Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audiomega BRX 300 - jak udoskonalić tę konstrukcję.

adiablos 26 Kwi 2012 21:08 3951 8
 • #1 26 Kwi 2012 21:08
  adiablos
  Poziom 9  

  Witam.
  Zakupiłem używane kolumny Audiomega BRX 300 i..... no właśnie wiele rzeczy opisywanych na Elektrodzie się potwierdziło, ale kilka zupełnie nie znalazło potwierdzenia. Co do estetyki i jakości wykonania to nie mam uwag - estetycznie i schludnie.
  Osłuchowo niestety gorzej, największy mankament to tony niskie bardzo dudniące. Przy wyższych głośnościach czasami słyszalny efekt jakby wybuch petardy w studni. Tony wysokie ładne, średnie też do zniesienia.

  Opiszę konstrukcję:
  - 1 x wysoko -tonowy Tonsil GDWT 9/100FP 100W 8 Ω
  -1 x średnio -tonowy Noname 12 cm 8 Ω
  - 2 x niskotonowy 80 W 4 Ω, plastikowy kosz rozmiar 25 cm - połączone szeregowo
  - zwrotnica JANBO J-3B-8 podział 1100/5500
  - przewody miedziane 2.5mm
  - tylna ściana wygłuszona jakąś gazą białą i szarą ociepliną

  Pytania:
  1. Czy wygłuszenie wewnątrz tych kolumn wełną owczą - lub innym materiałem (proszę o doradzenie jakim) choć w minimalnym stopniu zniweluje ten makabryczny efekt dudnienia.
  2. Niestety w jednej kolumnie głośnik niskotonowy mimo oznaczenia 4 Ω w pomiarze ma 8 Ω - przez co cała kolumna ma prawie 12 Ω.
  Chciałem ten błąd naprawić i zastanawiam się jakie rozwiązanie będzie optymalne. Wydaje mi się że można by ten "pomylony" głośnik wymienić na inny, ale nie wiem co to za głośnik i jakie ma parametry. Czy Ktoś z forumowiczów poznaje na zdjęciu co to za konstrukcja. W chodzi w grę także wymiana wszystkich głośników nisko -tonowych, niestety chyba mało opłacalna, ale może by się coś udało dobrać do 250 zł za 4 sztuki. Proszę o informację jakie można zamontować głośniki do tej zwrotnicy oraz tego GDWT 9/120 i pojemności obudowy 65 litrów, na dole dwa bass reflex Φ 6.5 cm o długości 12 cm. Ewentualnie może zamiast dwu głośników w szeregu dać lepszy 8 Ω.

  Audiomega BRX 300 - jak udoskonalić tę konstrukcję. Audiomega BRX 300 - jak udoskonalić tę konstrukcję. Audiomega BRX 300 - jak udoskonalić tę konstrukcję. Audiomega BRX 300 - jak udoskonalić tę konstrukcję.
  Audiomega BRX 300 - jak udoskonalić tę konstrukcję.

  0 8
 • #2 26 Kwi 2012 21:20
  droidereb
  Poziom 12  

  Nie wiem czy dobrze myślę i nie pogorszy to dźwięku ale gdybyś do tego głośnika dołożył równolegle rezystor 8Ohm to z powrotem miał by 4ohmy.

  0
 • #3 26 Kwi 2012 23:16
  miku210
  Poziom 26  

  droidereb napisał:
  Nie wiem czy dobrze myślę i nie pogorszy to dźwięku ale gdybyś do tego głośnika dołożył równolegle rezystor 8Ohm to z powrotem miał by 4ohmy.


  Źle myślisz.

  adiablos napisał:
  1. Czy wygłuszenie wewnątrz tych kolumn wełną owczą - lub innym materiałem (proszę o doradzenie jakim) choć w minimalnym stopniu zniweluje ten makabryczny efekt dudnienia.

  Powinno pomóc.

  0
 • #4 27 Kwi 2012 13:10
  398216
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 27 Kwi 2012 15:58
  adiablos
  Poziom 9  

  Nie chce się pozbywać tego sprzętu bo nie jest on w stanie zadowolić nikogo, no chyba jedynie jako dekoracja dla szpanu, Na aukcji co mógł bym napisać to że ładne i duże i że mają zwrotnicę i nawet jest jeden Tonsil (ale pasujący jak koła od autobusu do malucha) :/. A człowiek dostaje takiej agresji od tego dudniącego basu że mogło by się to odbić negatywnie na moim zdrowiu :) -- chyba że zaznaczył bym że sprzęt nadaje się tylko na części. Na szczęście kosztowały mnie te kolumny aż 140 pln, więc praktycznie za 2 szt GDWT zapłacił bym podobnie.

  Zmiana pojemności obudowy to nie problem, no chyba że wchodzi w grę jej powiększenie.
  Z tych niskotonowych nic się nie da zrobić w tej obudowie więc muszę je odsprzedać - będę jeszcze obserwował może pojawi się coś identycznego wizualnie do podkupienia 1 sztuki w 4 Ω, chociaż na moim jest napis 4 Ω a głośnik jest 8 Ω więc może być identycznie.

  Z tych komponentów chcę zostawić:
  a) zwrotnicę
  b) GDWT. widzę że jest on tłumiony jakimś opornikiem - opatrzony symbolem LR7 K5W 87.10 i osłuchowo pasuje do średniaka.

  Problemem jest niskotonowy - proszę o próbę dobrania niskotonowego (najlepiej 1 sztuka 8 Ω) ze średnicą montażową od 22,5 do 24 cm - pasujących do tej zwrotnicy i wysoko - tonowego (średni się odnajduje dobrze z tym wysoko - tonowym). Litraż obudowy mogę zmniejszyć, zmienić na zamknięty.
  Lub proszę o inne propozycje DIY na tych komponentach, co najlepiej zostawić.

  Pozdrawiam.

  0
 • #6 27 Kwi 2012 16:20
  398216
  Użytkownik usunął konto  
 • #7 27 Kwi 2012 16:39
  miku210
  Poziom 26  

  adiablos napisał:
  Lub proszę o inne propozycje DIY na tych komponentach, co najlepiej zostawić.

  Na tych głośnikach i zwrotnicy nic nie zrobisz. Wymagałoby to pomiarów, chęci i dużej ilości elementów do zwrotnicy .
  Na twoim miejscu pokusiłbym się o przeróbkę tego czegoś na 3-way na STX, tutaj przykład . Brzmieniowo "zjedzą" te buczypudła.
  Wymagałoby tylko modyfikacji przedniego panelu i zmniejszenia litrażu obudowy.

  0
 • Pomocny post
  #8 29 Kwi 2012 18:10
  pokrzywa
  Poziom 18  

  Sporą poprawę może dać zatkanie tuneli bass-refleksu, bądź jednego z nich. Można w ogóle całkowicie wytłumić obudowę zwykłą watoliną. Koszt niski a poprawa znaczna.

  Ogólnie rzecz biorąc jeden głośnik niskotonowy zagra tutaj lepszym basem niż dwa, tzn. szybszym, niższym. Nie wiem jakby to wyglądało... Jeden głośnik można po prostu wymontować i w to miejsce dać zaślepkę z płyty wiórowej. Można potem dopracować wygląd kolumn, zmienić front. Jest kilka ale...
  - impedancja może spaść do niebezpiecznego dla wzmacniacza poziomu,
  - zmieni się częstotliwość podziału, może brakować dolnej średnicy, to i tak jest mało istotne, ponieważ trzeba w ogóle "przejrzeć" elementy tej zwrotnicy. Może się okazać, że filtr dolnoprzepustowy zadziała lepiej pod jednym wooferem (4ohm).

  Ja bym nie przekreślał tej konstrukcji tak od razu. Kupiłeś za grosze więc można przy niej podłubać. Przy odrobinie szczęścia może wyjść całkiem znośny dźwięk. A może będzie jeszcze lepiej. Największe ograniczenia widzę w głośniku średniotonowym, potem wysokotonowy, a na końcu basowym. Bas może uda się opanować, uspokoić, a to byłoby jakieś pole do manewru... Mam pomysł co dalej ewentualnie robić. Może zagrać co najmniej dobrze.

  Oczywiście dobrze by było wszystko pomierzyć, zaprojektować od podstaw... Czasem można kombinować z tego, co się akurat ma.

  0
 • #9 18 Maj 2012 10:58
  adiablos
  Poziom 9  

  Witam ponownie.

  Wykonałem na w/w konstrukcji kilka zmian:
  1. Na wysoko-tonowym usunąłem ten opornik z szeregu z głośnikiem 4R7 Ω - który poza zmianą oporności na 13 Ω przesuwał podział z 5500 na wartość niższą. W efekcie nie było słychać średnio-tonowego.
  2. Dodałem na wysoko-tonowym tłumik L-Pad 9 dB - (2.2 Ω + 2.2 Ω) równolegle i (4.7 Ω + 0.47 Ω) w szereg. Średnio-tonowy zaczął grać, a wysokie nie są takie agresywne.
  3. Nisko-tonowe - tutaj udało mi się znaleźć na Allegro zamiennik - taki plastikowy kosz i wygląda identycznie głośnik nazywany teraz Maxton GDN 25/80, ale i tak nie mam pewności że będzie to głośnik o takich samych parametrach jak ten co jest zamontowany tutaj, dodatkowo kosztuje 105 za sztukę, dlatego zrobiłem:
  a) Oddzieliłem komorę jednego niskotonowego od drugiego - wymiary wewnętrzne to 220 mm na 264 mm.
  b) Głośnik 8 Ω wlutowałem do zwrotnicy i przyznam że lepiej gra ta 1 sztuka GDN 8 Ω 80W niż te 2 sztuki w szeregu 4 Ω 80W z drugiej kolumny - basu jest więcej i nie ma tej fali rezonansu.
  c) Zbędny GDN 4 Ω, który pozostał w oddzielnej komorze z bass-reflexem przefiltrowałem cewką 3.4 mH co daje jakieś cięcie na 185 Hz i podłączyłem na wyjście Subwoofera do wzmacniacza. Dodatkowo zatkałem oba otwory BR i wytłumiłem całkowicie komorę tego głośnika. Bas nabrał dynamiki, nie ma tych nieszczęsnych rezonansów.
  4. Pod wszystkie głośniki dodam jeszcze jakąś uszczelkę bo przy szybkim wciśnięciu membrany słychać powietrze wydobywające się miedzy koszem (gruby plastik) a obudową.

  Temat zamykam.

  0