Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zatrzymywanie systemu i zielone pasy na ekranie.

dzika parowa 28 Kwi 2012 11:52 3248 13
  • #1 28 Kwi 2012 11:52
    dzika parowa
    Poziom 12  

Witam szanownych użytkowników.
    Mam taki oto problem, że kilka sekund po załadowaniu się pulpitu (Windows XP) na ekranie pojawiają się zielone pionowe pasy, widać tylko je, cały system się zatrzymuję i trzeba resetować komputer.
    Nie dzieję się to zawsze, jednego dnia system uruchamia sie prawidłowo za pierwszym razem, kiedy indziej trzeba resetować kilka razy aż coś w końcu "zaskoczy".Mam wrażenie, że krótko po załadowaniu pulplitu następuję jakiś moment krytyczny i czasem wszystko działa ładnie a czasem następuje freeze i zielone pasy.
    Problem pojawił się wraz ze zmianą karty graficznej na nowszą. Dodam, że karta działa prawidłowo, pod pełnym obciążeniem, ani pod benchmarkami nic się nie dzieje złego i wszystko jest jak trzeba.
    Wstępnie wykluczyłem możliwość zawirusowania, działania trojanów itd. Karta (Radeon 6770) ani komputer (Athlon x2) nie były nigdy podkręcane.
    Będę wdzięczny za pomoc, lub jakiekolwiek sugestie co z tą sprawą zrobić.

0 13
  • Sklep HeluKabel
  • #2 28 Kwi 2012 12:40
    kret855

Poziom 25  

Na początek podaj pełną specyfikację komputera wraz z uwzględnieniem zasilacza bo to bardzo ważne , sprawdzałeś kartę w innym komputerze ?.

0
  • #3 28 Kwi 2012 12:56
    dzika parowa
    Poziom 12  

Athlon x2 6000 Brisbane
    2gb RAM w jednej kości
    dysk Seagate 320gb
    Radeon 6770
    płyta główna ASUS M3A78
    jedna stacja CD Liteon
    zasilacz Antec 380W

Karta nie była sprawdzana w innym komputerze i niestety nie mam takiej możliwości.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 28 Kwi 2012 13:03
    terminator988
    Poziom 20  

Niedawno miałem podobny problem tyle ze pasy były poziome.
    Sprawdź pastę termo przewodzącą na karcie graficznej (u mnie ona była powodem).

0
  • #5 28 Kwi 2012 13:13
    dzika parowa
    Poziom 12  

Ale o jakiej paście Pan pisze? W sensie w którym miejscu? Pod radiatorami?
    Karta jest cała zabudowana, trzeba by było rozkręcić chyba wszystko.
    Wydaję mi się, że temepratura nie ma nic do rzeczy, jest bardzo niska. A problem występuje też gdy np. komputer cały dzień był wyłączony i jest zimny.

0
  • #6 28 Kwi 2012 13:20
    terminator988
    Poziom 20  

Tak mówię o paście pod radiatorami. U mnie PC też tak miał mimo że temperatury były niskie oprócz jednej na karcie grafiki (zintegrowana) i pc tak się zachowywał nawet po kilku minutach włączonego pulpitu czasami było ok. Po zmianie pasty PC już działa prawidłowo.

0
  • #7 28 Kwi 2012 14:03
    kret855

Poziom 25  

Jeżeli karta jest nowa to po odkręceniu śrub mocujących radiator może Pan stracić gwarancję czego nie polecam jeżeli produkt może być uszkodzony a dokładniej pamięci ale żeby to sprawdzić potrzebuje Pan sprawdzić kartę w innym komputerze.
    terminator988 - Proszę nie szerzyć herezji ponieważ już zostało napisane że karta przechodzi testy obciążeniowe. Jeżeli w stanie spoczynku układ by się przegrzewał z powodu złego przewodnictwa to pod obciążeniem karta albo by się spaliła albo zadziałało by zabezpieczenie tremiczne.

0
  • #8 28 Kwi 2012 14:53
    Dydelmax
    Poziom 35  

Witam.

dzika parowa napisał:
    Dodam, że karta działa prawidłowo, pod pełnym obciążeniem, ani pod benchmarkami nic się nie dzieje złego i wszystko jest jak trzeba.

Jakie to były benchmarki?
    dzika parowa napisał:
    kilka razy aż coś w końcu "zaskoczy"

Obejrzyj kondensatory na płycie głównej i zasilaczu.
    Sprawdź temperaturę CPU - Brisbane'y lubią sprawiać niemiłe niespodzianki.
    Zapuść Memtest i GoldMemory na minimum 4 godziny.
    Sprawdź, czy przewody sygnałowe i zasilające są poprawnie i solidnie (tj. mocno) podłączone.
    Czy w trybie awaryjnym problem powtarza się?
    Pozdrawiam

0
  • #9 28 Kwi 2012 15:32
    terminator988
    Poziom 20  

kret855 napisał:
    Jeżeli karta jest nowa to po odkręceniu śrub mocujących radiator może Pan stracić gwarancję czego nie polecam jeżeli produkt może być uszkodzony a dokładniej pamięci ale żeby to sprawdzić potrzebuje Pan sprawdzić kartę w innym komputerze.
    terminator988 - Proszę nie szerzyć herezji ponieważ już zostało napisane że karta przechodzi testy obciążeniowe. Jeżeli w stanie spoczynku układ by się przegrzewał z powodu złego przewodnictwa to pod obciążeniem karta albo by się spaliła albo zadziałało by zabezpieczenie tremiczne.

U mnie też czasami przechodziła po zmiania jest ok

0
  • #10 28 Kwi 2012 18:39
    kret855

Poziom 25  

terminator988 napisał:

Tak naturalnie ale czy GPU został sprawdzony pod kątem błędów np. OCCT - Jest tam specjalny tryb sprawdzający i wszelkie nieprawidłowości na nim wychodzą.

0
  • #11 28 Kwi 2012 19:21
    terminator988
    Poziom 20  

kret855 napisał:
    terminator988 napisał:

Tak naturalnie ale czy GPU został sprawdzony pod kątem błędów np. OCCT - Jest tam specjalny tryb sprawdzający i wszelkie nieprawidłowości na nim wychodzą.
    tak był i czasami przechodził a czasami były te pasy dlatego proponuje sprawdzić pastę termoprzewodzącą

0
  • #12 29 Kwi 2012 11:13
    dzika parowa
    Poziom 12  

terminator988 - pomysł, że problem powoduje wysoka temperatura GPU jest chybiony, nic się tam nie grzeje, karta przy obciążeniu nie przekracza 50 stopni C (wydaję mi się, że jak na GPU to dobry wynik)
    Kondensatory na płycie głównej są ok, niedawno ją oglądałem i nic się nie wybrzuszyło ani nie wylało. Wewnątrz zasilacza nie sprawdzałem, musiałbym go rozkręcić a jest jeszcze na gwarancji.
    GPU nie zamierzam rozkręcać z tego samego powodu co PSU.
    Kartę testowałem przy najróżniejszych grach, 2d i 3d, od mało obciążających do takich przy których pracowała na full. Używałem też 3dmarka i wszystko działało jak trzeba. Tak, wiem, że to nie są "profesjonalne" testy sprzętu.
    Temperatury procesora są ok i to nie one stanowią źródło problemu.
    Przewody zasilające i sygnałowe zamocowane są prawidłowo, dociśnięte jak trzeba i trzymają się, nie ma żadnych luzów itd.
    Być może przypadkiem znalazłem rozwiązanie problemu. W Catalyst Control Center zauważyłem, że karta miała włączone AMD Overdrive i pamięć GPU miała włączone wyższe taktowanie niż to domyślne. Domyślne jest 1000Mhz a miała podkręcone do 1445Mhz, czyli do dostępnego maksimum, wydaję mi się, że nie przestawiałem tego nigdy, musiało się jakoś samo ustawić po zainstalowaniu nowszych sterowników do GPU. Więc, przestawiłem na ustawienia domyślne, jak na razie działa, ale jak już pisałem problem nie występował zawsze, czasem kilka dni było ok, a potem znów pojawiał się ten sam problem, więc nie będę jeszcze zamykał tematu.

0
  • Pomocny post
    #13 29 Kwi 2012 11:44
    kret855

Poziom 25  

Dla pewności sprawdź kartę programem OCCT w trybie GPU Test z zaznaczoną opcją Error Check.

0
  • #14 04 Maj 2012 13:44
    dzika parowa
    Poziom 12  

Chciałbym poinformować, że nadal wszystko działa i, że podany powyżej przeze mnie samego sposób rozwiązania usterki, najwyraźniej okazał się prawidłowy. Pozdrawiam wszystkich użytkowników i dziękuję im za pomoc.

1