Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie w ogrodzie 12V - instalacja solarna

Spices 26 Kwi 2012 23:11 2715 8
  • #1 26 Kwi 2012 23:11
    Spices
    Poziom 8  

Witam wszystkich!
    To mój pierwszy post w tym dziale, stąd liczę na Waszą wyrozumiałość odn. mojego laickiego podejścia do tematu - stąd też zapatruję się na napięcie 12V, aby mnie nie poraził prąd. :-) Ale do rzeczy:

- Planuję rozprowadzić ok. 6 punktów świetlnych o mocy 3-3.5W (źródłem światła będą "żarówki" z diodami LED SMD, które zamontuję w gotowych oprawach o szczelności IP65
    - Działka o powierzchni 10 arów, z czego instalacja będzie pokrywać ok 1/4 powierzchni (część rekreacyjna działki za domem)
    - Zasilanie będzie pochodzić z monokrystalicznej baterii słonecznej o mocy 80-100W (aby zapewnić moc także w zimowe dni) i ew. później rozbudować zestaw o dodatkowe 2 światła
    - energię miałby gromadzić akumulator żelowy 44Ah
    + regulator ładowania PWM

I teraz najważniejsze, co mnie niepokoi:

1) Jakiej grubości powinienem zastosować kabel
    2) czy wykopy na głębokości 0,4-0,5m wystarczą - bardziej niż o porażenie, zależy mi żeby nie uszkodzić później kabla szpadlem
    3) planuję poprowadzić kabel w peszlu plastikowym, żeby go nieco osłonić - czy faktycznie jest to dobre rozwiązanie?
    4) czy przy takim (niskim) napięciu nie będzie zbyt dużych strat energii na takiej powierzchni (postaram się poprowadzić kabel jak najkrótszą drogą)

Jakiekolwiek rady będą pomocne :)
    Z góry dzięki za wyrozumiałość, wszak daleko mi do elektryki - bliżej do komputerów :)
    Pozdrawiam!

0 8
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 26 Kwi 2012 23:21
    robsonsw
    Poziom 14  

Nie chcę cię zrażać ale nie widzę sensu w tej inwestycji, chyba że w celach dydaktyczno - poznawczych.

0
  • #3 26 Kwi 2012 23:23
    Spices
    Poziom 8  

masz na myśli koszty, czy faktyczną użyteczność paneli (czas świecenia)?

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #4 05 Kwi 2018 18:35
    Wojtek32
    Poziom 27  

Witam.
    Temat prawie wygasną, ale zaryzykuję podzielenie się swoją mini elektrownią na ogrodzie.
    Dwa panele słoneczne 20W/12V.
    Wiatrak własnego pomysłu oraz wykonania o nie wygórowanych osiągach 25W/12V.
    Zasilają akumulator żelowy 100Ah/12V.
    Taka kombinacja zasila cała instalację na ogrodzie: oświetlenie ledowe, alarm z czujkami, radio samochodowe, TV na 12V, router internetowy WIFI, kamerkę nadzoru WIFI, i sporadycznie lodówkę samochodową.

Sorry za film w pozycji bocznej.

0
  • #5 14 Maj 2018 21:18
    darco2
    Poziom 12  

Witam. Oświetlenie led podłączone jest do akumulatora czy też do regulatora ? Chciałem wykorzystać podobny układ do oświetlenia led w domku letniskowym . Mam identyczny regulator i zastanawiam się gdzie podpiąć ledy.

0
  • #6 15 Maj 2018 03:15
    WRadek
    Poziom 21  

Czesc,
    Pamietajcie, ze akumulator nie ma napiecia 12V, tylko powiedzmy od 11 do 14,4 :)
    Zatem lampy ledowe nie moga byc na 12V.
    Miałem takie właśnie chińskie i pierwsza na przewodzie się uszkadzała, bo za wysokie napięcie, a ostatnia świeciła się wyraźnie ciemniej. Zmieniłem na takie do użytku samochodowego i kłopoty się skończyły.

0
  • #7 15 Maj 2018 09:10
    Wojtek32
    Poziom 27  

Tak jak podaje schemat regulatora, miejsce oznaczone żarówką . Zabezpiecza przed rozładowaniem akumulatora poniżej normy i utrzymuje zblirzone napięcie do ustawionego do ładowania akumulatora.

0
  • #8 15 Maj 2018 12:32
    darco2
    Poziom 12  

Można by na wyjściu zastosować regulator przetwornicę utrzymująca stałe napięcie 12v. Z tych układów step-down

0
  • #9 15 Maj 2018 14:04
    Wojtek32
    Poziom 27  

Bez przesady, kilka metrów przewodów spowoduje spadek napięcia.
    Ja zastosowałem normalne przewody 2,5mm2 miedź.
    Żarówki na 12VE27 właśnie z chin 2 dolce sztuka, bo o niebo taniej jak na aledrogo...
    Jedyny warunek żeby centralka/rozdzielnia znajdowała się w miarę możliwości centralnie w budynku, równy podział obciążenia i strat na przewodach.Oświetlenie w ogrodzie 12V - instalacja solarna
    Gniazdka samochodowe 12V dla odbiorników lodówka, telewizor i tym podobnych urządzeń.
    Dla bardzo energio żernych urządzeń (przetwornica 12/230V) zasilanie bezpośrednio z akumulatora na osobnym zabezpieczeniu.

0