Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie - kalibracja miksera bez PFL

adambyw 24 Kwi 2012 16:14 10435 1
 • #1 24 Kwi 2012 16:14
  adambyw
  Moderator Akustyka

  Przy łączeniu miksera i komputera występują dwie kwestie. Pierwsza to poprawne wysterowanie miksera, oraz karty muzycznej.

  Sposób pierwszy:
  Mikser należy wysterować następująco: Przy ustawionym level na sumie i kanale na 0, sygnał na mierniku powinien oscylować w okolicy 0. Oczywiście swobodnie może go przekroczyć.

  Następnie należy wysterować kartę muzyczną. I to trzeba zrobić suwakiem Level. Najprawdopodobniej sygnał z miksera będzie za duży dla karty muzycznej. W większości amatorskich kart 0dB na mikserze odpowiadało 0dBfs w komputerze. Czyli sygnał większy będzie przesterowany. Przeważnie w nagraniach zostawia się zapas w okolicy 15dB.

  Przy stałym dźwięku wejściowym oscylującym w okolicy 0dB na mikserze (można sobie na któreś wejście puścić sinus, albo mocno zmasterowany utwór) ustaw Level sumy tak żeby w komputerze sygnał oscylował w okolicy -15dBfs. Tak żeby 0dB kanału w mikserze było równe -15dB w komputerze. W tedy przesterowanie wejścia kanału będzie równe przesterowaniu wejścia w karcie muzycznej.

  Drugi sposób kalibracji.
  Puść muzykę na kanał, i daj gain tak żeby zaczęła mrugać dioda peak. Mrugać, nie świecić. Level kanału daj na 0. Level sumy ustaw tak żeby na komputerze sygnał dochodził do 0dBfs, czyli do przesteru. Przy takich stałych ustawieniach Level, gain na Mikrofonie ustaw tak żeby na komputerze sygnał oscylował wokół -15dBfs.

  W obu przypadkach warto zaznaczyć sobie markerem ma mikserze level na sumie. Nie będziesz potrzeby kalibracji miksera za każdym razem.
  Takie wysterowanie, zapewni najmniejszą liczbę szumów, i teoretycznie neutralne brzmienie.

  Zasada pierwsza: Sygnał powinien mieć największe wzmocnienie na najmniej szumiącym stopniu. Takim w mikserze jest przedwzmacniacz mikrofonowy, czyli pokrętło gain/trim

  Zasada druga: Każdy stopnień pośredni w mikserze najmniej szumi w przy zerowym wzmocnieniu (nie wzmacnia ale nie tłumi). A dokładniej powyżej gwałtownie wzrastają szumy, przy tłumieniu maleje dynamika i wzrastają zniekształcenia.

 • #2 05 Gru 2012 15:24
  adambyw
  Moderator Akustyka

  Bardzo podobna zasada obowiązuje przy kalibracji systemów nagłośnieniowych. Należy wysterować mikser, najlepiej szumem różowym, aż zacznie mrugać dioda peak na sumie, następnie wysterować kolumny głośnikowe, tak by zaczął mrugać limiter w końcówce mocy.
  W tedy masz pewność że nie klipując miksera nie klipujesz wzmacniacza.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME