Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer się wyłącza, domyślne barwy ulegają zmianie.

jestemmati 25 Apr 2012 19:30 1411 14
    jestemmati
    Level 9  
    Witajcie!
    Od paru dni mam pewien problem z moim komputerem. Otóż w Niedzielę podczas gry w BF 3 , po jakiejś godzinie mój pecet zaczął głośno "buczeć"(a przynajmniej zauważalnie głośniej, niż robi to zazwyczaj gdy w coś gram) po czym, gdy zlekceważyłem uporczywe dźwięki, trwające już od 10min, komputer sam się wyłączył. Chciałem go ponownie uruchomić, ale nie odpowiadał. Włączył się dopiero po 2-3 minutach. Sprawdziłem natychmiast temperatury, i zarówno karta graficzna jak i procesor miały normalne(czyt. 49 i 40 stopni jeśli dobrze pamiętam). Następnie rozkręciłem boczną część obudowy, by upewnić się czy wszystko w porządku. Faktycznie, wszystko było ok; tylko zasilacz był całkiem ciepły. Chwilę później zacząłem normalnie przeglądać coś w internecie, a gdy zacząłem zakładać, odkręconą uprzednio boczną część obudowy, na ekranie kompa stała się dziwna rzecz. Wyglądało to tak, jakby na niego nałożono niebieski filtr - obraz był zauważalnie ciemniejszy, dominowały niebieskie barwy. Od razu przeskanowałem mój komputer, lecz nie znalazł on żadnego wirusa. Dodam jeszcze, że jest on chroniony wg. mnie całkiem dobrze(używam AVG i COMODO).
    Zmienione barwy występowały przez kilka minut, reset kompa nie pomógł, po czym, jak schyliłem się by ponownie rozkręcić obudowę, problem ustał.

Wczoraj sytuacja była niemalże identyczna, tyle, że w porę wyłączyłem grę, aby uniknąć wyłączenia się komputera. Jednak barwy znowu się pojawiły i także po paru minutach ustały.

Moim zdaniem, jest to kwestia zasilacza, który, nie oszukujmy się, jest beznadziejny - FEEL I 600W, a jak na maszynę zawierającą GF 570 GTX, AMD PHENOM II X4 3.2Ghz, to jest to wystarczająco za mało.
    Chciałbym zatem poznać wasze zdanie, czy też uważacie,że problem tkwi w zasilaczu. Jeżeli tak, to w najbliższym czasie go wymienię na markowy - jakiegoś Chiefteca lub Fortona. Byłbym wdzięczny za wasze opinie na ten temat i ewentualne doradztwo w kwestii zasilacza(jeżeli to faktycznie w nim tkwi problem). :)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    fiedek187
    Level 14  
    Zasilacz do wymiany jak najszybciej, zanim spali Ci tego GF'a. Pod taką konfigurację radziłbym raczej kupno tego Chiefteca niż Fortrona. Ale też nie z najniższej półki.
    djzatorze
    Level 23  
    jestemmati wrote:
    Moim zdaniem, jest to kwestia zasilacza, który, nie oszukujmy się, jest beznadziejny - FEEL I 600W, a jak na maszynę zawierającą GF 570 GTX, AMD PHENOM II X4 3.2Ghz, to jest to wystarczająco za mało.
    Chciałbym zatem poznać wasze zdanie, czy też uważacie,że problem tkwi w zasilaczu. Jeżeli tak, to w najbliższym czasie go wymienię na markowy - jakiegoś Chiefteca lub Fortona. Byłbym wdzięczny za wasze opinie na ten temat i ewentualne doradztwo w kwestii zasilacza(jeżeli to faktycznie w nim tkwi problem). :)
    Zasilacz obowiązkowo do wymiany, jak mogłeś w ogóle GTXa 570 podłączyć do niego! Toć jakbyś lał olej po smażeniu w bak porshe:P Jeżeli możesz, nie uruchamiaj komputera do czasu wymiany zasilacza - szkoda karty. Kolory mogę wskazywać albo na uszkodzenie GPU (temperatura + kiepskie zasilanie) lub wysunięcie się wtyczki monitora z karty.
    kun0
    Level 21  
    A ja obstawiam uszkodzenie karty graficznej, ale nie jestem pewien, zmień zasilacz i przetestuj kartę pod obciążeniem

Temperaturę CPU, GPU należy sprawdzać w czasie rzeczywistym bo po chwili ona spada, gdy nie jest obciążona
    jestemmati
    Level 9  
    @szczurek, tak, czytałem też o czymś takim w necie, i jeśli na to patrzeć, to zauważyłem pewien szczegół przy każdej tego typu sytuacji:
    Otóż za pierwszym razem ruszyłem kabel przy przesuwaniu komputera i kolory się pojawiły, a za drugim była podobna sytuacja,tylko głośniczek spadł z biurka i także poleciał na kabel. Może to faktycznie sprawa kabla, w każdym razie zasilacz Chieftec 600W byłby wystarczający?
    Jeśli moglibyście także sprecyzować w jaki sposób karta graficzna mogłaby się "uszkodzić", aby pojawiały się takie kolory i czy samo wymienienie zasilacza mogłoby rozwiązać problem.
    djzatorze
    Level 23  
    Najpierw to dokręć porządnie ten kabel, mógł się zwyczajnie obluzować. Jeśli jest przykręcany taż do monitora to ten koniec też sprawdź i dokręć.
    rednek22222
    Level 1  
    zacznij od monitora sprawdz na innym kompie nastempnie sprawdz karte graficzna wymien na wczesniejsza carte i jezeli dziala to znaczy twoja karta jest rabnieta zawsze jest ok wymienic zasilacz moze ma nie wystarczajaco mocy z twojej relacji wynika ze bylo wszysko wpozadku do tego momentu wymien na nowy zapobiegniesz uszkodzenia plyty glownej w przyszlosci

Proszę poprawić błędy pisowni w swoich wypowiedziach! Niewykonanie polecenia nagrodzę ostrzeżeniem. 3.1.13. (Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. [DriverMSG]
    jestemmati
    Level 9  
    Hm...odnośnie samego uszkodzenia karty graficznej, to wydaje mi się,że jest to trochę(zaznaczam, wydaje mi się) zbytnio wyolbrzymione. Fakt, barwy na ekranie na jakieś 3 minuty znacznie pociemniały, ale to zjawisko występowało wyłącznie w przypadku gdy wspomniany już zasilacz po godzinnej pracy zaczął "buczeć" i temperatura wzrosła. Wcześniej karta działała w porządku, zarówno przed, jak i po pierwszym "zdarzeniu", a ja sam nie robiłem nic, co mogłoby jej zaszkodzić. Bądź co bądź nowy zasilacz jak najprędzej zamierzam zakupić i mam prośbę, abyście doradzili, który z tych trzech uważacie za najodpowiedniejszy do wspomnianej we wcześniejszych postach konfiguracji :

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=142&products_id=43768

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=142&products_id=43773

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=142&products_id=26120

Do czasu aż go nie wymienię(czyli prawdopodobnie do Poniedziałku,Wtorku), tamtego komputera uruchamiać nie zamierzam, bo wolę nie ryzykować.
    jestemmati
    Level 9  
    Monitor podłączam przez przejściówkę.
    wariato
    Level 43  
    Jeśli możesz zmień przejściówkę, ewentualnie podłącz monitor pod wyjście D-Sub i sprawdź. Miałem takie problemy kiedyś iż monitor zmieniał kolory, okazało się że przejściówka była "felerna".
    jestemmati
    Level 9  
    Komputer uruchomię po prostu tuż przed wymianą zasilacza, zobaczę czy kolory będą w porządku(bez ponad godzinnego testu tym razem),uruchamiając go także na innej przejściówce.
    Co do zasilacza, to czy nie jest on odrobinę za słaby jak na mój sprzęt? Rozumiem,że jest to markowy sprzęt w odróżnieniu od tego co mam obecnie, ale czy będzie on w stanie bezproblemowo to wszystko udźwignąć i starczyć mi na dłuższy czas?
    wariato
    Level 43  
    Zasilacz poradzi sobie nawet jakbyś to wszystko podkręcił. Każdy nowy zestaw z jedną nawet najmocniejszą kartą jednordzeniową nie pobierze więcej niż 400W pod obciążeniem.
    jestemmati
    Level 9  
    Witajcie po długiej przerwie! Nie miałem przez cały ten czas okazji napisać co się dzieje w związku z zasilaczem, ale w końcu donoszę,że wymieniłem go na wskazany przez wariato i po dłuższym okresie użytkowania komputera żaden błąd już się nie pojawił :)
    Wielkie dzięki za pomoc!