załącznik/ link zgodnie z zasadami forum:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
  [_P_]

  0 3
 • Sklep HeluKabel
 • #2 24 Kwi 2012 15:08
  p3st
  Poziom 24  

  Z tą zmianą anteny na "3w1" to chyba oszalałeś.

  Jak chcesz połączyć obecny sprzęt "w jeden kabel" to zastosuj coś takiego: Link lub Link

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 24 Kwi 2012 16:00
  D.o.m.a.n
  Poziom 11  

  Dzięki za pierwszą odpowiedź.

  A tak konkretniej czemu "oszalałem"? :-) Pytam serio. Widzę, że są takie anteny w ofertach, a ułatwiłoby mi to montaż. Mam dość krótki maszt, na który mam już satkę 80cm i antenę od Internetu radiowego. Muszę tam jeszcze wcisnąć albo "3w1" albo 2 osobne anteny, kierunkową do DVB-T oraz tą "płaską-okrągłą" do sygnału radiowego. Czy chodzi o jakość odbioru?

  I jak to jest z tym wzmacnianiem sygnału SAT+RTV do jednego kabla? Twoje 2 rozwiązania są bez wzmacniacza, czyli coś podobnego co ja znalazłem. Dlaczego w instalacji na stronie Dipol jest urządzenie ze wzmacniaczem? Czy wzmacniacz można w razie czego dołożyć za sumatorem, jako dodatkowe urządzenie?

  I jeszcze jedno. Czy "sumator" (np. http://www.dipol.com.pl/sumator_swe_4-01_sygnalu_z_konwertera_quad_z_sygnalem_tv_naziemnej_R85248.htm) to to samo co "multiswitch" (np. http://www.eltrox.pl/multiswitch-blue-line-sh54b-dla-4-odbiorc%C4%82%C2%93w-p-3326.html)? Bo obydwa urządzenia są dla mnie bardzo podobne: zbliżona cena, taka sama rola w instalacji, podobny wygląd, wejścia, wyjścia, itd.

  0
 • #4 24 Kwi 2012 17:11
  p3st
  Poziom 24  

  To coś, te "3w1" tego nie można nazwać anteną. Poczytaj trochę o antenach naziemnych, temat jest poruszany bardzo często.

  Wzmacnianie sygnału do jednego kabla - ciekawe sformułowanie, aż nie wiadomo o co chodzi.
  Multiswitch to jest zupełnie inne urządzenie niż sumator sygnałów. Znowu trzeba Ciebie odesłać do lektury abyś poczytał o konkretnych urządzeniach, ich funkcjach i zastosowaniu.
  Patrząc na to co masz, podałem najrozsądniejsze rozwiązanie.
  Przy zastosowaniu Multiswitcha trzeba będzie kupić nowe konwertery, ciągnąć dodatkowe kable.
  Jeśli obawiasz się spadku sygnału (np. z naziemnej) poprzez te sumowanie, można dorzucić jakiś wzmacniacz przed zsumowaniem obu sygnałów.

  0