Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie PIC24F629. Programator do PIC16F84.

07 Sty 2005 18:59 3253 12
 • Poziom 23  
  Witam.
  Mam taki programator jak na rysunku niżej. Programuje on PIC16F84, a ja chciałbym zaprogramować PIC12F629. Jak podłączyć tego PIC12, żeby dało się go zaprogramować w I2progu? Macie od razu schematu obu układów, żeby popatrzeć na wyprowadzenia.
  Na schemacie programatora są czerwone cyferki odpowiadające poszczególnym połączeniom, gdzie je podpiąć w PIC12?
  Dzięki za ewentualną pomoc.
 • Spec od samochodów
  Na stronie ICproga masz odsyłacz do schematu programatora JDM programuje i PIC 12.
 • Poziom 23  
  Tak, ale jest on dość skomplikowany, a ja chcę tylko raz go użyć to po co budować taki programator jak na tamtej stronie. Chciałem dopasować ten układ. Ma ktoś jakieś pomysły?.
 • Poziom 24  
  Przy programowaniu 629 trzeba uważać na sekwencję włączania napięć: zasilającego i programującego. Jeśli zbyt późno podasz napięcie programujące to procesor wystartuje i nici z programowania (problem ten występuje przy wewnętrznym generatorze RC). Ja z powodzeniem używałem zmodyfikowanego jdm. Tutaj masz opis modyfikacji http://users.tpg.com.au/btkelly/jdm_b.htm
  Dla siebie wykonałem troszkę inną modyfikację (z transoptorem).
  Oryginał:
  Programowanie PIC24F629. Programator do PIC16F84.
  I zmodyfikowana wersja.
  Programowanie PIC24F629. Programator do PIC16F84.
  A co do prostoty, to niestety muszę cię rozczarować. Ten schemat, który masz nie nadaje się do nowszych procesorów z powodu zbyt niskiego napięcia programującego. Typowy komputerowy RS nie dostarczy ci pod obciążeniem +/- 12V. W nowszych wersjach jdm masa procesora jest połączona z napięciem ujemnym, +5V z masą komputera. To sprytne posunięcie pozwoliło na bezproblemowe uzyskanie +12..13V na nóżce programującej (względem masy procesora a nie komputera).
 • Poziom 23  
  Ok. Ale powiem wam coś takiego. Kiedyś programowałem tego PICa 12f629 wsadem do ściemniania lampki w samochodzie. I o dziwo się zaprogramował bo ściemnia, ale układ nie chodzi poprawnie. Wydaje mi się że coś jest z programem lub źle ustawione. Eraz chciałem jeszcze raz wgrać program. Wcześniej zaprogramowałem go tym prostym programatorem JDM, tylko teraz nie pamiętam jak szły piny.

  Dzięki.
 • Poziom 23  
  Witam
  Nikt nie wie jak podłączyć tylko te kabelki? Chyba praktykujący elektronik powinien to wiedzieć, podałem piny z COMa, schemat procka i nic. Proszę o pomoc.
 • Spec od samochodów
  Masz schemat JDM po co czas tracisz na coś co i tak będzie chodzilo bokami. Nie zapewniasz zasilania programujacego 13V.
 • Poziom 23  
  Ok, teraz doczytałem post kolegi, w którym napisał że tym programatorem nic się nie zrobi. Ale wytłumaczcie mi, dlaczego kiedyś ten PIC się zaprogramował. Tylko nie do końca chodzi jak trzeba i muszę go powtórnie zaprogramować. Kurcze, a myślałem, że jakiś prosty programator wystarczy.
  Jaka jest różnica między wykonaniem modyfikacji na tranzystorze a transoptorze?

  Jeszcze pytanko. Jak wsadzić tego PICa 12 do podstawki do PICa 16, pokazanej na schemacie zmodyfikowanego JDMa?
 • Poziom 24  
  Myrek1 napisał:
  Ale wytłumaczcie mi, dlaczego kiedyś ten PIC się zaprogramował.

  Zagadnienie nie polega na tym, żeby "jakoś" zaprogramować procesor (może się uda, a może nie), tylko żeby mieć pewność 99,999%.

  Myrek1 napisał:

  Jaka jest różnica między wykonaniem modyfikacji na tranzystorze a transoptorze?

  W działaniu żadna. W wykonaniu to chyba nie trzeba tłumaczyć różnicy :-)

  Myrek1 napisał:

  Jeszcze pytanko. Jak wsadzić tego PICa 12 do podstawki do PICa 16, pokazanej na schemacie zmodyfikowanego JDMa?

  Na rysunku położenie jest oznaczone fioletową ramką

  A to schemat programatora wykonanego przeze mnie (przystosowany jest do kabla skrosowanego, a nie 1:1):
 • Poziom 23  
  Dzięki chłopaki, teraz już wszystko wiem. Jestem początkujący w tych sprawach i dlatego pytam. Wracając do tego transoptora, to chyba przydało by się wytłumaczenie :) Wiem jak on działa, nie o to mi chodzi, tylko o to dlaczego decydujecie się na niego, nie ta tranzystor.
  Dzięki.
 • Poziom 24  
  Myrek1 napisał:
  tylko o to dlaczego decydujecie się na niego, nie ta tranzystor.

  Mogę mówić tylko za siebie, ten schemat z transoptorem dorwałem wcześniej :-). Przeanalizowałem, czy ma szansę działać, a ponieważ wyglądał rozsądnie (no może poza tym, czy przy małej przekładni transoptora będzie to dobrze działać) i miałem wszystkie części pod ręką, to go zrobiłem.
 • Poziom 23  
  Witam.
  Zrobiłem wreszcie ten programator. Ogólnie dioda się świeci, ale nic się nie programuje. Podczas tej czynności w Icprogu wszystko wygląda na ok. do czasu weryfikacji. Wywala błąd na początku. Podczas próby odczytu pokazuje pustą pamięć a podczas sprawdzania zawartości icprog wywala że procek jest czysty.
  Ale to wszystko dzieje taż się kiedy wyjmę Pica z podstawki. Czyli niewiadomo czy icprog odczytuje PICa. Czy można jakoś sprawdzić połączenie Icproga z PICem (tzn. czy to co odczyta Icprog faktycznie pochodzi z PICa)?
  Dodam, że na nóżce programowania (MCLR) występuje napięcie 13V względem masy więc wszystko wygląda na ok.
 • Poziom 23  
  Jakie powinny być ustawienia w Icprogu dla PICa 12 i zmodyfikownaego JDMa? Chodzi mi o to zmienione wejście MCLR