Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofon i odtwarzacz CD - co lepsze?

27 Kwi 2012 10:58 3123 24
  • #1 27 Kwi 2012 10:58
    1508259
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 27 Kwi 2012 11:07
    winuser2
    Poziom 17  

Słyszałem w swoim życiu już kilka magnetofonów. Gdybym miał surowo ocenić jakoś dźwięku pod kątem dynamiki, szumów tła, przesłuchów kanałów itp, to płyta CD wręcz "miażdży" magnetofon. Z drugiej jednak strony kaseta magnetofonowa ma sobie coś, dzięki czemu chętnie też czasem sobie słucham tego analogowego dźwięku. Polecam zaopatrzyć się w dobry deck np. firmy AKAI. To dość wysokiej jakości sprzęt.Oprócz magnetofonu fajnie też mieć CD :)

1
  • #3 27 Kwi 2012 11:45
    1508259
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 27 Kwi 2012 12:00
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 27 Kwi 2012 14:15
    adambyw
    Moderator Akustyka

raf092 napisał:
    że skoro nasze uszy są "analogowe"

Jeżeli faktycznie przyjrzeć się konstrukcji ucha, to ucho właściwie też jest narządem cyfrowym. Podobnie jak oko.

Jak by nie było dźwięk z taśmy troszkę kuleje z wysokimi częstotliwościami. Nie mniej właśnie dla tego czasami jej dźwięk bardziej wydaje się być kojący, i miękki.

0
  • #6 27 Kwi 2012 14:32
    TOMI
    Serwisant

Co za problem wprowadzić metody degradacji dźwięku analogowego dla technologi cyfrowej? Są pluginy które robią bardzo dobrze takie sztuczki, a przy tym jest możliwość zachowania zarówno dynamiki jak i przesłuchów na poziomie 16 bit bądź faktycznie dokonać całkowitej degradacji dźwięku. Natomiast nie da się przerobić materiału w drugą stronę. :(

0
  • #7 27 Kwi 2012 16:36
    Pablo1964
    Moderator

dj-MatyAS napisał:
    Swego czasu Technics (o ile dobrze pamiętam i nie pomyliłem marki) wprowadził innowacyjny (wówczas) system redukcji szumów , który w połączeniu z dynamicznym biasem (dynamicznie regulowany prąd podkładu zależny od poziomu i częstotliwości) dawał całkiem niezłe wyniki...ale jednak nie był pozbawiony wad.

Nie pomyliłeś marki, chodzi o system dbx. Niestety, nie był on kompatybilny z innymi systemami, czyli kasety nagranej w dbx nie da się odtworzyć na sprzęcie nie wyposażonym w ten system. Z tego powodu nawet Technics odszedł od tego rozwiązania.

Wracając do głównego pytania: gdy słucham archiwalnych kaset CC, niektóre wykazują się już pogorszeniem jakości ale wszystkich da się posłuchać. Tymczasem nagrywalna płyta CD-R po latach nie da się prawidłowo odtworzyć. To dla mnie stanowi wyraźną przewagę technologii analogowej nad cyfrową.

0
  • #8 27 Kwi 2012 21:15
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 27 Kwi 2012 21:27
    Pablo1964
    Moderator

dj-MatyAS napisał:
    Mam w swoim "archiwum" nagrane kasety sprzed około 30 lat - fakt, że minimalnie zubożała jakość, ale "analogowa miękkość" pozostała.

No, niestety - po 30 latach po płytach CD-R pozostanie tylko wspomnienie. A miało być tak pięknie...

0
  • #10 27 Kwi 2012 21:44
    TOMI
    Serwisant

DBX jako kompanderowy system redukcji szumów I i II był marny. W momencie pojawienia się Dolby C, w magnetofonach nawet wielośladowych, zaczął wypierać DBX. Dość ciekawie wypada Dolby S niestety było już za późno żeby zrobił rewolucję. Podobnie z resztą jak MiniDisk. Sony mnóstwo ciekawych pomysłów zmarnowała bo chciała się nażreć.
    Natomiast co do CDR to faktycznie tanie są mało żywotne, ale są nośniki CDR specjalne które i 200 lat wytrzymają. Jednak chyba era płyt też minęła. Dzisiaj pamięci masowe HDD są bardzo tanie i mogą leżeć i leżeć przechowując terabajty latami.

0
  • #11 27 Kwi 2012 21:50
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 27 Kwi 2012 21:51
    Pablo1964
    Moderator

TOMI napisał:
    są nośniki CDR specjalne które i 200 lat wytrzymają

Jesteś pewien? Byłbym bardzo ostrożny z takim stwierdzeniem. Dziś najlepsi dystrybutorzy mają problem z zagwarantowaniem 2-letniej trwałości.
    dj-MatyAS napisał:
    musiałbym sprawdzić stan i używalność swoich zasobów płytowych...

Niedawno taki test zrobiłem. Kilka 10-letnich płyt muszę wyrzucić do kosza. Nośnik - Bell Technology, kupione w Czechach. Także VCD nagrane na płycie "Sansita". Reszta "chodzi" ale cały czas mam obawy, kiedy przestanie...

0
  • #13 27 Kwi 2012 22:07
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 27 Kwi 2012 23:13
    1508259
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 27 Kwi 2012 23:30
    winuser2
    Poziom 17  

Tascam produkuje sprzęt profesjonalny. Oprócz tego Technics (ale nie najnowsze modele, do tych chińskich produktów nie mam zaufania). Oprócz tego TEAC robił dobry sprzęt analogowy, Marantz też i Denon. Nakamichi to również sprzęt profesjonalny rzadko spotykany.

0
  • #16 27 Kwi 2012 23:51
    TOMI
    Serwisant

Zbyt bardzo koledzy przywiązują wagę do szumów czy pasma, a co z separacją kanałów? Dla mnie 40db to bardzo mało, a wręcz prawie mono. Do pominięcia ten fakt? To jet ból kasety CC.

0
  • #17 28 Kwi 2012 00:26
    kris8888
    Poziom 26  

raf092 napisał:
    okej, kasety trwalsze, a o kompakty trzeba bardziej dbać?

Kasety bardziej trwałe? Może i sam nośnik owszem, ale nie zapisana na nim muzyka. W kasetach występuje niestety efekt magnesowania się wzajmenie pomiędzy zwojami, dlatego trzeba od czasu do czasu kasetę przewinąć. Efekt tym bardziej dokuczliwy im wyższa temperatura przechowywania. Wcale nie trzeba tu przekroczyć punktu Curie, żeby to usłyszeć. Poza tym zauważyłem na moich kasetach, szczególnie tych zwykłych Fe, że z czasem sam poziom zapisanego sygnału jest coraz niższy a wzrasta poziomom szumów. Jedynie te z dwutlenku chromu lub metalowe zachowują jako tako parametry zapisu.
    CD-R faktycznie są mało trwałe, utlenia się w nich warstwa odbijająca światło. Jednak dobre, fabrycznie "tłoczone" płyty CD powinny długo wytrzymać, o ile wierzchnia warstwa nie zostanie uszkodzona i powietrze nie dostanie się głębiej. Lepiej też dobrze chronić CD przed promieniami słonecznymi (UV).

0
  • #18 28 Kwi 2012 10:01
    1508259
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 28 Kwi 2012 10:48
    Pablo1964
    Moderator

Gdyby tak było, odtwarzacze CD już dawno znikłyby z rynku. Niestety, DVD ma w założeniu inne przeznaczenie a płyty CD odtwarza "przy okazji". Jedynie w najdroższych modelach tor CD jest taki sam jak w dedykowanym urządzeniu. Sądzę, że można to porównać do amplitunerów KD, które przecież także pracują w trybie stereo a jednak...

dj-MatyAS napisał:
    Ja właśnie słucham sobie jednej z najstarszych płyt - nagranych fabrycznie i jest tak jak mówiłem - zero kłopotów.

Teraz dopiero uważnie przeczytałem powyższe zdanie. Oczywiście, cała dyskusja odnośnie trwałości płyt dotyczyła nośników CD-R, czyli nagrywalnych. Fabrycznie tłoczone płyty CD długo jeszcze będą wzorem trwałości. Właściwie używane i przechowywane "przeżyją" nas z pewnością. Tylko czy potomni będą dysponować sprzętem, króry zdoła je odtworzyć?

0
  • #20 28 Kwi 2012 11:33
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 28 Kwi 2012 11:39
    Aezmo
    Poziom 8  

raf092 napisał:
    Najbardziej interesuje mnie jakość: jak osiągnąć najlepszą i jakie firmy (poza sony akai i unitrą) robią dobre decki?

Pioneer miał dobre decki w połowie lat 90.

Mam decka Pioneera model CT S740S i jestem z niego zadowolony, niektóre kasety(przykładowo TDK SA90) przy odtwarzaniu mają bardzo zbliżoną lub taką samą jakość jak płyta CD.

0
  • #22 28 Kwi 2012 12:18
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 29 Kwi 2012 10:24
    1508259
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 12 Cze 2012 18:55
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  

TOMI napisał:
    Co za problem wprowadzić metody degradacji dźwięku analogowego dla technologi cyfrowej? Są pluginy które robią bardzo dobrze takie sztuczki, a przy tym jest możliwość zachowania zarówno dynamiki jak i przesłuchów na poziomie 16 bit bądź faktycznie dokonać całkowitej degradacji dźwięku. Natomiast nie da się przerobić materiału w drugą stronę. :(

hehhe.. nie da się. Dobry winyl i magnetofon ma taką dynamikę i pasmo że żaden plugin tego nie zrobi z CD. No i zaden nie wyeliminuje jittera. Co to jitter i dlaczego psuje on cyfrowy dźwięk - temat do wkucia.

0
  • #25 12 Cze 2012 20:19
    TOMI
    Serwisant

Dr.Zepsuj napisał:
    Dobry winyl i magnetofon ma taką dynamikę i pasmo że żaden plugin tego nie zrobi z CD

No nie wiem. Kaseta CC ma dynamikę 50db a dobry czarny krążek 75db, wiec strach porównywać do CD który z punktu widzenia matematyki ma 96db ale najczęściej osiąga 92.
    Dr.Zepsuj napisał:
    No i zaden nie wyeliminuje jittera.

Tego plugin nie wyeliminuje, bo ten efekt powstaje już w momencie samego przetwarzania DAC, przy czym ten efekt występuje tylko w lichych urządzeniach audio, a obecnie mamy świetne DAC czy nawet karty dźwiękowe, a właściwie muzyczne za rozsądne pieniadze, gdzie ten efekt jest nie słyszalny.

0