Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podkręcanie T7500 w Dell XPS M1530 pinmod

26 Kwi 2012 13:06 1410 1
  • Poziom 9  
    Powoli szykuję się do zrobienia odpowiedniego pinmoda w moim Dellu w celu odblokowania możliwości podkręcenia procesora. Jestem na etapie zbierania materiałów i teraz proszę o dodatkowe rady i instrukcje.

To co znalazłem:
    ICS9LPRS365BGLF - budowa mojego chipu PPL (clock generator). Nie chciało mi się jeszcze rozkładać całego kompa na części, ale podobno wszystkie te modele mają właśnie taki chip.
    PORADNIK - z innego forum, którego autor wykonuje to samo na tym samym chipie

Generalnie gdyby ten poradnik zawierał obrazki, pewnie wcale nie pisałbym tego postu albo wyglądałby on inaczej.
    W każdym razie, jako, że nie znam się ani na tego typu obwodach, ani na architekturze płyt głównych mam kilka pytań do znawców (pytania dot. poradnika):
    1. Czy jest możliwe, że skoro ja mam DELLa a autor poradnika Compala, u mnie sprawa wyglądać będzie inaczej? (szczerze wątpię, ponieważ z tego co wiem Compal dostarcza płyty główne dla delli)
    2. Czy dobrze rozumem, że cała operacja polega na przylutowaniu rezystora z jednej strony do pinu 4 a z drugiej do masy (czyli najlepiej gdzie?). Czy to będzie równoznaczne z oderwaniem/przecięciem pinu 4? (w końcu ma być 0V) Jaki to ma być rezystor? (znowu cierpię przez brak obrazków :/)
    3. Co może się stać jeśli zlutuję sąsiadujące piny np 3+4 albo 4+5?
    4. Jakiej lutownicy najlepiej użyć?

Pytania z serii 'co autor miał na myśli':
    A )
    Cytat:
    W dalszej części, gdy skończę testy, napiszę jak flashować SPD pamięci aby nie blokowały one podkręcania, poprzez zmianę timmingow na wyższe.
    Oraz spróbuje wymusić FSB 266 poprzez uziemienie pinu 57 chipu PL
    CytujL.

B )
    Cytat:
    Taki wynik udało się osiągnąć dzięki przeflashowaniu SPD pamięci z 333Mhz na 266Mhz 5-5-5-15, co wymusiło dzielnik 3:4, oraz po o/c dało 350mhz 5-5-5-15.
    Gdybym miał kości drr2 533Mhz lub chociaż 400Mhz, myślę ze udałoby się osiągnąć magistrale 333Mhz, bo na chwilę obecną blokuje mnie pamięć.

Proszę o przełożenie tego na język zrozumiały dla niewtajemniczonych. Z tego co zrozumiałem, trzeba powtórzyć operację (tylko nie wiem czy z rezystorem) z pinem 57? Tylko po co, bo nie rozumiem. Czy chodzi tutaj o podkręcanie pamięci RAM? U mnie jest to 2x2GB DDR2 667Mhz. Czy ma to jakiś wpływ na szybkość procesora i czy warto to robić?

Proszę o odpowiedzi
  • Poziom 9  
    Mam XPS 1530 z prockiem T7500.
    Generalnie w standardzie masz pamięć ddr2, która pracuje na częstotliwości 667Mhz. Płyta główna obsługuje max 800MHz.
    Rodzaj procesora jest tu bardzo istotny w szybkości taktowania pamięci RAM i jest uzależniony od rodzaju dzielnika danego procesora.
    Ja chciałem nieznacznie przyspieszyć pracę swojego komputera kupując szybszą DDR2, która pracowała by na częstotliwościach max płyty głównej.
    Kupiłem włożyłem i co ???
    I nadal pomimo magistrali 800MHz, nowa kość zasuwa na 667MHz, czyli na nie pełnych swoich możliwościach.
    Bez kręcenia procka, lub jego wymiany nie przyspieszysz XPS'a.
    Myślę, że zmiana procka na T9300 lub T9500 obsługującego magistralę 800MHz (ten drugi to najszybszy jaki możesz włożyć w lapka) się nie obędzie.
    Uważam również, że w przypadku naszej konfiguracji łatwiej, bezpieczniej i może nawet taniej będzie zmienić procesor niż go podkręcać.