Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikator wewnetrzny w firmie

naitsyrk 25 Kwi 2012 09:01 4701 22
  • #1 25 Kwi 2012 09:01
    naitsyrk
    Poziom 14  

Witam poszukuję jakiegoś dobrego darmowego programu do komunikacji wewnątrz firmy.
    Podstawowa funkcjonalność oraz przesyłanie plików, najlepiej żeby klient był po polsku

Zastanawia mnie czy szukać jakiegoś programu z serwerem

Testowałem kilka i na oku mam BORG CHat
    ale zastanawiam się tez nad użyciem Openfire Server+spark, jednak nie miałem okazji go jeszcze używać, może jakieś inne ciekawe propozycje lub podpowiedzi

0 22
  • #2 25 Kwi 2012 09:34
    freetz_master
    Poziom 30  

u nas chodzi openfire jako serwer plus pidgin jako klient. U nas co prawda nie po polsku. ale soft jest tez po polsku (open source). Pidgin do wszystkich systemow (windows/linux). Serwer openfire chodzi u nas na linuksie.

Ustawienie serwera to kwestia ~30Minut (jak sie wczytasz). Prosta obsluga.
    Pidgin jest nawet w wersji "portable" - nie trzeba instalowac na windowsie, wystarczy userom wrzucic katalog.

Chodzi u nas od ~5 lat bez problemow. Mamy ok 100 userow.

0
  • #3 25 Kwi 2012 09:59
    naitsyrk
    Poziom 14  

A jaką ten klient ma funkcjonalność np w porównaniu do sparka?

0
  • #4 25 Kwi 2012 11:00
    freetz_master
    Poziom 30  

Poszukaj sam w sieci.
    http://www.pidgin.im/

Przede wszystkim przyjzyj sie plug-inom
    http://developer.pidgin.im/wiki/ThirdPartyPlugins

W zasadzie to rybka, jaki klient bedzie w akcji. Klientow wspierajacych XMPP jest jak grzybow w lesie. Spark tez jest ok. Sparka nie znam na tyle w praktyce. Pidgin wspiera tez wiele innych protokolow (lacznie z gg), przy pluginie asteriska na openfire i plugine na pidginie kazdy komputer jest stacja telefoniczna przez VOIP.
    Pisze o Pidginie, bo wiem, ze to dziala.

Jezeli ma byc TYLKO komunikator, to w sumie obojetnie, jaki klient.

Z tego co pamoetam, wada sparka bylo to, te klient musi miec zainstalowana Jave (+200MB). Pidgin chodzi na bibliotekach gtk.

0
  • #5 25 Kwi 2012 11:08
    naitsyrk
    Poziom 14  

testowo zainstalowałem sobie openfire mam pytanie przy wyborze wbudowanej bazy danych mozna przeskoczyć limit połaczen do 25 user

HSQL Database Engine 1.8.0
    instalowałem ta wersję Openfire 3.7.1
    openfire_3_7_1.exe Includes Java JRE (recommended) October 2, 2011 22.66 MB

czy może lepiej instalować wersje bez javy
    openfire_3_7_1.zip Does not include Java JRE October 2, 2011 7.73 MB

Czy mogę taki serwer postawić na windows xp, czy będzie problem i ilością dostępnych połaczeń?

0
  • #6 25 Kwi 2012 11:17
    freetz_master
    Poziom 30  

No Java na serwer musi byc. Jak miales przedtem zainstalowana to bez. Jak nie, to ja bym instalowal mimo wszystko prosto od Oracle.

Nie jestem adminem u nas, ale robilem ten serwer z kolega, o ile pamietam baza danych jest wbudowana dla naszej 100-tki userow.

Te inne wchodza w gre, gdy ma byc tysiace kont.

0
  • #7 25 Kwi 2012 11:50
    naitsyrk
    Poziom 14  

a czy będę miał jakieś ograniczenia co do ilości połączeń jeżeli postawie openfire na windowsie xp

0
  • #8 25 Kwi 2012 12:32
    freetz_master
    Poziom 30  

Kto czyta nie bladzi.

http://www.igniterealtime.org/builds/openfire/docs/latest/documentation/install-guide.html

O takich ograniczeniach nie slyszalem ani nic nie wyczytalem.

Open Source -> neutralnosc OS.

Jedynym ograniczeniem mozem byc technika. Jak sie wszyscy "zgruchna" na serwerze, to na maszynie XP (max 3.2GB RAM) nic sie nie da robic. Zakladam, ze to bedzie VM. To powinno byc OK. W razie czego trzeba podkrecic parametry pamieci Javy. (opisane w dokumentacji)

0
  • #9 25 Kwi 2012 12:48
    naitsyrk
    Poziom 14  

Chodzi mi tutaj o Limit połączeń TCP/IP dla windows xp ustawiony jest na max 10 połączeń. Czy w przypadku połączenia stosowanego przez klienta xmpp z serwerem openfire taki limit ma jakieś znaczenie?

0
  • #10 25 Kwi 2012 13:45
    freetz_master
    Poziom 30  

To Ci niestety nie pomoge. Nie mam doswiadczen tego typu. IMHO XP jako serwer to pomylka. Ubuntu/Open SuSE to o wiele lepsze rozwiazanie do tego zadania.

0
  • #11 25 Kwi 2012 14:23
    naitsyrk
    Poziom 14  

Wiem ale trochę wolnych zasobów mam na serwerze który pracuje pod systemem xp, a że pod komunikator będzie podpiętych tylko 25 użytkowników to pomyślałem ze tam wrzucę

0
  • #12 26 Kwi 2012 09:10
    naitsyrk
    Poziom 14  

Pamięta ktos jak sprawdzić ile w danym momencie wykorzystanych jest połączeń TCP/IP w win xp?

0
  • #13 26 Kwi 2012 09:15
    hermes-80
    Poziom 43  

Ale to ograniczenie 10 sesji odnosi się do zdalnego pulpitu, a nie do ogólnej liczby połączeń w systemie z internetem.
    cmd i netstat -a.

0
  • #14 26 Kwi 2012 13:12
    naitsyrk
    Poziom 14  

Tez tak wcześniej myślałem ale gdzieś znalazłem taki zapis

Cytat:

"W systemie Windows XP Professional maksymalna liczba innych komputerów, które mogą jednocześnie połączyć się przez sieć z danym komputerem, wynosi dziesięć. Limit ten obejmuje łącznie wszystkie protokoły transportu i udostępniania zasobów."

Dlatego mówię upewnię się jak to wygląda rzeczywiście

Dodano po 3 [godziny] 48 [minuty]:

Jak uważacie będzie działał openfire + 25 podpiętych klientów xmpp. Będę wdzięczny za konkretną odpowiedz

Dodano po 1 [minuty]:

hermes-80 napisał:
    Ale to ograniczenie 10 sesji odnosi się do zdalnego pulpitu, a nie do ogólnej liczby połączeń w systemie z internetem.
    cmd i netstat -a.

To powiedz jak odniesiesz się do tego Co napisałem bo naprawdę mnie to zastanawia

"W systemie Windows XP Professional maksymalna liczba innych komputerów, które mogą jednocześnie połączyć się przez sieć z danym komputerem, wynosi dziesięć. Limit ten obejmuje łącznie wszystkie protokoły transportu i udostępniania zasobów."

Czy testował ktoś tego typu połączenia na win xp

0
  • #15 26 Kwi 2012 13:51
    walgaf
    Poziom 10  

hermes-80 napisał:
    cmd i netstat -a.

Głupoty kolego piszesz i nie wprowadzaj w błąd ludzi...

http://support.microsoft.com/kb/314882

0
  • #16 26 Kwi 2012 14:02
    naitsyrk
    Poziom 14  

czyli jest tak jak myślałem więc podejrzewam że jeżeli zainstaluje openfire to również będzie mnie ten limit męczył, a jak to wygląda z licencja i softem który potrafi ten limit zwiększyć bez ingerencji w plik tcpip.sys

0
  • #17 26 Kwi 2012 14:18
    hermes-80
    Poziom 43  

Cytat:
    Należy zauważyć, że ograniczenie dotyczy tylko połączeń przychodzących do systemu Windows XP. System Windows XP umożliwia nawiązanie nieograniczonej liczby połączeń wychodzących z innymi systemami.

No to nie pozostaje mi nic jak zwrócić honor do kieszeni i sory za głupoty - nie miałem okazji się z tym zderzyć więc może dla tego niedouczenie.

0
  • #18 27 Kwi 2012 14:29
    naitsyrk
    Poziom 14  

można spokojnie stawiac na win xp nie przeszkadz tutaj ten limit połączen w xp

0
  • #19 27 Kwi 2012 15:03
    hermes-80
    Poziom 43  

No to dlaczego dostałem opieprz, że głupoty pisze??

0
  • #20 27 Kwi 2012 19:49
    tomekgl
    Poziom 15  

Ja również postawiłbym na XMPP. To otwarty protokół i jest do niego multum klientów na większość platform (Psi, Pidgin i wiele innych).
    Natomiast przeraziły mnie pomysły jakichś serwerów w Javie i całe te wątpliwości na temat limitu połączeń oraz obciążenia CPU/użycia pamięci. U mnie w firmie korzystamy od wielu lat z jabberd na Debianie. Zainstalowany dawno temu i leży. Jest całkowicie bezobsługowy i jeszcze awaria się nie zdarzyła. Połączonych zazwyczaj jest 160-180 osób i dość intensywnie go używa. Proces c2s i jabberd zabiera może kilka MB ramu i nikły procent CPU. Możesz postawić ubuntu/debiana/cokolwiek wewnątrz istniejącego Windowsa. Jak nic innego nie będziesz robił w maszynie-gościu to i 128MB ramu mu wystarczy. Na czas instalacji można dać więcej. To dalej mniej niż ten serwer w javie + biblioteki. Teoretycznie dałoby się uruchomić nawet na ruterze z Openwrt.

0
  • #21 15 Sty 2017 23:39
    naitsyrk
    Poziom 14  

Od dość dawna używam openfire+spark, mam jednak mały problem zauważyłem że przy przesyłaniu plików dość szybko wygasa sesja takiego pliku, gdzie to sie ustawia?
    Czy jest do tego narzędzia jakiś plugin to przesyłania plików?

0
  • #22 16 Sty 2017 19:50
    kobi55
    Poziom 5  

Hej,

może trochę nie w czasie, ale my w firmie korzystamy z Cisco Jabbera. Bardzo fajna możliwość integracji z telefonami (wykonywanie połączeń, książka kontaktów) oraz z Outlockiem i SharePointem (pokazywanie dostępności). U nas działa dla całej Grupy Kapitałowej (10k osób). Nie wiem tylko czy integracja z telefonami działa z innymi niż Cisco.

Pozdrawiam

0
  • #23 13 Gru 2017 12:00
    mpawell
    Poziom 3  

Koledzy, mam problem. Reinstal Systemu mialem na maszynie, stawialem jeszcze raz openfire, wszystko poszlo bez problemu, ale teraz przy próbie odpalenia ... po chwili dostaję błąd:

Database setup or configuration error: Please verify your database settings and check the logs/error.log file for dBeat31d podczas uruchamiania serwera. Wiecej infomriled errrocamj iessages.
    j
    znajduje sie w plikach logó.aw
    va.lang.IllegalArgumentExcepto
    ni: java.sql.SQLException: ConnectionManager.getConnection() failed to obtain a connection after 11 retries. The exception from the last attempt is as follows: java.sql.SQLException: Database lock acquisition failure: lockFile: org.hsqldb.persist.LockFile@f7cf94a6[file =C:\Program Files\Openfire\embedded-db\openfire.lck, exists=true, locked=false, valid=false, ] method: checkHeartbeat read: 2017-11-30 09:07:31 heartbeat - read: -6646 ms.
    at org.jivesoftware.openfire.XMPPServer.verifyDataSource(XMPPServer.java:700)
    at org.jivesoftware.openfire.XMPPServer.start(XMPPServer.java:423)
    at org.jivesoftware.openfire.XMPPServer.<init>(XMPPServer.java:163)
    at sun.reflect.NativeConstructorAccessorImpl.newInstance0(Native Method)
    at sun.reflect.NativeConstructorAccessorImpl.newInstance(Unknown Source)
    at sun.reflect.DelegatingConstructorAccessorImpl.newInstance(Unknown Source)
    at java.lang.reflect.Constructor.newInstance(Unknown Source)
    at java.lang.Class.newInstance(Unknown Source)
    at org.jivesoftware.openfire.starter.ServerStarter.start(ServerStarter.java:105)
    at org.jivesoftware.openfire.starter.ServerStarter.main(ServerStarter.java:56)
    at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke0(Native Method)
    at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke(Unknown Source)
    at sun.reflect.DelegatingMethodAccessorImpl.invoke(Unknown Source)
    at java.lang.reflect.Method.invoke(Unknown Source)
    at com.exe4j.runtime.LauncherEngine.launch(LauncherEngine.java:65)
    at com.exe4j.runtime.WinLauncher.main(WinLauncher.java:101)
    at com.install4j.runtime.launcher.WinLauncher.main(WinLauncher.java:26)
    Caused by: java.sql.SQLException: ConnectionManager.getConnection() failed to obtain a connection after 11 retries. The exception from the last attempt is as follows: java.sql.SQLException: Database lock acquisition failure: lockFile: org.hsqldb.persist.LockFile@f7cf94a6[file =C:\Program Files\Openfire\embedded-db\openfire.lck, exists=true, locked=false, valid=false, ] method: checkHeartbeat read: 2017-11-30 09:07:31 heartbeat - read: -6646 ms.
    at org.jivesoftware.database.DbConnectionManager.getConnection(DbConnectionManager.java:156)
    at org.jivesoftware.openfire.XMPPServer.verifyDataSource(XMPPServer.java:690)
    ... 16 more
    Server halted

może ktoś pomóc w czym jest problem?

0
  Szukaj w 5mln produktów