Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie PIC24F629. Programator do PIC16F84.

Myrek1 07 Sty 2005 18:59 3133 12
  • #1 07 Sty 2005 18:59
    Myrek1
    Poziom 23  

Witam.
    Mam taki programator jak na rysunku niżej. Programuje on PIC16F84, a ja chciałbym zaprogramować PIC12F629. Jak podłączyć tego PIC12, żeby dało się go zaprogramować w I2progu? Macie od razu schematu obu układów, żeby popatrzeć na wyprowadzenia.
    Na schemacie programatora są czerwone cyferki odpowiadające poszczególnym połączeniom, gdzie je podpiąć w PIC12?
    Dzięki za ewentualną pomoc.

0 12
  • #2 07 Sty 2005 19:11
    diag
    Spec od samochodów

Na stronie ICproga masz odsyłacz do schematu programatora JDM programuje i PIC 12.

0
  • #3 07 Sty 2005 19:23
    Myrek1
    Poziom 23  

Tak, ale jest on dość skomplikowany, a ja chcę tylko raz go użyć to po co budować taki programator jak na tamtej stronie. Chciałem dopasować ten układ. Ma ktoś jakieś pomysły?.

0
  • #4 07 Sty 2005 22:17
    Zbych_
    Poziom 24  

Przy programowaniu 629 trzeba uważać na sekwencję włączania napięć: zasilającego i programującego. Jeśli zbyt późno podasz napięcie programujące to procesor wystartuje i nici z programowania (problem ten występuje przy wewnętrznym generatorze RC). Ja z powodzeniem używałem zmodyfikowanego jdm. Tutaj masz opis modyfikacji http://users.tpg.com.au/btkelly/jdm_b.htm
    Dla siebie wykonałem troszkę inną modyfikację (z transoptorem).
    Oryginał:
    I zmodyfikowana wersja.
    A co do prostoty, to niestety muszę cię rozczarować. Ten schemat, który masz nie nadaje się do nowszych procesorów z powodu zbyt niskiego napięcia programującego. Typowy komputerowy RS nie dostarczy ci pod obciążeniem +/- 12V. W nowszych wersjach jdm masa procesora jest połączona z napięciem ujemnym, +5V z masą komputera. To sprytne posunięcie pozwoliło na bezproblemowe uzyskanie +12..13V na nóżce programującej (względem masy procesora a nie komputera).

0
  • #5 08 Sty 2005 02:29
    Myrek1
    Poziom 23  

Ok. Ale powiem wam coś takiego. Kiedyś programowałem tego PICa 12f629 wsadem do ściemniania lampki w samochodzie. I o dziwo się zaprogramował bo ściemnia, ale układ nie chodzi poprawnie. Wydaje mi się że coś jest z programem lub źle ustawione. Eraz chciałem jeszcze raz wgrać program. Wcześniej zaprogramowałem go tym prostym programatorem JDM, tylko teraz nie pamiętam jak szły piny.

Dzięki.

0
  • #6 21 Sty 2005 20:07
    Myrek1
    Poziom 23  

Witam
    Nikt nie wie jak podłączyć tylko te kabelki? Chyba praktykujący elektronik powinien to wiedzieć, podałem piny z COMa, schemat procka i nic. Proszę o pomoc.

0
  • #7 22 Sty 2005 23:47
    diag
    Spec od samochodów

Masz schemat JDM po co czas tracisz na coś co i tak będzie chodzilo bokami. Nie zapewniasz zasilania programujacego 13V.

0
  • #8 06 Lut 2005 17:13
    Myrek1
    Poziom 23  

Ok, teraz doczytałem post kolegi, w którym napisał że tym programatorem nic się nie zrobi. Ale wytłumaczcie mi, dlaczego kiedyś ten PIC się zaprogramował. Tylko nie do końca chodzi jak trzeba i muszę go powtórnie zaprogramować. Kurcze, a myślałem, że jakiś prosty programator wystarczy.
    Jaka jest różnica między wykonaniem modyfikacji na tranzystorze a transoptorze?

Jeszcze pytanko. Jak wsadzić tego PICa 12 do podstawki do PICa 16, pokazanej na schemacie zmodyfikowanego JDMa?

0
  • #9 07 Lut 2005 00:40
    Zbych_
    Poziom 24  

Myrek1 napisał:
    Ale wytłumaczcie mi, dlaczego kiedyś ten PIC się zaprogramował.

Zagadnienie nie polega na tym, żeby "jakoś" zaprogramować procesor (może się uda, a może nie), tylko żeby mieć pewność 99,999%.

Myrek1 napisał:

Jaka jest różnica między wykonaniem modyfikacji na tranzystorze a transoptorze?

W działaniu żadna. W wykonaniu to chyba nie trzeba tłumaczyć różnicy :-)

Myrek1 napisał:

Jeszcze pytanko. Jak wsadzić tego PICa 12 do podstawki do PICa 16, pokazanej na schemacie zmodyfikowanego JDMa?

Na rysunku położenie jest oznaczone fioletową ramką

A to schemat programatora wykonanego przeze mnie (przystosowany jest do kabla skrosowanego, a nie 1:1):

0
  • #10 07 Lut 2005 11:08
    Myrek1
    Poziom 23  

Dzięki chłopaki, teraz już wszystko wiem. Jestem początkujący w tych sprawach i dlatego pytam. Wracając do tego transoptora, to chyba przydało by się wytłumaczenie :) Wiem jak on działa, nie o to mi chodzi, tylko o to dlaczego decydujecie się na niego, nie ta tranzystor.
    Dzięki.

0
  • #11 07 Lut 2005 22:53
    Zbych_
    Poziom 24  

Myrek1 napisał:
    tylko o to dlaczego decydujecie się na niego, nie ta tranzystor.

Mogę mówić tylko za siebie, ten schemat z transoptorem dorwałem wcześniej :-). Przeanalizowałem, czy ma szansę działać, a ponieważ wyglądał rozsądnie (no może poza tym, czy przy małej przekładni transoptora będzie to dobrze działać) i miałem wszystkie części pod ręką, to go zrobiłem.

0
  • #12 15 Sty 2006 19:28
    Myrek1
    Poziom 23  

Witam.
    Zrobiłem wreszcie ten programator. Ogólnie dioda się świeci, ale nic się nie programuje. Podczas tej czynności w Icprogu wszystko wygląda na ok. do czasu weryfikacji. Wywala błąd na początku. Podczas próby odczytu pokazuje pustą pamięć a podczas sprawdzania zawartości icprog wywala że procek jest czysty.
    Ale to wszystko dzieje taż się kiedy wyjmę Pica z podstawki. Czyli niewiadomo czy icprog odczytuje PICa. Czy można jakoś sprawdzić połączenie Icproga z PICem (tzn. czy to co odczyta Icprog faktycznie pochodzi z PICa)?
    Dodam, że na nóżce programowania (MCLR) występuje napięcie 13V względem masy więc wszystko wygląda na ok.

0
  • #13 27 Lut 2006 00:32
    Myrek1
    Poziom 23  

Jakie powinny być ustawienia w Icprogu dla PICa 12 i zmodyfikownaego JDMa? Chodzi mi o to zmienione wejście MCLR

0
  Szukaj w 5mln produktów