Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw kina DIY na STX GDN-18-140-8-AWX i SEAS czy gotowy HKTS 60

25 Kwi 2012 15:14 3917 10
  • Poziom 15  
    Witam!
    To mój pierwszy post u Was.
    Chciałbym poradzić się dużo bardziej doświadczonych kolegów.

Stoję przed zakupem kina i będzie to amplituner yamahy rx-v671 oraz zestaw kolumn.

Na kolumny mam 2 pomysły:

1. Kupić Harmana Kardona HKTS 60 - i tu by było po temacie, ale pomyślałem, że może uda się zrobić coś trochę taniej i lepiej - samemu i tak powstał drugi pomysł.

2.Zrobić 4 "monitory" mniej więcej na wzór 3SM na AWX i jakimś SEAS, z czego 2 były by z tyłu w "normalnej" postaci, a 2 przednie wbudowane w ściankę po bokach TV - zlicowane z nią - powierzchnia ściany będzie z MDFu i będzie stanowiła przednią ściankę kolumn frontowych, tylna - tylną, dolna - dolną z wylotem BR, skrajna jedną z bocznych, druga boczna oraz górna wewnątrz ściany dopasowując litraż (tv też będzie "w scianie" a nie na niej - również zlicowany). Szerokość całej ściany to około 200cm, wysokość około 90cm, dolna jej krawędź 60cm nad podłogą, grubość około 15cm. Głośniki umieszczone

Nie chcę centralnej kolumny umieszczonej pod czy nad TV bo raz, że się tam nie zmieści woofer 18cm (ścianka jest "wisząca" - trzyma się "bokiem" a nie stoi) a dwa, że nie lubię jak dźwięk wyłazi spod telewizora zamiast z niego - kanał centralny wmiksuję w amplitunerze w 2 przednie - znam za i przeciw, słuchałem na innym zestawie i wiem, że tego chcę :).
    Subwoofer dokupiłbym używany jeśli 4x18cm woofery okazały by się niewystarczające (a pewnie tak będzie - zwłaszcza na filmach).
    Mniejsza o to :-) nie o tym jest temat :-)

Chcę na tym "sprzęcie" głównie oglądać filmy i koncerty z dźwiękiem wielokanałowym (rock, muzyka elektroniczna, trochę szeroko pojętej dzisiejszej muzyki rozrywkowej), stereo NIE słucham, muzyki poważnej też nie - i nie mam zamiaru... Audiofilem nie jestem, ale stawiam na jakość a nie natłok dźwięków ze wszystkich stron, chcę słyszeć smaczki i detale - głównie w filmach...
    Nie zależy mi na wiernym odtwarzaniu skrzypiec i możliwości usłyszenia, na której nodze mocniej stoi gitarzysta ;-), lubię ostre, wyraziste "efekciarskie" i nie zlewające szczegółów brzmienie. Tweetery wolę "dzwoniące" jak "syczące".

Chciałbym się dowiedzieć, czy:
    1) Lepiej w moim przypadku kupić HKTS 60 czy jednak podłubać coś samemu? (jeśli chodzi o możliwości i umiejętności to jestem pewien, że sobie poradzę... nie jest to mój pierwszy zakręcony projekt)
    2) Czy na STX GDN-18-140-4-AWX i SEAS 27tbfc/g lub 27tbc/g lub 29taf/w uzyskam lepsze szczegóły dźwięków filmowych w DTS HD, niż Harman - wszędzie chwalony właśnie za detaliczność i budowanie przestrzeni (D'Apollito, płaskie średniaki 75mm z kevlaru, tweeter metalowo-ceramiczny 25mm)
    3) Harman musi mieć ustawiony podział satelit na 150Hz i tak też większość amplitunerów go ustawia przy "kalibracji pokoju" - czy pasmo subwoofera dochodzące do 150Hz nie będzie powodowało dudnienia i kierunkowości basów? Lubię raczej niski i przeszywający bas niż łupanie :)
    4) Który z wymienionych w pkt.2 tweeterów zapewni najlepsze efekty i detale w kinie?

W załączeniu pomiar Harmana HKTS 60 (sub i satelity) oraz zarys pomieszczenia i ściany tv

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeśli zależy Ci na szczegółach, to średnim pomysłem jest montowanie zestawu głośnikowego w, nazwijmy to roboczo, stoliku RTV. I bardzo proszę nie pisz o tym, ze nie jesteś audiofilem i że nie zależy Ci na nogach muzyków.
    DIY to pasja a nie panaceum na brak pieniędzy/chęć oszczędności (cytuję, jednakowoż nie dokładnie). Ciężko jest określić, czy Tobie będzie to odpowiadało. Gotowy zestaw jesteś w stanie odsłuchać i wyrobić sobie jakąś opinię. Przy DIY nie kopiując wprost słyszanej konstrukcji, ciężko jest cokolwiek określić. Inna sprawa, jeśli ktoś miał w dłoniach i słuchał wielu przetworników elektroakustycznych. No i właśnie sprawa najważniejsza. Mi mogą podobać się zupełnie inne głośniki, niż moim kolegom obeznanym w temacie. No i dochodzi też konfiguracja sprzętowa i ogólnie warunki odsłuchu. Przykład: mi podoba się XT 25 Vify, kilku znajomym nie podobał się. Ale gdy usłyszeli go w "lepszej" aplikacji, stwierdzili, że da się coś z niego zrobić. :)
  • Poziom 15  
    Pomińmy to, w czym te kolumny mają być zabudowane...
    Przyjmijmy, że będą to 4 monitory na wzór 3SM (2 przy ścianie, z tyłu, na stojakach lub zawieszone z zachowaniem kątów itd), a 2 zabudowane w ściance z przodu - tego się trzymajmy, pozostawiając całą otoczkę.
    Jest na pewnym forum opracowany, pomierzony zestaw monitorów z dobranymi zwrotnicami, głośnikami, strojeniem BR itd... Pozostaje sklonować i umieścić w salonie ;-)

Zasadniczo chciałbym uzyskać info, czy takie monitory spiszą się równie dobrze w kinie, jak w stereo? (tak jak pisałem - chodzi mi głównie o szczegółowość i detaliczność w efektach)

Nie wiem co mają do tego pieniądze i po co ten temat poruszasz, szukam lepszej jakości od HKTS 60 w podobnej kasie i tyle, wolę coś zrobić sam jak kupić gotowca ;-)
    Może jednak w tym przypadku jest inaczej i nie bardzo ma to sens - stąd mój temat...

"Uprawiam" DIY w całym swoim otoczeniu mając z tego wielką satysfakcję (od wykonywania mebli i innego wyposażenia, poprzez remonty i aranżację wnętrz, elektrykę, urządzenia elektroniczne a na restaurowaniu auta skończywszy) więc nie wyjeżdżaj mi tu z tłumaczeniem o co chodzi w DIY ;-)

pozdro
  • Poziom 28  
    Lodoo napisał:
    Pomińmy to, w czym te kolumny mają być zabudowane...
    Nie da się... To nie wazonik na kwiatki :cunning:
    Lodoo napisał:
    Zrobić 4 "monitory" mniej więcej na wzór 3SM na AWX i jakimś SEAS, z czego 2 były by z tyłu w "normalnej" postaci,
    a 2 przednie wbudowane w ściankę po bokach TV (...) lubię ostre, wyraziste "efekciarskie" i nie zlewające szczegółów
    brzmienie. Tweetery wolę "dzwoniące" jak "syczące".

Jakiś... Seas :?: Jakiegoś to możesz sobie cukierka kupić...:cunning:

Z dobrych tweeterów: niezły jest np. 27TDFC/G. Ostry i szczegółowy.
    Podobno również 27TBFC/G, 22TAFC/G.
    Cztery takie same monitory to - moim zdaniem nienajlepszy pomysł.
    Lepiej sprawdzają się klasyczne podłogówki z przodu i mniejsze
    monitory efektowe z tyłu.

Masz relatywnie niewielką odległość od TV do kanapy, więc np.ER18RNX i 27TBFC/G z przodu (jest do tego zwrotnica),
    z tyłu to już lekkie przegięcie.... moim zdaniem lepiej, jeśli monitory efektowe są mniejsze, słabsze, tworząc jedynie tło.
    Wystarczy, jeśli są podobne brzmieniowo (zwłaszcza tweeter), to wszystko. Może na CA12RCY?
    Lodoo napisał:
    (...)czy takie monitory spiszą się równie dobrze w kinie, jak w stereo? (tak jak pisałem - chodzi mi głównie o szczegółowość i detaliczność w efektach)
    Seasy spiszą się bardzo dobrze, o ile nie "wtranżolisz" ich do szafki na telewizor. :cunning:
    przemo-lukas napisał:
    DIY to pasja a nie panaceum na brak pieniędzy(...)
    Lodoo napisał:
    "Uprawiam" DIY w całym swoim otoczeniu mając z tego wielką satysfakcję (od wykonywania mebli i innego wyposażenia, poprzez remonty i aranżację wnętrz, elektrykę, urządzenia elektroniczne a na restaurowaniu auta skończywszy) więc nie wyjeżdżaj mi tu z tłumaczeniem o co chodzi w DIY ;-)
    Diy nie polega na kopiowaniu czegoś, bo tak jest taniej, tylko zrobieniu tego dla własnej satysfakcji, najlepiej i najstaranniej jak się potrafi.
    Wcale nie musi to być opłacalne - zwłaszcza w przypadku kolumn. I nie gwarantuje pełnej satysfakcji z otrzymanego efektu.

Przetworniki o podobnych wymiarach i membranach mogą grać w kolumnach zupełnie inaczej, w zależności
    od pozostałych parametrów i rodzaju obudowy na przykład. Do tego kwestia wzmacniacza i akustyki pomieszczenia...

Pozdro.
  • Poziom 15  
    Kolumn od początku nie potrafię sam zaprojektować, dlatego chcę się oprzeć na już zrobionych od początku do końca włącznie z pomiarami... To chyba nic złego ;-)

Nie lubię jak z tyłu są mniejsze kolumienki robiące jedynie tło :-) zwłaszcza słuchając muzyki w DTSie... Słychać, że z tyłu czegoś brakuje... To, że powiela się opinie, że z tyłu wystarczą małe pierdziawki nie ma żadnego poza finansowym uzasadnieniem i nazwijmy to "modą".
    Tak czy inaczej wszystkie 4 kolumienki na pewno będą u mnie takie same :)

Od TV do głowy jest 3,5m - zapomniałem dać wymiarów na szkic...
    Rozstaw głośników przednich: 200cm
    Rozstaw głośników tylnych: 400cm

ER18 to już nie ta półka cenowa niestety...

Do STX'a 180 AWX i 27TBFC/G też jest zwrotka zrobiona...

Napisałem jakieś seasy, bo chcę dobrać najlepsze do mojego zastosowania...
    Jestem praktycznie zdecydowany 27TBFC, ale zaciekawił mnie 29TAF/W z lepszą charakterystyką powyżej 10kHz - co może mieć duże znaczenie w kinowych efektach...
    Co myślicie?

Co do kolumn w ścianie znalazłem dobre porównanie i nie obawiam się tego rozwiązania, co więcej widać najlepiej zlicować ze ścianą bez wystawiania, wieszania i robienie wnęk na kolumny: (jedynie mogę się spodziewać podbicia wysokiego basu, góra pozostaje bez zmian w porównaniu do monitora na wolnej przestrzeni...)

Zestaw kina DIY na STX GDN-18-140-8-AWX i SEAS czy gotowy HKTS 60 Zestaw kina DIY na STX GDN-18-140-8-AWX i SEAS czy gotowy HKTS 60 Zestaw kina DIY na STX GDN-18-140-8-AWX i SEAS czy gotowy HKTS 60
  • Poziom 28  
    Lodoo napisał:
    To, że powiela się opinie, że z tyłu wystarczą małe pierdziawki nie ma żadnego poza finansowym uzasadnieniem i nazwijmy to "modą".
    Nie powiela się. Wszystko zależy od oczekiwań. Ja np. nie używam głośnika centralnego (choć go mam).
    Po prostu głos lektora jest dla mnie wyraźniejszy z TV. Audio - herezja? Tak. I co z tego?

Zgadzam się z Tobą, że ryk tłumu za plecami na video - koncercie to rzecz b-e-z-c-e-n-n-a.
    Niemniej w kwestii monitorów - nie. Na prawdziwym koncercie scena i nagłośnienie główne
    znajduje się z przodu. Nasza dyskusja o tym nie ma jednak sensu. To rzecz gustu.
    Lodoo napisał:
    (...)jedynie mogę się spodziewać podbicia wysokiego basu, góra pozostaje bez zmian w porównaniu do monitora na wolnej przestrzeni...)
    Jeśli dobrze widzę, na rysunkach masz porównanie konstrukcji powieszonej na ścianie i umieszczonej w niej.
    Ja wspominałem o "podłogówkach" i uważam to rozwiązanie za lepsze.

Sprawdzałem oba. Monitory mam obecnie umieszczone nieco powyżej głowy i skierowane pod kątem tak,
    aby centrum znajdowało się trochę przede mną, a nie dokładnie w miejscu w którym siedzę. Z przodu podłogówki.

Dźwięki to drgania. Fale o określonej długości, które mogą się również np.wzajemnie znosić, lub wzmacniać.
    Wydaje je również obudowa, meble... Nie samymi głośnikami i wykresami człowiek żyje...
    Wszystko trzeba jakoś zgrać.

Mając kolumny podłogowe możesz łatwiej ustawić (i zmieniać) optymalny kąt odsłuchu,
    wykorzystując np. tylny BR podbić nieco niższe rejestry (regulując odległość od ściany) itd.
    Poza tym bas z podłogówek (moim zdaniem) jest znacznie lepszy.

A tak co? Wpakujesz kupę roboty, bo zapewne wykonasz wszystko bardzo starannie,
    w sprzęt oparty na kolumnach podstawkowych, bądź podłogowych których nie znasz,
    opierając się na opiniach innych i do tego jeszcze wpakujesz taką konstrukcję w ścianę,
    do czego nie była przeznaczona, zmieniając jej brzmienie.

Jeśli, jak przyznałeś, nie masz doświadczenia, to pozostaw sobie chociaż pole do manewrów...
    Poza tym akustyka pomieszczenia (dywan, zasłony, itp.) bardzo zmienia brzmienie zestawów audio.

Z całego serca życzę Ci, żeby efekt był jak najlepszy, ale to trochę trudniejsze niż myślisz....

Take it easy :)

Wszystko po kolei...
    To na początek:
    http://www.waldek.sewera.pl/audio2.htm

A to, żeby Cie trochę... nakręcić:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=1b11ca5b49f1eef346d2472468e04d10
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1623043.html

Pozdro.
    Lodoo napisał:
    ... więc nie wyjeżdżaj mi tu z tłumaczeniem o co chodzi w DIY

A cóż takiego Ciebie zabolało w mojej wypowiedzi? Chwała Ci za to, że sam wykonujesz większość prac. I faktycznie, dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, ale nie o sama ideę własnych konstrukcji mi chodziło.

Widzisz, jest pewna kwestia. Chodzi mianowicie o charakterystyki kierunkowe głośników. A przykłady które podałeś tego nie uwzględniają :idea:
    Tu niejako zmuszasz stosunkowo duży głośnik do dość wysokiego podziału (3kHz). Tak więc po za ewentualnym podbiciem niskich rejestrów musisz liczyć się z wycofaniem średnicy i sporej degradacji w tonach wysokich (poniższy odnośnik dotyczący seasa 27 TDFC - pomierzone charakterystyki pod kątem 0°, 30°, 60°)

Jeśli chcesz nadal znać moje zdanie, to zestawem H/K nie zawracał bym sobie nawet głowy. A zabudowa zestawów głośnikowych w "stoliku RTV" ma więcej wad niż zalet
    .
    Herethic napisał:

Dźwięki to drgania. Fale o określonej długości, które mogą się również np.wzajemnie znosić, lub wzmacniać...

Dokładnie. A przy "zabudowie", nie mamy na to żadnego wpływu. :idea:

Nie wiem czy Herethicowi chodziło o wykonanie podłogówek na front i monitorów na tył na tych samych przetwornikach, ale jest to bardzo dobra opcja. Jeśli masz miejsce to i za plecami ustawił bym "podłogówki". Odchodzi problem standów i można precyzyjniej rozstawić konstrukcje.

Ja również polecił bym z seasa 27 TDFC (Heretic, skąd Ci bez przerwy bierze się ten ukośnik i "g". :) ) http://www.seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=87&Itemid=111
    Mi bardziej leży, niż TBFC/G, ale jak wcześniej wspomniałem: może nie słyszałem go w najbardziej optymalnej konfiguracji, albo subiektywnie wyrażam opinię. :D

Warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami:
    Zrobić dwie pary na 15cm głośniku nisko-średnio tonowym (teoretycznie lepsza średnica) i do tego subwoofer, lub na front zrobić konstrukcję 3 drożną wykorzystującą głośnik 10" + 6" (z bardzo niskim podziałem) + wysoko-tonowy, a na tył taki sam 6" + wysoko-tonowy. Oczywiście 6" nisko-średnio tonowy. Ale ja nie znam gotowego takiego zestawu, który mógłbym polecić.
  • Poziom 15  
    Nic mnie nie zabolało ;-)
    Moje wypowiedzi są raczej na luzie i nie odbierajcie ich z pełną powagą słowo w słowo.

Jak już wspominałem chcę skorzystać z gotowego projektu kolumn na konkretnych pomierzonych głośnikach i zwrotnicach do wzajemnej ich pracy.

Stąd jeśli nie HKTS 60 to padnie na zestaw GDN 180 AWX + 27tbfc/g + zabudowa (pomyslimy jeszcze jaka...)

A czy któryś z Was słuchał w ogóle 60'ki?
    przemo-lukas napisał:

...Jeśli masz miejsce to i za plecami ustawił bym "podłogówki". Odchodzi problem standów i można precyzyjniej rozstawić konstrukcje...

Muszę sprostować swój skrót myślowy. Oczywiście konstrukcja na standach jak i podłogowa zabiera tyle samo miejsca. Powinienem napisać, że jeśli masz miejsce to lepszym pomysłem jest zrobić konstrukcję, która stoi na podłodze.

Nie odbieraj mnie jako ignoranta, ale nie, nie słuchałem akurat tego zestawu HK. Powodem jest to, że słyszałem wiele podobnych konstrukcji i zdania nie zmienię. Po prostu szkoda mi czasu na zabawki. A za niewiele więcej z nowych gotowych konstrukcji można nabyć ESA Triton 1 czy RLS Calisto III. I tu rodzi się kolejny pomysł na wykorzystanie mniejszych głośników. Wspomniałem o 6". A nawet i mniejszy WAVECOR WF120 bardzo pozytywnie mnie zaskoczył grając XT25TG Vify właśnie w Calisto. http://www.rls.com.pl/CallistoIII.html
  • Poziom 28  
    Lodoo napisał:
    A czy któryś z Was słuchał w ogóle 60'ki?
    przemo-lukas napisał:
    Po prostu szkoda mi czasu na zabawki.
    Przemo-lukas, mocne ale jakże prawdziwe.
    przemo-lukas napisał:
    Nie wiem czy Herethicowi chodziło o wykonanie podłogówek na front i monitorów na tył na tych samych przetwornikach.
    ale jest to bardzo dobra opcja.
    Miło, że w dżentelmeński sposób prostujesz moją niepoprawną politycznie wypowiedź. Jednak nadal uważam,
    że przetworniki w monitorach mogą być mniejsze. Jak wspomniałem, to rzecz gustu i oczekiwań. Moje argumenty to:

1) Koszty - cztery takie same konstrukcje kosztują więcej. Zwłaszcza cztery podłogówki.
    Wolę już lepsze głośniki we frontach, licząc koszt ogólny razem. Patrzę tu pod kątem
    stereo - czyli możliwości słuchania muzyki na kolumnach frontowych.

2) Odległość od TV wynosi 3,5 metra. Zakładając ustawienie podłogówek pod kątem - 4.
    Monitory są dwa razy bliżej punktu odsłuchu. Wystarczy użyć mikrofonu kalibracyjnego,
    aby sprawdzić, że tylne kolumny zostaną znacznie przyciszone.

W przypadku Lodoo użycie większych, mocniejszych frontów, albo jeśli już zwracamy
    uwagę na takie rzeczy jak THX itp. podwójnych wooferów w kolumnach przednich
    i pojedynczych w tylnych monitorach jest jak najbardziej uzasadnione.

Podeprę się tu również charakterystykami psofometrycznymi.

3) Niski bas nie jest kierunkowy. Przy odpowiednim zgraniu zestawu z subwooferem
    (równiez w kwestii głośności poszczególnych elementów), powstanie złudzenie,
    że mniejsze monitory zagrają podobnie do większych frontów.

4) Możliwość łatwiejszego ustawienia. Wychodzę z założenia, że salon służy również do mieszkania.
    Cztery podłogówki to sporo, a monitory... Wbrew pozorom dobrze grają nawet na solidnych, wzmocnionych
    pionową poprzeczką... półkach. Dodatkowym plusem jest to, że moga być umieszczone nieco ponad centrum odsłuchu.
    Te akurat są izolowane od podłoża grubym filcem i przykręcone do półki. Odległość od ściany 8-16cm. OZ.

Czy którys z Was, panowie zwrócił uwagę na problem z ustawieniem subwoofera?
    Najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie go w... kuchni.Zestaw kina DIY na STX GDN-18-140-8-AWX i SEAS czy gotowy HKTS 60

Jeszcze jedno, jeśli nie macie dość mojego "elaboratu" :wink:.
    Lodoo , o głośnikach STX opinie są podzielone. Jedni twierdzą, że są ok. (np. Marian 133), inni,
    że się niemalże "rozlatują" i są liche brzmieniowo (np. Benek 161)... Ja ich nie znam.

Proponuję, żebyś rozważył Tonsil GDN-y 17/40 i 15/40. Dlaczego? Po pierwsze znam je i polecam.
    Po drugie są tanie. Po trzecie łatwo sprawdzić jak grają w Siestach i Maestro.
    Po czwarte nie ma problemu ze zwrotnicami.

----------------------------------------------------------------------------------------
    P.S.
    przemo-lukas napisał:
    (...) na front zrobić konstrukcję 3 drożną wykorzystującą głośnik 10" + 6" (z bardzo niskim podziałem) + wysoko-tonowy, a na tył taki sam 6" + wysoko-tonowy. Oczywiście 6" nisko-średnio tonowy. Ale ja nie znam gotowego takiego zestawu, który mógłbym polecić.
    Nie wiem, czy będzie wart polecenia, ale tego typu zestaw (na całkiem przyzwoitych głośnikach) pojawi się
    za jakiś czas na forum. Howgh! :D Prace już trwają...

Pozdro.
  • Poziom 15  
    No i cały misterny plan psu w d...

Kupiłem w wyprzedaży 5 kolumn centralnych TAGA TPS-500c, (aluminiowy tweeter 25mm i zwrotnice 2-rzędu ładnie zmontowane na płytkach - dla kopułki i średnio-niskotonowca, wnętrze wytłumione gąbką, wzmocnienia an łączeniach płyt, wszystkie głośniki ekranowane) do tego jest subwoofer DIY na głośniku MIVOC HCM 12T (zaprojektowany do małej obudowy zamkniętej i niskich zejść) w obudowie zamkniętej z przerobionym wzmacniaczem (filtr subsoniczny i podbicie wg zaleceń producenta głośnika, ale z racji trochę większej obudowy - przesunięte kilka herców w dół)

Gra to jak dla mnie pięknie... słychać każdy detal, bardzo wyraźnie słychać różnice w kompresji muzyki... mp3 128 nie da się słuchać :) Wysokie tony nie syczą na 1 kopyto, są bardzo różnorodne, piękny wokal, mimo iż kolumienki przednie stoją dość blisko siebie ma się wrażenie dużo szerszej sceny. Pięknie oddzielany jest dźwięk pierwszoplanowy od tła, i słychać to nawet w takich "produkcjach" jak seriale telewizyjne - sceny kręcone w mieście na ulicy...
    Niskiego basu oczywiście nie ma z tych kolumienek, ale trochę potrafią pomruczeć jak się podkręci bas w amplitunerze

SUB w kinie robi straszne zamieszanie, schodzi niemiłosiernie nisko - po podkręceniu wprawiając w drgania wszystko od mebli poprzez panele na podłodze i kanapę a na kaloryferach kończąc :) Bas przy tym nie jest ogłuszająco-buczący - po prostu jest mięsisty, głęboki i nie przeszkadza, nie zagłusza. Normalnie mam ustawiony tak, żeby jednak nie trząsł mieszkaniem :)
    W muzyce za to jest szybki i punktowy tam gdzie ma być, nie buczy, nie dudni, jest bardzo zróżnicowany, podoba mi się to, że jest obecny nawet przy bardzo cichym słuchaniu i wcale nie traci wtedy na jakości...
    Całkiem inna gra jak duże suby BR "do kina" w okolicach 500-1000zł
    Na początku pierwszej części Władcy Pierścieni, na końcu walki jest pojedynczy biało-niebieski wybuch i rozchodzenie się fali uderzeniowej - dosłownie czuć pod nogami, jak się zbliża i na końcu rusza kanapą pod tyłkiem, a mimo to nie buczy w uszach... coś niesamowitego dla mnie.

O spójności zestawu nie ma co pisać - dzięki 5 identycznym kolumnom jest idealna i amplituner wprowadził jedynie niewielkie zmiany w EQ poszczególnych kolumn.
    Koncerty w DTS brzmią cudnie - publika brzmi tak jak powinna, jak ważny element całości, a nie jak nieistotny dodatek (czego doświadczyłem na zestawach złożonych z dużych frontowców i tylnych pierdziawek). Podobnie w AERO Jarre'a - jak koleś tupie idąc wkoło słuchacza to słychać że to ta sam osoba, a nie jakby zmieniła się w dziecko za plecami :)
    Wszystkie kolumienki mam ustawione jako pełnopasmowe (Large)
    Odcięcie suba na 80Hz
    Z racji rozmiaru głośników kolumnach bas nie nakłada się i ładnie łączy się z subem.
    W muzyce uzupełnia dolne pasmo kolumnom idealnie, nie wybrzmiewa pół sekundy za kolumnami - ma się wrażenie, że to kolumny uderzają tak nisko...

Kolumienki mają dość niską skuteczność (producent podaje 83dB), przez co do głośniejszego kina trzeba odkręcać ampli aż do -10 dB (skala od -75 do + 16,5 dB) Przy -55 ledwo słychać w całkowitej ciszy. Punkt załączenia - a za razem cichego słuchania jako tła w pomieszczeniu mam ustawiony na -45dB

Całość wyszła taniej niż najtańszy zestaw harmana HKTS16 w cenie allegrowej...

Podsumowując - jestem wręcz zachwycony tym zestawem - pod każdym względem :) nie mówiąc już o tym jak w porównaniach wypada to, co można kupić za podobną cenę...

Mało jest w sieci informacji o tych kolumienkach i subie - może te moje wypociny komuś pomągą w podjęciu decyzji. Jakby co - pytajcie - najlepiej na priv/mail, bo pewnie zapomnę o tym temacie za jakiś czas...