Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra ZK 120T Nagrywanie dzwieku z wiezy, kabel

zrewolweryzowany 24 Kwi 2012 20:18 2962 21
  • #1 24 Kwi 2012 20:18
    zrewolweryzowany
    Poziom 10  

Witam. Chciałbym nagrać na taśmy trochę muzyki z płyt winylowych. Mam wieżę JVC z dużym jackiem natomiast szpulowiec ma DIN. Zapewne muszę wyprowadzić kabel z wieży przez wyjście słuchawkowe i wpiąć w Unitrze w wejście mikrofonu. Czy jakość tego dźwięku, który będzie przewodził ten kabel będzie zadowalająca? Jak polutować ten kabel aby była jakość dzwięku jak najwyższa? Może macie jakieś inne pomysły?

0 21
  • Sklep HeluKabel
  • #2 24 Kwi 2012 21:16
    kizek
    Poziom 35  

Czy wieża posiada jeszcze jakieś inne gniazda wyjściowe oprócz tego słuchawkowego?

0
  • #3 24 Kwi 2012 21:30
    kwantor
    Poziom 38  

Wejście mikrofonowe ma zbyt dużą czułość, nagra ci się dźwięk przesterowany.
    Wyjście słuchawkowe nie oferuje zbyt dobrych parametrów do nagrywania.
    Powinieneś mieć jakieś wyjście AUX.

0
  • #4 24 Kwi 2012 21:35
    Driver-
    Poziom 38  

W magnetofonie jest wejście DIN Radio/Mikro. Mikro (mikrofon) jest na pinie 1 a masa na pinie 2 tego gniazda, więc tu podłączasz kabel ekranowany, tylko z porządnym gęstym oplotem a nie jakiś chiński z paroma drucikami zamiast ekranu. Gniazdo słuchawkowe w wieży nie jest odpowiednie do nagrywania ma za duży poziom wyjściowy a w momencie jego zmniejszenia do wymaganego na wejściu Mikro poziomi kilku mV zmniejszy się odstęp sygnał szum, czyli nagrasz muzykę z większymi szumami. Nie podałeś typu wieży, ale powinieneś mieć z tyłu różne wyjścia (mam nadzieje że są), powinieneś poszukać gniazd RCA (cinch) na którym jest możliwość podłączenia wzmacniacza. Na to wyjście możesz podłączyć wejście Mikro magnetofonu, ale są jeszcze dwie rzeczy. pierwsza to magnetofon jest mono na wieża stereo i gramofon prawdopodobnie również stereo. Wiec musisz zmiksować sygnał z obu kanałów na mono, inaczej nagrasz tylko jeden kanał. Druga rzecz to poziom sygnału z pewnością będzie w granicach 250mV lub poziom wyjścia liniowego ~1V jeśli w wieży takie jest. Trzeba dopasować poziom napięcia tak aby nie przesterować wzmacniacza magnetofonu, a jednocześnie zapewnić taki sygnał aby nie był zbyt słaby. Dlatego trzeba zrobić prosty mikser/tłumik. Unitra ZK 120T Nagrywanie dzwieku z wiezy, kabel
    Po zrobieniu takiego układziku, masz miksowanie obu kanałów i możliwość ustawienia napięcia. Robisz to w ten sposób że na włączonym na zapis/pauza i potencjometrze w magnetofonie ustawionym między 7-8 potencjometr montażowy R3 regulujesz tak aby podczas odtwarzania z gramofonu listki oczka magicznego tylko w momencie odtwarzania najgłośniejszych dźwięków krótko na siebie zachodziły. Po takiej regulacji zapisujesz kawałek utworu i sprawdzasz na odtwarzaniu jakość nagrania. Jeśli wszystko dobrze zrobisz i ustawisz powinieneś mieć czysty dźwięk bez zniekształceń, szumów i przydźwięków.

0
  • #5 24 Kwi 2012 21:49
    zrewolweryzowany
    Poziom 10  

Nie ma zadnego, prostszego rozwiazania? W tej wiezy nie ma AUX. Jest phono pod ktory podlaczony jest gramofon. A gdyby ustawic na wiezy minimalna glosnosc? Nadal bedzie przesterowany? Zgrywalem tak winyle na pc i nie byl taki zly dzwiek.

0
  • #6 24 Kwi 2012 22:00
    Driver-
    Poziom 38  

Na komputer z gniazdka słuchawkowego można tak zgrywać. Natomiast jeśli nie masz innych wyjść poza słuchawkowym to zrób ten układzik, podłącz do gniazda przez jack'a wzmocnienie w wieży ustaw na 1/2 głośności i wyreguluj R3 w ten sam sposób jak opisałem.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #7 24 Kwi 2012 22:00
    kwantor
    Poziom 38  

Tanie mięso jedzą psy, więc zawsze to zgrasz, ale jak wyżej, sam stwierdź, czy dźwiek jest satysfakcjonujący.

0
  • #8 24 Kwi 2012 22:10
    zrewolweryzowany
    Poziom 10  

Mam jeszcze druga wieze, ktora ma AUX. Zaraz wlacze PC i obejrze ten uklad. Czy dzwiek nagrany z winyla na taka tasme nadal bedzie analogowy?

0
  • #9 24 Kwi 2012 22:15
    Trabi
    Poziom 36  

ZK odtwarza i nagrywa analogowo :) . Nie ma obawy, cyfrowo nie nagra ;)

0
  • #10 24 Kwi 2012 22:29
    zrewolweryzowany
    Poziom 10  

No dobra, tylko, że nie rozumiem tego układu co ja mam tam z czym polutować. Jaka będzie cena materiałów na wykonanie takiego kabla i tego układu? Może ktoś z was by go wykonał za pieniądze?

0
  • #11 25 Kwi 2012 07:16
    Trabi
    Poziom 36  

zrewolweryzowany napisał:
    No dobra, tylko, że nie rozumiem tego układu co ja mam tam z czym polutować...

Uuuu..... jak Kolega nie łąpie tego "układu", to faktycznie niech ktoś to zrobi.
    Cytat:
    Jaka będzie cena materiałów na wykonanie takiego kabla i tego układu? Może ktoś z was by go wykonał za pieniądze?

Dolicz robociznę i pewnie te 10 zł przekroczy + koszty wysyłki..... Lepiej samemu zrobić (jeśli można) i będzie pewnie za 4 zł :)

0
  • #12 25 Kwi 2012 07:29
    zrewolweryzowany
    Poziom 10  

Niestety nie znam sie w takim stopniu na elektronice. Jesli ktos z was kupilby materialy i wykonal uklad i kabel to zaplace. Da sie zamknac w cenie do 30pln? Lutowac potrafie. Gdybyscie omowili ten schemat i napisali jakie czesci kupic do niego, to zapewne jestem w stanie go wykonac.

0
  • #13 25 Kwi 2012 07:45
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Podłącz się normalnie bez żadnych układów. Na wieży ustawiasz głośność i w magnetofonie też ustawiasz poziom zapisu i kontrolujesz na wskaźniku.

0
  • #14 25 Kwi 2012 07:50
    zrewolweryzowany
    Poziom 10  

Czyli kontrolowac by wskaznik mikrofonu nie przekraczal koloru czerwonego. Nie bedzie przesterowany dzwiek, ani szumow?

0
  • #15 25 Kwi 2012 09:51
    Trabi
    Poziom 36  

Musisz to sam sprawdzić. Wskaźnik DO czerwonego pola wskazuje, że sygnał nie będzie przesterowany. Jeśli jednak dasz za mocny sygnał z wieży, to i tak będą przestery bez względu na to jak podkręcisz w ZK pokrętłem i czy będziesz na czerwonym czy białym polu.
    Najlepiej podłącz i sam to sprawdź. Pisanie tu na nic póki sam nie zobaczysz o co chodzi.
    Szumów jak z radia AM nie będzie. Sam kiedyś zgrywałem płyty na lampowego ZK140 i wyszło pozytywnie.

0
  • #16 25 Kwi 2012 10:00
    zrewolweryzowany
    Poziom 10  

Polutuje kabel i sprawdze to. Kabel 3 zylowy, a wtyczki stereo czy mono? Stereo potrzebuja 3 zylowego kabla czy dwu?

0
  • #17 25 Kwi 2012 10:27
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Po co stereo jak ZK i tak jest mono? Żyła i ekran wystarczy.

0
  • #18 25 Kwi 2012 11:05
    zrewolweryzowany
    Poziom 10  

Czyli nawet jakbym to zmiksowal jak ktos pisal wyzej to i tak bedzie odtwarzal mono? W takim razie robienie tego ukladu nie ma sensu.

0
  • #19 25 Kwi 2012 11:41
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

A jak magnetofon mono ma Ci odtwarzać czy zapisywać w stereo? Tak pomyśl, na chłopski rozum.

0
  • #20 25 Kwi 2012 12:39
    Trabi
    Poziom 36  

Sprzęt z płytami masz stereo. Magnetofon mono. Sygnał ze sprzętu mieszasz po to, żeby na ZK mieć nagrane oba kanały. Nie zawsze w stereo w obu kanałach "leci" to samo. Dlatego masz Stereo. W mono oba kanały MUSZĄ być zmiksowane po to, żeby dźwięk brzmiał tak samo (komplet brzmień). Inaczej nie da się tego wytłumaczyć.
    A skoro chcesz ze sprzętu stereo nagrać na sprzęcie mono tak żeby mieć dźwięk stereo, to.... nie ten sprzęt nagrywający.
    Inaczej:
    Chcesz stereo? MUSISZ mieć sprzęt stereo z obu stron (odtwarzający i nagrywający). Z którejkolwiek strony będzie mono, zawsze efekt końcowy będzie mono.

0
  • #21 25 Kwi 2012 12:45
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Trabi napisał:
    W mono oba kanały MUSZĄ być zmiksowane
    Nie muszą. Mogą, choć czasem może to dawać nieciekawy efekt.

0
  • #22 29 Kwi 2012 13:00
    zrewolweryzowany
    Poziom 10  

Witam po raz kolejny. Zakupiłem już wtyczki a mianowicie: dużego jacka na 2 monitory i dina. Mógłby ktoś tutaj wgrać zdjęcie i zaznaczyć na dinie co gdzie przylutować? Mam go później wpiąć w wejście mikrofonu czy inne?

Moderowany przez Grzegorz Markowski:

Już wystarczy. Kolega otrzymał rozwiązanie podane na tacy. Brak umiejętności czytania trywialnych schematów, nie będzie tolerowany.
    Zamykam wątek.
    GM

0