Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technik mechatronik czy informatyk. Jakie technikum w Krakowie?

adax1996 25 Kwi 2012 16:38 3785 6
  • #1 25 Kwi 2012 16:38
    adax1996
    Poziom 8  

Witam.
    Mam dylemat odnośnie wyboru kierunku i szkoły.
    Zastanawiam się czy iść na mechatronika czy informatyka oraz do jakiej szkoły pójść.
    Z jednej strony "znam się" na komputerach - znam budowę, co do czego służy, winshit i linux, rozłożyć i złożyć części jego. Nauczyłem się sam.
    Z drugiej strony umiem lutować, rozbierać urządzenia na części pierwsze i złożyć je (nic nie zostaje i działają! :P) typu: telefon, telewizor stary, nagrywarka (ogólnie co się trafi), zdiagnozować usterkę i ogólnie lubię "zajmować się sprzętem".
    Z tego co wiem zawód technika mechatronika łączy to ze sobą, a informatyków jest mrowie.
    Po za tym: Mam zmarnować (na informatyka) 4 lata na coś co mogę nauczyć się we własnym zakresie jak zajdzie potrzeba... (w większości wypadków).

Chciałbym przeczytać wasze zdanie na ten temat i przykłady dobrych szkól z dobrym dojazdem w Krakowie.

Z góry dziękuje.

PS.: Nie bierzcie sobie do serca poprawności polonistycznej tekstu napisanego powyżej. A i ogólnie taki bardziej samouk okazyjny jestem :P.

• #2 25 Kwi 2012 22:58
    Kur-Czak
    Poziom 19  

Polecam ZSŁ, bardzo dobra szkoła z tradycjami, fajni nauczyciele z pasją i powołaniem(obecnie rzadkość).

• #3 26 Kwi 2012 09:53
    daavid117
    Poziom 42  

adax1996 napisał:
    Z tego co wiem zawód technika mechatronika łączy to ze sobą, a informatyków jest mrowie.
    Ekhm... Obracam się w środowiskach "informatyczno - elektronicznych" i znam może dwóch (słowem dwóch!) fachowców. Reszta to banda baranów, co sobie papier gdzieś zrobiła (patrz technikum) i się teraz wielkimi "informatykami" tytułują. Dlatego ten tytuł znaczy teraz tyle co nic. Pewnie za informatyków bierzesz wszystkich, którzy potrafią przeinstalować system albo ustawić kolejność rozruchu w BIOS...

Mechatronik to duuuuużo wiedzy na temat tworzyw, badania ich, przetwarzania itd. Elektroniki i programowania tam w sumie niewiele.

adax1996 napisał:
    Po za tym: Mam zmarnować (na informatyka) 4 lata na coś co mogę nauczyć się we własnym zakresie jak zajdzie potrzeba... (w większości wypadków).
    To idź do liceum i nie marnuj w ogóle czasu albo w ogóle nie idź do szkoły, bo przecież WSZYSTKIEGO można nauczyć się w domu. To kwestia samozaparcia i chęci do nauki. Gwarantuję Ci jednak, że w czasie szkoły średniej znajdziesz milion ciekawszych zajęć niż nauka (taki wiek...). No i czy nie lepiej uczyć się w szkole, a następnie pogłębiać wiedzę w domu? Ja tak zawsze robiłem. Zysk jest podwójny.

• #4 26 Kwi 2012 14:43
    adax1996
    Poziom 8  

@daavid117

Cytat:
    Pewnie za informatyków bierzesz wszystkich, którzy potrafią przeinstalować system albo ustawić kolejność rozruchu w BIOS...

Takie "pierdółki" to sam potrafie. Wtedy mialem na mysli ogolnie rzecz biorac "papierek". Ale racja wiekszosc umie tylko tyle i "tytuluje sie wielkimi informatykami". A propos: Czego sie naucze na informatyce?
    Masz tez racje z poszezaniem wiedzy w domu.

A jaki zawod polecacie wedlug moich "predyspozycji"?

• #5 26 Kwi 2012 23:47
    daavid117
    Poziom 42  

adax1996 napisał:
    Czego sie naucze na informatyce?
    To zależy od tego, czego chcesz się nauczyć.

Idź na to co lubisz. To złota rada. Szkoła to masa teorii. W technikum informatycznym będziesz się uczył o sortowaniach w programowaniu, jakichś metodach, będziesz liczył maski podsieci, projektował sieci, przeliczał systemy liczbowe, poznawał historię sprzętu, podstawy działania komponentów, tworzył mniej lub bardziej skomplikowane arkusze kalkulacyjne z funkcjami, o których w najgorszych koszmarach nie śniłeś (to była moja zmora, bo nienawidzę tak dobitnej teorii), tworzył bazy danych/kwerendy (SQL), uczył obsługiwać GIMP/PS, zarządzać systemami sieciowymi (u mnie Novell i MS Server). Dodatkowo gwarantuję, że spotkasz ludzi, z którymi będziesz mógł coś zdziałać. To co wymieniłem to tak na szybko i pokrótce. Jeśli Cię to "nie kręci" to sobie odpuść, bo programowanie oraz przedmioty sieciowe Cię zamęczą kompletnie i odbiorą wszelką chęć do nauki, a strach przed egzaminem zawodowym gdzie w części praktycznej umiejętność rozwiązywania problemów sprzętowych/programowych oraz korzystania z rozległego materiału jest niezbędna, po prostu Cię sparaliżuje (u mnie było wiele osób, które się w 4 klasie obudziły "z ręką w nocniku" i zrozumiały, że nie wiedzą do czego służy gpedit czy msconfig). Różowo nie jest nigdzie - ot co.

• #6 27 Kwi 2012 07:37
    adax1996
    Poziom 8  

Dzieki za szczegolowy opis. Nie zebym sie przechfalal ale z tego co wymienile nauczylem sie: systemy liczbowe, historia sprzetu (robilem z m.in. tego projekt :P), arkusze kalkulacyjne (ale nie wiem o jakie konkretnie funkcje ci chodzi), gimp-em tez sie kiedys "bawilem" (nie mam potrzeby uzywania na codzien).
    msconfig-ustawienia rozruchu sytemu (uslugi, bootloader, aplikacje startujace z systemem itp.)
    gpedit-jak nazwa wskazuje-edycja Group Policy.

Tyle ze ja ucze sie na sprzecie ktory moze sie zepsuc i nikt nie bedzie za nim jakosc szczegolnie teskil i na wlasnych bledach. Ucze sie na bierzaco to co jest mi potrzebne do wykonania zadania. Przykladowo: mam starego zloma (czyli kompa z 2002r. i jeszcze starszego z 2000r.) i ciagle cos sie psulo, a ze chcialem korzystac z niego to zaczalem w nim grzebac. To bylo 2 lata temu, ale zasadniczo "uczylem" sie "intensywnie" 1 rok. Podobna sprawa byla z rowerem, telefonem, lutowaniem, hodowaniem roslin itd.
    Przez to wszytko sam nie wiem co wybrac i co lubie najbardziej...

Jakby byl ktos tak mily i opisal w podobny spodob jak przedpiszca zawod mechtronika bylbym wdzieczny.

• #7 27 Kwi 2012 09:54
    daavid117
    Poziom 42  

adax1996 napisał:
    systemy liczbowe
    Dzielenie, mnożenie, dodawanie i odejmowanie w różnych systemach też?
    adax1996 napisał:
    historia sprzetu
    Każdego sprzętu wraz z podstawami technicznymi?
    adax1996 napisał:
    arkusze kalkulacyjne (ale nie wiem o jakie konkretnie funkcje ci chodzi)
    Funkcje tzw bankowe. Do tego sortowania itd. Nie pamiętam już sam, ale w arkuszach kalkulacyjnych jest tyle funkcji, że nie sposób je spamiętać.

Czeka Cię dużo więcej niż jesteś sobie w stanie wyobrazić.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo