Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB alan 199. Nośna jet do kanału 20 - później brak

Warhard 25 Kwi 2012 10:09 1420 4
  • #1 25 Kwi 2012 10:09
    Warhard
    Poziom 12  

Witam

Jak w temacie.
    Radio alan 199
    Nośna jest do kanału 20. Potem jest coraz słabsza i przy kanale 30 i w górę niema jej w ogóle.

Dla kanałów poniżej 20. Radyjko chodzi bardzo dobrze.

Sprawa chyba polega na strojeniu pewnych filtrów. Proszę o pomoc może ma ktoś jakieś doświadczenia.

• #2 25 Kwi 2012 12:01
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Osobiście zacząłbym od sprawdzenia napięcia porównania fazy na wyjściu układu syntezera częstotliwości VCO.

Zmierzyć napięcie na n.27 układu IC1 osobno dla odbiornika i nadajnika. (napięcia te powinny być podobne dla RX i TX)

Jeżeli napięcie to jest niestabilne lub zasadniczo przekracza te wartości, to możesz skorygować (te napięcie na n.27) przez delikatne pokręcenie cewką T7 w lewo lub w prawo.
    Zaznaczone T7 na czerwono.

Jeżeli natomiast napięcie to jest OK to pozostaje tylko zestroić/podstroić filtry rezonansowe nadajnika T8, T9 i T10.
    Zaznaczone na zielono.

Nie zapomnij o podłączeniu sztucznego obciążenia 50Ω na wyjściu radia przy strojeniu filtrów nadajnika.

Pozdrawiam.

• #3 26 Kwi 2012 06:08
    bc211
    Poziom 30  

Nie mów hop...najpierw trzeba zmierzyć czy sygnał ginie w syntezie, czy dalej za podwajaniem: dioda D16
    sp5anj od kiedy nap. strojące mierzy się bezpośrednio w IC1 przed LPF przepraszam, że pytam czy ja o czymś nie wiem ?

• #4 26 Kwi 2012 11:12
    karol
    Poziom 15  

Ad. bc211. Kolego to co napisał 5ANJ odczytałem jako skrót myślowy.Wiadomo,że pomiar napięcia varicapowego robimy na rezystorze R102. A tak poza tym to sygnał nie zanika nawet wtedy ,gdy PLL nie jest zsynchronizowane.Nadawanie przy braku synchronizacji blokuje procesor. Przepraszam , nieuważnie przeczytałem post kolegi.On dość wyraźnie napisał ,że powyżej 20kan.nośna jest tyle ,że moc spada.To świadczyć może o źle zestrojonym torze TXa.

• #5 26 Kwi 2012 16:13
    bc211
    Poziom 30  

Idąc dalej: sygnał nośny otrzymujemy na uzwojeniu wtórnym cewki T10

Warhard napisał:
    Nośna jest do kanału 20. Potem jest coraz słabsza
    a skoro to fala nośna/sygnał nośny tzn, że jest nie zniekształcony, że synteza działa prawidłowo, że uszkodzenie jest między T10 ÷ antena. Tak wynika z opisu usterki

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME