Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka-automat do napojów z czytnikiem QR, RFID i WiFi od firmy ShelfX

exti 28 Kwi 2012 10:51 2156 5
  • Lodówka-automat do napojów z czytnikiem QR, RFID i WiFi od firmy ShelfXPochodząca z Colorado firma ShelfX wprowadziła do swojej oferty lodówkę-automat do napojów wykorzystującą kody QR i tagi RFID.

Zakup produktów przechowywanych w niej odbywa się bez pomocy kasjera i w całości bezgotówkowo. Skaner RFID i QR umieszczono na górze lodówki. Aby otworzyć jej drzwi, trzeba przesunąć kartę zbliżeniową (wyposażoną w RFID) w pobliżu czytnika lub skierować w jego stronę iPhone'a z zainstalowaną aplikacją ShelfX pokazującą odpowiedni kod QR. Następnie można wziąć z półki produkt, który zamierzamy kupić i zamknąć drzwi. Urządzenie jest w stanie wykryć, którego produktu brakuje (działa to na zasadzie ważenia zawartości lodówki) i pobrać odpowiednią sumę z konta klienta. W przypadku, gdy kupujący się rozmyśli i odłoży daną rzecz z powrotem na półkę, pieniądze nie zostaną pobrane.

Automat jest wyposażony również w interfejs WiFi za pomocą którego może się łączyć bezpośrednio z Internetem lub z innymi lodówkami w pobliżu. Pozwala to właścicielowi przyłączyć wszystkie automaty wspólnie do Sieci, minimalizując koszty.

ShelfX uruchomiła na swojej stronie przedsprzedaż lodówki w cenie 599 $.

Źródła:
    http://www.engadget.com/2012/04/28/shelfxs-ve...ridge-nixes-the-cashier-uses-qr-codes-rfid-t/
    http://shop.shelfx.com/products/fridgex-automatic-vending-refrigerator

• #2 28 Kwi 2012 13:59
    arti4-92
    Poziom 16  

po wadze tak? Czyli mogę wziąć puszkę pepsi, i odstawić kamień o takiej samej wadze??

• #4 29 Kwi 2012 01:30
    mariuz
    Poziom 32  

A tam. Ja bym zrobił inaczej. Zamiast kamienia to kupiłbym jedną puszkę, wypił, napełnił wodą, a dalej to już wiadomo jaki schemat ;)

Za około 5000zł można kupić automat na ~400 puszek napoju. Tutaj za około 2000zł jest maszyna zdolna pomieścić jakieś 40 puszek. Do tego łatwa do oszukania ze względu na możliwość bezpośredniej manipulacji klienta w zawartości. W takim przypadku i tak ktoś powinien miec taką lodówkę na oku, a wtedy wystarczy zwykła lodówka z zamkiem elektromagnetycznym.

Gdyby to chociaz miało jakiś wyjątkowy design - jak np. Scanomat TopBrewer to widziałbym sens postawienia tego w jakiejś restauracji średniej klasy czy barze sushi. Ale ta lodówka jest zwyczajnie brzydka.

• #5 29 Kwi 2012 18:50
    BartekLecki
    Poziom 13  

mariuz napisał:
    A tam. Ja bym zrobił inaczej. Zamiast kamienia to kupiłbym jedną puszkę, wypił, napełnił wodą, a dalej to już wiadomo jaki schemat ;)

Za około 5000zł można kupić automat na ~400 puszek napoju. Tutaj za około 2000zł jest maszyna zdolna pomieścić jakieś 40 puszek. Do tego łatwa do oszukania ze względu na możliwość bezpośredniej manipulacji klienta w zawartości. W takim przypadku i tak ktoś powinien miec taką lodówkę na oku, a wtedy wystarczy zwykła lodówka z zamkiem elektromagnetycznym.

Gdyby to chociaz miało jakiś wyjątkowy design - jak np. Scanomat TopBrewer to widziałbym sens postawienia tego w jakiejś restauracji średniej klasy czy barze sushi. Ale ta lodówka jest zwyczajnie brzydka.

Ehhh polska mentalność ;) W miejscu stoimy bo boimy się ryzyka. Wypadki kradzieży wystarczy wkalkulować w biznesplan, starannie dobrać miejsca umieszczenia takich automatów itp. Jako klient zawsze jest mi miło gdy sprzedawca z góry obdarza mnie jakąś dozą zaufania, aniżeli zawsze traktuje jak potencjalnego złodzieja.

• #6 29 Kwi 2012 23:25
    mariuz
    Poziom 32  

Wiesz, nie o to chodzi że bałbym się ryzyka (gdyby mnie było stać na postawienie takiej lodóweczki). Chodzi o to, że niby promują się z nowym produktem, a nie przyciąga ani design ani funkcjonalność. Zainteresować się może biznesmen, który będzie potrafił dogadać ludzi od tej lodóweczki z ludźmi tworzącymi ładne lodówki.

Taki automat ma przyszłość w pokojach hotelowych, gdzie są w tej chwili barki. Gość pokoju od razu będzie wiedział ile wydaje na to, co bierze z barku, a w razie kombinacji obsługa hotelu może bez problemu go obciążyć. Ale właściciel hotelu nie rzuci się na taki produkt ze względu na odpychający wręcz wygląd. No chyba że ma smykałkę, o której wspominałem wcześniej.

Podsumowując.
    Po prostu nie widzę tego jako samodzielnego automatu w miejscach, gdzie teraz używane są tradycyjne automaty. A jako zastępstwo dla "normalnych" barków w hotelach czy lepszych restauracjach/barach słabo się reklamuje ze względu na prezencję.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME