Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo Y550P gniazdo zasilania, czym lutować

26 Kwi 2012 01:32 2025 9
  • Poziom 12  
    Cześć :)

Mam laptopa, w którym stopiło się gniazdko zasilania (nie wpięta do końca wtyczka, i zaczęło się grzać na słabym styku wtyczka-gniazdo).

gniazdko jest podłączone przewodem do płyty głównej, i chciałbym przelutować tam nowe gniazdko.
    Niestety jak widzę, te przewody gniazdko-płyta gł. nie są miedziane, tylko koloru srebrnego (pewnie stal).
    Czym można je porządnie polutować?

Ew. jeśli odlutuję końcówki przewodów od obecnego gniazdka, to czy zakładając, że są już pobielone cyną (no bo są aktualnie przylutowane ;) ), to mogę po prostu je bez żadnych zabiegów podlutować do nowego gniazdka?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Przewody są miedziane pobielane cyną i do przylutowania gniazda wystarczyłby topnik zawarty w tinolu, ale widzę, że pierwszy raz zabierasz się za lutowanie więc dla ułatwienia rozprowadzania cyny możesz posmarować kalafonią rozpuszczoną w denaturacie lub dowolnym topnikiem bezkwasowym do montażu elektroniki.
    Przećwicz lutowanie na starym gnieździe tak aby wyszło możliwie i się nie roztopiło. No i nie pomyl biegunów, bo laptop może tego nie wytrzymać.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Co do zwykłego lutowania to nie mam z nim problemu, chociaż zawsze korzystałem z miedzianych przewodów.
    Ale skąd jesteś pewien, że przewody będą w nim miedziane?

Ostatnio natknąłem się na podobny problem, rozciąłem pochopnie kilka przewodów w zasilaczu PC, żeby je przylutować bezpośrednio to pewnego układu,
    ale okazało się właśnie, że przewody nie są miedziane, na oko to była stal.
    W każdym razie cyna nie chciała się tego imać.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    volender napisał:
    Co do zwykłego lutowania to nie mam z nim problemu, chociaż zawsze korzystałem z miedzianych przewodów.
    Ale skąd jesteś pewien, że przewody będą w nim miedziane?

Ostatnio natknąłem się na podobny problem, rozciąłem pochopnie kilka przewodów w zasilaczu PC, żeby je przylutować bezpośrednio to pewnego układu,
    ale okazało się właśnie, że przewody nie są miedziane, na oko to była stal.
    W każdym razie cyna nie chciała się tego imać.

Raczej były to przewody aluminiowe można je normalnie przylutować choć trzema podgrzać żeby złapało
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Użyj pasty Unifix3 i polutujesz bez problemu.
    To nie są żadne przewody stalowe ani aluminium co głupoty piszecie.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    boro1234567 napisał:
    Użyj pasty Unifix3 i polutujesz bez problemu.
    To nie są żadne przewody stalowe ani aluminium co głupoty piszecie.

u mnie były aluminiowe nie wiem jak u kolegi wyżej
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Czyste aluminium?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    boro1234567 napisał:
    Czyste aluminium?
    czyste nie z dodatkiem miedzi
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    I co nie idzie tego polutować?
    Jakiego sprzętu używacie, chemia to podstawa.
  • Poziom 20  
    Ja używałem do tego kalafoni cyny i 3 różnych lutownic.
    transformatorowa 75wat
    transformatorowa 125 wat (Tą udało sie przylutowac po mocnym rozgrzaniu owego kabla.)
    i kolbowa 40 wat