Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mercedes A klasa 1.7 CDI 2003 r Stukanie w okolicach silnika po zmianie biegu na

arti-9 26 Apr 2012 09:35 11920 13
    arti-9
    Level 2  
    Witam Serdecznie i proszę o pomoc
    Od pewnego czasu w czasie zmiany biegu na wyższy w okolicach silnika słychać metaliczny stukot przez około 1,5-3 sekundy. Zazwyczaj kiedy samochód przyspiesza. Czy ktoś spotkał się z czymś takim i co może być przyczyną. generalnie silnik i alternator zostały sprawdzone
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    arti-9
    Level 2  
    Biegi wchodzą dobrze natomiast jak wciskam gaz to słychać ten stukot
    Tomala-1
    Level 9  
    arti-9 wrote:
    Biegi wchodzą dobrze natomiast jak wciskam gaz to słychać ten stukot

A na luzie lub podczas gaszenia jest ok (cicho) ??

Bo może dwumasa się odzywa :?:
    arti-9
    Level 2  
    sprzęgło wymienione razem z dwumasem
    groma
    Level 10  
    Mam te same objawy...pomogła wymiana sprzęgła i koła dwumasowego?
    cynio333
    Level 19  
    Sprawdź dokładnie koło pasowe wału korbowego, bardzo lubi się rozwarstwić.
    groma
    Level 10  
    zauważyłem że obraca się jakoś nierówno... może to być przyczyną stuków?

Dodano po 1 [minuty]:

u mnie stuki są słyszalne przy niskich obrotach i obciążeniu silnika, np gdy zaciągnę ręczny wrzucę 2 bieg i puszczam sprzęgło albo podczas zmiany biegu na wyższy i wciśnięciu gazu, chwilkę to słychać.
    cynio333
    Level 19  
    Koło jest łatwo sprawdzić, tylko trzeba się pobrudzić. Auto do góry, osłona silnika do zrzucenia, i np gruby płaski śrubokręt w łapę. Wciskasz go pomiędzy zewnętrzną część koła i miskę olejową i z czuciem poddać naprężeniu. I wszystko będzie jasne.
    groma
    Level 10  
    Zauważyłem też że gdy klimę wyłączę to jakby mniej słyszalne są stuki...

Dodano po 1 [minuty]:

W poniedziałek zobaczę... odezwę się jeszcze na forum. Może będę potrzebował więcej wskazówek jeśli okaże się że to nie to...

Dodano po 1 [minuty]:

Dziwi mnie ze to się dzieje przez chwilę i w specyficznym momencie pracy. Podejrzewałem że to może być słychać coś z osprzętu silnika a nie sam silnik.... Sprawdzę zobaczymy...
    cynio333
    Level 19  
    Napisałem Ci jak wyeliminować jedną z rzeczy, która dość często jest przyczyną objawów opisanych powyżej. Reszta już należy do Ciebie. Samym zgadywaniem czy gdybaniem przyczyny nie znajdziesz.
    groma
    Level 10  
    Jasne w poniedziałek sprawdzę i dam znać. Dziękuję bardzo za wskazówki.
    groma
    Level 10  
    Sprawdzałem... koło jest ok. Kolega mechanik obstawia wtryski. Mogą się zawieszać
    cynio333
    Level 19  
    Jak będzie taka możliwość to niech mechanik zdejmie pokrywę zaworów i obracając wałem korbowym obejrzy dokładnie łańcuch rozrządu. Spotkałem się z przypadkiem w którym jedno z ogniw prawie się rozpadło co skutkowało dość głośnym stukotem podczas zmianiy biegów i schodzeniu silnika z obrotów.
    Myślę że warto to sprawdzić.