Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini wiertarka PARKSIDE 12 B2 zepsuty regulator obrotów

przemo1234 24 Apr 2012 17:49 5533 3
    przemo1234
    Level 9  
    Jakiś czas temu zakupiłem mini wiertarkę firmy Parkside w Lidlu. Po paru dniach gdy ją włączyłem nagle przestała działać regulacja obrotów, po prostu wiertareczka chodzi na pełnych obrotach a gdy przekręcę potencjometr na najmniejsze obroty to spadają one tylko minimalnie. Gdy ją rozebrałem okazało się że (przynajmniej tak mi się wydaje) jest to regulacja PWM realizowana na NE555. Kompletnie nie wiem co się tam mogło zepsuć. I mam takie pytanko czy może to być potencjometr który zaczął się lekko obracać a wcześniej przed usterką chodził z lekkim oporem. Jeżeli ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat to bardzo proszę o podpowiedzi za które będę bardzo wdzięczny. Jeżeli będzie potrzeba zamieszczenia fotek urządzenia jest to jak najbardziej możliwe.
    leonard64
    Level 16  
    Fotki jak najbardziej, ale pierwsza rzecz, czy posiadasz dostęp do jakiegoś miernika?
    Bez tego dalsze kroki będą polegały wyłącznie na wymianie kolejnych elementów metodą chybił-trafił. Jaki element pracuje w stopniu mocy?
    retiko
    Level 10  
    przemo1234 wrote:
    Jakiś czas temu zakupiłem mini wiertarkę firmy Parkside w Lidlu. Po paru dniach gdy ją włączyłem nagle przestała działać regulacja obrotów, po prostu wiertareczka chodzi na pełnych obrotach a gdy przekręcę potencjometr na najmniejsze obroty to spadają one tylko minimalnie. Gdy ją rozebrałem okazało się że (przynajmniej tak mi się wydaje) jest to regulacja PWM realizowana na NE555. Kompletnie nie wiem co się tam mogło zepsuć. I mam takie pytanko czy może to być potencjometr który zaczął się lekko obracać a wcześniej przed usterką chodził z lekkim oporem. Jeżeli ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat to bardzo proszę o podpowiedzi za które będę bardzo wdzięczny. Jeżeli będzie potrzeba zamieszczenia fotek urządzenia jest to jak najbardziej możliwe.
    Najpewniej to co umnie uszkodzony tyrystor ten czarny element w prawym rogu- wymieniłem go na typu TIP122 i działa. zamontowałem w powietrzu gdyz jest dużo większy i niezmieściłby sie na płytce.
    zygmunt_tg
    Level 10  
    Koledzy a możecie podać jaki potencjometr tam siedzi ? uszkodził mi się mechanicznie a po rozebraniu nie widać żadnych oznaczeń na nim ;-(