Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metalowa lampka dotykowa Clarus bez przerwy włącza się i wyłącza

26 Kwi 2012 23:09 5675 6
  • Poziom 17  
    Witam serdecznie,
    Kilka dni temu kupiłem lampkę dotykową marki Clarus. Posiada ona trzystopniową regulację mocy oświetlenia. Dziś próbowałem ją uruchomić i usłyszałem w jej podstawie jakby delikatne skrzypienie. Mimo to lampka włączyła się, pracowała gdzieś z godzinę po czym wyłączyłem ją ale ponownie już się nie zapaliła. Odkręciłem żarówkę, wkręciłem na nowo i robi się tak, że żarówka miga co sekundę i na tym koniec.
    Lampka nie mogła się w żaden sposób uszkodzić, nie została zalana ani nie była źle użytkowana. Zmieniłem żarówkę (używałem takiej polecanej przez producenta 40 watowej) na mniejszej mocy – to samo. Ponieważ nie mam paragonu i nie mogę jej reklamować, postanowiłem ją rozłożyć i zobaczyć co się stało. Zauważyłem że moduł dotykowy, ukryty w plastikowym pudełeczku był niedomknięty, widać stało się to w transporcie, poza tym żadnych oznak spalenia czy zwarcia. Zamieszam fotkę układu + schemat z instrukcji:
    Metalowa lampka dotykowa Clarus bez przerwy włącza się i wyłącza Metalowa lampka dotykowa Clarus bez przerwy włącza się i wyłącza
    Co mogło się stać? Dlaczego lampka, która ma 3 dni nagle w jednej chwili się zniszczyła? Nie oczekuję odpowiedz w stylu „bo to chiński szmelc” bo to sam wiem, tylko wyjaśnienia czy np. ja mogłem się przyczynić do jej uszkodzenia? Użytkowałem ją właściwie, pierwszego dnia tylko z ciekawości włączyłem ją i wyłączyłem z 10 razy pod rząd. Proszę, napiszcie czy mogę jakoś sprawdzić ten układ? Podsuńcie jakieś wskazówki. Wizyta u elektronika oczywiście odpada bo pewnie znowu mi powie: „Panie, wywal chińczyka kup co inne”, ale może spotkaliście się z podobnym problemem i możecie coś doradzić?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Nie twierdzę, że to jest przyczyna, ale czy próbowałeś włączyć wtyczkę do gniazdka sieciowego odwrotnie, tzn. zamienić biegunowość faza/zero? W tego typu regulatorach to ważne.
  • Poziom 17  
    Tak, próbowałem i jest tak samo. Po prostu po podłączeniu do gniazdka, lampka włącza się sama i żarówka świeci się ale ciągle mruga z częstotliwością trzech błysków na sekundę (--trzy błyski -- chwilka świecenia -- trzy błyski -- chwilka świecenia itd.) że aż oczy bolą. Dla pewności podgrzałem luty ale nic to nie dało. Przeczyściłem również cały układ spirytusem i usunąłem drobne pyłki i zabrudzenia. Czy mógł pójść któryś z rezystorów albo tranzystor czy to raczej wina tego modułu sterującego? Dopiero teraz wyczytałem, że nie zaleca się żarówek soft tone (energooszczędnych) do używania w takich lampkach - czy żarówka faktycznie mogła uszkodzić ten układ? To komu tu wierzyć jak producent sam je polecał ;/
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Miałem kiedyś podobną lampkę produkcji ZSRR i przez bardzo długo działała, był do niej również schemat, nie mam go już ale z tego co pamiętam sercem regulatora był jakiś klon specjalizowanego scalaka którejś ze znanych firm. Obawiam się, że w Twoim przypadku problem leży właśnie w układzie na pionowej płytce, możesz jeszcze wylutować przewód idący do sensora i spróbować bez niego czy efekt będzie ten sam, ewentualnie sprawdź miernikiem poszczególne elementy (nie ma ich dużo).
    Co do stosowania świetlówek energooszczędnych to faktycznie może różnie być, teoretycznie nie powinno się nic stać, ale życie lubi niespodzianki, podobnie jak w przypadku regulatorów oświetlenia podpinanych do elektronicznych "transformatorów" do zasilania halogenów na 12V, powinny działać, ale bywa że leci albo regulator, albo "transformator", ale są i takie które działają bez problemu.
  • Poziom 17  
    Z tym przewodem na pewno spróbuję, na razie szukam odpowiedniego klucza aby go odkręcić;) Miernikiem sprawdziłem co się dało, wydaje się że układ jest w porządku. A czy po tym jak dolutuję na nowo kabelek od sensora i nic się nie zmieni to bez najmniejszych oporów mogę przerobić lampkę na taką na włącznik? Szkoda mi wyrzucić tak ładnej lampki. Czy wystarczy jak odetnę całą puszkę z układem i podłączę kabelki do przełącznika? Czy będzie to bezpieczne podłączenie?
  • Pomocny post
    Moderator
    Przy zachowaniu zdrowego rozsądku ( czyli odpowiednie podłaczenie przewodów, zabezpieczenie itd.) da się to przerobić na zwykłą lampkę. Jeśli jednak Ci zależy nad oryginalnym włączeniem lamki polecam :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic644376.html a także: http://www.elportal.pl/pdf/k07/04_02b.pdf lub dla "leniwców":
    http://sklep.avt.pl/p/pl/496073/podwojny+wlac...tykowy+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
  • Poziom 17  
    Wymieniłem przewód sensora ale nic się nie zmieniło. Odczepiłem więc cały układ i przerobiłem lampkę na przełącznik bo więcej zachodu będzie z wymianą układu niż co warte, ale dziękuję za namiar na te układy. Taka szybka awaria sprzętu to nauka na przyszłość, aby nie kupować lamp dotykowych albo tylko porządnych firm i porządnego wykonania. Dziękuję za pomoc, temat zamykam :)