Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitorowanie urządzeń czyli Pralka i suszarka na USB

27 Apr 2012 18:05 1843 6
  • Level 2  
    Witam wszystkich serdecznie.

Urodził mi się w głowie pomysł monitorowania urządzeń domowych. Konkretnie chodzi mi o powiadamianie (np. mailem) kiedy pralka albo suszarka skończy program. Obydwa urządzenia mają diody świecące, które zapalają się po zakończeniu programu. Pomyślałem, że może wystarczyłby fotorezystor zamontowany w odpowiednim miejscu. Poszukuję najprostszego sposobu na przekazanie tej informacji do komputera PC. W grę wchodzą porty COM i USB. Możecie mnie jakoś pokierować? Moja wiedza z dziedziny elektroniki kończy się na nazewnictwie podstawowych elementów i umiejętności koślawego lutowania.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 27  
    1. Kup tani laptop na aukcji
    2. kup najtańszą kamerkę USB z biedronki
    3. Odkręć pokrywę pralki i zamontuj tam laptopa. Miejsca jest pod dostatkiem. Jest zasilanie
    4. Na komputerze zainstaluj dowolny program do monitoringu który wysyła maila po wykryciu zmian, np. ruchu.
    5. Laptopa połącz z domową siecią wifi.
    6. Przyklej diodę sygnalizacyjną do oczka kamerki USB podłączonej do monitorującego komputera w pralce. Dioda oczywiście połączona z diodą sygnalizacyjną z pralki.

Do tego samego mógłbyś wykorzystać jakiś stary telefon z androidem i z zainstalowanym softem do monitoringu.
  • Level 19  
    Nie prościej wykrywać zmianę poboru prądu (praca =duży pobór, koniec pracy lub awaria = mniejszy prąd) ? Odnośnie LED / diód świecących - fototranzystor, centralka alarmowa i moduł do RS lub USB, oraz... programista by napisał program czuwający i nasłuchujący.
    Zapalenie się diody spowoduje wysłanie danych (włączenie fototranzystora) po kablu do PC ot i wsio.

Mała plastikowa rurka lub inne oklejenie doklejone dokładnie nad diodą (coś w rodzaju prymitywnej bariery optycznej / wykrywacza świtu / tylko skonstruowane na zasadzie reagowania na światło) by nie reagowało na światło z boku.
  • Level 2  
    Jeśli chodzi o program to nie ma problemu, to ogarnę sam bez kłopotu. Miałem nadzieję, że da się to zrobić na zasadzie zwarcia (fotorezystor) dwóch pinów na RS232 albo dwóch wyprowadzeń mikrokontrolera usb np. u421
  • Helpful post
    Level 21  
    A co byś powiedział, aby zrobić to bez udziału PC (niepotrzebny duży pobór prądu). Można zastosować odpowiedni router z zainstalowanym linux-em openWRT. Wystarczy podłączyć go do internetu (zależnie od modelu Wi-FI lub po kablu) i wykorzystać porty GPIO do "odbioru" danych (poprzez fototranzystor). Z takiego linuxa masz możliwość wysłania maila czy nawet SMS-a (poprzez bramkę, czy podłączony telefon). Pobór prądu jest znikomy. Modele routerów na których można zainstalować openWRT znajdziesz w internecie.

A co do RS232 to po zwarciu RxD z TxD dane wysłane powracają do razu. Można to wykorzystać do jednego urządzenia. Włącz jakiś terminal RS232 zewrzyj piny 7 i 8 razem oraz 2 i 3. Po wysłaniu jakiegoś znaku powinien on od razu powrócić. Następnie rozłącz piny 2 i 3 - nie powinno nic wracać. To takie chyba najprostsze.
  • Level 2  
    Rozwiązanie ciekawe, niestety pralnię mam w piwnicy, zaraz obok serwerowni, gdzie i tak chodzą maszyny. Access pointy mam na parterze.
  • Level 2  
    Spróbuję z tym RSem, dam znać jak wyszło.