Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerobienie istniejącej instalacji grzewczej, montaż zaworu 4D itp...

meli_san 25 Apr 2012 10:06 3308 4
    meli_san
    Level 10  
    witam,

z różnych względów chcę przerobić istniejącą instalację grzewczą, która obecnie wygląda tak jak na załączonym rysunku

Przerobienie istniejącej instalacji grzewczej, montaż zaworu 4D itp...

1) montaż zaworu 4D aby podnieść temperaturę na piecu (eko-groszek)
    - czy wielkość obiegu 'gorącej wody na piecu' ma znaczenie? czy mogę go wykonać najkrótszą drogą?
    - gdzie umieścić pompkę, domyślam się, iż za zaworem po stronie grzejników, ale czy ma znaczenie czy będzie na zasilaniu czy powrocie?

2) naczynie wyrównawcze chcę przenieść do kotłowi
    - czy pomimo zastosowania zaworu 4D musi być ono umiejscowione wyżej niż najwyższy grzejnik?
    - na razie poddasze nie jest zagospodarowane, jednak w przyszłości będzie, a gdybym zdecydował się na grzejniki zamiast np. ogrzewania podłogowego, to może mi zostać mała wysokość biorąc pod uwagę dach w kotłowni

3) obecnie nie mam możliwości puszczenia wody z pieca tylko na CWU, gdyż bojler podłączony jest do pionu grzewczego CO za zaworami, zatem chcąc latem grzać wodę muszę to przerobić (nie mam możliwości wyłączenia wszystkich grzejników np. łazienka)
    - co powinienem zastosować, to czy dać jakieś zawory np. 3D, różnicowe?
    - nie mam możliwości zastosowania drugiego obiegu z oddzielną pompką prosto z kotłowni, gdyż ciepłociąg posiada tylko 2 rury

montaż zlecę hydraulikowi, jednak chcę być przygotowany na to jak ma wyglądać instalacja, gdyż zdaje mi się, iż poprzedni hydraulik popełnił błąd w sztuce nie dając naczynia wyrównawczego bezpośrednio na piecu i nie montując zaworu 4D, zamontował tylko ręczny zaworek do odpowietrzania
    bolszy188
    Level 16  
    Załóż zawór za odejściem do bojlera i po ptokach.
    User removed account
    User removed account  
    meli_san
    Level 10  
    tak to wiem, że naczynie nie może być za zaworami
    jeśli dam naczynie w kotłowni to zostanie mi około 45 cm między naczyniem a podłogą na poddaszu, jakiś grzejnik na pewno się zmieści

a co z resztą pytań? :)
    bolszy188
    Level 16  
    @Walker29 zapomniałem o wzbiorczym mój błąd sorka :(