Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie

dymek93 27 Apr 2012 14:28 12486 28
Rocketjobs
 • #1
  dymek93
  Level 10  
  Witam, mam problem z moją przecinarką plazmową firmy Stamos Germany 120. Wszystko było dobrze do puki nie wymieniłem przewodu na nowy.Przecinarka chodziła na nowym przewodzie godzinę i zgon. Gdy ponownie próbowałem ciąć to daje powietrze i iskrę też ale bardzo słabą (iskra skaka na wszystkie strony)nie koncentruje się w jednym miejscu i nie tnie metalu. Co może być tego przyczyną? Proszę o pomoc.
 • Rocketjobs
 • #2
  noopS
  Level 17  
  wymieniłeś dyszę i elektrodę? godzina cięcia na pora na zmianę dyszy. Pokaż zdjęcie palnika ze zdjęta osłona. To urządzenie to HF czy nie?
 • #3
  dymek93
  Level 10  
  to zdjęcia plazmy a zdjęcie palnika wstawie jutro bo dziś nie mam możliwości jego zrobienia .

  Dodano po 3 [minuty]:

  Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie
 • RocketJobs
 • #4
  noopS
  Level 17  
  Typowa chińszczyzna na modułach IGBT z jonizatorem HF'u. Jeśli nigdzie nie widać fizycznych objaw uszkodzenia (tzn coś nie wybuchło) to w 90 % stawiam na palnik. Albo elektroda juz kijowa albo dysza już ma za duża średnicą. Bo skoro daje iskrę to na pewno blok mocy chodzi. Sprawdź jeszcze masę czy nie przerwała się gdzieś bo jak obwód się nie zamknie to też ciąć nie będzie.

  Dodano po 2 [minuty]:

  trochę straszy podłączenie palnika do urządzenia. :)

  Dodano po 2 [minuty]:

  jescze powiedz na jakim ciśnieniu pracujesz? i czy sprawdzałeś przepływ na dyszy palnika?
 • #5
  dymek93
  Level 10  
  Pracuje na 6-8 barach, a podłączenie to prowizorka, wszystko będe lutował jutro. Czyli obstawiasz że dysza do wymiany. Kupie nową i dam znać czy chodzi, a masa jest dobra bo sprawdzałem ciągłość przewodu.
 • #6
  dymek93
  Level 10  
  Założyłem nową dysze i nic nadal nie tnie. A ta elektroda to gdzie sie znajduje? A to zdjęcie z częściami palnika.
  Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie
 • #7
  noopS
  Level 17  
  No licząc od prawej masz dyszę, elektrodę, rozdzielacz (izolatora), itd. W elektrodzie czasami wypala się dziurka w górnej części i dlatego może nie działać. Ale skoro mówisz, że wymiana nic nie dała no to jest szereg możliwości. Sprawdź jeszcze przepływ powietrza na dyszy. Rotametr powinieneś mieć w komplecie z nowym palnikiem. Może gdzieś jest zagięty przewód lub palnik zatkany bądź zawilgocony, Używasz separatora przy reduktorze? Czasami jak HF nie chce za bardzo działać winne są pozystory bądź przekaźnik ten obok trafka HF wypala się tam styk i trzeba go przemieżyć aby sprawdzić czy wszystko jest ok. Winne mogą być również oporniki mocy. Jesli któryś się przepali to mają za duże rezystancję i iskra jest słaba. Cóż nic więcej nie poradzę najlepiej byłoby mieć urządzenie przy sobie to moment i diagnoza by była :)
 • #8
  dymek93
  Level 10  
  Dzięki za fatygę, jutro posprawdzam wszystko jeszcze raz. Rotametru nie było z nowym przewodem, jak sprawdzić przepływ powietrza inaczej. A te oporniki mocy to jaką powinny mieć rezystancje. Żeby sprawdzić przekaźnik muszę go wylutować czy da się jakoś inaczej go zbadać. to jest ten przekaźnik
  Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie
 • #9
  noopS
  Level 17  
  Tak to dokładnie ten przekaźnik on załącza łuk pilotujący. Tam są bodajrze trzy oporniki po 39 omów rownolegle połączone więc rezystancja powinna być około 10 omów. Powiem, Ci że ja jak przerabiam te plazmy to daję duże mniejsze oporniki. Daję około 2 - 4 omów. wtedy pilot jest ładny i skupiony. Tylko oporniki muszą być wówczas bardzo dużej mocy. No a przepływ powietrza to jak nie posiadasz rotametru no to tylko na "oko" możesz stwierdzić czy dmucha tak jak dmuchało wcześniej
 • #10
  dymek93
  Level 10  
  A czy można by było wymienić te oporniki na mniejsze (w sensie wartości)? to sprawdzę jeszcze ten przekaźnik. A do czego są te dwie blaszki nad kondensatorami ceramicznymi? Jak plazma była dobra to pomiędzy tymi blaszkami przeskakiwała iskra,a teraz nic sie nie dzieje.

  Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

  Zmierzyłem rezystancje tych rezystorów i wynosi 13 omów. Jak sprawdzić ten przekaźnik? Miernikiem z funkcją sprawdzania diod?

  Dodano po 15 [minuty]:

  Sprawdziłem przekaźnik tym do spr diod i wyszło mi na dwóch nóżkach 590. A na reszcie nic. Są 4 nóżki. Jest to przekaźnik SLA-24VDC-SL-A.
  Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie
 • #11
  noopS
  Level 17  
  Blaszki - elektrody jonizatora służą do regulacji max napięcia jonizacji i zabezpieczają układ jonizatora przed przeładowanie i przebiciem. Dwie nożki te pierwsze od góry to cewka przekaźnika. Teraz musisz go wysterować czyli podłączyć do tych dwóch nóżek 24 wolty i zmierzyć jaką rezystancję ma druga para nóżek. Powinna pokazywać coś bardzo bliskiego zeru.
 • #12
  dymek93
  Level 10  
  Wysterowałem go i wyszło na mierniku 1 czyli nieskończoność rezystancji. Styki sie przepaliły. Przekaźnik do wymiany.
 • #13
  dymek93
  Level 10  
  A gdzie mogę taki przekaźnik kupić? I czy są jego zamienniki, jak tak to jakie?
 • #15
  dymek93
  Level 10  
  Dzięki Jacek1983rr za link, ale miałbym jeszcze jedną prośbę czy byś mógł znaleźć podobny przekaźnik bo mi sie nie udaje. Z góry dzięki
 • #16
  Jacek1983rr
  Level 24  
  No przecież jest podobny masz nawet podane wymiary rozstawu nóżek.
 • #17
  noopS
  Level 17  
  Gdy ja naprawiam tego rodzaju uszkodzenie robię całkowitą przeróbkę załączenia łuku pilotującego. Wymiana na inny to tylko chwilowe rozwiązanie bo za jakiś czas wyjdzie to samo. Ja stosuję przemysłowe przekaźniki i zmieniam trochę obwód sterowania przekaźnikiem (odłącza łuk pilotujący po pojawieniu się prądu tnącego). zwiększam prąd łuku pilotującego (zmniejszając wartość oporników zarazem zwiększając ich moc). Stosuję przekaźniki bardzo podobne do tych http://static3.tme.eu/katalog_pics/7/1/b/71bb0e0838f4a9be1165fcb5208a7f79/he2an24.jpg,
  i wyrzucam całkowicie pozystory z obwodu pilota.
 • #18
  dymek93
  Level 10  
  A czy mógłbyś mi napisać krok po kroku co trzeba zrobić? Ten link co wstawiłeś nie chodzi:)
 • #19
  Jacek1983rr
  Level 24  
  www.tme.eu w polu czerwonym jest biała ramka "wstaw nazwę produktu" wpisz tam G8P1A4P24DC pokaże ci się tylko jeden który powinien byc odpowiedni jeśli trochę rozszerzysz szukanie znajdziesz jeszcze chyba 6 podobnych
 • #20
  dymek93
  Level 10  
  Dzięki Jacek1983rr za pomoc.
 • #21
  dymek93
  Level 10  
  Czy mógłbym cie noopS prosić o schemat tej przeróbki plazmy bo chyba nie będe zakładał tego przekaźnika.
 • #22
  noopS
  Level 17  
  Schematu nie mam do tego :) Po prostu w miejscu gdzie jest stary przekaźnik wypuszczasz dwa kabelki do sterowania cewką nowego przekaźnika. Natomiast styki prądowe przekaźnika włączasz między kabel pilota i nowe rezystory, które łączysz do masy i tyle.
 • #23
  dymek93
  Level 10  
  A jaki ma być ten rezystor i przekaźnik?

  Dodano po 3 [minuty]:

  A mógłbyś mi to rozrysować bo sie pogubiłem:)
 • #24
  dymek93
  Level 10  
  Wymieniłem przekaźnik i nie chodzi. Sprawdziłem transformator wysokiego napięcia, niestety nie chodzi muszę go wymienić ale nie znam jego parametrów (napisane jest coś po chińsku na nim). Proszę o pomoc. To zdjęcie tego trafa.
  Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie
 • #25
  noopS
  Level 17  
  Samego trafka nie dokupisz. Dysponuje płytkami tego modelu jak coś to priv. Ale sprawdź najpierw czy blok mocy chodzi bo jak nie to jonizator na pewno nie będzie chodził. Trzeba zmierzyć napięcie na bloku mocy (uwaga jest dość wysokie) w trakcie włączania palnika plazmy.
 • #26
  dymek93
  Level 10  
  Sprawdzał mi to elektryk i powiedział że transformator do wymiany. Ile byś chciał za tą płytkę?
 • #27
  raptor1
  Level 1  
  Widzę że w tych chińczykach są takie same bebechy mam schermana 120 i zrobił mi się podobny problem , brak pilota . Mam pytanie do kolegi dymek93 czy wymiana płytki pomogła?
 • #28
  dymek93
  Level 10  
  Wymieniłem płytkę ale mimo to nadal nie chodziła, więc wysłałem ją do serwisu i tam powiedzieli że na innej płytce (nie wiem której nie chcieli powiedzieć) zrobił się zimny lut. Więc wymiana płytki nie była potrzebna :)
 • #29
  noopS
  Level 17  
  dla kolegi bmw 550. schemat, niestety odręczny modułu HF HV.

  Przecinarka plazmowa Stamos Germany 120- nie tnie

  Jest to wersja z zasilaniem przekaźnika przez trafo HF'u.
  Występują też wersje gdzie moduł załączjący przekaźnik zasilany jest bezpośrednio z obwodu spawania (szczególnie w plazmach). Wykorzystuje się to zjawisko spadku napięcia w trakcie cięcia. Gdy uruchomimy palnik na biegu jałowym napięcie w obwodzie spawania jest na tyle wysokie, że uruchamia HF gdy tylko zaczniemy ciąć to napięcie to spada i wyłącza się HF (takie ułomne sprzężenie zwrotne)