Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia w zasilaczu, prawdopodobnie przez wentylator

pawelkopa15 28 Kwi 2012 20:27 4341 41
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    SowerOfWind napisał:
    Pytałem, czy woltomierz cyfrowy nie ma przebicia!

Przebicia to on pewnie nie ma, ale zapewne brak mu separacji galwanicznej, stąd tak na prawdę układ zasilany jest z całego uzwojenia transformatora (24V) stąd problem, pomoże uicię cie przewodu między mostkiem a górną końcówką uzwojenia.
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    SowerOfWind napisał:
    czy woltomierz cyfrowy nie ma przebicia!
    To z kondensatorem by miał a bez nie? Panowie prosty układ, nie twórzmy dziwnych teorii. Do autora, zostaw tam ten kondensator i zbij to napięcie, innej rady nie ma.
    SowerOfWind
    Poziom 17  
    Do marian1981.02
    jdubowski napisał:
    Przebicia to on pewnie nie ma, ale zapewne brak mu separacji galwanicznej, stąd tak na prawdę układ zasilany jest z całego uzwojenia transformatora (24V)

Napięcia będą się sumować, jeżeli będą miały tę samą charakterystykę, bez kondensatora nie mają. Brak separacji galwanicznej, jak to poprawnie ujął "jdubowski". Jako, że od strony pomiaru woltomierza jest już zmostkowane napięcie 24V to nie może się zsumować jeszcze raz z napięciem od strony wentylatora, ale tworzy się pętla zasilania, co powoduje zakłócenia.

jdubowski napisał:
    pomoże uicię cie przewodu między mostkiem a górną końcówką uzwojenia.
    A to jest rowiązanie. Problem chyba rozwiązany.
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Wybacz ale nie wiem dalej o czym piszecie... Może mam jakieś zaćmienie?
    Możesz dać schemat i zaznaczyć kiedy, gdzie i z czym co będzie się sumować?
    jdubowski napisał:
    uicię cie przewodu
    Można przetłumaczyć na nasz język?
    SowerOfWind
    Poziom 17  
    Tłumaczenie: ucięcie przewodu - nie czepiajmy się literówek.

Zasilanie idzie z 2 miejsc, niepotrzebnie o tym sumowaniu pisałem, bo to w zasadzie tylko detal. Kolega jdubowski pisał o braku separacji galwanicznej woltomierza i stąd już bardzo blisko do pętli zasilania i zakłóceń
    marian1981.02 napisał:
    Do autora, zostaw tam ten kondensator i zbij to napięcie, innej rady nie ma.
    Nadal będą zakłócenia. Jeżeli mi kolega nie wierzy, to niech autor wsadzi tam stabilizator 7812.
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Ale co ma do tego woltomierz?
    SowerOfWind napisał:
    Nadal będą zakłócenia.
    A zakłócenia jeśli będą to dlatego, że silnik wentylatora jest obciążeniem indukcyjnym lecz osobne mostki prostownicze i kondensatory te zakłócenia powinny wyeliminować.
    SowerOfWind
    Poziom 17  
    Separacja galwaniczna

I tu dochodzimy do kwestii woltomierza.

Cytat:
    Separacja galwaniczna jest stosowana ze względu:
    -bezpieczeństwa w celu oddzielenia części obwodu znajdującego się na niebezpiecznym dla pozostałej części obwodu lub obsługi potencjale (np.sieci energetycznej)
    -eliminacji zakłóceń i sprzężeń wynikający ze wspólnej masy.
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Słuchaj ja wiem co to jest separacja galwaniczna, ale w tym wypadku ona nie jest potrzebna. Co ma woltomierz do zakłóceń pochodzących z wentylatora? Niech autor założy ten kondensator, stabilizator w celu obniżenia napięcia ii będzie cacy. Nie twórzmy dziwnych teorii. Nie raz zasilałem różne układy takim sposobem jak autor i żadnych separacji nie trzeba było stosować. Tylko trzeba to zrobić zgodnie z sztuką. Czyli stosować filtrację i odpowiednie napięcie zasilania. Jak jest transformator toroidalny to można nawet bez problemu nawinąć dodatkowe uzwojenie do zasilania układów pomocniczych i wtedy będziesz miał separację, jak już tak bardzo chcesz.
    SowerOfWind
    Poziom 17  
    Absolutnie nie chcę dowodzić Twojej niewiedzy, czy Cię obrażać, bo wydaję mi się, że po prostu w czym innym upatrujemy przyczyn problemu. Uważasz, że wentylator zasilany tętniącym napięciem wprowadza zakłócenia dlatego potrzebna jest filtracja, natomiast według mnie przyczyną jest brak separacji galwanicznej woltomierza, co powoduje, że "minus" prowadzony jest do wentylatora z 2 różnych miejsc. I to według mnie główna przyczyna problemu.

Tak czy inaczej, autor najwyraźniej zapomniał o temacie, albo już sobie poradził ;] Poza tym wszystko już zostało powiedziane.
    Pozdrawiam.
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    SowerOfWind napisał:
    natomiast według mnie przyczyną jest brak separacji galwanicznej woltomierza, co powoduje, że "minus" prowadzony jest do wentylatora z 2 różnych miejsc
    Problem to może być nie, że są dwie różne masy (wtedy całkowicie nie było by problemu) tylko to, że te masy się w którymś punkcie łączą (punkt pomiarowy przyrządu). Jednak nie sądzę aby prawidłowo zasilany taki wentylator robił zakłócenia.
    P.S. Trochę nie jasno wyrażasz swoje myśli. Dopiero teraz wiem o co Ci chodzi.

Natomiast mnie chodzi głownie o to:
    SowerOfWind napisał:
    że po prostu w czym innym upatrujemy przyczyn problemu.

Ja pytałem wcześniej o teorię przebicia woltomierza... Który to miał z jakiś przyczyn podwyższać napięcie zasilania wentylatora.
    Wracając do punktu wyjścia, to Twoim zdaniem kondensator jest niepotrzebny?
    SowerOfWind
    Poziom 17  
    marian1981.02 napisał:
    Ja pytałem wcześniej o teorię przebicia woltomierza
    Chodziło mi o separacje galwaniczną. Z teori przebicia się wycofałem, bo po prostu użyłem niewłaściwej terminologii. Przyjrzyj się dobrze na schemacie. Jak są wykorzystywane odczepy transformatora. "Minus" woltomierza(od strony pomiaru) i "minus" mostka prostowniczego koło wentylatora pochodzą z 2 różnych odczepów transformatora (w maksymalnym uproszczeniu ozcywiście). Czyli "+" stanie się masą, a "minusy" napięciami symetrycznymi, które tutaj są połączone. Bardzo niefachowo to nazwałem, ale myślę, że zrozumiesz o co mi chodzi.

marian1981.02 napisał:
    Wracając do punktu wyjścia, to Twoim zdaniem kondensator jest niepotrzebny?

Jasne, że potrzebny - jaki jest sens zasilać miernik i wentylator napięciem z nieodfiltrowaną składową zmienną?
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    SowerOfWind napisał:
    Z teori przebicia się wycofałem, bo po prostu użyłem niewłaściwej terminologii
    No właśnie... Wycofałeś się, ale zamieszanie pozostawiłeś.
    SowerOfWind napisał:
    Jak są wykorzystywane odczepy transformatora. "Minus" woltomierza(od strony pomiaru) i "minus" mostka prostowniczego koło wentylatora pochodzą z 2 różnych odczepów transformatora
    No i co z tego? Ale oba te napięcia są prostowane w osobnych prostownikach tworząc tym jakąś separację, nie sądzę by diody w mostku przepuściły zakłócenia od takiego wentylatorka po odfiltrowaniu do głównego zasilacza... Jedynie to te masy w punkcie pomiarowym, ale nie wydaje mi się.
    SowerOfWind napisał:
    Bardzo niefachowo to nazwałem, ale myślę
    Na forum fachowym trzeba wyrażać się fachowo i konkretnie.
    SowerOfWind napisał:
    Jasne, że potrzebny
    I na tym zakończmy. Wcześniej według Twoich teorii wydawało się, że nie musi go być...