Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica PCT5510B412 nie rusza silnik, błąd e21

marwis1 25 Kwi 2012 15:33 4912 6
  • #1 25 Kwi 2012 15:33
    marwis1
    Poziom 16  

Witam!

Pralka nie rusza bębnem ani po włączeniu prania ani po włączeniu wirowania. Klient mówi, że podczas prania usłyszał hałas i się wyłączyła. Dostałem się więc do programatora - nic nie przepalone, połączenia z silnikiem i tacho sprawne. Rozebrałem silnik: uzwojenia wirnika ok 1-2 om, stojan podobnie, tacho ok 150om, termik sprawny, szczotki jeszcze długie. Jedna blaszka na komutatorze ma postrzępione brzegi, a na wirniku lekko zdarta folia w jednym miejscu od mechanicznego potarcia o stojan.
    W momencie gdy programator próbuje uruchomić silnik, ten zaczyna buczeć i nie rusza w żadną ze stron, po czym rozłącza się i wyskakuje błąd e21. Szczerze mówiąc nie wiem, co dalej. Wymieniać silnik? Co jeszcze mógłbym zrobić lub sprawdzić?
    Będę wdzięczny za podpowiedzi.

0 6
  • #2 25 Kwi 2012 21:31
    karol5608
    Poziom 28  

Sprawdź silnik podłączając go pod 230V a najlepiej przez regulator napięcia. Rozumiem że wirnik obraca się bez oporów.

0
  • #3 15 Maj 2012 09:45
    marwis1
    Poziom 16  

Witam. Silnik podłączony na krótko zachowuje się tak samo, tzn. nie rusza, tylko buczy, a kiedy się go rozkręci i wtedy podłączy, to przy pewnych obrotach (sterowanie triakiem) zaczyna bardzo iskrzyć i się grzać.

Nowy silnik już został zamówiony.

0
  • #4 04 Cze 2012 16:08
    hakeros3
    Poziom 12  

Witam. Miałem dokładnie taki sam przypadek dzisiaj. Uszczelka pod grzałką zaczęła przepuszczać wodę która ściekała wprost na silnik i kostkę przyłączeniową. Pominąłem zardzewiałe piny , poza kostką zlutowałem kable sądząc że przyczyna będzie właśnie w zardzewiałych pinach. Niestety dalej E21. Dopatrzyłem się jeszcze spalonej ścieżki w programatorze do 3 pinu kostki silnika, jednak po zrobieniu crosa - dalej to samo. Jeszcze profilaktycznie podmieniłem przekaźniki i triaka w programatorze ale na nic się to zdało- dalej uparcie wywala E21. Więc chyba słusznie postawiłem diagnozę o spalonym silniku?

0
  • #5 04 Cze 2012 16:11
    marwis1
    Poziom 16  

Podłącz silnik na krótko. Zobaczysz.
    Ja zastosowałem regulator obrotów silnika ze starego odkurzacza :)

0
  • #6 04 Cze 2012 16:19
    hakeros3
    Poziom 12  

Poruszany był jeszcze temat prądniczki tachometrycznej..ale jak dobrze rozumiem prądniczka mierzy obroty i jeśli nie przekazuje sygnału to także jest sygnalizowane błędem E21 ale po kilku obrotach bębna tak? bo u mnie silnik nawet nie rusza, ani nie buczy- nie reaguje wcale

0
  • #7 04 Cze 2012 16:30
    marwis1
    Poziom 16  

To spradź, czy podawane jest napięcie na silnik.

1