Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kolumny do hybrydowej lampy ?

vibovit87 28 Kwi 2012 01:02 2482 7
  • #1 28 Kwi 2012 01:02
    vibovit87
    Poziom 2  

Witam jako, że jestem nowy na forum. Kieruję się do bardziej doświadczonych ode mnie osób z prośbą o pomoc w doborze jakichś kolumn podłogowych do mojego wzmacniacza i pokoju.

Wzmacniacz o jakim mowa to mistral mm-1
    trochę jego specyfikacji:
    Moc wyjściowa 2 x 25W
    Pasmo przenoszenia 20Hz - 40 kHz
    Czułość wejścia 450 mV
    Stosunek S/N 80 dB
    Impedancja 4-16 Ohm
    Lampy 2 x 6P15, 2 x 6N2-Q

gra on póki co z dvd sony (docelowo będzie odtwarzacz cd).

Mój pokój nie porywa swoją powierzchnią ponieważ jest to mieszkanie w bloku. Wymiary pokoju to 3,5x3,4 m czyli około 12m kw. do tego jest on trochę zagracony więc rozważam też kolumny podstawkowe.

Zasadnicza rzecz to budżet - najlepiej do 800-900 zł (max 1000zł). Interesuje mnie sprzęt nowy. Muzyka docelowa to głównie rock i hard rock. Z góry dziękuję za każdego pomocnego posta ;)

0 7
  • #3 03 Maj 2012 10:08
    avalon1
    Poziom 10  

Ogólnie to średnie monitory, z dużym basowym. Tak by miały wyższą efektywność niż jakieś maleństwa z 13cm głośniczkami.
    Miałem raz wzmacniacz lampowy-hybrydowy sprzedawany tez jako Manta, choć ten się inaczej nazywał. Grał on dobrze z kolumnami Tonsil Perfect 150, a z maleństwami dołączonymi do zestawu kiepsko.
    Czyli reasumując Tonsle miały duży basowy 20cm i dość dynamiczny charakter brzmienia co się uzupełniało z słabej mocy wzmacniaczem.
    Trzeba by się jeszcze zastanowić czy 4 czy 8 ohm. Bo lampowce mogę mieć odrębne odczepy.

0
  • #4 05 Maj 2012 09:45
    vibovit87
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź ! A czy jest sens kupować kolumny podłogowe ? Czy lepiej iść w monitory, bo wydaje mi się że z monitora nie osiągnę takiej ilości niskich tonów jak z kolumny podłogowej. Nie mówię tu że ilość basu ma urywać głowę ale lubię kiedy coś przyjemnie pyka koło ucha ;)

Miałem okazję posłuchać tego wzmacniacza z kolumnami podłogowymi Dali Zensor 5. Grały one bardzo przyjemnie, ciepło, gitary brzmiały bardzo realistycznie, perkusja była klarowna, wokal ładnie odcinał się. Jedynym mankamentem oczywiście była cena około 1200 zł za sztukę.

0
  • #5 05 Maj 2012 14:46
    avalon1
    Poziom 10  

Ten wzmacniacz ma 25W, wiec duże zwłaszcza 3 drożna kolumny mogą być dla niego zbyt ciężkim chlebem. Podłogowe jak najbardziej, ale lepiej nie trójdrożne zwłaszcza z basowym dużej średnicy (25-30cm z niską częstotliwością podziału).

0
  • #6 05 Maj 2012 15:49
    petrus
    Poziom 24  

Podstawkowe Dali Zensor - raczej średnio się spiszą przy tej muzyki, brakuje im nieco konturu i dynamiki, choć barwa ładna i ciepła. W tej kwocie z lepszym basem i dynamiką, również z ocieploną barwą - są do dostania Oli Roth 20, ewentualnie Monitor Audio MR2.
    Jeśli byś dołożył jeszcze odrobinę to masz kolumny stworzone do muzyki rock/metal, dobrze współgrające z lampą - Paradigm. W tej kwocie i do tego pokoju - konkretnie Paradigm Atom Monitor (wersja v7). Gdybyś zwiększył nieco budżet - Paradigm Mini Monitor v7 oraz małe podłogowe - Oli Roth 30, również zagrają w pokoju o tej wielkości.

0
  • #7 06 Maj 2012 22:12
    vibovit87
    Poziom 2  

avalon1 napisał:
    Ten wzmacniacz ma 25W, wiec duże zwłaszcza 3 drożna kolumny mogą być dla niego zbyt ciężkim chlebem. Podłogowe jak najbardziej, ale lepiej nie trójdrożne zwłaszcza z basowym dużej średnicy (25-30cm z niską częstotliwością podziału).

Rzeczywiście przekonałem się o tym odsłuchując wzmacniacz. Po podłączeniu w/w Dali dławił się on powyżej połowy mocy i przerywał przy dwóch głośnikach niskotonowych na kolumnę ...

petrus napisał:
    ... Jeśli byś dołożył jeszcze odrobinę to masz kolumny stworzone do muzyki rock/metal, dobrze współgrające z lampą - Paradigm. W tej kwocie i do tego pokoju - konkretnie Paradigm Atom Monitor (wersja v7). Gdybyś zwiększył nieco budżet - Paradigm Mini Monitor v7 oraz małe podłogowe - Oli Roth 30, również zagrają w pokoju o tej wielkości.

A co do Roth Oli 30 to rzeczywiście są to bardzo fajne kolumny podłogowe. Miałem okazję ich posłuchać wraz z tym wzmakiem i grały bardzo zacnie (słuchałem na nich takich zespołów jak Deep Purple, White Snake czy U.F.O.) i ich brzmienie bardzo mi odpowiada. Dlatego raczej zdecyduję się zwiększyć budżet żeby kupić Roth'y, no chyba że Koledzy coś jeszcze wynajdą ... ;) I tak na marginesie po odkręceniu potencjometru głośności dalej niż za połowę grały nadal klarownie i bez żadnych niepożądanych efektów w stylu przerwania.

0
  • #8 30 Lip 2012 23:44
    vibovit87
    Poziom 2  

Odświeżę troszeczkę temat.

Przyszedł czas na określenie się względem głośników jakie chciałem kupić. Zrezygnowałem z podłogówek na rzecz wyższej klasy monitorów. Do ostatecznego boju stanęły Oli Roth 20 i Paradigm Atom Monitor v7.

Czy wśród Was są osoby mające wrażenia odsłuchowe dla obydwu par monitorów? Chciałbym się dowiedzieć jak oceniacie poszczególne pasma w każdym z modeli.

0