Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Który mały dysk SSD kupić

25 Kwi 2012 20:34 6267 27
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Do 250zł raczej nie kupisz nic, agility najtaniej jest za 299zł z wysyłką gratis, ale to wersja 32GB (mówimy o agility 3 oczywiście)
 • Poziom 38  
  Jak najszybszy SSD po to, żeby go podpiąć pod SATA 3Gb/s? Trochę to bez sensu.

  Małe SSD mają wolny zapis, bo mniej jest kanałów pomiędzy kontrolerem i pamięcią.

  Jak duże te pliki? Jeśli kilka GB, to bardziej się opłaca kupić dużo RAMu i zrobić RAMDisk.

  Mały SSD przy częstym zapisie dużych ilości danych szybko straci swoje parametry.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  Jest z czego wybierać od 60GB w górę. Za 350zł możesz kupić Corsair Force GT 60GB, który ma po 500MB/s odczytu (ponad nawet) i 500MB/s zapisu, w nim są pamięci synchroniczne w przeciwieństwie do np. OCZków Agility 3.

  RAMDiska sam testowałem i działało to jak należy, wiadomo że załadowanie danych do RAMu z dysku zależy od prędkości odczytu tego dysku, ale za to potem wszelkie operacje (np. bazodanowe) na tych plikach w RAMie śmigają aż miło.
 • Poziom 38  
  Lepsze osiągi na SATA II niż na SATA III - możesz to wyjaśnić?

  Vertex 2 E ma pamięci Micron 29F64G08CBAAA, a więc asynchroniczne.
  Corsair Force GT, tak jak Crucial M4, posiadają pamięci synchroniczne.
  Do tego te pamięci w Vertexie mają żywotność 3000 cykli, kontra 5000 w Corsairze GT.
  To już trzy minusy na koncie Vertexa.

  ED: wygląda na to, że z tymi transferami w wersji 60GB to nakłamali, ale i tak wszystko powyżej się nie zmienia.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  No i elegancja Francja, tylko upewnij się, że wszystkie zaklęcia na SSD masz wypowiedziane - defragmentacja OFF, indeksowanie OFF, TRIM ON itd. itp.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  Kliknij Auto Tweak Settings, zamknij program i zrób reset. Program zapyta się przy zamykaniu czy chcesz kupić pełną wersję, więc kliknij Nie (niektórzy odruchowo klikają Tak, spodziewając się pytania typu "czy na pewno chcesz zamknąć program").

  Generalnie wszystkie ptaszki powinny być odznaczone, dodatkowo trzeba sprawdzić czy zatrzymane są usługi Windows Seach, Wstępne ładowanie do pamięci, Defragmentator - defragmentację trzeba koniecznie wyłączyć dla dysku SSD - oraz Przywracanie dla dysku systemowego. Wstępne ładowanie do pamięci z SSd nie ma sensu, bo sam SSD jest wystarczająco szybki.
  W wierszu poleceń wpisz fsutil behavior query disabledeletenotify - wynik powinien być zero, jeśli jest 1 to TRIM nie jest włączony i trzeba go włączyć. Robi się to poleceniem fsutil behavior set disabledeletenotify 0 również w CMD i ponownie wynik powinien być zero.

  Warto też wyłączyć hibernację, przenieść katalogi tymczasowe aplikacji i internetowy na HDD (oszczędza się w ten sposób mnóstwo niepotrzebnych cykli zapisu) i sprawdzić, czy partycja jest wyrównana do sektora - jeśli instalowałaś Win7 na SSD na czysto, to jest, jeśli przenosiłaś z HDD to raczej nie jest a to bardzo źle.
  Start - uruchom - msinfo32 - Składniki - Magazyn - Dyski; odszukaj swój systemowy SSD i podaj wartość pola Przesunięcie początku partycji. Kwestia jest ważna, bo jeśli jest partycja ustawiona źle, to traci się dużo na wydajności i żywotności (zamiast jednego cyklu zapisu/odczytu potrzebne są dwa na każdą paczkę danych).

  Zwykło się zalecać przeniesienie pliku stronicowania poza SSD, ale zdania są podzielone. Jedni mówią, że to również dużo cykli zapisu a rzadko to jest potrzebne przy obecnych ilościach RAM, drudzy mówią, że dostęp do tego pliku w Win7 jest mocno zoptymalizowany i że korzyści z szybkości SSD są znaczne.
  Jak masz dużo RAM to ustaw mały plik stronicowania (rzędu 1-2GB) na HDD dla świętego spokoju a dla SSD wyłącz. Komputer - Właściwości - Zaawansowane ... - Zaawansowane - Wydajność - Ustawienia - Zaawansowane (znowu :) ) - Zmień.
  SSD - Bez pliku stronicowania. HDD - Rozmiar niestandardowy i wartość jak wyżej czyli 1024 albo 2048 na przykład. Za każdym razem klikaj Ustaw. Potem OK,OK,OK... i restart.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  Patriot Pyro ma poprawnie wyrównaną partycję, Samsung ma obie źle. Nie jest to jednak taka prosta sprawa, trzeba przesunąć obie partycje, czyli wszystkie dane. I to każdą dwa razy, bo najpierw w prawo drugą, potem w prawo pierwszą, potem w lewo pierwszą i w lewo drugą... Ewentualnie można pierwsze przesunięcie w prawo drugiej partycji zamienić na zmniejszenie pierwszej, ale to nadal sporo zabawy.

  Czy system był instalowany bezpośrednio na Samsunga 830 czy przeniesiony z HDD?
  Początek pierwszej partycji na 31,5kB sugeruje klonowanie z HDD.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  Nieważne jak to zrobili, ważne, że źle.

  Teraz będzie się trzeba bawić żeby to naprawić, albo zainstalować system na nowo, prosto na SSD, wtedy system sam wszystko (prawie) ustawi jak trzeba. Proces przesuwania partycji jest nieco skomplikowany, trzeba to zrobić zewnętrznym narzędziem z bootowalnej płyty lub pendrive'a a najpierw wykonać obraz systemu, ponieważ niesie to ze sobą ryzyko utraty danych. Po operacji wyrównania partycji trzeba jeszcze skorzystać z płyty naprawczej/instalacyjnej systemu, ponieważ system się nie uruchomi - trzeba skorygować wpisy w bootmanagerze (płyta naprawcza/instalacyjna robi to automatycznie).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  Mniejsza wydajność (ponoć rzędu 30-50%) a jak to wpływa na żywotność to ciężko powiedzieć, bo niby większość operacji na partycji systemowej to odczyty a nie zapisy, a tylko ilość cykli zapisu jest ograniczona w przypadku SSD.

  Prosto mówiąc, "kawałki" danych nie pokrywają się z "kawałkami" dysku, więc odczyt/zapis jednego "kawałka" danych wymaga odczytania/zapisania dwóch "kawałków" dysku. Czyli w najgorszym wypadku wydajność i żywotność spadają o połowę, ale to czarny scenariusz.

  Cała operacja przesunięcia partycji wraz z kopią zapasową systemu to 1-2h roboty, jeśli się wie co się robi.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  Kopię zapasową możesz zrobić w każdej chwili na działającym systemie, Panel Sterowania -> Kopia zapasowa/Przywracanie -> Utwórz obraz systemu. Wybierz swój HDD jako dysk docelowy, w następnym kroku wybierz tylko dysk systemowy do uwzględnienia w kopii.

  Zależnie od ilości danych na partycji systemowej obraz powinien zająć ok 30-40 GB.
  Na dysku, który wybierzesz jako miejsce utworzenia obrazu, powstanie katalog WindowsImageBackup i tam będzie kopia zapasowa systemu.

  Po zakończeniu wykonywania obrazu systemu zostaniesz zapytana o dysk naprawczy, możesz wtedy od razu utworzyć bootowalną płytę, przy pomocy której możesz szybko odtworzyć ten obraz w razie np. uszkodzenia partycji systemowej przy próbie jej przesuwania. Zarówno tworzenie obrazu jak i jego odtwarzanie trwają względnie krótko, u mnie jeszcze z systemem na HDD było to może 15 minut na każdą z tych operacji. Z SDD pójdzie znacznie szybciej.

  Jak będziesz mieć kopię zapasową to możesz nawet sama próbować sił z przesunięciem partycji, najłatwiej zrobić to przy pomocy bootwalnej płyty/pendrive'a z GParted samym lub Parted Magic, który zawiera GParted. W razie jak się coś nie uda, to wrzucasz dysk naprawczy i w 20 minut wszystko wraca do stanu wyjściowego.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  Tylko wtedy koniecznie musisz usunąć obecną partycję i na początku instalacji systemu utworzyć nową (już w instalatorze Windows), Win7 obsługuje SSD prawidłowo, więc partycja powinna zaczynać się od 1MB (lub od 101MB jeśli nie usuniesz tej stumegabajtowej partycji, którą system sobie tworzy na początku dysku).
 • Poziom 43  
  wlw_wl napisał:
  Win7 obsługuje SSD prawidłowo


  Tu nie chodzi o prawidłową obsługę SSD tylko o prawidłowe obsługiwanie dysków z sektorem 4KB co odnosi się także do dysków talerzowych z takową organizacją sektorów.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  Tak, teraz dobrze ;)

  Kasek21 - Chodzi owszem o prawidłową obsługę SSD, czyli między innymi automatyczne wyłączenie defragmentacji i całej reszty, którą inaczej trzeba robić ręcznie. Obsługa sektora 4096 jest również częścią tych zmian względem np. XP, tak jak TRIM.
 • Poziom 43  
  Oczywiście - chodziło mi tylko o to, że "sektor 4KB" nie odnosi się tylko do SSD.